WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. driemaal plaats hebbenals voren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15,000 zielen tweemaal, en in plaatsen van minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan eenmaal daags word besteld, wordt, in gelijke verhouding als ten aanzien van de bestelling in de kom is be- paald, beperkt. Mocht er na de aankomst van een post niet meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegenheid gegeven, hun daarmede aangebrachte brieven en andere stukken aan het kantoor af te halen. Ten aanzien van de bestel ling van expresbrieven blijven de gewone voor- schriften ook op Zon- en feestdagen van toepas- sing. De lichting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de post- kantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uur 's avonds, en voorts zal de duur dier openstelling zijn: in plaatsen met een bevolking van meer dan 50.000 zielen acht uur, in plaatsen met minder dan 50.000 en meer dan 15,000 zielen zes uur, in plaatsen met minder dan 15.000 en meer dan 5000 zielen vijf uur en in de overige plaatsen drie uur. Deze wijzigingen zijn van kracht met ingang van 6 September e.k. De treurige of liever kinderaehtige tegenwer- king, die de Geldersch-Overijsselsche Loeaalspoor van de zijde der Maatschappij van Staatsspoorwegen te Hengelo bij de aansluiting heeft ondervonden, totdat op hooger last de justitie tusschenbeide moest treden, schijnt ook te Lonneker dergelijk tijdperk te moeten intreden; bij den aanleg enz. van den spoorweg nabij Enschede moet de loeaal spoor onder een viaduct door van de staatsspoor; om den overtolligen grond weg te krijgen, tevens route voor de aan te leggen spoorbaan, zou men de rails onder die viaduct doorleggen, doch die werkzaamheden werden door de staatsspoor ver- hiuderd, zoodat ook daar de noodige hulp van hoogerhand zal noodig zijn, om aan gelijke tegen- werking een einde te maken. (Zw. Ct.) Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver- leend aan den minister van marine, den heer van Erp Taalman Kip, en hem vervangen door den kapitein ter zee W. L. A. Gericke. Bij de in de Beemster gehouden harddraverij is de prijs 75 behaald door het paard van den heer C. Brom te Utrecht, de le premie f 25) door dat van den heer C. De Wit te Zijpe en de 2de premie 10) door dat van den heer J. Schilder te Spierdijk. Aan de te Oudorp gehouden harddraverij werd door 14 paarden deelgenomen. De prijs werd be haald door Jek" van den heer C Admiraal aldaar, de le premie door „de zwarte ruin" van den heer G. Yisser te Oterleek en de 2e premie door „Goliath" van den heer P. Hoek te Heer- Hugowaard. Uitslag van de harddraverij te Zuurdijk, 8 deel- nemers, prijs 't paard van den heer Wiersum te Wehe, premie dat van den heer J. BoerteWarf- huizen. Inhoud van het Maandblad teg en de Verval- sching van Levensmiddelen en Handelsartikelen, A ugustus-Aflevering: Overdrijving en werkelijkheid in zake de ver- valsching van levensmiddelen. Schadelijke doperwten. Straffen tegen vervalschers in Frankrijk. Bevinding van keurmeesters te Am sterdam. Onderzoek van Levensmiddelen en handelsartikelen gedurende de maand Juli. Loodwit-vervalsching. Korte berichten Hygiene en Industrie. Eenvoudige verbetering van drinkwater. Wenken voor de huishouding op chemisch en hygienisch gebied. Hygiene en Industrie op de Antwerpsche tentoonstelling. Cholera en drinkwater. Vraagbord. Prac- tisch Allerlei. Correspondentie. Adver- tentien. