WEERBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, van den gemeenteraad van Haarlemmermeer over de opheffing van het telegaafkantoor aldaar. De Minister doet uitkomen, dat hij zich heeft geplaatst op het standpunt dat de minister niet alleen bevoegd, maar verplicht is de niet door eene wet of een algemeenen maatregel van inwen- dig bestuur bevolen uitgaven achterwege te laten als, naar zijn gevoelen, de daarvan te verwachten voordeelen tegen die uitgaven niet opwegen. De minister, van oordeel dat dit ten aanzien van het telegraafkantoor te Haarlemmermeer het ge- val was, heeft gemeend het telegraafkantoor alleen dan te mogen in stand houden, als de uitgaven niet uitsluitend ten laste van het Rijk kwamen. De eisch aan het gemeentebestuur gesteld om een der uitgaven te dragen, of te waarborgen dat de opbrengst eene zekere som zoude bedra- gen, acht hij hierdoor gewettigd. Daar tot dusverre genoegen was genomen met f 600, kon bezwaarlijk een hoogere waarborg worden geeischt. Evenmin een lagere, daar reeds bij dien waarborg de financieele opoffering die de instandhouding van het telegraafkantoor te Haarlemmermeer eiseht, den Minister grooter voor- komt dan het voordeel dat door het voortbestaan van dat kantoor wordt verkregen. De heer mr. Elout van Soeterwoude te 'sGra- venhage, heeft dezer dagen aan zijne vereerders en vrienden, als blijvend aandenken toegezonden, een fraai bewerkt boek, getiteld„Enkele herinno ringen uit mr. Groen van Prinsterer's laatste dagen'' Dit geschenk werd hun vereerd, die hem op zijn tachtigsten verjaardag, door de aanbieding van eene prachtige cassette (bevattende 1925 hand- teekeningen met toepasselijke bijschriften en texten) zooveel blijken van belangstelling gaven. De minister van der Does de Willebois is be noemd tot grootkruis, en de oud-minister Grobbfe tot groot-officier van het legioen van eer, naar aanleiding van het tusschen Frankrijk en Neder- land gesloten handelsverdrag. Tot eersten kandidaat voor lid in den Hoogen Raad is door de 2e Kamer met 47 stemmen gekozen de heer mr. Th. van Blom, president van de rechtbank te Heerenveen. De poging tot ontvoering van twee hnderen te Apeldoorn. Hieromtrent meldt men ons nader: Voor eenigen tijd kwam een net gekleed heer bij eenige sjouwerlieden te Amsterdam met de vraag of zij tegen betaling hem behulpzaam wilden zijn, bij het overbrengen van een krankzinnige, hetgeen door de drie personen werd aangenomen, waarop zij ieder een goede fooi ontvingen en er bepaald werd, dat zij later bericht zouden ont- vangen, wanneer hunne hulp noodig zoude zijn. Na eenige dagen kwam bedoelde heer weder en zeide minstens acht personen tot het over brengen benoodigd te hebben. Hiermede werd, daar men het overbrengen van een krankzinnige met zooveel personen wel wat vreemd vond, de politie in kennis gesteld. Met voorkennis van de bevoegde macht lieten zich daarop een rechercheur en een rijksveld- wachter aanwerven om bij de vermeende over- brenging mede dienst te doen, en daardoor bleef de justitie geheel op de hoogte. Dinsdagmorgen werden de acht mannen plotse- ling geroepen om naar Apeldoorn te gaan. Om daar de politie te inisleiden ging men per spoor naar Harderwijk, van daar terug naar Amersfoort en toen per rijtuig naar Apeldoorn. De werver der manschappen, die gebleken is J. B. K. uit Haarlem te zijn, ging alleen per spoor naar Apeldoorn en kwam in gezelschap van nog een persoon het rijtuig met de gehuurde mannen in het Soerensche bosch tegen, liet ze daar uit- stappen, zond het terug en ging met hen te voet naar de woning van mevrouw de wed. Bulkley, de schoonmoeder van den heer Hoek. Mevrouw Bulkley is reeds vroeger beschuldigd van een kind van den heer Hoek naar Engeland ontvoerd te hebben, deswege door de justitie vervolgd, maar toen vrijgesproken. len huize van deze werd den manschappen door J. B. K. in bijzijn van mevrouw Bulkley medegedeeld, dat men naar de woning van den heer Hoek ging en dat zoodra men in diens wo ning was, zijn huishoudster en dienstmeid moesten worden gekneveld. Iederen man werd toen zestig gulden uitbe- taald en aan elk driehonderd gulden toegezegd zoo alles gelukte. Thans werd ook medegedeeld, dat het niet om een krankzinnige te doen was, maar dat men, zoodra de genoemde personen gebonden waren, de noodige proppen in hunne monden had gedaan en door snuif en peper in de oogen te werpen, hen eenigen tijd onschadelijk had gemaakt, de twee kinderen van den heer Hoek moest brengen, in het rijtuig dat klaar stond en waarin de groot- moeder, mevrouw B., hen opwachtte. Ieder