WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. min als Griekenland, schijnen van plan de ver- o-rooting van Bulgarije met Oost-Rumelie lijdelijk aan te °zien. Zelfs was het gerucht reeds in om- loop dat de Servische troepen de Bulgaarsche grenzen waren overgetrokken, doch dit is niet bevestigd. Ook in deze zaak is het oog vooral gevestigd op de houding van de Duitschen Rijkskanselier, en voorzoover de uitingen der officieuse Norcld. Allg. Zeitung beschouwd kunnen worden als Bis- mark's meening weder te geven, schijnt deze elke verstoring van den vrede te willen beletten. „Het spreekt wel van zelf, aldus eindigt een artikel in genoemd blad, dat de groote mogend- heden hun 300,000,000 onderdanen niet bloot zullen stellen aan de gevaren, welke het versto- ren van den vrede meebrengt, omdat drie kleine Balkanstaatjes met nauwelijks 6,000,000 inwoners, waarvan niet een tiende deel in elk land tot het heerschende ras behoort, plotseling op het denk- beeld komen, dat liet lokale evenwicht d. i. hun eingen belang in gevaar is Geen internationale kwestie echter levert ge- vaarlijker incidenten op, dan de Oostersche, en het is zeer goed mogelijk, dat niettegenstaande de goede wil der groote Mogendheden, deze door de han- delingen der kleine Staten worden medegesleept en genoodzaakt handelend op te treden. i nnnini. Door den heer Curroll D. Wright, directeur van het statistiek bureau van Massachusetts is eene belangrijke studie geleverd over de veran- dering der loonen en prijzen in genoemden staat, in de laatste honderd jaren. Het resultaat van de door den heer Wright gemaakte vergelijking tusschen de loonen en prij zen in Massachusetts gedurende de jaren 1830 tot 1840 en 1860 tot 1870 luidt als volgt: De loonen vermeerderden met 52 3 pCt, de landsproductie met 62.8 pCt., kaarsen en zeep met 42.6 pCt., zuivelproductie met 38.8 pCt., visch met 9.8 pCt., meel met 26 pCt., brandstoffen (hout) met 57.4 pCt., vleesch, enz. met 53 pCt., terwijl daarentegen vermindering viel waar te nemen in de prijzen van schoenen met 38.9 pCt. kleeren met 24.7 pCt. droge goederen met 30.9 voedingsmiddelen met 17.5schrijfpapier met 35.1 pCt., specerijen en kruiden met 36.5 pCt. enz. Uit Parijs wordt gemeld dat de verdere storting op de aandeelen der Panama kanaal-Maatscliappij in Februari 1886 zal moeten plaats hebben Aandeelen Panama waren waardoor jl. Zaterdag op de beurs flauw en daalden tot 365. soeoan. De berichten uit Soedan luiden zeer vaag. Kassala dat volgens vroegere berichte nu eens ontzet5 dan weder in handen van Osman Digna heette gevallen te zijn, schijnt nog steeds door de Soedaneezen belegerd te worden. Nu althans wordt gemeld dat de Abyssiniers in den slag bij Kufeit wel is waar op Osman Digna de overwinning behaalden, doch dat hunne verliezen zoo zwaar waren, dat hun aanvoerder het niet raadzaam oordeelde verder voort te ruk- ken, maar eerst berichten uit de belegerde plaats wenschte af te wachten Den 14n October vertrok uit Antwerpen het stoomschip Dunrobin-Castle met bestemming naar den Congo. Hiermede is de geregelde vaart op den Congo- staat, waarnaar reikhalzend, werd uitgezien, ge- opend; het tweede stoomschip vertrekt in Novem ber e. k. BINNENLAND. In zake de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee is door de hh. Burna eri Van Diggelen de volgende circulaire verzonden: „Met het oog op de te beleggen algemeene ver- gadering, ter constitueering van het bedoelde Zuiderzee-comite, nemen wij bij deze de vrijheid, de beantwoording onzer desbetreffende circulaire van Aug. jl, beleefd te verzoeken vdor 1 Nov. a. s." Bij deze missive is een lijst gevoegd van corpo ration die zich reeds bereid hebben verklaard tot het zenden van afgevaardigden naar de te houden algemeene vergadering. Daarop zijn vermeld: Provinciale besturenNoord-Holland, Fi iesland, Drente, Overijsel, Gelderland en Utrecht. Gemeentebesturen: Amsterdam, Enkhuizen, Me- demblik, Sneek, Wonseradeel, Bolsward. Hem. Oldeph. en Noordwolde, Hindeloopen, Harlingen, Meppel, Staphorst, Olst, Steenwijkerwold, Kampen, Diepenveen, Zwolle. Kamperveen en Zalk. Hasselt, Avereest, Kuinre, Blankenham, Blokzijl, Elburg, Nijkerk, Harderwijk, Doornspijk, Oldebroek, Hat- tem, Amersfoort. WaterschapsbesturenWaard en Groet, Amstel- land, Waard-Nieuwland, Noorder IJ en Zeedijk, Wieringerwaard, Zeeburg en Diemerdijk, Water- Schager- en Niedorper Keggen. Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, Anna Paulownapolder, Hemelumer Oldephaert c. a. Zeedijken, Kamperveen, Mastenbroek, le district Overijsel, Hasselt en Zwartsluis, Dronthen, Broo- ken en Maten, Bedijking langs Dronthen, Polder- district Hattem, Zalk, Arkomheen, Bunschoterveen en Veldendijk, Rivier de Eems. Handel, scheepvaart en landbouw: Kainers van koophandel en fabriekenSneek, Heerenveen, Kam pen, Zwolle, Groningen, Vereeniging Schuttevarr, maatschappij van landbouw De IJoeloers. Sedert is nog de mededeeling ontvangen dat voor de gemeente Franeker de burgeineester, de heer A. Ferf, zal verschijnen. en ook Edam door zijn burgemeester en een der wethouders zal ver- tegenwoordigd zijn. Een onzer correspondenten uit het zuiden des lands deelt ons mede dat er sprake is om in ons land een zesden bisschopszetel op te richten. Men is nl. van oordeel, dat het aartsbisdom Utrecht te uitgebreid is en dat daaraan een suffragaan bisdom voor de noordelijke provincien behoort te worden toegevoegd. Als zetel voor een nieuwen bisschop heeft men het oog op Deventer laten vallen. Alg. Hdbl.) Rijnlands boezem was tegen den avond van Donderdag zdo hoog geklommen, dat hij peil teekende. De hevige wind had het water opge- stuwd, dat door het uitmalen der polders tevens in ruime mate toenam. Het krachtige spuien te Katwijk moest zwichten voor een en zoo grooten aandrang van water. Zoo gezwollen was de boe zem sedert de oprichting van een voortreffelijk stoomgemaal, als te Katwijk, niet geweest. De wind nam af in heftigheid, het peil kwam los en sedert gisteren is de boezem een rijnl. voet gevallen. Kalin weer werkte mede om het over- tollige water snel te loozen. Een boer leert bij den dag. Door den nood gedrongen had hij zijn vee uit het drassige wei- land naar den stal gehaald. De regen had opge- houden en de polder gewonnen. Vele, die het gewaagd hadden hun vee niet weg te halen, vin- den nu geen reden van klagen, en de anderen hebben grootendeels hun vee opnieuw in het weiland gebracht. Het is mooi weer, het gras groeit nog, de polder koint weldra door zijn water en de boer kan weer een veer van zijn mond blazen. (Z Ct KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen: te Midlum H. W. Vethake Jr., caud. te Arnhem; te Steenderen en Brokhorst, L. J. Blanson