HAAKLEMMEliMEKtt. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij ill Nnicr Mooren twee Bpepls. FEUILLETON. DE BEELDHQUWER 27e Jaargang No. 1. Zaterdag 2 Januari 1886. wMiL/./ VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. B1NNENLAND. Abonnementsprijs f 6.- J. H. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien HUGH COM WAY. WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. zonder Bijvoegsel u 3. Enkele Nommees 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREEFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1—6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vi Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boeichandelaren, postkantorenbrievengaarders en postboden. In den nacht van 28 op 29 Dec. zijn aan den Spieringweg bij den Spaarnwouderweg, na verbreking der afsluiting van 't hok 17 kippen ontvreemd (italiaansche.) De bestnurders of voorgangers van de Zondag- en Bewaarscholen te lloofddorp hebben zich bijzonder beijverd de kinderen een genoege- lijk kerstfeest te verschaffen door het planten van kerstboomen en het uitreiken van doelmatig vervaardigd kindergoed en van ververschingen. Laat dit bericht de tolk zijn van de dank- betuiging der kinderen en van de ouders aan alien die zich zooveel opofferingen hebben wil- len getroosten. BURGERLIJKE STAND van 2329 December. Geboren. Anna, dochter van W. Loogman en E. v. d. Euden; Gerritje, dochter van J. W. v. Laar en A. Lnime; Reinoutje, dochter van C. Edel en R. Knibbe; Herman Johannes, zoon van H. J. v. Batenburg en H. M. v. Baren; Maria, dochter van G. Albers en J. Janssen; Pieternella, dochter van A. Blijleven en D. G. Harten; Hendrikus Johannes, zoon van G. v. Hulzen en H. J. Kemper; Trijntje, dochter van C. A. Wesselius en C. Blaazer; Johannes Albertus, zoon van J. Beugelsdijk en S. M. Wesseling; Jacobus Leonardus, zoon van W. v. Warmerdam en D. C. StokmanNeeltje Jacoba, dochter van E. Heijkamp enC. Bakker Pieter, zoon van D. v. Bekkum en E. Heermans VV ilhelmina, dochter van C. P. v. d. Geest en M. Zwetsloot; Geertje, dochter van A. v. Wijk en J. A. Biesheuvel. Overleden. Johannes Augustinus, oud 7 jaar, zoon van J. A. Spigt en S. E. Nol; Frederik, ond 15 maanden, zoon van H. Hogeveen en A. de Wit; Cornelis Jongeneelen, oud 73 jaar, wed. van P. uit den Willigen; Anna Kok, ond 62 jaar, wed. A. Philippo; Johannes Jacob, Breur, oud 29 jaar, wedr. A. Koorn; Geertje, oud 4 jaar, dochter van K. v. Willingen en E. OverheulPaulus Gerardus Dekker, oud 66 jaar, wedr. Willi. Cornpier; Maria Catharina, oud 6 dagen, dochter van B. Meijer en M. C. Jan- broers; Adrianus Jacobus, oud 7 maanden, zoon van P. Volkerts en E. v. Zijl. Levenloos geboren. 1 kind van N. den Ouden en H. M. Biesheuvel; 1 kind van P. J. Kuij- pers en P. Knoopen. Ondertrouwd. geene. Gelrouwd J. Dam wed. en C. Vreeken. ENGELAND. De feestdagen hebben der politiek het zwijgen opgelegd. Ook het Engelsche parlement is voor eeuigen tijd huiswaarts gegaan, en waar- schijnlijk zal de nieuwe zitting niet voor 19 Januari geopend worden. Het eeuige belangrijke op politiek gebied is, dat het bekende radicale parlementslid Labouchere zijn volkomen iustemming betuigd heeft met de aan Gladstone toegeschreven plannen aan- gaande Home Rule voor Ierland. De toestand in Birma wordt er niet beter op. Berichten omtront aanvallen van zoogenaamde bandieten of roovers, blijven aan de orde van den dag. De tegenstand welke de Engelschen in Opper- Birma