WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- bn ADVERTENTIEBLAD. Te recht of ten onrechte wijdt hij dit aan den minister de Frcycinet, en minder met het doel een moord te begaan dan wel de aandacht op zich en zijne zaak te vestigen heeft hij deze daad bedreven. Het door den Italiaan gedane verhaal moet door den beer de Lesseps bevestigd zijn. Over den gezondheidstoestand van den Presi dent der Republiek liepen sints eenigen tijd on- gunstige geruchten. Thans wordt echter gemeld dat hij geheel her- steld is. Omtrent den moord welke in September jd. gepleegd werd op de Inlandsche Christenen in Cochin-China, zijn door bisschop Caspar, uitvoerige mededeelingen gedaan. Drie districten in de noordelijk van Hue gele- gen provincie Quang-Tri, waar 65 christen-ge- meenten, 6ene semenarie en 3 nonnenkloosters gevestigd waren, zijn geheel verwoest, en tusschen 7000 en 8000 mensehen zijn omgebracht. Fransche troepen, die dadelijk werden afge- zonden, hebben de oproerlingen op de vlucht gejaagd. De Germania, en men zou geneigd zijn aan te nemen dat het blad in deze zaak goed is inge- licht, wist enkele dagen geleden mede te deelen, dat de beslissing van den Paus in zake het geschil tusschen Spanje en Duitschland, in het voordeel van eerstgenoexnd rijk was uitgevallen. Bevestigd is deze tijding evenwel nog niet. Daarentegen werd gemeld dat Bismarck niet zeer gesticht is over de wijze waarop de onder- handelingen van Spaansche zijde geveerd worden Men mag trouwens met het oog op het verleden, met eenigen grond betwijfelen of de Kijkskanselier geneigd zal zijn een eenmaal geannexeerde land- streek weder af te staan. n.v/: Tf i #t n #iv. De strijd welke reeds sedert geruimen tijd heerscht tusschen de Kroon en het Folkething, neemt voortdurend een scherper karakter aan. Feitelijk regeert thans de Koning met de Mi nisters geheel eigendunkelijk, zonder zich orn de Volksvertegenwoordiging te bekommerer. Uitzon- deringswetten worden gemaakt of bestendigd en de reactie schijnt geheel de overhand te hebben. Beperkende bepalingen ten opzichte der pers en het houden van openbare toespraken, zijn af- gekondigd, en de vrije invoer en verkoop van wapenen zijn verboden. Heden is de voorloopige wet in werking getre- den, volgens welke de bepalingen tegen het ver- storen der openbare orde en het opruien tot oproer aanmerkelijk worden verscherpt. Ambtenaren, die deze wet overtreden, zullen tevens gestraft worden met verlies bunner betrekking, gepensioneerden met verlies van hun pensioen. De Bulgaarsche quaestie is nog geen stap nader gekomen tot hare oplossing, en van het bijeen- komen der Conferentie hoort men niets. Terwijl gedurende de jongst verloopen dagen de berichten vrij vredelievend luidden, kwam heden de tijding dat Servie handelend opgetreden en de grenzen overgetrokken is. Aangezien dit echter reeds eenige malen ver- teld is, zonder dat er iets van waar was, zal men voorzichtigheidshalve, wel doen, nadere berichten af te wachten. Terwijl Sir Drummond Wolff te Konstantinopel bezig was met de raadslieden van den sultan de Egyptische en Soedaneesche zaken voor goed te regelen, schijnende de Soedaneezen van^ hunne zijde ook eene, hoewel eenigszints andere regelino1 vastgesteld te hebben. Er werd n.l. uit Assoean gemeld dat een zeer taliijk^ leger Arabieren naar het Noorden oprukt met Cairo als einddoel, evenals dit vroeger Khar- toem was Het is te hopen dat zij hun tweede doel niet even goed bereiken als hun eerste. tin-1 tit m i. In ee" buitengewoon nommer der Cape Gazette is het beschermheerschap van Engeland over Bechuanaland en Kalahara afgekondigd. Het gebied wordt ten oosten begrensd door de Transvaal, ten westen door de Molopo-rivier en ten noorden door de Molopo tot Ramathlabana Spruit en verder door deze „spruit" tot