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen: te Gameren M. H. Bolkestein te Hierde; te Birdaard c. a. P. Eringa te Wouterswoude; te Tjerkgaast c. a. A. Jonker te Wilsum; te Hellouw H. J. Knottenbelt te Zeistte liarlingeu J. W. H. Kalkman te Maassluis; te Oosterdijk G. van Wijhe te Over- en Neder-Asseltte Sluia J. H. Wiersma te Benschop; te Horsten J. A. Tli. van Kooij te Pesse; te Baardwijk, cl. Heusden, L. Kan de Beer te Heikop en Boekop; te Dussen H. J. P. v. d. Linden te Schoonrewoerd; te Nieuwpoort aan de Lek M. J. Bouman te de Meem. Bedankt. voor Valkenburg door N. Warmolts te Sexbie- rum; voor Hellouw door J. W. Knottenbelt te Zeist, die het beroep te Schaarsbergen, bij Arnhem, heeft aangenomen voor Deventer door D. Goedhuis te Appingedamvoor Tien- hoven door G. E. Meloen te Kortenhof; voor Wageningen door W. van Roggen te Hardingsveldvoor Biggekerke door P. W. J. Klaarhatner te Hilversum; voor Halle door W. Willems te Lopikerkapelvoor Nieuvliet door A. J. Meerburg Snarenburg te Heuraen. Doopsgez. Gemeente. Beroepen: te Noord- en Zuidzijpe J. Pottinga te Irnsura. Christ. Geref. Kerk. Beroepen. te Hindeloopen de cand. L. S. Jongsma te Arum te Langerak L. S. Jongsma te Arum. Aangenomen. naar Workuin door W. Kapteijn te Hijum; naar Gorinchen door P. Biesterveld te Sexbierum. Bedank. voor Arnhem door J. Schotel te Haarlem. LANDBOUW. Tot het vernietigen der bollen van Colchicum autumnale herfst-Tijloos of Tijdeloos een zeer vergiftig bolgewas onzer weilanden, wordt het volgende eenvoudige middel in de Lb. Ct. aanbevolen. Men make aan een stok van 1 Meter lengte van 5 cM., dikte een scherpe punt, en stoote daarmee in het voorjaar, kort nadat de bladeren voor den dag gekomen zijn, ter diepte van 4050 cM. in den grond, loodrecht in den bol der planten. Elk bolgewas en dus ook de herfsttijloos gaat na zulk een verwonding zeker te gronde, want door het water dat in den gekwetsten bol dringt, gaat die bol rotten. De herfstlijloozen, die niet of n.et goed met den stok geraakt zijn, neemt men een volgend voorjaar onderhanden. In be- trekkelijk weinig tijd kan men op die manier een weiland geheel van dat onkruid reinigen. Men sehrijft van het Stadskanaal Druk is de landbouwer in de weer om het koren met de scherpe zeis te vellen, en geen wonderwant er is meer koren uitgezaaid dan in vorige jaren en de akkers leveren over 't geheel veel stroo. Als nu de papierfabriekeu maar wat kunnen bezigenwant de Drentsche boer zal wel geen behoefte gevoelen, hij heeft zelf genoeg. Ook schudt het goed en moge de opbrengst hier en daar al verschillen, toch gelooven we, dat ze over het geheel be- vredigend is. Het gehalte van het stroo van de in biest ge- zaaide haver is niet groot. 't Schijnt geen hout te bezitten en 't is over 't geheel zwak op de beentjes. 't Ligt bijna alles. De landbouwer, die nu veel stroo heeft, kan zijn mest- vaalt ook vergrooten en zal daardoor natuurlijk minder straat- vuil behoeven te koopen. Hij dient zich zelven toe te leggen op de vervaardiging van goeden compost en daar kan het stroo raede zijne diensten bij bewijzen. De aardappelvelden beginnen reeds geel loof te vertoonen, ofschoon we nog geene ziekte hoorden noemen. In hoeverre de schrale noordewinden of de langdurige droogte daaraan schuld heeft, laten we in 't midden; we vertrouwen echter wel, dat de opbrengst door dat verschijnsel niet grooter zal worden. De aardappelopbrengst is natuurlijk innig