Haarlemmermesrpolder. Haarlemmermeer. ADVERTENTIEN. I t JERCUUR'-STOOMDRUKKERIJ. SNELLE AFLEVERING. Huismanswoning Bouw- en Weiland, WEEKBLAD YAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD eene vergelijking met den voor 18 eeuwen gehangene, die ook Recht voor Allen predikte, eenige tirades tegen de school met den bijbel, gevolgd door eene opwekking om niet te vast te stennen op het leven hier namaals en met een beroep op de rechtvaardigheid der rechters, en een ver- zoek om toch niet te gelooven dat een ander die rede voor hem gemaakt had, eindigde zijn rede waarop een onderdrukt applans volgde. De uitspraak is bepaald op Woensdag a. s., te half elf uur. Het openbaar ministerie bij den hoogen raad heeft heden geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van Timmermans, door het hof te 's-Hertogenbosch veroordeeld wegens moord op de familie Yan Oppen te Maastricht ge- pleegd. De uitspraak is bepaald op 16 November. LANDBOUW. De Trieur, In de Nieuwe Groninger Courant van 11 Oct. jl. lezen wij het volgende: Men zal zich wellicht herinneren, dat we nu ongeveer anderhalf jaar geleden (16 Maart 1884) een artikeltje schre- ven over //een nog te weinig gebruikt landbouw-werktuig" n.l. de trieur, graansorteerder of graanzuiveringsmachine. Gaven we daarin meer of min eene beschrijving van het werktuig, terwijl we slechts ter loops op het nut wezen, thans zullen we trachten de voordeelen er van in 't licht te stellen. Nog altijd wordt er veel te min op de hoedanigheid van het poot- en zaaigoed gelet en velen schijnen niet te kunnen inzien dat het beste nooit te goed, het minder goede nooit goed genoeg is om voortgeteeld te kun nen worden. En toch legt al wat in de natuur is dit voor ieder openlijk bloot. Beste ouders in het dierenrijk, zullen, als zij ook even goede voorouders hadden, nooit (of hoogst zelden) een minder goed nageslacht krijgen, gelijk ieder uit de ervaring weet. Met zaaizaad is ditzelfde het geval. Le mieux est '1 ennemi du bon (het beste is de vijand van het goede) mag op landbouwkundig gebied volkomen worden toegepast. Een niet onaardig voorbeeld moge dit ophelderen. Ieder weet, dat men bij boonen en erwten, om goede oogsten te verkrijgen, die welke midden in den dop zitten moet ver- zamelen en dat nooit de uitersten voor het doel om als post- goed te dienen, mogen genomen worden. Past men dit jaar op jaar toe, dan verkrijgt men ten slotte uitkomsten, waar- over menigeen verbaasd zal staan. In het jongste voorjaar namen we zelven van stok-snijboonen (de zoogenaamde pron- kers) de beide middelste boonen uit elken dop, vervolgens de beide volgenden (aan weerzijden edn) eu daarop de beide uitersten. Aldus verzameld werden ze gepoOt en thans is duidelijk te zien, hoe van de uiterste boonen eene minder goede vrucht is voortgebracht dan door de anderen, daar menige peul slechts drie of vier, de anderen meest zes boonen bevatten. Hetzelfde is bij graanvruchten het geval. Naar we meenen zoekt de heer Oost Elema te Middelstum telken jare voor zaaizaad de beste aren uit, wat veel moeite veroorzaakt maar ongetwijfeld die moeite dubbel loont. Wellicht, neen zeker, zou men nog betere uitkomstan verkrijgen, wanneer bij tarwe, rogge en gerst de middelste korrels uit de aren geplozen kiem geen weerstand kon bieden aan invloeden van buiten. Later staat het koren ongelijkmatigsomraige aren zijn uitmuntend, maar niet zelden is het grootste aantal kort en zwak, en we alien weten welke geringe opbrengsten aan graan en stroo daarvan te verwachten is. Yoor een groot deel is de schade aan het zaaizaad te wijten. (Tusschen twee haakjes voegen we hierbij, dat we niet het onregelmatig rijp worden hier op 'toog hebben. Dit is voornamelijk te wijteD, gelijk we vroeger reeds opmerkten, aan het ongelijk diep in den grond brengen. Om dit kwaad te voorkomen is een zaai- machine onontbeerlijk). Een klein, maar toch niet te overziene we zouden bijna willen schrijven niet overzienbare schade berokkent de landbouwer zich door zijn verlies aan zaaizaad, tengevolge van het te dicht zaaien, wat echter noodig is ter wille van het slechte zaad dat zich er onder bevindt. Daar de trieurs voor verschillende doeleinden gebruikt worden, moeten zij ook verschillend saamgesteld zijn, weshalve altijd client opgegeven te worden, waartoe men het werktuig hoofdzakelijk gebruiken wil, want boven hadden we het oog op de dure, saamgestelde trieurs, terwijl enkelvoudige werk- tuigen meestal voldoende