Henkemans, te Bahr en Lothum (el. Zutfen); te Makkura en Cornwerd J. C. de Mol Moncourt, te Vriezenveen; te Terwolde H. Th. du Saar, te Noordwolde; te Heerjansdam (el. Zierikzee) W. Van Esveld, cand. te Nijkerk aan de Veluwe; te Bath H. W. Vethake Jr., cand. te Arnhem; te Schermerhorn F. W. Drijver, cand. te id.; te Holysloot (gem. Ransdorp) J. C. De Hoog, cand. bij het prov. kerkbestuur in Drente; te Harlingen C. B. Oorthuijs, te Harderwijk; te St. Antony- polder J. v. d. Spek, cand. te Maassluis; te Oud-Beierland P. J. W. Klaarhamer te Hilversumte Eenrum J. H. Bange, cand. te Sappemeer; te Harderwijk G. Klaarhamer, te Montfoort; te Oldenzaal A. Buijsingh Damst6, teTricht; te Nes en Wierum (gem. West-Dongeraal) H. Hoekzema, cand. te Groningente Foudgum en Raard J. Draaisma, cand. te Leiden. Aangenomennaar Oude- en Nieuwe-Wetering door C. Louis F. Van Schelven, cand. te Beverwijknaar Ureterp c. a. door J. J. H. Bange, cand. te Sappemeer; naar Ommen door W. E. M. Engelberts, te IJzendoorn. Bedankt: voor Kleverskerke door S. Verhoeff, cand. te Doetinchem; voor Warnswerd en Jislum (gem. Ferweradeel) door G. van Goor, te Bunschoten (prov. Utrecht); voor Hoogvliet door C. F. L. Van Schelven, cand. te Beverwijk voor Barneveld door C. J. Leenuians, cand. te Sloten (Fries- land); voor Klundert en Rijsbergen (Noord-Brabant), Hoog vliet, Aagtekerke, Kethel en Spaland, St.-Laurens en Brig- damme, Herkingen (Over-Flakkee), Steenwijk en Leersum door C. Louis F. Van Schelven, cand. te Beverwijk; voor Hellouw door C. Van Thiel Ribbius, te Tuil; voor Dussen door C. P. N. Pikaar, te Overschie; voor Woubrugge door W. Gerritsen, te Gelselaar; voor Wons c. a. door C. J. Leenmans, te Slotenvoor Schiermonnikoog (cl. Dokkum) door A. S. Van Eerde, te Morrha en Lioeseens; voor Hom- merts c. a. door G. H. Van Kasteel, te Kollum; voor Kam pen door H. M. Bolkestein, te Hierden (cl. Harderwijk); voor Veendam door G. W. Heesen, te Winterswijk; voor Zoutelande door C. C. Schot, te Tolen; voor Ovezande en Driewegen door B. M. Mantz, te Breskens; voor Valkenburg (cl. Leiden) door J. P. Hattink, te Harderwijk; voor Tien- hoven (cl. Amersfoort) door J. P. Hattink, te Harderwijk voor St. Anthonypolder en St. Kruis door S. Verhoeff, cand. te Deutichem; voor Aarlanderveen door F. Van Spall, te Leimuiden. jDoopsgez. Kerk. Bedankt: voor Akkrum door S. Kutsch Loyenga, te Bolsward. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: te Nijmegen J. Nederhoed, te Middelstum; te Leerdam H. M. v. d. Vegt, te Heerde; te Langerak T. Bouma, cand. Bedankt: voor Ouderkerk aan den Amstel door M. Dee, te Kokengenvoor Friesland (N.-Am.) door J. Keizer, te Landsmeer. RECHTSZAKEN. Het hof te Amsterdam behandelde j.l. Maandag de bekende zaak van Jan Luttik, colporteur van Recht voor Allen, appellant van een vonnis der Arrondissements-rechtbank te Amsterdam, waarbij hij veroordeeld werd tot 4 maanden celstraf. Op de vragen van den voorzitter, mr. Noyon, geeft bekl. op te heeten Jan Luttik, van beroep grondwerker, wonende Prinsengracht te Amsterdam. Verder geeft hij op geene ge- tuigen £t decharge te hebben meegebracht. Het rapport wordt uitgebracht door mr. Van de Werk. De toedracht der feiten is bekend. Volgens het oorspronkelijk proces-verbaal bevond beklaagde zich den 24sten Augustus 's morgens om 10 uur, op het Amstel veld en werd