ont- ving daarop een touw, de noodige stukken vleesch voor den hond, indien die mocht aanslaan en zoo ging men op het huis van den heer Hoek los, die reeds van alles verwittigd was. Men belde aan de woning van den heer H. aan en een der mannen overhandigde hem een brief en fluisterde hem, binnendringende, toe zich bedaard te houden. De heer H. raakte echter in de war en schreeuwde luidkeels moord, de aangeworvenen, alien genoeg- zaam ingelicht, deden schijnbaar nog een flauwe poging om ingevolge den hun opgedragen last te handelen, een kleine schermutseling volgde en eer de politie den aanvoerder kon vatten, was hij reeds in het rijtuig met mevr. wed. Bulkley en mejuftrouw S. pijlsnel op weg naar Arnhem. Hij is zooals men weet echter aldaar gearresteerd. Zelfs al ware de politie niet zoo fiirik opge- treden, dan nog was het de vraag geweest ofde ontvoering zoude zijn gelukt, daar op het hulp- geroep van* den heer Hoek, reeds dadelijk per sonen uit het tegenover zijne woning gelegen loge- ment toeschoten. Van wel onderrichte zijde vernemen wij nog dat het complot door de politie alhier is onder- schept. Zij heeft tusschen het achttal tot het vol- brengen van de inisdaad aangenomen sjouwer lieden, twee politiebeambten, een rijksveldwachter en een rechercheur weten te voegen en zoodoendc de misdaad voorkomen en de schuldige ontdekt. Mevr BulkleyBekking, hog eene tweede dame en Kloppers het voornaamste werktuig in deze zijn gisteren ochtend te Arnhem na hun vlucht in hechtenis genomen. Aan de De Ruyterkade alhier ligt een Engelsch stoomjacht, waarop de kinderen naar Schotland zouden gebracht zijn. Inhoud van No. 3 van het „Maandblad tegen de Vervalsching van Levensmiddelen en Handels- artiken": Het Vraagstuk der Levensmiddelen- vervalsching op het Brusselsche Congres. Eenige fabrikaten van wijn- bier- en vruchten- sap-vervalschers. Onderzoek van Levensmid delen en handelsartikelen gedurende de maand September. Vervalsching van vet en reuzel.-- Bevinding van keurmeesters te Amsterdam over de maand Augustus. Wijnkleurmiddelen. Korte berichten. Hygiene en industrie. Belangrijke conclusion op hygienisch gebied. lets over onze levensmiddelen met betrekking tot hunne voedingswaarde en prijs. De oorzaak van het loodgehalte van geemailleerde pannen. - Schadelijke en dure haarmiddelen. Practisch allerlei. Vraagbord en Correspondence. Boekbeschouwing. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen: te Tienhoven (cl. Amersfoort) J. P. Hattink te Harderwijk; te Stellendam Er. Vau Spall te Leimuiden; te Dokkum W. Van Doom te Drachten; te St. Kruis S. Ver- hoeff cand. te Deutichemte Veendam G. W Heesen te Winterswijkte Rijsbergeu C. L. E. Van Schelven, cand. te Beverwijk; te Heenvliet B. Jelgersma te Simonshaven; te Kampereiland W. Hoeksema, cand. te Groningen; te Meteren A. de Haan cand. te Weesp; te Kleverskerke S. Yerhoeff cand. bij het prov. kerkbestuur van Groningen; te Nieuw- Beerta C. Th. Baumgarten te Westerbork te Wannepervcen S. Verhoeff, cand. te Deutinchen; te Hoogvliet C. L. F. v. Schelven, cand. bij 't prov. kerkbestuur van Zeeland, te Be- v rwijk. Aangenomen Naar Nootdorp door W. Willems te Lopiker- Kapel; naar Krommenie door J. G. Boekenoogen te Hinde- loopen. Bedanktvoor Sommelsdijk door G. J. Barger te Drie- bergenvoor Lopik door G. Bos te Rozenburg; voor Enum door C. Tjassens Keizer te Helium; voor Halle en Batli en Rilland door J. W. Gunning Jr. te Amsterdam; voor Horsten, Lettelbert en Eriumatil door K. A. Nijenhuis te Asch (bij Tiel); voor Wageningen, door T. H. Woudstra te Oudemirdum c. a.; voor Koten (class. Wijk bij Duurstede) door W. Willems te Lopik Capelle. RECHTZAKEN. Het proces Graef te Berlijn. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons van den 28en September Een groote gebeurtenis, waarop zich geheel Berlijn reeds een half jaar lang voorbereidde, neemt heden in de pleitzaal van het crimineel gerechtshof een aanvang. Ik bedoel het proces van professor Graef, een der uitstekendste portretschil- ders van Berlijn, die van verscheidene misdrijven wordt be schuldigd, waaronder vergrijp tegen de zeden en meineed. Het proces wekt de grootste belangstelling in alle kringen onzer stad en de toeloop van het mannelijk en vrouwelijk publiek was kolossaal. Men berekent dat de debatten ten minste vier dagen zullen duren. Een geheele Areopagus van de uitstekendste advocaten en juristen is voor het proces ge- wonnen en dus is het licht te begrijpen, dat onder zulke omstandigheden de uitslag met de grootste spanning wordt tegemoet gezien. Reeds