zijn. Zoo heeft men eene soort, die de verschillende vruchten scheidt, wat b.v. in Duitsch- land, waar vele //gemengde" vruchten verbouwd worden, Hoodig is j een ander soort die het onkruid afscheidt en licht en zwaar koren sorteert, enz. De laatste is bij ons de ver- kieselijkste. In een buitenlandsch blad lezen we eene berekening van het voordeel aan een trieur verbonden, die we niet kunnen naiaten onzen lezers mede te deelen. Zij luidt als volgt //Als in een streek tien landbouwers jaarlijks te zamen 200 bunder koren verbouwen en men verkrijgt door goede znivering en sorteering van het zaaizaad per bunder jaarlijks een meerdere opbrengst van een kwart mud, dan wordt dit saraen ieder jaar 50 mudden. Daarbij bespaart men ieder jaar per bunder aan zaaizaad t/g mud, dus in 't geheel 25 en in 10 jaar 250 mud. Als men deze cijfers pens wat nauwkeuriger bekijkt geen landbonwer kan ze te hoog genomen noemen, want in de praktijk worden ze veel hooger dan komt men tot de overtuiging, dat het meer dan tijd is dat private personen of vereenigingen zich een trieur aan- schaften. De voordeelen, die men verkrijgt door zuiver en werden. Het is n.l. niet voldoende dat zaaizaad geen onkruid bevat, maar de korrels moeten alien ook ongeveer even groot zijn, en niev juist de grootsten, maar de specifiek zwaarsten, de goed volwassenen zijn het best geschikt om gezaaid te worden. Onze graanvruchten hebben veelal drie verschillenden grootten en dientengevolge vinden we op de korenvelden gewoonlijk ook, tot zelfs bij de beste bemesting en bestelling, drie verschillende lengten der halmen met verschillende, vol komen ontwikkelde aren en korrels. De aarvruchten hebben de beste, het eerst ontkiemdende en specifiek zwaarste korrels in het midden der langste en sterkste aren, welke op de langste en sterkste halmen staan, zegt de //Westf. Bauer" en wij gelooven het ook. Bij haver zitten de beste korrels aan 't bovenste eind der beste aren en deze vinden we op de krachtigste en beste halmen. Sorteeren we nu de korrels van bet zaaigoed niet naar hare verschillende grootten, dan verkrijgen we nooit best zaaizaad en zonder dit kunnen we niet de grootste opbrengst bereiken. Bij middelmatige oogsten is echter het graan verbouwen niet rendeerend genoeg onder de tegenwoordige omstandigheden. Wat nu te doen? De trieur geeft het antwoord. Deze toch levert een zaaizaad zooals het moet zijnalle onkruiden worden door dit werktuig er uit verwijderd, zware en lichte korrels zoowel als verschillende vruchten, b.v. gerst en haver zoo keurig gescheiden, dat ieder er verbaasd van staat. We herinneren ons nog hoe verwonderd alle leden van het depar- tement van Nijverheid, afdeeling Groningen, waren, toen de firma Boeke en Huidekoper een trieur op een der vergade- ringen vertoonde en liet werken, waarbij alle soorten graan, vruchten, steentjes en onkruiden zuiver werden gescheiden. Daar ieder landbouwer voor zich zelf zich niet de weelde kan veroorloven om een trieur te koopen, is het de plicht van landbouwvereenigingen, om zich dit nuttig werktuig aan te schaffen, opdat ieder lid zich er van bedienen kan tot het bekomen van uitmuntend zaaizaad. Gewoonlijk zaait men 1 j2 tot 2 /2 mud rogge, en 3 tot 4 mud haver en vrijwel even groote hoeveelheden tarwe en gerst per bunder eu als de vrucht opgekomen is staat zij dikwijls nog niet te dicht. De vraag rijst: wat is daarvan de oorzaaken het antwoord luidt: de slechte korrels, die uitgezaaid werden en die of niet ontkiemen of wier tengere best zaaizaad te kunnen verkoopen, laten we nog blauw- blauw, maar zij zijn vrij groot, gelijk we gewaar worden we ons eigen zaad altijd goed zuiver uitgezaaid, dan be- hoefden we niet half zooveel van zaaizaad te verwisselen als thans. Bovendien is het zuiveren van graan voor den verkoop van veel gewicht, daar voor de 50 Kg. zuiver graan gemakkelijk een mark (60 cent) hoogeren prijs te be- dingen is dan voor onzuiver graan. //Wat kost nu zulk een trieur? //De prijzen zijn, zooals van zelf spreekt verschillend naar de groote eu samenstelling der machines. Een enkelvoudige, kleine trieur voor het sorteeren en zuiveren van onkruid, kost 60 mark en zuivert per uur 1 mud graan. Grootere machines zuiveren per uur 2, 3, 5, 7,1020 mud en kosten f 90, f 108, f 180, f 270—f 500. //Als men bij eene goede zuivering van 't zaaizaad van 200 bunder land minstens 850 mud graan meer verkrijgt, dan hebben deze 850 mud eene waarde van ongeveer f 5100 als we tarwe, rogge, gerst