r WEEKBLAD BINNENLAND. Het Koninklijk gezin is Maandag in gocden wel- stand op Het Loo, aangekomen. Z. M. de Koning heeft aan prins Metternich het grootkruis van den Nederlandsche Leeuw verleend, en aan den badarts en den burgemee- ster van Konigswart het ridderkruis der orde van de Eikenkroon. H. M. de Koningin heeft 250 florijnen geschon- ken voor de armen van de plaats. (Z). v. Z. H.) Met ingang van 1 September, zijn aan de 1'oly- teehnisehe school bij Kon. besluit benoemd tot hoogleeraardr. P. Zeeman en dr. C. A. Scheltema, beiden thans leeraar aan die inrichting, en dr. S. Hoogewertf, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Rotterdam. 's Hertogenbosch heeft het feit herdacht van haar 700 jarig bestaan. De ingezetenen liebben de grondvesting van de plaats hunner inwoning door schittereene feesten herdacht. De heer P. J. H. Cuypers, architect der Rijks- museumgebouwen, is door den koning van Spanje benoemd tot commandeur in de orde van Isabella la Catolica. Hoe langer hoe meer schijnen de omstandig- heden aan te duiden, dat vrouw Van der Pels, wier verminkt lijk Woensdagmorgen te half vijf in de Gooyerssteeg te Amsterdam gevonden werd, door haar man vermoord is. De tijd gedurende welke zij gehuwd waren zes en twintig jaar ongeveer geenszins in vrede voorbij. In het vorige jaar is Van Pels nog wegens mishandeling van zijn vrouw tot 45 dagen celstraf veroordeeld. In den nacht, die aan het vinden van het lijk onder aan de trap vooraf ging, hebben de buren hen hevig hooren twisten. Nu en dan vernamen zij een geluid alsof er klappen vielen. Het twisten hield aan; eensklaps hoorde men twee doffe sla- gen en daarna was alles stil. Wellicht is een van deze de noodlottige slag geweest, die aan alle oneenigheid, maar ook aan het leven der vrouw een einde maakte. Toen de porder te ruim vier uur voorbijkwam, zag hij haar lijk liggen en deed hiervan mededeeling aan de politie. Bij het binnentreden van het woon- vertrek, vond men een flesch jenever op de tafel staan. De rechter-commissaris Mr. Meinesz, de substi- tuut officier graaf Schimmelpenninck en de griffier Mr. Dijkers zijn gisterenmiddag in de woning ge weest. De verdachte blijft ontkennen. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen; te Sluipwijk, cl. Qouda, de cand. M. J. Sanders; te Elburg J. Bolkestein te Gerkesklooster en G. Nijhuis te Genemuiden; te Bergeijk 0. M. de Boer te Tinalinge; te Waaxens en Jislum J. H. Wiersma te Benschop; te Harder- wijk J. Hulsebos te Oostwoldte Korter- en Langer-Aar A. H. de Klerck te Weesp; te Paeaens J. H. Guldenarm te Nieuwland; te Biggekerke P. J. W. Klaarhamer te Hil- veraum; te Hoevelaken P. Kijftenbelt te Maartensdijkte Standaarbuiten P. Bartstra te Wassenaar; te Heemstede A. J. Buys te Scherpenzeel. Aangenomennaar Serooskerke, bij Middelburg, door Ph. Peter te Ginneken; naar Oostzaan door A. de Joode te El- kerzee; naar Oosterwijk door J. A. van Wijk te Diemen; naar Monnikendam door D. J. M. Wuatenhoff te Wilnis; naar Siddeburen door E. van Kleflens te Hemulum; naar Gendringen door M. Gopner te Linachoten; naar Hengelo door J. J. Eigeman te Prinsenhage. Bedankt: voor Usquert door A. F. H. Blaauw te Elst; voor Overzande en Driewegen door IJ. J. Bootsroa te Lun- terenvoor Veenendaal door J. Koster te Groningen; voor Leersum door N. M. de Ligt te .Schalkwijk c. a.; voor De- demsvaart door W. van den Honaard te Driel, bij Arnhera voor Dinteloord door J. P. Hattink te Harderwijkvoor Woubrugge door Ph. Peter te Ginneken. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Middelburg: Bleeker te WildervankGrebe te Gouda en Pohlman te Weeap. Doopsgez. Gemeente. Beroepen: t« Beemster, Haga te Witmarium. VAN HAARLEMMERMEER. - NIEUWS- kn Christ. Geref. Kerk. Beroepen: te Arnhem J. Schotel te Haarlem; te Emlen- kamp de cand. J. P. Viascher. Bedankt: voor Leerdam door A. Voogel te Emraen. RECHTZAKEN. Thana zal toch ten slotte rar. Ph. A. Haas als verdediger van Jeanne Marie Lorette optreden. Na de weigering van nir. Michiels van Verduynen heeft zij, op aandrang harer familie, er in toegesternd mr. llaaa te ontvangen eu hem hare verdediging opgedragen. Het Hof te Amsterdam sprak b'j arrest, van heden Jansje v. T. vrij van den haar ten laate gelegden kindermoord, doch veroordeelde haar wegens doodslag door ouvoorzichtigheid tot 1 jaar celstraf. De officier van Justitie en de inapecteur der posterijen hebben dezer dagen een onderzoek ingesteld naar de kaa en de boeken van het hulppostkantoor te Pijnacker. Yerschil- lende onregelmatiglieden kwamen aan 't licht, zoodat het bureau naar het raadliuis aldaar is overgebracht, alwaar door een beambte van het hoofdkantoor de postuienst voorloopig werd waargenomen. Sedert schijnen ook zeer ernstige ver- moedens tegen den brievengaarder in diena qualiteit van ge- meenteontvanger te zijn gerezen. Ilij is althans voortvluchtig en eergisteren verleende de arrond.