ondervinden, heeft reeds gevolgen gehad. Eenigo kleine staten der Sjans, hebben zich na- melijk vereenigd om de Engelschen te bestrijden. FRANKRIJK. De Regeering is uit den strijd over de Tonkin-credieten zegevierend te voorschijn getredeu, maar de overwinning was een Pyr- rhus-zege. De 30 millicen, door de Regeering ten behoeve van de Tonkiusche expeditionnaire [macht aange- vraagd, werden toegestaai met 273 tegen 267 stem- men, en de overige artikelen der voordracht ver- volgens goedgekeurd. Bij de stemming over de geheele voordracht slonk de bitter kleine regeerings-meerderheid nog van 6 stemmen tot 4. De verhouding was toen 274 voor en 270 tegen. Geen wonder dan ook dat de heer Brisson en de andere Ministers hunne aanvragen om ontslag hebben ingediend. W el tracht de president der Republiek de heeren overtehalen om aan het bewind te blijven, doch zij schijuen hiertoe weinig geneigd. Men noemt nu den heer de Freycinet als zamen- steller van een nieuw kabinet, tervvijl volgens de jongste berichten het ontslag van den heer Brisson is aangenomen. Den 28n jlheeft in de Vereenigde zitting der beide Kamers de presidents-keuze plaats gehad, en de tooneelen die daarbij, door de schuld der rechterzijde, zijn voorgevalen moeten buitengewoon ergerlijk zijn geweest. Van de 877 Senatoren en afgevaardigden namen 592 aan de stemming deel. Op 5 na, onthieldt zich de geheele rechterzijde. De uitslag was dat de heer Jules Grevv met 457 van de 592 uitgebrachto stemmen werd her- kozen. Noch de Tonkin-zaak, noch het voorgevallene bij de presidents-keuze wijzen naar onze meening op versterking van de inwendige kracht der Re publiek. Het valt niet te ontkennen dat de gebeurtenissen van het bijna afgeloopen jaar duidelijk aantoonen dat er eene sterke reactie plaats heeft, die natuurlijk door belanghebbende pretendenten met alle mogelijke middelen wordt levendig gehouden. ITALIE. De Italiaansche Regeering gaat voort zich aan de kusten der Roode Zee voor goed te vestigen. Eenigen tijd geleden heeft generaal Gane, het burgerlijk bestuur van Massowah op zich genomen en thans heeft hij op eenige andere plaatsen de Italiaansche vlag geheschen. Hoewel deze annexatie den Koning van Abyssinia niet zeer welgevallig is, zal hij wel genoodzaakt zijn zich bij de zaak neerteleggen. TURKUE.* Hoewel een wapenstilstand gesloten is, komen er bij de ontruiming van het wederzijdsch grondgebied nog, telkens botsingen voor tusschen Serviers en Bulgaren. Onder een groot gedeelte der Servische bevolking blijft een zeer oorlogzuchtige geest heerschen. Naar men verneemt hebben een aantal kooplieden een bedrag van 40 millioen frs. bijeengebracht, en zullen zij deze som den Koning aanbieden, ten einde hem in staat te stellen den oorlog voorttezetten. Door de Regeering is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van het invoerrecht op aard- en steen-olie, thee en sommige vruchten en tot het heffen van een invoerrecht op gezaagd hout. Aan de Memorie van toelichting ontleenen wij het volgende. Hout. Herstel van de rechten op het ongezaagde hout komt niet wenschelijk voor, en zou niet in overeenstemming zijn met het beginsel van vrijlating van grondstotfen, gehuldigd in onze tariefwetgeving. Ander hout daarentegen kan zeer goed tot's Rijks inkomsten bijdragen zonder handel of nijverheid te UIT HET ENGELSCH VAN HOOFDSTUK I. Wanneer gij het Blaauwe Anker voorbij zijt welks uithangbord hangt te bengelen aan den tak van een Olm, ouder