en haver door elkaar rekenen, en voor dit bedrag kan men 100 stuks van de grootste trieurs koopen, zoodat men ze alle tien in 66n jaar tijds vrij heeft. Bij kleine machines verkrijgt men overeenkom- stige resultaten." Wij staan voor de zuiverheid dezer berekening niet in, al hechten we ook veel waarde er aan, maar zij geeft in alien gevalle een denkbeeld van de voordeelen, aan de trieurs verbonden, terwijl men er tevens uit ziet, hoe ook elders deze werkzaamheden zeer terecht krachtig geroemd worden. Dat dan, daar ieder particulier zich geen trieur kan aan- schaffen, de landbouwers zich opgewekt mogen gevoelen om samen een werktuig te koopen. Yoor eenigen te zamen of voor eene landbouw-vereeniging is het zeer gemakkelijk. (Red. Een van de belangrijkste vraagstukken voor den landbouw is de goedkoope bereiding van ammoniak en zouten daarvan (salmiak, salpeterzure ammoniak enz.) Daar de ammoniak uit waterstof en stikstof bestaat, heeft men reeds sedert lange tijden, doch steeds vrucbteloos, be- proefd op goedkoope wijze de stikstof van de dampkringslucht met de waterstof van het water chemisch te verbinden. Na vele proefnemingen schijnt voor eenigen tijd een Engelschman, zekere Richman, er eindelijk in geslaagd te zijn. Hij vulde een reeks retorten met cokes en verhitte deze tot 550° C. Hierop deed hij over deze cokes een mengsel strijken van 12 volumen stoom en 5 vol. atmosf. lucht. Door bijvoeging van zout bij de cokes, verkreeg R. direct salmiak en moet hij in staat zijn alzoo ammoniak te produceeren tegen den ongehoord lagen prijs van 5 cts. (een penny) per half kilogr. Blijkt deze methode doelmatig, dan zal de uitvinder onbe- rekenbare voordeelen aan de landbouw-industrie bezorgen. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polcler, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat volgens de verordening op het in gemeenschap houden van binnenslooten met het polderwater, afgekondigd den 2 Juli jl., alle binnen slooten van af den 15 October 1.1. tot 1 April daaraanvolgende met het polderwater in gemeenschap worden gehouden. HAARLEM, 7 October 1885. Dijkgraaf en Heemraden voorn. J. W. M VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERIJ, Secretaris. „DE ZEVEN KERKEN VAN ROME". Rokin 60, Amsterdam. Deze Drukkerij is hoofdzakelijk ingericht voor SU'ECUUTCIT voor Beursberichteii, llaiulelseirculaires, Verslageu van Maatseliappijen, Catalogusseu, Prijslijsten, ilestekken, enz., waarvan ook desverkiezende de verzending wordt waargonomen. Notaris ALLARD MERENS Jcz. te Haailem, zal op DOYDERDAG 29 OCTOBER 1S85, des voormiddags 11 ure, in het Koffiehuis „I)E Y E DE R L A YDEYaan het Hoofddorp te Haarlemmermeer, publiek verkoopen eene kapitale met Dorscli-, Wageiilmis, groote Stalling, Booingaard, alles aan den Sloterweg, achter uitkomende aan de Kager Tocht, afdeeling Burgerveen, Kavel 25 en 26 van Sectie J. J. in den Haarlemmermeer, in zoodanige perceelen, combination en massa, als in de biljetten breeder is omschrevenaauvaar- ding: woning Mei 1886, Bouw- en Weiland na betaling der kooppenningen. InformatiSn geeft Notaris Merens voornoemd, Jansstraat 79. te Haarlem. Bron van sterkte. Geene diepe wijsbegeerte is er noodig om te bewijzen, dat gezondheid en kracht afhangen van de zuiverheid van het bloed; en toch hoe weinig handelen overeenkomstig deze waarheid, in vergelijking met de velen, die zichzelven ver- onachtzamen en daardoor den grond leggen tot de verschrik- kelijkste kwalen, terwijl eenige dosen dezer zuiverende Pillen hun dadelijk verligting en in de toekomst gezondheid zouden geven. Holloway's behandeling is geene schijngenezing, maar het doordringenste middel tot herstelling van alle wan- orde der maag, lever, nieren en door den ganschen bloeds- omloop en het zenuwgestel. Holloway's Pillen zijn uitmun tend geschikt als een huismiddel, daar de jeugdigste, zwak- sten en vatbaarsten dezelve zonder vrees kunnen innemen, wanneer geweldiger maatregelen hoogst govaarlijk zouden zijn. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.- 6.75, 13.50, 25.00 zijn op fr a n c o aanvraag si eomptant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland-, alsmede in HOLLOWAY'S ETABLISSEMENT, te Londen, 533 Oxford Street. vMercuur"-Stoomdrukkerij, Rokin 60, Amsterdam. als we nu en dan nieuw en goed zaaizaad koopen. Hadden GEVESTIGD IN HET GEBOUW: Tuin, en ruim 40 HECTAItUN uitmuntend daarbij gelegen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 4