WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, telegram is ook de aartsbisschop van Sevilja aan de cholera ovcrkden. Volfens bericht van den Engelschen majoor Chermside, hebben de Arabieren in Juli een aan- val gedaan op een fort, vijfxig mijlen beoosten Kassala, doch werden met groot verlies terugge- slagen. Het garnizoen van Kassala moet overigens veel lijden door gebrek aan levensiniddelen. BIN N EN LAND. De oud-minister van justitie, nir. Modderman is te 's Hage op ruim 46jarigen leeftijd overleden. In hem verliest Nederland een zijner bekwaamste en ineest geacht.e mannen, een man van groote geleerdheid en van een ernstig oprecht karakter. Vooral door het ontwerpen van het Nieuwe Wet- boek voor strafrecht heeft hij zich grooten naam gernaakt; de invoering daarvan moeht hij echter niet beleven. De begravenis heeft op Eijk en Duinen plaats gehad, en droeg een eenvoudig karakter. Door den tegenwoordigen minister van Justitie mr. du Tour van Belliuchave werd bij het graf een toespraak gehouden, die door den broeder van den overledene werd beantwoord. Hiermede liep de eenvoudige plechtigheid af. Onder Voorzitterschap van Mr. H. P. G. Quack, werd op 11 en 12 dezer, de lOOste Algemeene Vergadering gehouden van de Maatsckappij tot Nut van 't Algemeen. De te behandelen punten bestonden uitlo. het nemen van een nadere beslissing in zake de kweek- school voor bewaarschool-houderessen; 2o. indiening van een nieuwe wet. In de vergadering van 1883 was een som van 10.000 gulden beschikbaar gesteld, voor de oprich- ting van eene kweekschool voor bewaarschool-hou deressen te Utrecht*, Thans was door het departement Nijmegen een voorstel ingediend om bet genomen besluit in te trekken. Na breedvoerige discussies Averd aange- nomen een voorstel van de Departementen Amster damRotterdam Haarlem. Het strekt om het besluit alledn in te trekken Avat aangaat de plaats AAraar de school zal Avorden opgericht en dit opnieAv te doen onderzoeken door eene commissie van 7 leden, met dien verstande dat de oprichtingskosten niet meer mogen bedragen dan 80 000 gulden en de jaarlijksche kosten 6000. Hierdoor kwam het. voorstel Nijmegen te vervallen. Gedurende de tweede zittingdag hadden de discussies plaats over de Niem\'e Avet. Nadat verschillende amendementen door de vergade- ring Avaren aangenoinen en andere venvorpen werd de aldus geAvijzigde wet en bloc aange- nomen. Pogingen te Amsterdam in het Averk gesteld om den verjaardag van Prinses Wilhelmina tot een algemeenen feestdag te maken, zijn aanvan- kelijk mislukt. Aangezien de tijd ter voorbe- reiding nu te kort is, heeft de commissie voor dit jaar van haar plan afgezien. Toen Van Ommeren, de notarisklerk, die ver- oordeeld is tot een jaar celstraf, wegens smaad, hoon en laster van don persoon des Konings, uit de rechtszaal kAvam, Averd hij op straat door een paar honderd personm opgewacht. Enkelen hieven gejuich aan, en zongen het socialistisch volks- lied op de wijze der Marseillaise. A1 zingende trokken ze een gedeelte van de stad door. Onderweg Averd een stulc rood gordijn tot vlag verheven aan een stok, en een ZAvart boezelaar aan pen stok als rouwvlag ineegevoerd. Op den N.Z. VoorburgAval Averd een telegram afgegeven aan het hoofdka^toor der Rijkstelegraaf. Toen de groep zich Aveer in beAveging had ge steld, Avilden eenige politie-agenten haar de roode vlag ontnemen. Daartegen Averd met een krachtU neen, neen, protest aangeteekend. De agenten Avilden aanvankelijk hun voornemen volvoeren en trokken de sabels, maaY zich bezinnende kwamen ze op hun besluit terug en lieten de lieden en hun vlag ongemoeid Onder een hoezee! en herhaling van het gezang trokken ze nu verder, de voode vlag nu eens afzonderlijk ontplooid, dan als wirnpel aan de ZAvarte vlag bevestigd. Van Ommeren en eenige uit de openbare verga- deringen bekende Avoordvoerders der sociaal demo- craten bevonden zich onder de Avandelende en zingende groep, die zich verspreidde toen ze uitgeAvandeld en uitgezongen had. 