verbonden met de fabrieken en als men den bloei of de welvaart daarvan kan opmaken uit het onderhoud of de verfraaing daarvan, dau zou een blik op de fabriek van de maatschappij de Nijver- heid ons iets gunstigs voorspellen. De ondervinding heeft ons echter ook al geleerd, dat men niet op den uiterlijken schijn en 't voorkomen der gebouwen kan rekenen als grondslag voor de welvaart van den bewoner. Van de bovengenoemde fabriek hebben we echter eene betere verwachting. En we hopen, ook en vooral om den landbouwer, dat die verwach ting niet bedrogen moge uitkoraen. Onlangs had te Utrecht eene vergadering plaats van deel- hebbers in de Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten in Nederland. De voorzitter jhr. mr. J. Huyde- coper van Maarsseveen opende de vergadering met eene warme hulde aan den overleden directeur den heer J. A. baron van Harden broek. Uit het vervolgens uitgebracht verslag over het afgeloopen maatschappelijk jaar bleek, dat ook deze Maatschappij de ge- volgen had ondervonden van den algemeen gedrukten toestand van alle zaken, zoodat alle inrichtingen der Maatschappij minder hadden opgebracht dan verleden jaar. Alleen te Zwolle was /1300 minder ontvangen, maar toch 1500 meer winst ge- maakt, ten gevolge van lagere hooiprijzen en aangebrachte bezuinigingen, en Amsterdam had hoewel een schadepost blij- vende,1000 minder verlies opgeleverd dan het jaar te voren. De geheele bruto ontvangst was f 32,686 tegen f 41,839 in het jaar te voren en de netto opbrengst na aftrek van verschillende kosten 24,129 tegen31,213 in 1883. Daarvan kon, nadat /5000 voor afschrijving is bestemd en het saldo van het vorige jaar er is bij gevoegd, 12,350 worden aangewezen voor het gewone 5 pCt. dividend over een kapitaal van f 247,000, benevens f 5 per aandeel of 1235 voor extra dividend; voorts kon f 1235 bij het reserve- fonds, dat daardoor /2717 wordt, gevoegd worden, terwijl den directeuren 60 pCt. van de overwinst of f 2705 toekomt, en/'1269 saldo voor het volgend jaar beschikbaar bleef. De balans en het voorgestelde dividend werden goedge- keurd. Daarna kwam aan de orde een voorstel, om wals directeur, aan wien alleen 't bestuur der Maatschappij opgedragen is, te bevestigen den heer A. J. Verbeek van der Sande, aan wiens als adjunkt zou worden toegevoegd zijn zoon de heer L. van der Sande, civiel-Ingenieur." De bedoeling was, zooals uit verschillende mededeelingen en de toelichting van het voorstel bleek, om den zoon van den heer Van der Sande tot het directeurschap op te leiden, zoodat hij later zijn vader zou kunnen opvolgen. Na eenig debat werd naar aanleiding van dit voorstel eene motie aangenomen van den heer Van Eeden, waarbij de ver gadering de wenschelijkheid uitsprak, om twee directeuren te benoemen en het verlangen te kennen gaf, om ten spoe- digste in de gelegenheid gesteld te worden, tot de keuze van eenen tweeden directeur over te gaan. Tot die benoeming zal worden overgaan in de eerstvolgende vergadering, welke nu binnen eene maand zal moeten gehouden worden. Daarna werd besloten aan mevrouw Van Hardenbroek een blijk van waardeering te geven van de verdiensten van wijlen haar echtgenoot, en ten slotte jhr. mr. J. Huijdecoper van Maarsseveen met algemeene stemmen als commissaris herkozen, hetgeen genoemde heer onder dankbetuiging voor het gewaar- deerde blijk van vertrouwen aannam, onder voorbehoud van wellicht spoedig te zulleu bedauken, daar hij reeds lang voor- uemens was