NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. I VAN 26e Jaargang. No. 37. Zaterdag 12 September 1885. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementsprijs per jaar 6. Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresaeeren aan den Uitgever J. H. de Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. JPriJs der AdvertentiHn van 1—6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/, Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Te Nieuw-Vennep komen nog al enkele gevallen van Roodvonk voor: De Rederijkerskamer, Eendracht maakt Macht, te Hoofddorp, is ontbonden, of eigenlijk door twee- dracht uiteen gegaan. Het tekort bedraagt ongeveer f98. Of de Directeur, de heer Beth die de kamer aan haar lot heeft overgelaten voor het verschuldigde zal worden aangesproken is nog niet bekend. De meeste der leden zijn niet genegen het tekort te dekken. Op Zondag 13 September a. s. des morgens halftien uur, zal te Heemstede de predikbeurt in de Hervormde kerk worden waargenomen door Ds. Welter predikant te Zwolle. De navolgende personen worden in hun eigen belang aangernaand zich ter secretarie te vervoegen Gerarda Moogeveen gekomen van Nieuwer Amstel. (wed. Willem Meijer). Het bureau van bevolking is dagelijks geopend van 912 en van 14 uur. Woensdag jl, is afgebrand een arbeiderswoning nabij de boerderij van de heeren Gebr. van der Beek, IJweg P. 11. Door opleggen van zeilen die nat gehouden werden en later met de spuit van Nieuw- Vennep is men er in geslaagd de boerderij en ver- scheidene bergen en schelften graan te behouden. De oorzaak is onbekend. Naar men verneemt liggen ter secretarie ter inzage het proces-verbaal der door de Commissie op 1 dezer in deze gemeente gehouden zitting, en het door haar aan de Minister van Oorlog uit gebracht rapport omtrent het maken van een fort bij Hoofddorp. BURGERLIJKE STAND van 2—8 September 1885. GETROUWD: A. C. Groenewoud met S. Jongejan wed. J. F. Nijs wedr. met A. Earners; C. W. Philippi met A. M. SpreeuwB. Griekspoor met N. v. d. Heiden; W. G. v. d. Horst en H. v. Bakkum; G. Roza en W. van Egmond, Wed. GEBORENJohanna Maaike Pieternella, dochter van K. J. d. Dekker en A. Tur; Teunis, zoon van J. v. Es en G. Boll; Jan, zoon van D. Nachtegaal en M. TavenierTeunis, zoon van A. de Jong en G. Rietkerk; Anna Elisabeth, dochter van M. J. Kool en E. G. Meirmans; Pieter Johan nes, zoon van K. Kempe en M. F. Lipse; Gerrit, zoon van M. v. Tol en G. Bos; Petrus Benedictus, zoon van C. Zwet- sloot en J. W. G. Huijts; Dirk, zoon van P. Havenaar en J. Vos; Maria Francisca, dochter van N. Blonk en M. Appel- man. 0\ ERLEDEN: Willem Hofman, oud 63 jaar, geh. met K. Rumph; Maria, oud 10 weken, dochler van J. Mesman en K. v. Dam; Neeltje Klos, oud 44 jaar geh. met Jb. Kuiper; Johanna, oud 4 maanden dochter van J. Schotsman en C. v. Damme. BUITENLAND. v'» w:i. and en vsland. Lord Randolph Churchill, heeft over de Afghaan- sche kwestie eene zeer geruststellende verklaring afgelegd. De minister verklaarde in eene rede" voering te Sheffield, dat hij geloofde dat nu on- verwijld tot de grens afscheiding zou kunnen worden overgegaan, en hij de niet ongegronde hoop koesterde, dat aan de met Rusland te treff'en schikking eenig duurzaamheid zouden kunnen worden verzekerd. Dat er, zooals vroeger gemeld is, weder eene botsing tusschen Russen en Afghanen zoude heb- ben plaats gehad, wordt thans tegengesproken. en c, el ax d. Te Cardiff heeft aan boord van het uit Barce lona aangekomen stoomschip Craindau, een cholera geval plaats gehad met doodelijken afloop. Een der werklieden n.l. die aangenomen waren voor assistentie bij het lossen en laden, is na gedronken te hebben van uit Barcelona medege- noinen water, aan de gevreesde ziekte overleden. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn door de overheid genomen, hetgeen evenwel niet weg- neeint dat de eigenlijke bemanning van het schip reeds was afgemonsterd en her- en derwaarts ver- trokken, voor dat het geval met den werkinan geconstateerd werd. Het zal dus zeer moeielijk zijn nategaan, of zich onder hen gevallen voordoen. In het geschil met Spanje is plotseling eene geheel onverwachte en gevaarlijke wending ge komen. Zooals onder Spanje uitvoeriger vermeld staat, heeft het Spaansche volk alle zelfbeheersching verloren, en zich aan Duitschland's waardigheid sterk vergrepen. In het bewustzijn van zijne kracht houdt Duitschland zich kalm en waardig, ofschoon het niet te betwijfelen valt of Spanje zal bij eene eventueel minnelijke schikking, in den meest uitgebreiden zin genoegdoening moeten geven voor de aangedane beleediging. De Nordd. Allg. Zeitung zegt omtrent deze zaak o. a. het volgende: „De kanonneerboot litis had reeds eenige weken geleden last gekregen het eiland Yap te bezetten. Niemand kon toen verwachten dat een feit als het onderwerpelijke, dat in den laatsten tijd bij het vaststellen van het koloniaal bezit herhaalde- lijk zich heeft voorgedaan, de openbare meening in Spanje geheel van den weg van kalm beraad zou af brengen. Zelfs indien de Duitsche regeering op de Carolina-eilanden de zaak in haar geheel had willen laten, zou het, wegens het ontbreken van de gemeenschap, niet mogelijk zijn geweest de litis nog te bereiken. Ook blijkt dat men hier in de verste verte niet dacht dat de mededeeling in Spanje z66 zou opgenotnen worden". Door de telegraf-conferentie is aangenomen het voorstel betreffende een uniform-tariefstelsel in Europa. Japan en Brazilie verklaarden zich voorwaarde- lijk geneigd tot een vermindering der tarieven met 25 pCt. De kabelmaatschappijen voor het groote Oceaanverkeer onhielden zich tot dusver van eene definitieve verklaring. Volgens het Berliner Tageblalt. zou de Koning van Belgie in het laatst van September naar Ber- lijn komen, om het sluiten eener leening ten be- hoeve van den Congo-staat op de beurs aldaar voor te bereiden. Het verloop van het conflct tusschen Spanje en Duitschland wordt natuurlijk in Frankrijk met belangstelling gevolgd. De geheele groote pers raadt strikte onzijdig- heid aan, en de zijdelingsche beschuldigin"* van Duitsche zijde ingebracht, dat Franschen invloed niet vreemd zoude zijn aan de plaatsgegrepen manifestaties, schijnt dan ook vrij wel ongegrond. Te Parijs is eene brochure verschenen getitelt L'oeuvre de la Republique, waarin eene vergelijking gemaakt wordt tusschen den toestand waarin het land verkeerde onmiddelijk v66r de optreding der republiek en den tegenwoordigen toestand." Aangaande het handelsverkeer wordt gezegd dat het, niettegenstaande de vele klachten, aan- zienlijk is toegenomen. In 1869 (het laatste jaar v an het keizerrijk, dat als normaal beschouwd mag worden) vervoerde de Fransche spoorwegen 111 millioen reizigers; in 1883 hebben zij er 307 millioen vervoerd. De tonnemaat der vervoerde waren is in hetzelfde tijdvak van 44 tot 88 mil lioen gestegen, aldus verdubbeld, en wat het scheepsvervoer in de havens betreft, is de ver- meerdering_ nog aanzienlijker; zij is van zes tot aphttien millioen gestegen. Van 1876 tot 1883 zijn de stooinwerktuigen met 1.700.000 paarden- krachten versterkt. De spoorwegen en de gemeen- telijke wegen zijn met tienduizenden kilometers, de laatste zelfs met meer dan honderdduizend kilometers toegenomen. Blijkens een bericht van generaal de Courcy uit Hue, waren in de provincie Puenhon ernstige ongeregeldheden uitgebroken, waaraan echter door generaal 1 rudhomme spoedig een emde werd ge maakt. De Franschen leden geene verliezen. De cholera is te Marseille en te Toulon afne- mende, doch vertoont zich nu ook in verschillende naburige plaatsen. MTALrii. Eerst door de Temps en daarna door de Koln Zeitung, werd het bericht medegedeeld dat in Italie een aanzienlijke troepenmacht werd samen- getrokken. Alle oorlogs- en transportschepen, die in de Siciliaansche havens lagen ontvingen bevel naar 1 alermo op te komen. Geen der beide bladen weet echter het doel van deze zamentrekking van strijdkrachten mede te deelen. Zooals reeds onder Duitschland werd vermeld is het geschil tusschen dit rijk en Spanje plotse ling eene phase ingetreden, die zeer bedenkelijke ge\oIgen kan hebben. Reeds bij het vernemen dat Duitschland het plan had de Carolina-eilanden te bezetten, gaven de Spanjaarden lucht aan hunne v erluttering en protesteerden daartegen op de heftigste wijze. Toen nu echter in de afgeloopen week de tij- ding kwam dat een Duitsche kanonneerboot het eiland Yap had bezet, was de bevolking van Madrid zich zelven niet meer meester. Eene groote menigte verzamelde zich, trok met Spaansche vlaggen aan het hoofd door de straten, en hield eene demonstrate voor het militaire Casino. 1 ;i£| H A A R L E M11E R M E E U. VMTS CM LAND. MMt ANMiMlMJMi.. SPANJE.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1