door een daardd. agent van politie verzocht zich te verwijderen, daar hij door den verkoop van zijn blad opschudding veroorzaakte. Beklaagde gaf hieraan gehoor en posteerde zich op den hoek van de Kerkstraat, waar hij bleef verkoopen. Op eene herhaalde aan- raaning om zich te verwijderen, riep hij//ik ga niet weg, ik heb 't recht gekregen om de bladen te verkoopen." Dit roepende gaf hij den agent een slag in den nek. Daarop greep een inspecteur bekl. aan en ontstond er een worsteling, waarin een andere agent van bekl. ook een slag ontving. Een ander politiedienaar, die bij onge:uk op den grond viel, werd door on bekende burgers mishandeld en de straatsteenen vlogen den agenten om de ooren, die terugtrokken over het Thorbeckeplein, waar adsistentie uit het hulpbureau aan den Halvemaansteeg een einde maakte aan het steenen gooien. Gedurende den strijd hadden de agenten van den sabel ge- bruik gemaakt. Ook heden ter terechtzitting ontkent bekl. alles en beweert dat hij slechts de sabelhouwen met zijn vuist pareerde. Het O. M., waargenomen door mr. Jolles, vroeg voorlezing van eenige extract-arresten, waaruit bleek, dat bekl. veroor deeld is wegens diefstal van vee in de weide tot 1 jaar eel, daarna wegens enkelen diefstal en diefstal in een bewoond huis met inklimming tot 4 jaren correctioneele gevangenis- straf, daarna tot 1 jaar eel wegens diefstal, terwijl van eenige kleinere veroordeelingen te Haarlem maar geen gewag werd gemaakt. Het woord bekomende vroeg mr. Jolles be- vestiging van het vonnis der rechtbank. Nu was het woord aan bekl, die met een beschreven pa pier in de hand een redevoering uitsprak, waarin in de eerste plaats aan de aandacht der rechters werd onderworpen de bewering dat iedere zaak twee zijden heeft een licht- en een schaduwzijde. Deze laatste was alleen bekend bij de rechtbank. Nu wilde spr. ook eens de lichtzijde doen bekijken. Alsnu treedt bekl. in eene vergelijkende beschouwing van verschil- lende vonnissen, en coustateert dat te Arnhem drie personen ter zaken van mishandeling met verwonding te zamen ge- pleegd, slechts luttel straf kregen, terwijl zijn (bekl's) vonnis hem 4 maanden oplegde. //Maar dat begrijp ik wel", roept bekl. //ik liep met Recht voor Allen, om in de behoeften van mijn huisgezin te voorzien!" Applaue van het opeenge- hoopt publiek.) Bekl. komt nu tot de feiten. Alles was logen en laster, uitgedacht om hem t lootje te doen leggen." De verklaringen der voor de rechtbank gehoorde getuigen besprekende, zegt bekl. dat alle getuigen a decharge eenstem- mig hadden verklaard, maar de getuigen it charge allesbe- halve gelijkluideud, en nu had het O. M. bij de rechtbank wel gezegd, dat de agenten juist te vertrouwen waren, omdat ze niet gelijkluiuend waren, maar bekl. is zeker te dom om dit argument te begrijpen. Zooveel is zeker: hij is onschuldig, maar wordt vervolgd om het socialisme, dat zijne politieke overtuiging is. Hij weet wel dat het //vechten tegen de bier- kade is," maar ook deze is door menschenhanden gemaakt, en kan door menschenhanden worden geslooptWat hij in zijn jeugd had gedaan, moet hem nu niet worden aangere- kend. Dertien jaren heeft hij zich goed gedragen en trouwens heeft het socialisme zijn verstand ontwikkeld. Daarop volgde eene verheerlijking van 't socialisme en CONGO.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3