WEEK.BLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. is genomen uitsluitend in het belang der open- bare veiligheid. Ter kennis van de kooplieden zijn bovendien de volgende bepalingen gebracht: lo. Met eene boete van fr. 25.000 wordt gestraft ieder, die zich schuldig maakt aan het verkoopen van wapenen of munitie aan de inboorlingen, of tracht wapenen op het grondgebied van den on- afhankelijken Staat Congo in te voeren zonder vergunning 2o. Een belooning wordt toegekend aan iederen blanke, op wiens aangifte bewijzen worden ver- kregen tegen ieder, die zich aan bovengenoemde overtreding heeft schuldig gemaakt, en een beloo ning van twintig balen koopwaren, of een daar- mede gelijkstaande geldswaarde, wordt gegeven aan iederen inboorling of zwarten beambte, op wiens getuigenis bewijzen kunnen verkregen wovden tegen ieder die bedoelde overtreding zal hebben gepleegd. In Brazilie is een ministerieele crisis uitge- broken. Het geheele Ministerie heeft ontslag aan- gevraagd, tengevolge van de vijandige houding van de meerderheid in de Kamer. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro, is het addi- tioneel recht van 60 pCt., dat in Brazilie boven de inkomende rechten geheven wordt, met 5 pCt. verhoogd. z iru-i in ikjl. Naar de Zuid-Afrikaan verneemt, is door de Portugeesche Regeering onlangs in de Cortes de verklaring afgelegd, dat alle schikkingen voor het tot standbrengen van den spoorweg van Delagoa- baai naar de Transvaalsche grenzen getroffen waren, zoodat men met het werk terstond zou beginnen. „Nu dit het geval is", zegt het blad, „wanhopen wij niet, oin binnen een betrekkelijk korten tijd ook de Hollanders, die de zaak van den Trans- vaalschen spoorweg op 't touw hebben gezet, spoedig aan het werk te zien. Is er eens een begin gemaakt met de lijn tusschen Pretoria en Delagoa- baai, dan zal de spoorweggemeenschap tusschen Pretoria en Kimberley niet lang uitblijven." Naar de Times uit Durban verneemt zouden in Bechuana land goud- en zilvermijnen zijn ontdekt. BINNENLAND. Aan de Donderdag te Alkmaar gehouden hard- draverij werd door 17 paarden deelgenomen. De prijs f 250) werd behaald door De Prins van J. Klootwijk te IJselmonde, de le premie 150) door De Kroonprins van C. J. Wit te Zijpe, en de 2e premie 50) door Willem III van C. Brommer te Alkmaar. Bij de harddraverij, welke Dinsdag jl. aan de Kalkovensbrug nabij alkmaar gehouden werd, is de prijs behaald door het paard van den heer J. Nagelgout, de le premie door dat van den heer P. lioskamp en de 2e premie door dat van den heer C. Kraakman alien in de Egmonder- meer woonachtig. Aan de te Kallantsoog gehouden harddraverij werd door 8 paarden deelgenomen. De prijs werd behaalt door De Kroonprins van den heer C. J. De Wit te Zijpe, de le premie door Emma van den heer H. Dalenberg te Schoorl en de 2e premie door Roza van den heer J. De Wit Jz, ingelijks te Zijpe. Aan de tweede te Akersloot gehouden hard draverij werd door 14 paarden deelgenomen. De prijs werd behaald door het paard van den heer J. Blokker en de premie door dat van den heer J. Kaptein beide aldaar woonachtig. De heer Jongkindt Coninek Directeur der Rijks- landbouwschool te Wageningen, is na eene ernstige langdurige ziekte, door den dood aan zijnen nutti- gen werkring onttrokken. De Hollandsche Raring. Het publiek is van 't jaar niet erg happig naar Hollands, hen haring. Men beweert dat hij slecht en daarom zoo goed- koop is. De Vlaardmgsche Courant teekent °hier- tegen protest aan. Wei is de haring goedkoop maar de hoedanigheid uitmuntend. Wat daarvan in sommige bladen is gezegd, is een bericht van een onkundige, die meent dat haring niet best is, omdat de prijs er van laag is! Het tegenovergestelde is het gevalde zee levert nog overvloed van jonge vette soort, name- lijk maa(/&s-haring, er is nog geen spraak van kuit- of homzieken, die overrijp en droog zijn. Deze maatjesharingen worden tot spotprijzen aan den man gebracht; de overvloed van goeden ge- zonden haring, niet de geringheid van hoedanig heid, is oorzaak dat hij goedkoop is. Daarbij is de weersgesteldheid thans vrij gun- stig. Verleden jaar werd in den ongemeen heeten zomer veel meer niet slechts pekelharing, maar ook versche, ongekaakte steurharing aangevoerd, en aangezien de bokking, waartoe deze laatste te rooken bestemd was, ook weinig aftrek destijds had, vond men aan de kustplaatsen goed dezen