NIEUW8- ra ADVERTENTIEBLAD. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGENIGEWIJD. 26e Jaargang. No. 49. Zaterdag 5 December 1885. Abonnementsprijs: Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. JPriJs der Advertentien PL A ATSELIJ KE BERICHTEN. Uitslag der op den 1 December 1885 door het Gemeentebestuur gehouden aanbesteding van turf en petroleum. Inschrijversturf per petroleum duizend. per liter. P. Balder te Haarlemmermeer, 2.95 B. Labrijn id. 0,09 7/,0 T. Dijksman id. 3.11 W. Heuvel id. 3.25 Gegund aan de laagste inschrijvers. Als notabelen der Hervormde gemeente Haar lemmermeer treden met 1 Januari a.s. af de hee- ren J. Bolkestein, J. van Zijverden, C. Biesheuvel, en P. van Reeuwijk. Eene verkiezing zal in deze maand plaats hebben. Naar men verneemt zal de zangvereeniging Excelsior" op den 18den a.s. eene uitvoering bekend gemaakt. Den 4den December 's morgens half zeven ge- raakte in brand de boerenwoning met hooi en graanbergen van den heer D. v. Reede, bewoond door G. W. van Vuuren, KK 15 aan den Benne- broekerweg. Oorzaak onbekend. Bij koninklijk besluit van 18 Nov. jl. Staatsblacl nr. 193) is de onteigening bepaald van perceelen en perceelsgedeelte in de gemeente Haarlemmer meer, welker bezit vereischt wordt tot het maken van een fort bij Hoofddorp. BURGERLIJKE STAND van 25 Nov. 1 Dec. 1885. GEBORENTheodorus Johannes, zoon van H. de Groot en M. E. Hardenberg; Yolkerl, zoon van A. de Wit en G. Beets; Francisca, dochter van P. de Sroit en S. Lamperse; Johannes, zoon van J. A. v. d. Vlugt en F. Gedaan; Lucia Maria, dochter van A. C. van Es en N. Kunis; Cornelia, dochter van C. v. d. Horst en G. vanEck; Geertrui, dochter van P. v. Maasdatn en G. Konings; Cornelia, dochter van L. v. Oudenaarden en J. Ton; Gerritje, dochter van A. Kouw en A. van Vliet; Willem, zoon van K. Been en J. Horstman. OVERLEDENPieter Lammert van Andel, oud 28 jaar, geh. met G. A. van Splunter; Aaltje, oud 7 jaar, dochter van A. J. G. Timmermans en J. Streefkerk. ONDERTROUWD: H. Goudriaan, wedn. en A. van Es, wed. GETROUWDGeene. BUITENLAND. Zoo ongelukkig als de Engelschen o. a. in Soedan ZIJn geyaren, zoo voorspoedig ging het hun voorloopig in Birma. Wat niemand had kunnen veronderstellen en waarop de Engelschen zelf wel het allerminst gerekend zullen hebben, is gebeurd n.l. dat koning ihebau van Birma zich zonder dat er een schot gelost is*;op genade en ongenade heeft overee- gever. Toen de Engelschen tot op een afstand van circa 30 mijlen van de hoofdstad Mandalay ge- naderd waren, zond koning Thebau een parlementair en liet om een wapenstilstand verzoeken. Generaal Prendergast's voorwaarden waren: onderwerping van het Birmeesche leger en overgave van Mandalay. Beide voorwaarden werden aangenomen, de Ava forten werden overgegeven en het leger legde de wapens nefir. De Engelschen rukten daarop Mandalay binnen alwaar koning Thebau zich onder bescherming van generaal Prendergast stelde. Deze heeft hem aan boord van een der Engelsche oorlogschepen gezonden, zoodat de ex-koning nu reeds op weg is naar Rangoon. Het Engelsche gouvernement was natuurlijk uiterst tevreden dat deze zaak eenvoudig en ge- makkelijk afliep. Thans is echter de tijding ontvangen dat Bir meesche roovers, z. g. Dacoits, de Britsche troepen in Mandalay hebben overvallen de stad geplunderd en in brand gestoken en een aantal Eng. soldaten omgebracht hebben. Of hier weder aan de bekende Engelsche zorgeloosheid gedacht moet worden is nog onbekend. De verkiezingen zijn in vollen gang, en dringen alle andere zaken op den achtergrond. Tot nog toe wegen Liberalen en Tories vrij wel tegen elkaar op. Van de liberalen zijn er een vijftigtal meer gekozen dan van de Tories, doch aangezien er reeds 60 Parnellisten gekozen zijn, valt er op eene voldoende meerderheid in een i of andere zin alsnog niet te rekenen. De eigenlijken meester van den toestand is Parnell die met zijn groep volgelingen bij alle stemmingen den doorslag kan geven, en aangezien hij verklaard heeft met Gladstone en de liberalen niets te doen te willen hebben, zal het kabinet- Salisbury voorloopig wel in functie blijven. Aangaande de gesubsidieerde poststoombooten, ontving het Algemeen Handelsblad van zijn Ber- lijnschen Correspondent, de