't Spreekt vanzelf dat jongens, leegloopers en nieuwsgierigen langzamerhand den stoet grooter deden Avorden. Op zijn 80sten verjaardag, is aan Jhr. mr. P. J. Elout van SoeterAvoude, den laatst overgeble- vene van onze christen Staatsleden, die in de TAveede Earner der Staten-Generaal het eerst den strijd tegen ongeloof en revolutie hebben uifge- lokt, zooals de opdracht luidt een casette overhandigd namens zijne antirevolutionaire mede- strijders. Dat kastje is van biunen en van buiten met zilveren versierselen bewerkt en bevat be- halve de opdracht een aantal kaartjes van deel- nemers en deelneeinsters. Op de meeste kaartjes vindt men bijbelspreukcnop somtnige, vooral Aran Kamerleden, en andere voorname leden der partij, leest men toepasselijkegedichtjes en spreuken aan Da Costa, Bilderdijk, oude Geuzenliedjes ont- leend. Men zal zich herinneren dat de heer Elout in 1878 lid Averd van de Tweede Kamer, enkel om de onderwijswet te bestrijden en dat hij in Augus tus van dat jaar een vruchteloozen tocht naar het Loo ondernam om Z. M. den Koning te beAve- gen, het door beide Kamers aangenoinen ontAverp niet te bekrachtigen. Die gebeurtenis gaf den hoogleeraar van de Vrije Universiteit, mr. D. P. D. Fabius, de volgende rijinelarij naar Da Costa in de pen: Een Elout, voor zijn volk besloot 't al te wagen, Vond bij den Koning gunst en deernis met zijn smart, Voile oorlof gaf bij hein te spreken en te vragen Uit de allerbiniienste bekommeriug van het hart //Geef aan dit wetsontwerp, O Sire! nooit uw hand, Het kan geen zegen zijn voor Vorst en Vaderland". 3 Augustus 1878. Voor de verkiezing van een lid der Prov Staten van Utrecht zijn uitgebracht 625 geldige steminende volstrekte ineerderheid avus dus 313. Hiervan bekwamen de hh. J. C. Van Felde 444, jhr. VV Von Wrangel auf Lindenberg 167, H. A Van Beuningen 4, mr. J. J. UytAverf Ster ling 4 en eenige anderen 6ene stein, zoodat de heer J. C. Van Eelde gekozen is. In de op Dinsdag 11 Augustus te Franeker gehouden algemeene vergadering van de Friesche Mautschappij van LandbouAv is naar aanleiding van de verkiaring van den tegemvoordigen Minister van Financien, dat van hem geen ontAverp eener inkomstenbelasting is te vertvachten de navol- gende motie aangenoinen: „De algemeene vergadering is overtuigd, dat bij de tegenwoordige wijze van lastverdeeling het grondbezit en de landbouwers te veel Avorden gedrukt, en verzoekt het Hoofdbestuur, door een algemeen petitionnement te doen blijken en te bevorderen dat een billijker lastverdeeling Avorde verkregen tusschen grondbezit en geldstvaardig papier'. De lijst der bekroningen van de Uitvindingen Tentoonstelling te Londen is bekend geinaakt. Van de Nederlandsche inzenders is slechts een bekroond geAvorden, namelijk de firrna Van Lookeren Oyens en Co., met eene zilveren inedaille voor toestellen in gebruik bij de fabricage van Butterine. Te Antwerpen zijn o. a. de volgende firma's bekroondC. Doncker, Haarlem, voedingsbrood, Z. M.De Erve Wed. H De Jong, Worinerveer, cacao, chocolade, Z. M.Wed. J. Leupen en Zoon, Haarlem, granen en zaden, Z. M. KERKELIJKE BEIIICHTEN. Ned. Ilerv. Gemeenle. Beroepen: te Ovezande en Driewegen A. S. E. Talma te Nichtevecht; te Reenen M. H. Bolkestein te Hierden; te Reede (toez.) J. H. Wiersma te Benschop; te Berlikum E. J. Homoet te putten; te Veldhoven J. W. van Maanen te Vuren en Dalem; te Woubugge W. H. J. de la Faille te Amstelveente Elst (Utrech) F. J. C. Schook, te Op- en Neder-Andel; te Overlangbroek (cl. Wijk bij Duurs.ede) C. J. Calkoen te Montiers (kanton Bern) Zwitserland; te Stad aan het haringvliet (cl. Brielle) W. E. Noordink, te Oene; te Emnes-Binnen M. 11. Bolkestein te Hierden; te St.