de grenzen der Zuid-Afri- kaansche republiek. Deze landstreek zal voortaan heeten: Britsch-Bechuanaland, maar toch zullen ook zij, die in het andere deel wonen, steeds onder de bescherming van koningin Victoria staan. De Kaapsche rechter Shippard, die tot administra- teur is benoemd, zal eerstdaags uit Kaapstad naar Vrijburg vertrekken, waar de zetel van het bestuur gevestigd zal blijven. BINNENLAND. Met 44 tegen 22 stemmen heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp aangenomen tot bekrach- tiging eener met de H. IJ. S. M gesloten over- eenkomst betreffende de exploitatie van den spoorweg Amersfoort-Kesteren-Nijmegen. Nadat de Kamer het ontwerp over de verleg- ging van den Maasmond met 44 tegen 12 stem- men aangenomen had, is zij tot 10 November a. s. uiteengegaan. Door de Regeering is thans een afzonderlijk fl wetsontwerp ingediend tot wijziging van Hoofd- stuk X der Grondwet om de tweede en derde zinsnede van art. 194 der Grondwet te vervangen door deze bepalingen: De inrichting van het openbaar onderwijs wordt door de wet geregeld. De openbare scholen zijn toegankelijk voor leer- lingen zonder onderscheid van godsdienstige ge- zindheid. In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van overheidswege verstrekt in openbare scholenaldaar wordt het aan onvermogenden kosteloos gegeven. De regeering zegt bij dit voorstel uitgegaan te zijn van twee stellingenlo. dat de Grondwet nooit een partijwet mag zijn, maar alleen zooveel mogelijk waarborgen moet stellen, dat geene min- derheid door de meerderheid opzettelijk of ondoor- dacht worde verdrukt; 2o. dat de Grondwet niet in vele bijzonderheden moet afdalen die den ge- wonen wetgever zouden belemmeren. Bij koninklijk besluit van 28 Oct. J 885, no. 13, is: lo. aan den heer jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als minister van buitenlandsche zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen 2o. tot minister van buitenlandsche zaken be noemd jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek. De nieuwbenoemde, heeft zijne betrekking be- reids aanvaard. De Oud-minister Van der Does de Willebois is door Z. M. den Koning benoemd tot Minister van Staat. De heer mr. H. H. Tels, sedert 1844 hoofdre- dacteur van de Nieuwe Roll. Courant is in den ouderdom van 75 jaar overleden. Blijkens nader bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro, wordt het nieuwe tarief, dat 11 October 11. in Brazilie in werking is getreden, zoodanig toegepast, dat het daarbij vastgesteld additioneel recht van 5 pCt. geheven wordt van het geheele bedrag der laatstelijk met 60 pCt. verhoogde inkomende rechten. Als opheldering voegt de consul-generaal bij zijn bericht de volgende berekeningen der rechten op boter: 100 kisten, met inbegrip der blik- ken, 5000 KGa 350 Rs. 1,750,000 60 pCt. addn 1,050,000 Pakhuishuur 1 maand5J 58,340 Ontvangen en afleveren8,000 Rs. 2,886,340 5 pCt 143,320 Rs. 3,009,660 ffoordaanslag- bij Naardeii. In de buurt van Naarden is op twee plaatsen ingebroken Op de buitenplaats Zandbergen hoorden de bewoners s nachts geraas op de laagste verdie- ping. doch ze letten er niet bijzonder op. Van- morgen bleek dat vele voorwerpen gestolen waren, onder anderen alle jassen en hoeden. Veel ernstiger was wat op Zuid-Craaibo ge- schiedde. De bewoner, de heer P. Langerhuizen, hoorde onraad beneden. Hij ging omlaag deed de deur open van de zitkamer, toen een inbreker bijna a bout portant met een revolver op hem vuurde. De eerste kogel miste hem en drong in den muur, doch de tweede kogel trof hem boven de knie, zoodat hij achterover stortte. De koetsier op het schot toegesneld, vond hem bloedend ne- derliggen. De inbrekers waren gevloden. De toe- stand van den heer Langerhuizen geeft geen reden tot bezorgdheid. H. J. Van