dan het huis zelf komt na korten tijd de vierkante toren van Coombe-Acton's kerkgebouw te voorschijn. De kerk zelf kan men niet zien, omdat deze, met de school en de pastorij, aan het einde van het dorp aan een laan ligt. Evenmin als het dorp waartoe zij behoort, heeft de kerk voor den alledaagschen bezoeker iets bijzonders, hoewel sommige kleine eigen- aardigheden in den bouwtrant, die door den leek niet opgemerkt worden, den archeoloog be- lang inboezemen. Bezichtig haar of niet al naar het U invalt, maar vervolg daarna uw weg door het lange uit elkaar gebouwde dorp, tot waar de huizen nog meer verstrooid staan, Jde tuinen grooter worden en minder aangelegd als bloementuin, meer kool dan rozen vertoonende vervolg uw pad totdat de huizen geheel ophouden, en dooruhagen de plaats innemen van houten schut- tingen en afgebrokkelde muren dan zult gij ten slotte Waterkers Hoeve bereiken, een lang, o' laag, wit huis, aan de eene zijde uitzicht gevende op den grooten weg, aan de andere zijde over de 300 morgen land die tot de hoeve behooren. De uitgestrektheid grond is wel niet bijzonder groot, maar het is alles goed land, van de soort dat door de notarissen omschreven wordt, als best bouw- en weiland; van die soort land waaruit, ten tijde dat dit verhaal loopt, elken pachter door vlijt, kennis van zijn bedrijf en hard werken, nog iets meer kon maken dan een bloot bestaan, en zijn lanhheer op den pacht-dag met een opgewekt gelaat tegemoet kon komen, wel wetende dat er, nadat de pacht betaald en andere uitgaven bestreden waren, nog wat voor hem zelf zou overblijven. Wie tegenwoordig op Waterkers Hoeve woont, en of hij in deze gedrukte tijden zijn pacht geregeld betaalt of niet, doet er minder toe. In den tijd waarover dit verhaal loopt, was de hoeve in huur bij pachter Leigh, wiens voor- vaderen, volgens de dorpsoverleveringen haar sedert meer dan 200 jaren in pacht hadden gehad. In kleine rustige plaatsjes zooals Coombe- Acton, gaat zulk een hoeve dikwijls met meer regelmatigheid over van vader op zoon dan een bezwaard eigendom, want landheer en pachter weten zeer goed dat hunne belangen dezelfde zijn. Het was een prachtige naraiddag tegen het einde van Junij. Abraham Leigh stond bij het hek van een stuk land, bekend als de Weide, en keek naar het lange rijke gras, dat golfde onder den adem van de zomerkoelte. Hij was het ware model van een pachter uit Somersetshire. Een zware, stevige man, langzaam en juist in al zijne bewegingen. Zijn gelaat mogt grof en ruw zijn, het was in geen geval het gelaat van een lumtnel. Zijn gezichtskring was zonder twijfel beperkt voor hem strekte de wereld zich oostwaarts uit tot aan de Bristolsche markt en westwaarts tot aan het kanaal van Bristol. Des ondanks was hij in zijn kleine wereld geacht als een uitste- kend beoordeelaar van een stuk vee, als authori- teit op het het gebied van akkerbouw, en bo- venal als een man wiens rekening-courant bij de Somersetshire Bank, steeds een te goed aan wees; een toonbeeld van dat uitgestorven ras, de welgestelde pachter, die op alle stadschen met verachting neerzag, in de vaste overtuiging, zooals vele pachters, dat alleen grondbezit en het landbouwersbedrijf recht geven op eerbied en achting. Niettegenstaande al de voordeelen waarop pachter Leigh kon bogen, overzag hij thans de Weide met eene ontevreden en bezorgde uit- drukking op zijn eerlijk gezicht; bovendien

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1