-Laurens en Brigdamme P N. Pikaar te Renente Kampen G. Nijhuis te Genemuiden te Wijckel (Eriesland) D. T. Meinsma te Hantum en Hantumhuizente Oude- Wetering J. Osinga te Idsegahuizente Ernsts A. G. Reede te Osch. Aangenomen: naar Schoonoord door W. Willems te Lopiker- kapel; naar Enschede door G. Aalbers te Veendam en door W. II. Slenfert Kroeze te Tilbursxnaar Gendringen door M. Gopner, te Linschoten; naar Valkensvvaard, Dommelen, Waalre en Aalst, G. Overman te Rijsoord en Strevelshoek. Bedankt: voor Sommelsdijk door VV. Gerritsen, te Gelse- lanr; voor Schoonoord W. Willems, te Lopikerkapelvoor Harderwijk door J. llulsebos, te Oostwold; voor Meliskerke door J. II. Gezelschap Wz. te Axel; voor Horsten door J. R. van Kooij te Pesse; voor Iledel door F. van Spall te Lei- muiden; voor Elhurg (2e maal) door G. Nijhuis te Gene muiden. Noopsgez. Gemeevte. Beroepen: naar Hippolitushoef en Stroe op Wieringen P. K. Bijl, te Edam, Christ. Geref. Kerb. Beroepen: te Friezenveen (cl. Flolten) de cand. M. Ouen- dag; te Lier J. Robbert, cand. te Emlenknmp fgraafschap Bentheim); ti Bovendijke J. A, Pera te Scheetnda (Gr.); te St. Laurens (Zeeland) (toezegging) de heer P, N. Pikaai, predikant te Reenen. Bedankt: voor Nijmegen door B. C. Felix; voor Heeren- veen R. Mulder, te Haarlem. RECHTZAKEN. In de afgeloopen vveek is voor de rechtbank te Amsterdam de zaak behandeld van Bartholomeus van Ommeren, coinmissionair en notarisklerk be- schuldigd van in den nacht van 27 op 28 Mei op verschillende plaatsen te Amsterdam een biljet te hebben aangeplakt, Avelks inhoud honend en beleedigend is voor den persoon des Konings, en de boosaardige bedoeling heeft de Avaardigheid van den Koning en de rechten van het Konink- huis aan te tasten. Het biljet luidt als volgt: „Buitengewoon Slaatsblad van het koninkrijk der Nederlanden. No. 1. Besluit van den 21en Mei 1885, hou- dende ons Staatsrechtelijk testament. Wij Willem de laatste bij de Gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg enz. enz. Op voordracht van den Raad van Ministers van 11 Mei 1885; OverAvegende dat Avij, ons einde voelende nade- ren, zooveel mogelijk Avenschen goed te maken alle ongerechtigheden, kuiperijen en knoeierijen, door ons of in onzen naam bedreven, geduld of bestendigd, ten einde zoo mogelijk onze zondige ziele hiernamaals te redden uit de klauwen des Satans. Hebben goedgevonden en verstuan: 1. Met het oog op de diepe ellende, Avaarin het volk is gedompeld, afstand te doen van ons jaar- lijksch traktement van 600,000 zoomede van de inkomsten uit de domeinen en van al wat verder uit het ZAveet en bloed der arbeiders afdriippelde op ons en onze bedorven hofhouding. 2. Vrede te sluiten met Atjeh, af te schaffen het staande leger en in te voeren algemeene volkstva- pening. 3 Alle vroegere besluiten en benoemingen in te trekken, ten einde een einde te maken aan de familieregeering van onze vriendjes. 4. Afstand te doen van de kroon voor onze nakomelingen 5. Te ontbinden de beide Kamers der Staten- Generaal en een beroep te doen op het geheele Nederlandsche volk ter beslissing over den regec- ringsvorm en ter verkiezing van Niemve Kamers 6. Met een diep gevjel van schaainte onzen nederigen dank te brengen aan het lieve Neder landsche volk, dat zoo geduldig en lankmoedig ons met onze familie en verderen nasleep heeft "-evoed en onderhouden! Al onze Ministers zijn belast met de uitvoerino1 van dit besluit, dat door een buitengeAvoon Staats'- blad ter kennis van het volk zal Avorden gebracht. Karlsbad, den 23 Mei 1885. Willem. De Minister: Heemskeuk. 's-Gravenhage ter Algemeene Landsdrukkmj." Niettegenstaande de ontkentenis van den be- schuldigde. houden de befrokken rechercheurs vol, dat van Ommeren de persoon is die zij in den beAvusten nacht een biljet op het Rokin hebben zien aanplakken. Het O. M., de feiten bewezen achtende, eischt tcgen van O. eene gevangenisstraf van 2 jaren. Eergisteren deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde V. O. tot eene cellulaire gevange nisstraf voor den tijd van e^n jaar. I SOIifl/fiV. 1 O O -y

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3