Aalderen een tijd lang te Groningen agent van de plaatsvervangersmaatschappij Een- dracht te 's-Gravenhage, nam in het vorige jaar de vlucht met medeneming van de onder hem als agent berustende gelden. Hij werd onlangs te New-York achterhaald eu uitgeleverd, per stoom- schip Leerdam naar Rotterdam gebracht en kwam Dinsdag 1.1. in de gevangenis te Groningen aan. Bij koninklijk besluit van 29 Oct. jl., is jhr. J. WM. an de Poil, dijkgraaf van den Haarlem- mermeerpolder, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Aangaande de Badhoeve in de Haarlemmer- meerpolder verneemt men, dat zij in haar geheel zal blijven bestaan. In plaats echter van zuivel- bereiding zal voortaan veefokkerij en vetweiderij het hoofddoel van den eigenaar zijn. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Ilerv. Gemeente. Beroepen: te Elst (Utrecht) W. J. Pijzel, te Den Ham (cl. Zwolle); te Oosterhout J. W. Berkelbach van den Spren- kel, te Ilerveldte Hommerts en Jutrijp W, Ringeling, te Krimpen aan de Lekte Norg R. Dijksterhuis, te Huins en Lyons. Aangenomen: naar Reenen door N. M. De Ligt, te Schalk- wijknaar Langerak bezuiden de Lek door S. Verhoeff, cand. te Deutinchem. Bedanktvoor Sommelsdijk door H. H. Barger, te Leus- den (cl. Amersfoort); voor Batt en Middlum door H. W. Vethake Jr., cand. te Arnhem; voor Prinsenhage door W. I. I rip van Zoudtlandt, te Hattem; voor Leiderdorp door J. J. A. Ploos van Amstel, te Reitsum c. a.; voor Dwinge- loo door W. F. G. Bange te Blankenhamvoor Horsten door C. V. Koetsveld, te Zwartsluis; voor Eemnes-Binnen (cl. Amersfoort) door J. Beijer, te IJselmuiden (cl. Kampen) voor Berg-Ambacht door A. Keers, te Hazerswoude; voor Kokange bij Meppel door J. Draaisma, candidaat te Leiden. Chr. Ger. Kerlc, Beroepen: te Zwartewaal (cl. Vlaardingen) J. Sluis, cand Aangenomennaar Hijum door W. De Jonge, cand. te omilde; naar Geesteren-Geselaar door A. Den Hartogh, cand. naar Brouwershaven door J. W". Gunst, cand. Bedankt: voor Hoorn door A. De Vlieg, te Noordwijk aan Zee; voor Sexbierum door D. Tibben, te Blija. LANDBOUW. Uit Wageningen deelt men het volgende mede: De proefvelden der Rijkslandbonwschool werden de laatste weken gereed gemaakt voor de wintergewassen. Grootendeels zijn deze reeds uitgezaaid, waaronder vooral belangrijk zijn de verschillende varieteiten gerst en o. a. Boheemsche, Spaan sche en Zweedsche rogge en een aantal soorten tarwe. De hopoogst was dit jaar uitmuntend. Jammer, dat men aan de Rijkslandbouwschool geen inrichting heeft, om dat gewas te drogen. Thans blijft het maar op het land liggen. Door den Raad der gemeente Lemsterland is besloten tot het instellen van drie jaarlijksche veemarkten te Eesterga, 6en op den eersten Donderdag in de maand Mei, de beide andere op de laatste twee Donderdagen in de maand October. Het aardappelrooien in de Veenkolonien is thans geheel geeindigd. De opbrengst is bevredigend, 300 A 400 HL. van het deimt (i/3 H.A.). De prijzen zijn ofschoon hooger dan het vorig jaar, toch nog laag. Door de lage prijzen van den vorigen oogst 'jjwaren er veel minder aardappelen uitge- poot dan andere jaren en het is te voorzien, dat er het vol- gend jaar nog minder zullen worden verbouwd, daar vele landbouwers hunne velden, bestemd voor den aardappelbouw, thans diep ploegen, om ze het volgend jaar met haver en boonen te bezaaien. Men schrijft uit Deventer i. d. 4 Nov.: Door de Hooge Regeering worden pogingen aangewend, om, aangezien geen besmettelijke ziekten onder het vee sedert geruimen tijd meer voorkomen, te bewerkstelligen, dat de invoer van vee uit Nederland weder geheel onbelemmerd in Duitschland en En geland zal kunnen geschieden. Vooral deze provincie heeft O r ITS C Ml .1 iV M TV It HUE' SOUB^iV.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3