.v..:7;aW.« WEEKBLAD "VAN H A ARLEMMERMEER. NIEIJWS- en ADVERTENTIEBLAD. zich op den weg naar Widdin bevinden doorhet z. g. Timokleger geheel zijn afgesneden en als verloren beschouwd kunnen worden. De Bulgaren schijnen overigens eenigszins van den eersten schrik bekomen te zijn, en komen nu in massa onder de wapenen. Weldra hoopt men dus een legerrnacht van 100.000 man op de been te hebben om de Ser- vische indringers te keer te gaan. De Russische pers laat zich zeer scherp over Servie uit, en is van oordeel dat Rusland niet lijdelijk kan aanzien, dat deze twee stamverwante volken elkaar vernietigen. Op bitteren toon wordt er op gewezen dat de Bulgaren nu het onderscheid wel zullen gaan beseffen tusschen de platonische Engelsche vriend- schapsbetuigingen en die van de Russische be- vrijders. Overigens is er nog geen veronderstelling te wagen over de gevolgen van deze uitbarsting of over de uitbreiding welke de gebeurtenissen krij- gen zullen. Alleen zal het zaak wezen op ernstige gebeurte nissen voorbereid te zijn. Ook in deze kwestie staan Rusland en Engeland weder scherp tegen- over elk&ar, en het zal de vraag zijn of ook dit geschil weder op vredelievende wijze op te lossen zal zijn. a mi mi wMi a. Nadat men hem maanden lang tusschen hoop en vrees heeft laten leven, is men nu toch geein- digd met Louis Riel het hoofd der opstandelingen in Canada, optehangen. De voltrekking van het vonnis heeft den 17n plaats gehad. De Fransche Canadeezen schijnen over deze executie ten hoogste verbolgen, zoodat men zelfs ongeregeldheden beducht is. Te Galveston in Texas heeft een geweldige brand gewoed, waardoor ruim 300 huizen in de de asch zijn gelegd, zoodat een aantal huisgezinnen zonder onderkomen is. BINNENLAND. Verklezlng voor de Tweede Kumer te Sneck. Aantal kiezers4698. Uitgebracht zijn 3727 stemmen; hiervan waren 3700 stemmen geldig. I)e heer B. H. Heldt vereenigde 2006 stemmen op zich, terwijl baron A. Schimmelpenninck van der Oije 1670 stem- men verwierf. De Heer B H. Heldt is alzoo gekozen. L)e Indische begrooting is woensdag door de Tweede Kamer met 66 tegen 2 stemmen aange- nomen. Het Bestuur van het Nederl. Schaatsenrijdersbond heeft, overeenkomstig het op de algemeene verga- dering genomen besluit, naar Hamburg geschre- ven, om te verzoeken den afstand van de inter national Hardrijderij, die het vorig jaar 3700 meter bedroeg, tot op 1600 meter te verminderen, en heeft daarop antwoord ontvangen, dat te Ham burg eene vergadering is belegd, waarop eenstem- mig en met ingenomenheid is besloten het Ned. Schaatsenrijdersbond tegemoet te komen en de Internationale Hardrijderij om het Champion ship op gewenschten afstand te bepalen. Daar- voor is uitgeloofd eene medaille met een kunst- vol geteekend getuigschrift. Onze hardrijders. zegt de Ned. Sport zullen die tegemoetkoming zeker wel naar waarde weten te schatten, door zich behoorlijk voor dien wedstrijd te oefenen en zoodoende door een schitterende overwinning de eer van Nederland op te houden. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen: te Maartensdijk J. H. Guldenarm, te Nijland te Oosterwierum M. Wassenaar, te Peperga; te Ridderkerk G. Klaarhamer, te Montfoort; te Cothen A. De Haan, te Weesp; te Dokkum P. Proost Lzn., te Oost- en Wester- Blokkerte Wilnis E. Van Spall, te Leimuiden; te Heege (N.-Br.) A. Lagerweij, te Helenaveen (N.