WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Handelmaatschappij zijn heden alhier herkozen: de heer J. Ter Meulen als coramissaris en de heer E. N. Rahusen als commissaris-plaatsvervanger. In de buitengewone algemeene vergadering der Crediet vereeniging is tot commissaris benoemd de heer mr. A. F. K Hartogh, in de plaats van den heer G. Blokhuis Wz., onlangs overleden. De Gouverneur van Suriname, mr. H. J. Smidt, zal heden de reis naar de kolonie aanvaarden. De koning van Italie heeft den heer A. C. Wertheim benoemd tot ridder in de Kroonorde van Italie. Bij koninklijk besluit van 7 dezer, is de heer C. T. Knottenbelt, gewezen inspecteur van financien in Nederland-Indie, laatstelijk met verlof in Neder- land, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. In het kiesdistrict Breda is tot lid van de Tweede Kamer gekozen, de heer Mr. J. van den Biesen, met 1747 van de 2071 uitgebrachte geldige stemmen. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Schoonoord (toez.) en te Halle W. Willems te Lopikerkapelte Leerbroek M. H. Bolkestein teHierden; te Opheusden E. E. Gewin te Utrecht; te Wijnaldum J. T. Tenthoff te Assendelft; te Burum en Munnekezijl M. Buis- kool te Goenga c. a.; te Valkenburg N. Warmolts te Sex- bierum; te Steenderen en Bronkhorst (slassis Zutfen) D. J. M. Wiistenhoff te Wilnis; te Wageningen VV. van Roggen Pz. te Hardinxveld; te Deventer Gloedhuis te Appingedam; te 's Heer-Hendrikskinderen J. Bolkestein te Gerkesklooster te Ravenswaaij M. de Ligt te Schalkwijk. Aangenomennaar Enschede door W. H. Stenfert Kroese te Tilburg; naar Genderen door E. llaan, zendeling-leeraar te Batavia met verlof hier te lande. (De zendelingen kun- nen, naclassikaal examen als predikant worden toegelaten); naar Schagerburg c. a. door W. Korvezee te Schermerhornnaar 's Ilage door E. W. Heinecken te Middelburgnaar Groede (classis IJzendijke) door G. L. Krol te Lutkewierum (cl. Sneek). Bedankt: voor Nieuwpoort door E. Weldner te Haarloo, bij Borculoo; voor Augustinusga door J. Hoekstra teNijega; voor Cothen door N. M. de Ligt te Schalkwijkvoor Har- lingen door Buiskool te Goengavoor Tjerkgaast c. a. door K. Havinga te Daarle; voor de Rijp door W. J. van Nou- hnijs te Oudshoornvoor Berkhout door H. v. d. Hoeven te Valkoog; voor Veenhuizen door Th. F. Uilkens te Groo- tegast; voor Tienhoven (classis Amersfoort) door G. E. Me- loen te Kortenhoef. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: te Meliskerke D. de Pree te Goes; te Hoorn en te Gorinchem P. Biesterveld te Sexbierumte Workum Kapteijn te Hijum. Bedankt: voor Ezinge door L. Bouma te Driesum: voor Garrelsweer door K. Kuiper te Ferwerd; voor Wormerveer en voor Kleine Lind door E. Kropveld te Minnertsga. Doopsgez. Gemeente. Bedankt: voor Woudsend door Boekenoogen te Hinde- loopen., RECHTZAKEN. Voor het gerechtsbof te Amsterdam stond heden terecht J. v. T„ oud 22 jaar, ongehuwd, van beroep dienstbode, wonende te Utrecht, beschuldigd van kindermoord. In den morgen van den 16n April jl. werd dr. De Wildt te Utrecht geroepen ten huize van den aldaar wonenden bierbrouwer Broekhuizen. Diens dienstmeisje zoude nl. onge- steld zijn. De patiente, heden beschuldigde, lag te bed. Eenige verschijnselen gaven den dokter achterdocht, en uit een onderzoek dat hij onmiddelijk instelde, bleek hem dat zij kort te voreu bevallen mcest zijn, iets dat zij ontkende. Maar eindelijk, op aandrang vooral van de schoonmaakster die hierbij tegenwoordig was, bekende zij dat zij bevallen was. De vraag werd echter nu, waar het kind gebleven was. De besch. bracht den dokter naar een schuurtje op de binnen- plaats achter het