geweest, een nieuwe benoeming niet aan te nemen. Bij de vermeerderde navraag van schapenvleesch in Enge- land is het niet onbelangrijk, te weten, welke soorten van schapen en welke soort van schapenvleesch men in dat land aantreft. De Engelsche correspondent van het Hamburgsche Land- bouwblad sehrijft hieromtrent het volgende: De landbouwers in Engeland fokken voornamelijk drie rassen van schapen, die onder de namen Leicester, Southdowns en Cheviots be- kend staan. De eersten willen het best voort in vlakke landstreek, de tweeden op heuvels of zoogenaamden hoog- vlakten en de derde in het gebergte. Het tegenwoordige Leicesterschaap is in 1760 door den beroemden veefokker Bakerwell verkregen als kruisingsproduct van het gewone Engelsche schaap met de beste ram men uit het toen bestaand Leicesterras. De huid van zulk een schaap levert gemiddeld 3.5 k 4 kilogr. wol. Het vleesch overtreft aanmerkelijk in qualiteit dat der andere soorten, daar de magere en vette vleeschdeelen in een bijzonder goede ver houding tot elkander staan; ook de smaak van het vleesch is goed. Een Leicesterschaap weegt ongeveer 36 tot 40 kilogr. De Southdowns zijn afkomstig uit het zuidelijke gedeelte van het graafschap Sussex en wel van de heuvels, die in Engeland onder den naam van weald bekend staan. Oorspron- kelijk waren deze schapen niets bijzonders, maar tegenwoor- dig zijn zij, ten gevolge van zorgvuldige teelt en verpleging wegens hun vleesch zeer in trek. Vroeger gold een gewicht van 24 tot 28 kilogr. voor een tweejarig Southdownschaap als gemiddeld goed, thans echter worden de dieren reeds na 15 maanden geslacht en wegen dan 32 tot 40 kilogr.; de wol is ongeveer 3 kilogr. zwaar. Het Cheviotras leeft in de bergen, die Engeland en Schot- land van elkander scheiden. Het is het meest gezochte schaap, en de wol werd vroeger, toen Australie nog niet de markt van deze grondstof voorzag, door de iudustrie hoog geschat. Dit is ook thans nog het geval, doch de hoeveelheid wol, door deze schapen opgeleverd, is te gering, n.l. niet meer dan 1.5 kilogr. van een volwassen schaap. Daarom heeft men er zich meer op toegelegd, er een vleeschschaap van te maken. Daar de Cheviots zich overal spoedig in het ruwe bergklimaat acclimatiseeren, zijn zij algemeen in Ierland, Wales en de Schotsche hooglanden ingevoerd. Gemiddeld wordt een dier 3040 kilogram zwaar. De oorspronkelijke schaapskudden van Groot-Britannie, waarvan nog sporen in de bergstreken van Wales en Hoog- Schotland aanwezig zijn, leefden in volkomen wilden staat. Door den invloed van cultuur en bodem hebben zij hun karakter van wildheid volkomen verloren. De talrjjke stain men die er van lieverlede uit ontstonden, zijn door de fokkers van den lateren tijd hoofdzakelijk tot twee hoofdstammen geredu- ceerd, den eenen met langen en den andere met korten wol. Tot de eersten moeten gerekend worden het oude Leicesterras de Teeswater, de Dishleytot de anderen de Dorsets, de Herefords, de Norfolks, de Southdowns en de in Schotland en op de Shetlands-eilanden, alsmede op de Hebriden voor- komende dieren. GEMENGDE BERICHTEN. De internationale jachtveldproef, uitgeschreven door de Ned. Jachtvereeniging //Nimrod", zal dit jaar met welwillende mede- werking van de heeren G.J. Van der Vliet en Th. Wilson, gehouden worden op 12 Sept. op het jachtveld van den heer De Favauge, in het Zandvoortsche duin. De prijzen bedragen 250,/100 50.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3