-Br.)te Kethel en te Brakel A. De Haan, cand. te Weesp; te Zierikzee P. H. Roessingh Hz., te Emmen; te Ovezand en Driewegen A. W. Hotte, te Oostburg; te Herkingen J. W. Beerekamp, cand. te Barneveld; te Elburg (vac. Eijkman) E.J. Homoet, te Putten; te Elburg (vac. Gravemeijer) J. Langhout, te Anjum; te Hedel M. J. Bouman Hzn., te De Meern. Aangenomen; naar Elst (Utrecht) door W. J. Pijzel, te Den Ham (cl. Zwolle); naar St.-Anthoniepolder door J. v. d. Spek, cand. Bedankt: voor Baarland door H. W. Vethake Jr., cand. te Arnhem; voor Vierlingsbeek door W. J. Pijzel, te Den Ham (cl. Zwolle); voor Elburg door E. J. Homoet, te Put- ten (Veluwe); voor Sir-Jansland, Zwartewaal en Meteren door J Van der Spek, cand. te Maassluis; voor Heinenoord door W. Ringnalda, te Loon-op-Zandvoor Kolham door J. Wessel Boer, te Oolmschate. Chr. Ger. Kerk. Beroepente Ouderkerk aan den Amslel C. J. I. Engel- bregt, te Waddingsveente Heerenveen J. Tijs te Sassen- heira; te Wormerveer J. Keizer, te Landsmeer. Doopsgez. Kerk. Bedanktvoor Akkrum door W. C. Schiff, te Dantuma- woude. RECHTSZAKEN. diefstal. Was het wel rechtvaardig hem te straffen, omdat hij een andere politieke m<*ening voorstaat dan de gewone? Werd hij gestraft, dan zou hij daarin het bewijs zien, dat eene andere meening niet is toegelaten en de socialistische partij niet mag voortschrijden op den weg van ontwikkeling en veredeling van de menschen. Zijne veroordeeling zou dus bewijzen, dat men in Nederland niet vrij mag denken en zeggen wat men wil en geen andere begrippen mag belijden dan die van de regeerende personen. Mr. Pape eischte eenvoudig schuldigverklaring aan hoon, ten opzichte van openbare machten en uit meer dan een persoon bestaande lichamen in een gedrukt en verspreid ge- schrift, en veroordeeling tot f 100 boete, subs. 14 dagen gevangenisstraf. Van Raaij verklaarde ten slotte nog geen scheldwoorden bedoeld te hebben, en alleen de uitdrukkingen in staathuis- houdkundigen zin gebruikt te hebben. De uitspraak is bepaald op 26 November. Na afloop van de zitting, werd Van Raaij door een hoopje mannen en jongens huiswaarts gebracht. Voor de Haagsche Rechtbank werd Donderdag behandeld de vervolging, ingesteld tegen C. J. van Raaij, sociaal-democraat, wegens het bekende //Stemrechtlied." Voor het gebouw op den Korten Vijverberg had een groote schare post gevat, vooral lieden 'uit de arbeidende klasse. Deze week was tijdens de inspectie over de schutterij een strooibiljet verspreid, waarin men aangespoord werd om de terechtzitting bij te wonen. Zij hadden bij de opening van de deuren dan ook spoedig de geheele ruimte der publieke tribune ingenomen. Te midden van die menigte, waaronder vrouwen met zuigelingen behoorden, bevond zich ook de heer Domela Nieuwenhuis. Van Raaij werd bij zijn binnentreden met een hoera'tje begroet, zoodat de Voorzitter, jhr. mr. Laman Trip, dreigde de zaal te doen ontruimen. Verder bleef het rustig op de tribune. Van Raaij gaf op 25 jaar oud en letterzetter van beroep te zijn. De dagvaarding legt hem ten laste: in September te 's-Gravenhage een door hem geschreven //Stemrechtlied", waarvan het 6e couplet luidt //Rijke Eerste Kamerheeren, Woekeraars, dieven, eerste klas, Zulke buitensporigheden Komen nu niet meer te pas. Allemaal strijders, enz. ter drukkerij //Excelsior" te hebben doen drukken en ver- volgens afdrukken te hebben verspreid en in omloop gebracht of doen