aan den wal nader te kaken, in tonnen ofkleine vaatjes verpakt naar Amerika ten verkoop te zenden, alwaar echter deze waar van zeer gering gehalte moest afgewezen en zelfs ten deele weg- geworpen worden. Vandaar het valsche bericht, dat evenzoo de ronde gedaan heeft, dat Holland sche haring in slecht fust in Amerika gewei- gerd is. Voor het tegenwoordige alzoo is de groote hoeveelheid maatjesharing de oorzaak dat de voile ook op even zeldzaam lagen prijs staat. Op de hoedanigheid is niets af te dingen. Degebruikers zullen dit genoegzaam erkennen, en wanneer de aanvoer uit zee van de maatjes gaat ophouden, dan wordt zeker een hoogeren marktstand van den vollen tegemoet gezien, hetgeen voor de ree- derijen hoogst wenschelijk en noodzakelijk is. Tot aanvulling en verbetering van een vorig bericht, verneemt de N. R Ct., dat de heer P. Caland hoofd-inspecteur van s' Rijks waterstaat, zich, op verzoek der regeering van Brazilie naar dat Rijk begeven heeft, om advies uit te brengen omtrent de verbetering van den havenmond van Rio Grande do Sul. Men wenscht die verbetering op dezelfde wijze te doen plaats hebben als bij den Nieuwen Wa- terweg van Rotterdam naar zee is geschied, waar- van de gevolgen even vruchtbaar zijn voor den handel, als eervol voor den genialen ontwerper van dit plan. Dezelfde wijze van bewerking is ook reeds gevolgd voor de verbetering van de rivier de Mississippi, waartoe men uit Amerika den Rotterdamschen Waterweg is komen bestu- deeren, en is ook daar met de beste resultaten bekroond. De heer Caland doet zich vergezellen door den ingenieur van den waterstaat J. W. Welcker te Alkmaar. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Gemeente. Berrepen: naar Eemnes-Binnen M. H. Balkestein te Hier- den; naar Stad aan 't Haringvliet W. E. Noordink, te Oene; naar St. Laurens (toez,) P. N. Pikaar, te Renen; naar Overlangbroek (cl. Wijk bij Duurstede) C. J. Calkoen, te Moutiers kanton Bern (Zwitseland)naar Elst (Utrecht) F. J. C. Schook te Op- en Neder-Andelnaar Burutn en Munnikezijl J. Hoekstra, te Nijega c. a.naar Oudewetering J. Osinga te Idsegahuizeunaar Zuidland J. H. Wiersma, te Benschop; naar Berkhout, C. Woutman, te Arkel; naar Lienden W. Petri, te Poederoien en Loevensteinnaar Wans- werd en Jislum, M. H. Bolkestein te Hierdennaar Dedems- vaart J. Barbas te Bemmel; naar Lier J. Robbert, cand. te Emmelenkamp, graafschap Bemtheim; naar Rijssen Van der Spoel te Briellenaar Houtenisse Zeeland Buijsing Dam- ste te Tricht; Aangenomennaar Rousselare, door B. C. Felix, emer. pred. te 's Gravenhage; naar Geldermalsen, C. van Dis, te Westmaas (cl. Dordrecht). Bedankt: voor Berlikum (Friesland) E. J. Homoet, te Putten (Gelderland)voor Wons en Engwier, J. Bolkestein, te Gerkesklooster; voor Schoonoord, W. Willems, te Lopi- kerkapel c. a.; voor Horsten, J. O. van Kooij, te Pesse, bij Hoogeveen; voor Musselkanaal, J. R. van Kooij, te Pesse (Dr.) Ev. Lutk. Kerk. Bercepen: te Middelburg J. F. W. Grebe, te Gouda. Doopsgez. Gemeente. Bedankt: voor Zijpe, J. Pottinga te Irnsum. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: te Bovendijks, gem. Loppersum, W. Pera te Scheemda. Aangenomen: naar Wolfaartsdijk c. a. H. H. Elfers, te Hillegom; naar Gees (cl. Koevorden) G. van Ralsema, cand. Bedanktvoor Zalk (cl. Zwolle) L. S. Jongsma, cand. BECHTZAKEN. De onzen lezers bekende G. v. d. Wald, zegt de Prov. N.-B. en 's-H. Crt., schrijft aangaande het getuigenverhoor in de zaak Timmermans-v. Oppen De zaal was reeds lang gevuld. Men drong en duwdeom den beschuldigde te kunnen zien. Eindelijk mocht ik een goed plaatsje veroveren, waar ik mijn oogen kon laten gaan langs de ernstige hoofden der raadsheeren, de effen gezichten der deurwaarders en de barsche tronies der politiemanneu. Boven alles staken de breede schouderen van Tiramermans en de kale kruin van zijn reeds grijzenden schedel uit, zich afteekenend tegen de plooien van het groene gordijn, dat den achtergrond bedekte. Bij het geschuifel en geraas daar de stroom volks nog steeds gevoed werd door de dubbele deur der gerechtszaal las de griffier de lange, zeer lange akte van beschuldiging voor. Daarna verschenen de getuigen. Ik hoorde bijna niets dan wat gemompel. Nadat een paar getuigen waren gehoord, zag ik sommige heeren in de advocatenbank de hoofden bij elkander steken. Terwijl achter in de zaal de opeen gepakte menigte nog gonsde, zag ik