ongeveer een jaar geleden werd Graef aangeklaagd wegens ongepaste handelingen jegens een meisje, een kind, dat op straat door hare schoonheid zijne aandacht had getrokken, en van wier ouders hij de vergunuing verkreeg, haar als model te gebruiken. Zijn onschuld werd echter over- tuigend bewezen. Het kwam uit, dat het den ouders, die de aankiacht tegen hem ingediend hadden, om een afpersing te doen was. Zij werden nu deswege op hunne beurt ver volgd en veroordeeld, nadat een geheele reeks van de eerste artisten als getuigen it decharge van Graef verklaard hadden, dat hetgeen hem ten laste werd gelegd, niet te vermijden was, en dat zij alien die nu als getuigen optraden zeer gemakkelijk uit boosaardigheid van hetzelfde feit konden beschuldigd worden. Die zaak was dus afgeloopen en de tegenwoordige aankiacht, welke oneindig zwaarder weegt, heeft met haar slechts ver- wijderd te maken. In bedoeld proces werden namelijk, naar hetgeen men aan de Brest. Morgen Zeitung meldt, als getuigen a, decharge ook andere modellen gehoord, o. a. drie zusters Rother, die over het algemeen een gunstige getuigenis aflegden van de gewoonten van Graef gedurende zijn arheid op het atelier. Zij legden bijzonderen nadruk op de terughoudend- heid, waarmede de artist haar bejegende. Onder eede ver- klaarden zij, dat zij geheel niets met hem te maken hadden en op een afstand van hem stonden. Prof. Graef bevestigde dit in denzelfden zin. De president van het gerechtshof deed hem opmerken dat hij weigeren mocht eene verklaring afte leggen, indien hij meende, dat zij hem benadeelen kon; Graef, toen getuige, stond er echter nadrukkelijk op zijne verklaring af te leggen en verklaarde onder eede, in geenerlei intieme verhouding tot eene der drie vrouwelijke getuigen te staan. De jongste aankiacht richt zich nu tegen hem en de gezusters. Hem wordt meineed en herhaalde verleiding tot meineed ten laste gelegd, en de drie zusters worden van meineed beschuldigd. Yolgens de akte van beschuldiging heeft hij met de drie zusters in intieme betrekking gestaan, en uit onverklaarbare beweegredenen, ondanks dat de voorzitter van het gerechtshof het hem duidelijk te rerstaan gaf, dat hij niets noodig had te verklaren, niet slechts het tegendeel onder eede bevestigd, maar ook zijne drie modellen overge- haald hetzelfde te doen. Men kan zich voorstellen welk een opzien zulk een aan kiacht baarde. Graef zelf mag zich in veler sympathie ver- heugen en heeft tal van vrienden. Hij heeft volwassen zonen die aanzienlijke betrekkingen bekleeden, en op wie het onge- luk des vaders zwaar drukt. De afloop van het proces zal alleen afhangen van den indruk, welke de door het openbaar ministerie gedagvaarde getuigen op de gezworenen maken. Volgens hetgeen men tot dusverre hoort, zal slechts een bewijs geleverd worden, dat niels anders dan aanduidingeu bevat. Onder de getuigen komen slechts de buren der fainilie Rother voor en geen enkel kamermeisje dat door het sleutelgat ge- keken heeft. Alleen is ruchtbaar geworden, dat Graef bij voortduring de familie bleef bezoeken; dat hij ten alien ure uit en ingingdat hij er niet als een vreemdeling maar als een huisgenoot verscheen, die daar behoorde en zeer intiem was enz. In alien gevalle heeft de rechtbank die waar dit slechts doenlijk is, een verzoek om tegen borgstelliug op vrije voeten te blijven steeds inwilligt, nu dit verzoek van prof. Graef afgewezen. De oude man heeft alzoo maanden lang in preventieve hechtenis doorgebracht. Hij werd daar met verschooning behandeld en aan de verdediging was het ruimste veld gelaten. Te dien einde zijn zeer vele getuigen a decharge gedagvaard uit den kring der kunstenaaars; onder hen bevindt zich prof. Kretschmar, die de adsistent van Graef geweest is en wiens getuigenis van bijzondere waarde voor hem zijn zal. Door het Gerechtshof te 's Hage is Jeanne Marie Lorette, veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar. Aan de Meuse wordt gemeld dat haar straf zou worden gewijzigd in anderhalf jaar celstraf en dat zij, Vrijdag a. s. aan het gewone gevangeuis-regime zal worden onderworpen. Niet alleen de door mr. Haas, haar verdediger, gedane stappen, door den procureur-generaal mr. Yan den Bergh gesteund, maar ook een adres van onderscheidene Haagsche dames aan H. M. de Koningin gericht, zouden den minister van justitie de belofte hebben doen geven in dien geest te handelen. Ook aan Het Fad. kwam een gerucht ter oore als het bovenstaande bericht. Daarbij was intusschen sprake van een

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3