verspreiden en in omloop brengen, en alzoo de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te hebben ge- hoond, door hun beleedigend ten laste te leggen dat zij woekeraars en dieven zijn. Eerste get. was de directeur der drukkerij //Excelsior", die acht dagen voor de Kamer-opening op last en naar het handschrift van Van Raaij 5000 exemplaren van dat lied gedrukt had. Een hoofdagent van politie bad een afdruk ont vangen uit handen van eene dienstbode, die het bij een nummer van Recht voor Allen op den koop toe had gekregen. Ook aan twee andere getuigen, die de courant aan de drukkerij in de Westerbaenstraat voor 2 cents gekocht had den, werd een exemplaar van het lied uitgereikt. Van Raaij, die erkent het lied geschreven te hebben en te hebben laten verspreiden, werd voornamelijk ondervraagd omtrent zijne bedoeling om de leden der Eerste Kamer of wel het lichaam te hebben willen beleedigen. Zijn antwoord was, dat hij, hoewel niet rechtstreeks bedoelende te beleedi gen, alleen meende de waarheid te zeggen met de woorden dieven en woekeraars, welke hij echter niet had gebezigd in de gewone beteekenis van het Wetboek van Strafrecht. Hij had niet bedacht, dat hij de Heeren uitmaakte voor gewone dieven, namelijk menschen, die zich het goed van anderen toeeigenen of wegnemen. Zelf had hij de afdrukken niet verspreid, en hij wist ook niet of de verspreiding in het bijzonder op den dag der Kamer-opening was geschied. Hierna droeg Van Raaij zelf zijne verdediging voor. Hij las namelijk eene geschreven memorie voor. Hij begon met op te merken, dat hij slechts van Kamer heeren en niet van Kamer leden had gesproken. Het feit der vervolging scheen te bewijzen, dat, waar sprake is van //dieven en woekeraars", aan niemand anders wordt gedacht dan aan leden der Eerste Kamer; hij hield overigens de uitdrukking vol, voor zoover het woord woekeraars betreft, en beriep zich daarbij op nie mand minder dan Luther, Aristoteles enz. Als kapitalisten, die van hooge interesten leven en zelf geen arbeid verrichten, waren de leden der Eerste Kamer in wetenschappeiijken zin woekeraars. Zij, die de boeren uitmergelen door hooge pach- ten, verdienen ook den naam //woekeraars", en met recht meende hij dus de rijke kapitalisten woekeraars te rnogen noemen. Hij voegde hierbij zijne socialistische inzichten. Zij, die bezitten, eigenen zich alles toe door wetten, die hun alle politieke macht in handen geven. Arbeid is de eenige wettige bron van eigendom, en de niet-arbeidende leden der Eerste Kamer zijn dus onrecbtmatige bezitters. Wat hij dus gezegd had, was de waarheid. Waren zijne uitdrukkingen beleedigend, dan was dit de schuld van de leden der Eerste Kamer zelf, die de toestanden dan maar anders hadden moeten maken. Zij laten het volk voor zich werken. Zelfs noemde Van Rraij onthouding van kiesrecht Het Zwitsersche hotel te Diemerbrug heeft naar het Bouwk. Weekbl. mededeelt, een proces gegeven waarin Dinsdag 1.1. het openbaar ministerie aan de rechtbank alhier conclusie heeft genomen. Op de rangregeling der op het gebouw rustende hypotheken was de le hypotheekhouder deUtrechtsche hypotheekbank voor een hypotheek, groot f 45,000, batig gerangschikt. Tegen die plaatsing kwam een volgende hypotheekhouder op, bewerende dat de notarieele hypotheekakte, waaraan dat recht werd ontleend, valsch was, daar de akte een som van/" 45,000 als verleend crediet