woonhuis. In dat schuurtje lag een hoop turfmolm. Op een zak, die daarover lag, wijzende, zeide besch.: haal het er nu maar uit. En zie, thans werd voor den dag gebracht een kind van het mannelijk geslacht, dat met het aangezicht op de turfmolm gelegen had, en welks lichaam geheel daarmede bedekt was. Het was dood. Een door prof. Coster en dr. Haren Noman te Utrecht ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat in de longen eene hoeveel- heid turfmolm aanwezig was, m. a. w. dat het kind door veratikking den dood had gevonden. Viel hier aan misdaad te denken? De beschuldiging luidde: kindermoord ofalthans doodalag door onvoorzichtigheid. Besch. erkent bevallen te zijn, doch zij weet niet of het kind geleefd heeft. Zij heeft het op de turfmolm gelegd, maar er geen turfmolm overheen gestrooid. Waarom zij het daar legde, weet zij niet: zij was radeloos. Besch. is ongehuwd en draagt het vaderschap van het kind aan haren vrijer op. Op de zitting weent zij en maakt een gunstigen indruk. Rechtskundige bijstand wordt haar verleend door den adv. jhr. mr. J. T. Backer. Zes getuigen werden gehoord, die door hunne verklaringen de zaak toelichten. Prof. Coster verklaarde, dat het kind geademd had, en dat tot zelfs in de maag turfmolm is ge vonden. Van de zijde van den verdediger werden verschei- dene vragen van medischen aard aan den hoogleeraar gesteld. In den namiddag werd het woord verleend aan den proc.- gen. mr. Kist. Deze was van meening dat besch. de bedoeling heeft gehad, het kind van het leven te berooven en requi- reerde daarom schuldigverklaring aan kindermoord en veroor- deeling tot 2 jaar celstraf. Daarop kwam het woord aan jhr. mr. Backer, den raadsman der besch. PI. Schetste haar levensgedrag, hetwelk gunstig mocht heeten. Wat de zaak zelve betreft, trachtte pi. aan te toonen, dat besch., daar bij haar alle subjectieve verschijnselen, der zwangerschap ontbraken, niet wist dat zij zwanger was. Hare bevalling geschiedde onverwachts. En toen zij nu plotseling, onvoor- zien, in de turfschuur beviel, wat moet er toen wel in haar zijn omgegaan 't O. M. moet bewijzen dat zij de daad toen in een toerekeningsvatbaren toestand bedreef. En juist dit is, naar pi. meening niet bewezen; z. i. staat niet vast dat besch. willens en wetens heeft gehandeld. Van achteloos- heid is naar mr. Backer's meening evenmin sprake: em vrouw in die omstandigheden, kan men geen gebrek aan nadenken verwijten. PI. meent dat hier noch opzettelijke, noch schuldige dooding is en concludeert tot vrijspraak. Voor het gerechtshof te Arnhem is de zaak van den voor- maligen commissionair in effecten te Wageningen, Van den Steen, behandeld. Op twintigjarigen leeftijd was beschul digde een commissiehandel te Wageningen begonnen, doch bepaalde zich spoedig niet meer tot den commissiehandel, maar begon te speculeeren eerst met eigen geld en, toen dit niet meer toereikend was met het geld en de effecten, die anderen hem in deposito hadden gegeven, of tot eenig ander doel hadden ter hand gesteld. Toen beschuldigde derhalve in April 1885 door de rechtbank te Arnhem werd failliet verklaard, bleek het dat van een tal van effecten, hem door verschillende personen ter hand gesteld, geen spoor meer over was. Dientengevolge stond beschuldigde ter zake van be- driegelijke bankbreuk voor het gerechtshof terecht, en werd door den advocaat-generaal tegen hem zeven jaren tucht- huisstraf geeischt. Beschuldigdes verdediger, mr. Colson Abersou, vestigde de aandacht van het Hof op de personen, die direct of indi rect tot beschuldigdes val hadden medegewerkt., o. a. door hem in het weder beleenen der hem toevertrouwde effecten