vddr nieuwsgierige oogen zich naar de geopende deur wenden, Lang bleef toch de geroepen getuige weg. In mijne nabijheid was het woelig: men drong en duwde met geraas, om naar voren te komen. Plotseling werd het still In de deur verscheen, geleund op een forschen mannenarm, een zwart gesluierde dame, die zich, gebukt, zonder geruisch, voortbewoog. Ik zag haar neervallen op een stoel, haar hoofd liggen in denzelfden arm, die haar niet verliet, hoorde, tus schen de vragen van den voorzitter, eenige onsamenhangende klanken en pijnlijke snikken Eindelijk rees de dame langzaam op en verliet even stil, even somber, even droevig de zaal, als zij er gekomen was. De. deur bleef geopend en over den drempel schreed, na eenige oogenblikken, een jeugdig, in diep rouwgewaad gehuld meisje de gerechtszaal binnen, eveneens geleund op den bescher- menden arm van zooeven. En toen ook deze treurende tusschen snikken en weenen door, naar haar best vermogen, de vragen der gerechtigheid had beantwoord, strompelde zij weg, van het hoofd tot de voeten bevende van de overweldigendste aandoening. Ten derden male deed het zwarte rouwkleed zijn verschijning aan de deurnu van een aanminnig, schreiend kuaapje, dat het beeld zijns vermoorden vaders zeker meer dan ooit voor oogen zal hebben gestaan Sprakeloos had de menigte toegekeken, met hijgenden boezem hadden de aanwezige dames de treurende familie der slachtoffers van Timmermans aangestaard, zenuwachtige snikjes waren hier en daar te hooren en de wimpers van geen enkele bleef droog. V66r mij zag ik de gebruinde tronie van een politieman met een zwaren dragonderknevel onder den harigen kolbak uit- kijken en mijn beneveld oog zag op den knevel een traan rollen, die een weg zocht langs de diepe, ernstige plooi der wang Een vraag welt me op uit het hartIn de bank der beschul- digden zat toch een mensch 1 Terwijl de echtgenoote, de dochter en het zoontje zijns slachtsoffers geknakt langs hem henentogen, was het oogenblik te verwachten, waarop aan Timmermans een kreet van spijt, van deernis, van berouw zou ontsnappen doch alles bleef still Koud als mariner zat de beschuldigde, op den arm behagelijk rustende, in zijn bank. Bij de vragen des Yoorzitters, in het bijzijn dier treu rende getuigen, was de mond geenszins van aandoening toe- geklemd, maar onverschillig; als gold het de eenvoudigste zaak der wereld, werden de antwoorden gegeven. Zelfs de zwarte sluier der zoo diep gewonde echtgenoote en moeder, welke rakelings langs zijn bank streek, vermocht niet den schuldige een rilling door de leden te voeren. De warmte om hem heen ik zag in zijn nabijheid advocaten den zak- doek naar de oogen brengen bleek eveneens op de kille onver- schilligheid des moordenaars af te stuiten; zelfs eens keerde hij zich loom om en overzag met een brutalen blik de toe- hoorders. Een gemompel van afgrijzen steeg uit den volks hoop op Indien in de bank der beschuldigden gisteren een mensch heeft gezeten met al diens aandoeningen des harten dan waren deze door den ijskouden adem van den haat versteend. Van geachte zijde verzoekt men het Haagsche Lagblad plaatsing van het volgende: r/Velen verkeeren in de meening, alsof wijlen mr. Eug. Van Oppen de hand heeft gehad in de gerechtelijke executie, welke den verkoop van het huis van C. Timmermans ten gevolge heeft gehad en dezen tot wan- hoop zou gebracht hebben. Daar van die verkeerde meening door eenige personen partij is getrokken om de nagedachtenis van den bekwamen rechtsgeleerde en rechtschapen pleitbe- zorger te bezoedelen, rekenen wij het ons tot plicht, het publiek in deze de waarheid niet teonthouden. Timmermans kocht jaren geleden een tuin van de erfgenamen Vreuls te Heerlen en nam dezen in gebruik, zonder ooit de koopsom of de daarvoor verschuldigde rente te befalen. Toen alle po- gingen, om de zaak inderminne te schikken, door de kwaad- willige halsstarrigheid van den kooper mislukten, zag zich de heer Vreuls, pastoor te Nieuwenhagen, voogd der minder- jarige kinderen van zijn overleden broeder, verplicht om den gerechtelijken weg te betreden. Deze wendde zich nu tot den heer A. Lemmens, advocaat en procureur, met verzoek om, indien Timmermans onwillig bleef de koopsom met verschul digde rente te betalen of het noodige onderpand te stellen, diens huis gerechtelijk te verkoopen. Hiertoe was mr. Lem-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3