volgende beschouwing. "Sedert in de werkzaamheden van den Rijksdag meer leven isgekomen, verneemt men ook iets over de gesubsidieerde stoomvaartlijnen, waarvan in geruimen tijd niets was gehoord. De Minister Von Botticber heeft n.l. Vrijdag in de begrooting- commissie verklaard, dat de dienst der bedoelde booten waarschijnlijk nietvoor 1 Juli 1886 beginnen zal. Rotterdam, of Antwerpen, of Vlissingen zal de aanleghaven zijn. Daar de twee eerstgenoemde slechts gedurende een deel des jaars toegankelijk zijn zal lissingen wel gekozen worden. Overigens moet men in overweging nemen of niet aide goederen naar Bremerhaven gebracht, en van daar veraccijnsd vervoerd hunnen worden. Zooals uit deze verklaring van den minister blijkt, is het belangrijke vraagstuk, waar de gesubsidieerde Duitsche poststoombooten zullen aanleggen, nofr al niet voor goed opgelost. Uit Jokohama werd van 28 November geseind, dat het daar aangekomen schip Nautilus berichten uit Jaluit tot 7 Nov. had aangebracht, volgens welke over de geheele groep der Marshal-eilanden (in den Stillen Oceaan) het beschermheerscbap van Duitschland is uitgeroepen. Deze tijding is thans officieel bevestigd. De Marshall groep bestaat uit een vijf en twintigtal kleine eilanden ten Oosten van de Carolina's reeds sedert lang waren ettelijke Duitsche handels- huizen op de thans geanexeerde groep gevestigd. De Tonkin-commissie heeft een aanvang ge maakt met het hooren van de personen die zij vermeent dat licht kunnen verspreiden over de Oostersche zaken. Reeds zijn gehoord generaal Briere de l'Isle, de heer Patenotre, admiraal Duperre en anderen, die eenparig verklaarden dat terugtrekken uit Tonkin, het einde zou zijn van Frankrijk's gezag in Oost- Azie. Vooral de verklaringen van eerstgenoemde veroorzaken veel agitatie, omdat hij o. a. niet meer of minder verklaarde dan dat kolonel Her- binger bij den aanval der Chinezen dronken was, en dat er toenmaals niet de minste aanleiding had bestaan om Langson te ontruimen, welk laatste feit den val van het Ministerie Ferry veroorzaakte. Men verwacht nu dat kolonel Herbinger een nieuw onderzoek over zijne zaak zal uitlokken. spahje. De dood van Koning Alfonso heeft tot nog toe tot geen rustverstoringen of ongeregeldheden aan leiding gegeven. Noch Carlisten, noch Republikeinen, schijnen er op voorbereid te zijn geweest, dat de Spaan- sche troon zoo spoedig vacant zou komen. Het nieuwe ministerie is geformeerd en in zijn geheel aldus zamengesteldPresident zonder portefeuille Sagasta: buitenlandsche zaken Moret; justitie Alonso Martinez; oorlog Jovellar; financien Ca- macho; binnenlandsche zaken Venancio Gonzalez; marine admiraal Beranger; openbare werken Mon- tero Rios; kolonien Navarro Rodrigo. Het lijk van Koning Alfonso is naar Madrid overgebracht en zal 10 December worden ter aarde besteld. Een ander bpanjaard van naam, maarschalk Serrano, wel bekend door zijne deelneming aan den Carlisten oorlog, is dezer dagen op 75ja°rigen leeftijd overleden. De fortuin is blijven voortgaan den Serviers den rug toetekeeren. Na eene dappere verdediging is het sterke 1 irot stormenderhand door de Bulgaren veroverd, die zich thans dus op Servisch grond°"ebied be- vinden. De Oostenrijksche Regeering heeft echter het verder voortdringen der Bulgaren belet, door de bedreiging van de Serviers met troepen te hulp te zullen komen. Door tusschenkomst der mogendheden is thans eene wapenstilstand gesloten, met de bepaling dat de wederzijdsche legers hunne tegenwoordige posities zullen behouden, zoodat het Servische Timokleger onder generaal Leschanin, voor Widdin gelegerd blijft. De geest der bevolking in Servie schijnt echter nog zeer oorlogzuchtig te zijn, ondanks de gele- den nederlagen, en volgens gerucht worden alle i it 11: 11 n i: it n i: e it per jaar Enkele Nommers 15 Cent. /6.- ALLE TOEZENDINGEN, RED ACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgeyer J. II. de Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 1 regels 75 Cent, elken regel meer 12% Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boelchandelaren, postkantorenbrievengaarders en postboden. geven. Het programma zal eerstdaags worden o WTSCHJDJm Uii. TI/KKJJE,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1