onder het opgeven van een anderen naam en woonplaats, be- hulpzaam te zijn. Verder was verdediger van oordeel, datde jeugdige leeftijd van beschuldigde en de reeks van arresten, waarbij dit gerechtshof hetzelfde misdrijf slechts met celstraf had gestraft, antecedenten waren die mochten doen verwachten, dat hier geen tuchthu.sstraf, maar celstraf zou worden uitge- sproken. Na een korte re- en dupliek, waarbij het ot enbaar minis- terie den verdediger hulde bracht voor zijn uitvoerige pleit- rede, bepaalde het Hof de uitspraak op Dinsdag a. s. LANDBOUW. Volgens besluit van ZExc. den Minister van binnenl. zaken, is aan den directeur der rijkslar.dbouwschool, den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, verlof verleend voor herstel van ge- zondheid tot 1 September a. s. en is de waarneming van het directoraat gedurende dat verlof opgedragen aan den heer D. J. Andreae, adjunct-directeur der R. L. school. Overgangs-examens Rijks-Landbouwschool. Van klasse B. I tot B. II werden bevorderdG. C. Sprengler, Renkum F. Bessemer, Delftshaven; R. A. Van Bemmelen, LeidenE. A. C. J. Van Delden, Wageningen; L. Maes, Arnhem; D. Hasselman, Zoelen; M. J. L. Schram, Amsterdam; F. F. Stemmerik, id.; W. Thieme, WageningenJ. H. C. Rauwen- hoff, Leiden; M. Van Warmeloo, Kralingen; terwijl een 8-tal voor enkele vakken werden bevorderd; 10 leerlingen niet bevorderd. Dat de pachten der landerijen en boerenplaatsen in den omtrek van Deventer nog niet zoo erg gedaald zijn als in andere streken des lands, kan hieruit blijken, dat Vrijdag voor het Groote en Voorster Gasthuis vijf boerenplaatsen voor den tijd van 9 jaar verpacht werden voor/3517; in 1876 was de opbrengst 3388. De gunning geschiedt eerst op 15 dezer. Het blad der Gcmiisegarlen zegt en in casu zal men op den door het speciaal-orgaan gegeven raad wel mogen vertrouwen dat er in dit jaar op allerlei groenten, aard- bezien, asters, Petunia's, Verbena's en zelfs op rozen tal van slakken te vinden is, soms van een centimeter lengte. Aller lei middelen beproefde de steller van het artikel, roet, asch, tarwezemelen, garst, kaf, bijtende kalk, halfvergaan blad enz., maar niets bracht afdoende lafenis. Toen viel het hem in, ergens gelezen te hebben (tusschen twee haakjes: het lezen over zijn vak kan toch wel voordeel opleveren!) dat slakken buitengewoon verzot zijn op bier. Hij nam de proef er mee, en groef twee bloemenschoteltjes z6o in den bodem, dat de rand er van met den grond gelijk kwam. Bij het begin der ochtendschemering vulde hij die bakjes ter hoogte van niet meer dan een centimeter met bier. Reeds spoedig vond hij zijne moeite en zeer geringe kosten buitengewoon beloond. De slakken kwamen uit hunne schuilhoeken te voorschijn, kropen naar de schoteltjes met bier, bogen zich over de randen, verzadigden zich aan dezen nectar, en vielen in het zoozeer geliefde vocht. Na slechts &n uur vondt hij den bodem der bakjes geheel met slakken bedekt, lijken in de voile beteekenis des woords. De slakken hadden zich aan bier z<56 te goed gedaan, dat ze 't met den dood bekocht hadden. Het overgebleven bier schonk hij in andere schoteltjes, en bracht die op dezelfde plaatsen, waardeeerste gestaan hadden. Middelerwijl telde hij 108 slakken-kadavers. In den loop van den daarop volgenden morgen kon hij nog- maals 69 slakken-lijken uit het tweede paar schoteltjes opvis- schen, terwijl het eerste paar reeds het leven van lOSstuks van dat gespuis gekost had. In een nacht24Julil884 had hij dus het leven van 108 en 69, te zamen 177, slakken vernietigd. Op 25 Juli zette hij op dezelfde plaatsen weder I wee schotelt jes, en legde vlak daarnaast