-rechtbank te 's-llage ter zake van valschheid tegen Paulus Gijsbertus de Back, brieven gaarder en gemeente-ontvanger te Pijnacker, bevel tot ge- vangenneming. LANDBOUW. De Reichs-Anzeiger, het officieele blad der Duitsche regee- ring, behelst de volgende bekendmaking; Van den 20 Juli af zal de invoer ook van koeien (vrouwelijk rundvee luidt de officieele benaming der Anz.), met inbegrip van kalveren, uit het koninkrijk der Nederlanden en uit Belgie, als fokvee weder worden toegelaten, voor zoover dit zonder gevaar voor ziekte kan geschieden Bij den invoer van vrouwelijk rundvee, met inbegrip van kalveren, is het echter noodig een bewijsstuk over te leggen van de overheid eener Nederlandsche gemeente, waarin wordt vermeld: a. de plaats van waar het dier afkomstig is, de ouderdom en de kleur; h. het bewijs dat het bedoelde dier zich in de laatste zes maanden niet bevonden heeft in eene plaats waar, binnen 20 kilometer, longziekte is voorgekomen. De dieren moeten bij 't passeeren der grenzen gezond be vonden worden. Zij moeten zes maanden op de plaats van hunne bestemraing blijven. De overige bepalingen tegen invoer van runderen uit Neder- land en Belgie blijven van kracht. Te Eindhoven eu omstreken is de hooibouw afgeloopen, nog een enkele achterblijver, die een kar of wat moet binnen- halen. Over den hooi-oogst is men nogal tevreden; er wordt van /14 tot/20 per 500 K. G. besteed, doch over het algemeen kunnen de landbouwers in die streken hun liooi best zelf gebruiken en wordt er betrekkelijk zeer weinig ver- kocht. In den loop dezer week zal de rogge-oogst een aan- vang nemen, deze belooft tamelijk te wordende koren-akkers staan wel zeer dicht en zullen dus veel stroo opleveren, doch men vreest dat het beschot minder zijn zal dan in 't vorige jaar. Boekweit en haver staan over het algemeen zeer goed, terwijl de aardappelen in jaren niet zoo spoedig gewassen zijn als nu en tevens heerlijk van smaak zijn vooral de zooge- naarnde blauwkuilen, die hier het meeste gewonnen worden. Over een groot deel van de Veluwe en in het Zuid-Oosten van de provincie Utrecht heerscht de varkensziekte thans zeer sterk. In zeer korten tijd zijn de dieren gezond en dood. Pogingen om de kwaal te bestrijden worden niet aangewend. Is de schade die velen lijden door het verlies der dieren groot, grooter ia zeker het nadeel dat berokkend wordt aan de gezondheid van zoovelen door het gebruik van spek af komstig van die zieke dieren. Een aantal varkens wordt ge- slacht zoodra men ziet dat op geen herstel meer te hoopen valt, terwijl van varkens die reeds geslorven zijn, het vleesch nog schoon wordt gemaakt, en veel er van wordt ten platten lande gebruikt, maar nog meer naar de steden gezonden. Te Groningen werd Woensdag aan de Beurs de eerste gerst te koop aangeboden. Dit is eene bijzonderheid, omdat anders steeds koolzaad v6or de gerst kwam. Nu heeft het omge- keerde plaats. Gerst levert ditmaal een ruim beschot, terwijl daarentegen velden met koolzaad verloren zijn gegaan, Bij adres heeft het hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem, aan de Staten van Zuid- Holland een Provinciaal subsidie van 600 verzocht, ten be- hoeve van het wetenschappelijk onderzoek, dat vanwege die Vereeniging wordt ingesteld naar de ziekte van hyacinten en andere bol- en knolgewassen. Op grond van hunne meening, dat men den bloei van bijna elken tak van cultuur of nijverheid door wetenschappelijk onderzoek moet verheffen of verzekeren; dat de provincie tot nog toe daarin niet bijdroeg en het onderzoek van dezen blotienden tak van volkswelvaart aan particuliere krachten kan worden overgelalen, stellen Gedeputeerde Staten voor, op het adres afwijzend te beschikken. Zonder tegenspraak kan men dit beschouwen als de een- voudigste manier om er zich gemakkelijk van af te maken. Tengevolge van zulke wijze beschikkingen, zijn wij