inhield, terwijl in werkelijkheid, gelijk uit een geproduceerde onderhandsche akte bleek slechts f 35,000 was gegeven. De overige f 10,000 zouden worden uitbetaald in termijnen, die zouden bedragen telkens 60 pCt. van de vermeerderde waarde van het in aanbouw zijnde perceel. De eischer beweerde op grond van die niet ontkende feiten, dat dus de inhoud der akte in strijd met de waarheid alzoo instellectueel valsch was. De conclusie van het openbaar ministerie strekte tot ont- zegging van die vordering aan den eischer, o. a. op grond dat het verleende crediet f 35,000 aan geld en f 10,000 aan obligation, juist de f 45,000 bedroeg waarvoor de vor dering batig was gerangschikt. De uitspraak in dit geding is bepaald op 8 Dec. a. s. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van Neeltje F., verworpen die veroordeeld was, omdat ze zich had ont- trokken aan het geneeskundig onderzoek, waaraan ze zich vol gens het bekende voorschrift, had te onderwerpen. De Flooge Raad was van oordeel dat het beginsel van gelijkheid voor de wet, niet uitsluit de onderwerping aan bijzondere voor- schriften, die gegeven zijn voor speciale beroepen in belang van de openbare orde, gezondheid en zedelijkheid, ook al wordt de persoonlijke vrijheid daardoor beperkt. Naar wij vernemen heeft Neeltje F., een uitvoerig gemotiveerd verzoek om gratie, terstond na de uitspraak aan Z.M. den Koning doen toekomen. Het cassatieberoep van C. Timmermans is door den Hoo- gen Raad verworpen. LANDBOUW. Op een nat najaar volgt wel eens vroeg winter en voor eenige jaren werd in het laatst van November het ijs sterk genoeg om schaatsenrijders te dragen. Onder de mosschen op het boerenerf bevinden zich ook nu reeds nachtegalen, en deze eten mee van het voedsel dat den mosschen wordt toe- geworpen, want de schrale tijd voor de vogels begint aan te breken. De nachtegaal maakt gemeene zaak met de geringste der broeders om aan den kost te komen, de vogel die in de lente door zijn onvolpvezen zang ieder dichteilijk gemoed in verrukking brengtAls de nachtegaal zoo vroeg de duinstre- ken verlaat om zich nabij het houtgewas van dorp en stad te gaan ophouden, volgt er winter is wel eens beweerd. Ook is er veel sijs in het houd en men kent het spreekwoord Vroeg sijs, veel ijs. Zich echter op sommige natuurverschijnselen of spreekwoorden te verlaten, zou gewaagd zijn, gelijk dikwijls gebleken is. Het wintert nu wel vddr half November maar de mollen hebben nog niet opgehouden te wroeten. Om kneuterende sijsjes in den els bekommert de boer zich niet als voorteeken, maar als de mol niet meer werkt,reken dan maar op winter. (L.-C.) fflaatschappij „Een nationaal belang." Op de gisteren in het gebouw voor Kunsten en Weten- schappen te Utrecht gehouden buitengewoone algemeene ver gadering van aandeelhouders in de maatschappij //Een nati onaal belang" werd met algemeene stemmen het voorstel van het bestuur goedgekeurd, om het maatschappelijk kapitaal met f 25000 te vergrooten en daarvan thans ter inschrijving tegen parie aan te bieden do eerste serie van 100 aandealen, elk groot honderd gulden. Eveneens werden de daartoe noodige wijzingen in de sta- tuten met algemeene stemmen aangenomen en aan den secre- taris volmacht verleend daarop de koninklijke bewilliging te verzoeken. De inschrijving op dese 100 aandeelen wordt, behoudens I

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3