salade-bladeren, om te onderzoeken, wat de slakken lekkerder vonden, die overi- gens bij deze weekdieren zoozeer in trek zijnde bladeren dan wel bier. Geen saladeblad vond hij, eenige uren daama, aangeraakt, maar in de bakjes aan bier dronken en verdron- ken er daardoor in, weder 218 slakken. Den derden nacht vond hij in de bakjes 75 kadavers, d. i. jlus in 3 nachten, 470 slakken, zonder bijzondere moeite en op voorwaar goed- koope wijs afgemaakt en onschadelijk gemaakt. Deze proeven zijn z66 afdoende, dunkt ons, dat wel iedereen ze zal gaan herhalen en onze bierbrouwerijen voortaan gretigen afzet zu len vinden voor bier, dat niet geschikt is om door den mensch te worden gedronken, maar toch zeker nog verleidelijk genoeg voor slakken, daar de slakken-maat- schappij het met soort en deugdelijkheid van bier wel zoo nauw niet nemen zal, niet zal vragen naar Amsterdarasch of Amersfoortsch of heusch Beiersch, noch naar Pilsener, ale (echte of nagemaakte), dubbel of enkel Stout enz. Voor slakken zal bier voorloopig nog mogen heeten eene nouveauti onder de lekkernijen, eene goedkoope traktatie, en als de proef ook aan anderen gelukt een onschatbaar middel om groenten enz. van slakken te bevrijden. Om die reden hebben wij deze mededeeling door aanklee- ding eenigermate uitgebreid, onze collega's in de pers vrien- delijk vragende ten slotte ons in dezen slakken-bier- oorlog bij te staan, waardoor dit hinderlijk gespuis ten bate van den tuinbouw en diens producten z66r veel nadeel kan berokkend worden en de aandeelhouders van bierbrouwerijen bevoordeeld op den koop toe! Ldhct In deze warme dagen is de vraag naar Friesche boter in Engeland groot, daar deze beter dan de Deensche tegen de drukkende temperatuur bestand schijnt, wat pleit ten gunste van de qualiteit. Van daar de stijging der boter- prijzen. De hooioogst te Mastenbroek en te Kampereiland is nog in vollen gang. Algemeen is men te vreden over de ruirne opbrengstook de qualiteit laat bijna niets te wenschen over. Van den den handel hoort men weinig of niets. Enkele landbouwers hebben reeds verkocht voor /12 13 (best buitendijksch) de 500 kg. Het koren staat alierwege prach- tig te velde. De aardappelen staan bijzonder mooi; eenvroe- ger soort is zeer goed van qualiteit. Wedrennen te Amsterdam. Gisteren hadden te Amsterdam de aangekondigde wedren nen plaats. De uitslag was als volgt: Prijs van Amsterdam. (Harddraverij onder den man.) I. Voor Nederlandsche paarden Prijs 300, waarvan 250 voor den eersten,/50 voor den tweeden. Afstaud circa 900 meter. Roza II en 't Pauwjte vielen af; daarvoor kwam Victoria van C. Oudijk in de plaats. Deze race was in tweeen ver- deeld. Den eersten keer reden mede: Appollo, Concurrent., Noordslar, Prins ex Wisse, Nelly ex Protest. Telephoon, Brunhilde. Bij den eersten omrit kwamen Print ex IViste en Nelly ex Protest het eerste aan. Bij een tweede rit reden mede Concordia, Nobel. Tromp, David II, IVo/ridut, Emma en Victoria. Hierbij kwamen het eerst aan Emma cn David II. Prijs: Prins ex Wisse in 1 min. 40 sec., premie: Nelly ex Protest in 1 min. 44 sec. Restaurant Riche Prijs. (Vlakke bann.) II. Carousel Plate. Eereprijs aangeboden door het Restau rant Riche, benevens 100, uitgeloofd door de Vereeniging of desverkiezende eene gouden medaille. De tweede ontvangt J 50. Voor paarden bereden door leden van uitgenoodigde Carrousel-Societeiten en uitgenoodigde Nederlanders. Engelsch volbloed (waar ook gebo'ren) en paarden, die ooit aan een anderen wedren als een Carrousel Plate hebben deelgenomen, uitgesloten. Afstand circa 2400 Meters. I I I I

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3