Neder- landers, in vergelijking met de buitenlanders, dan ook in vele opzichten zulke Bazen! {Semp. Virens.) Voor het examen ter verkrijging van het diploma als Iandbouwkundige, waaraan 8 candidaten deelnamen, slaagden de heeren: W. Th. Boreel, Sumatra; II. Muntendam, Ton- dana; J. Z. Ten Rjdengate Marissen, Elksloo; J. Pcrsijn, Arnhem. Niet omdat hij geen weg wist met zijn liooi, zooals wij gemeld hebben, maar omdat een paar van zijn oppers zoo vol met unjer (akkerpaardestaart) zaten, dat zijn voorraad er door bedorven zou zijn, heeft een landbouwer in de omstreken van Enkhuizen een deel van zijn liooi verbrand. Omtrent de te veld staande gewassen kan uit Groningen het volgende medtgedeeld worden: Het koolzaad waarvan veel verbouwd, doch ook verloren is gegaan, heeft rijk gebloeid en belooft eene ruime opbrengst; de rogge, die eveneens veel geleden heeft, heeft zich hier en daar flink hersteld; haver, tarwe, boonen, klaver en gerst staan uitstekend en deze laatste vooral, reeds gedeeltelijk geoogst, levert een ruim beschot. Het vlas, dat sedert de laatste jaren door de bruine koppen een bewijs van zwakte aangetast werd en daardoor kort bleef, is dit jaar voor Holland veel uitgezaaid en zal dicht en lang worden, de aardappelen, hoewel hier en daar afgevroren, levereti goed en zijn van beste hoedanigheid, doch middelmatig van stuk; de late groeien weelderig, geholpen door zonneschijn en regen. Dit jaar is er een derde minder uitgezaaid dan anders. De ziekte peronospora infestans, heeft zich nog niet vertoond. De oude worden tegen elken prijs van de hand gedaan of bij gebrek aan koopers aan varkens en koeien gevoederd. De hooioogst is op sommige plaatsen reeds geeindigd. Wel is 't soms vochtig binnengehaald en zijn de onheilen niet uitgebleven, doch het gevaar kan door zorgvuldig oppasscn te boven worden gekomen. De boterprijzen zijn stijgende. De hooioogst is in de IJselstreken zoo overvloedi?, dat de mindere soorten van hooi op stam bijna geen koopers vinden. Dezer dagen werden 4 HA. goed bezet hooiland verpacht voor /42. In de omstreken van Deventer is men druk bezig met rooien der vroege aardappelen. Door de langdurige droogte zijn zij over het algemeen klein van stuk gebleven. D« hoedanigheid is uilmuntend. De hooibouw is in de omstreken van Maastricht afreloo- pen; het inschuren heeft onder begunstiging van fraai weder plaats gehad, de opbrengst is ruim en de hoedanigheid zeer goed. De prijzen zijn laag met weinig handel. Men besteedt f 11 a 12.50 per 500 KG. De eerste nieuwe rogge is hier binnengebracht. De opbrengst is ruim en de hoedanigheid uitmuntend. Onder eenige schapen in de omstreken van Tielerwaard koraen weder verscbijnselen voor van den ewonn". Het zijn wor- men die zich eerst onder de wol vertoonen, bij krachtige ontwikkeling spoedig de liuid doorknagen en tot het inwen- dige van het lichaam doordringen, waarna dedood onverraijde- lijk volgt. Zoodra het geval zich voordoet, wordt het was- schen met petroleum met gunstig gevolg aangewend. Sedert eenige jaren heeft zich die plaag in deze streek niet voorgedaan. Geen enkel schaap is tot nog toe aan de ziekte gestorven. GEMENGDE BERICF1TEN. Wij lezen, onder de titel //Een curiositeit", in Sempervirens; Ten gevolge van mijn stukje: Wie geeft ons een goed woordenboek? Ontving ik het volgende epistel, 't welk ik den lezers van Sempervirens mededeel, om hun een vroolijk oogenblik te verschaffen. Om den schrijver bij zijne bekenden niet bespottelijk te maken verzwijg ik zijn naam en woonplaatsl Mijn Heer! Semperv. No. 26 11. 26 Junij biz. 203 word door UEd. gevraagt wie helpt ons aan een duidelijk plante Woorden boek. Zooveel mogelijk zal ik tragte dat aan te beantwoorde, dan altoos met deze onverbeterlijkke regel volgensden Hoog- beroemde Prof. Leanius die mijn leermeester al 50 jaren is geweest, en er zijns gelijkke niet word overtroffe. Ik moet met u toestemmen dat het schandelijk is zoo de naame geraabraakt worde. Wees zoo goed mij te berigte hoe u dat ingekleed wil hebbe ik voor mij wil, Wilde en Tamme plante alles volgens de klasse plaatze Alphabetiesch. Hoeveel plante ik mijn Herbarium hebben ik niet goed mede op de hoogte. Na minzaame groettc heb ik de eer te zijn. UE Dw dienaar, Zooverre de schrijverij. Ik heb er niet op geantwoord, wantVeritas odium parit. II- C. d. Y.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3