KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. belemmeren. Mitsdien wordt voorgesteld, met vrij- lating van het ongezaagde hout ala grondatof ook voor den scheepsbouw, de vroegere invoerrechten op gezaagd hout weder te herstellen en voor ander bewerkt hout, ala hnlffabrikaat, een recht van 3 percent der waarde te heffen. Hetzellde recht wordt voorgeateld voor onbewerkt fijn werkhout (mahonie- hout, palmhout, wagenachot, enz.) 't welk hoofd- zakelijk, zoo niet uitaluitend, voor artikelen van weelde gebruikt wordt. Hout work zal met het thans beataande invoer- recht van 5 percent belast blijven, terwijl daaronder ook begrepen zal zijn het thans vrije vaat en kuip- werk. Natnurlijk zullen alle aoorteu var, hout, welke voor 1877 onder ongezaagd scheepsbouw- en timmer- hout waren begrepen, ook in het vervolg daartoe gerekend worden en dus vrij van invoerrecht blijven. De beataande vrijstelling van deelen van schepen en van gebruikt vaat- en kuipwerk voor het ver- voer van goederen blijft eveneena behouden, Wanneer het recht voor het ter zee met onge- broken la at aangebrachte gezaagde acheepabouw- en timmerhout weder evenals vroeger werd berekend naar netto-inhond der achepen volgena den meet- brief, zou voor het hout aangevoerd met Neder- landsche schepen dikwijls meer betaald worden dan voor het hout onder vreemde vlag. Voorziening in dit opzicht is te meer noodig, omdat voor het ver- voer van hout meer en meer stoomscliepen in zwnng komen. Op deze gronden wordt voorgesteld, het hierbedoelde recht te heffen naar den bruto-inhoud der schepen, behoudens een billijken aftrek voor de werktuigkamera en kolenbergplaataen der stoom- schepen. Stelt men dat recht op/0.30 per kubieke meter, dan zal het voor de zeilschepen nagenoeg over- eenkomon met het vroegere recht van 0.75 per ton. Om de stoomschepen, welke voor het vervoer van hout worden gebezigd, met zeilschepen gelijk te stellen, moet echter in dat geval de bruto-inhoud met 20 pCt. worden verminderd. De Minister raamt die opbrengst op 2 ton. Aard- en steenolie. De invoer voor verbruik steeg in de laatste vijf jaren van 49 millioen tot 74 millioen kilogram, verreweg het grootste gedeelte petroleum. Het recht bedraagt thans 0.55 per 100 kilogram, hetgeen ongeveer overeenkomt met 44/ioo cent per liter. Naar het voorkomt kan dit recht zonder bezwaar verhoogd worden tot 1 of met 45 cent per 100 kilogram (ongeveer ,a/ioo cent; per liter). De winkelprijs van de petroleum is thans p. m. 9 cent per liter. Ook andere olien van dezen aard (steenkolenteerolie, naphta, enz.) kunuen dit hoogere recht zeer goed dragen. In Duitschland is het invoerrecht op petroleum /3.60 per 100 kilo gram; in Frankrijk /8.64 a/11 per 100 kilogram, naar gelang van de soort Met het oog op het sterk toenemend verbruik van petroleum zal dit recht opleveren p.m. 3 ton ajaars. Thee. Evenals in 1883 tijdelijk, stelt de Regee- ring nu blijvend voor een verhooging van het in voerrecht op thee van 25 tot 40 per 100 kilogram, waaruit het Rijk een voordeel zou trekken van 3 ton 'ajaars. Naar aanleidiug van hetgeen in 1883 is aange voerd omtrent nadeel voor de theeplanters op Java, neemt de Minister aau dat van de thee, die uit Nederl,-Indie wordt uitgevoerd, nauwelijks Vs ge deelte in Nederlaud verbruikt wordt en dus door het hoogere recht getroffen zal worden, evenals kwamen er uitdrukkingen van onvoldaanheid over zijne lippen. Pachters en Someretshir - sche pachters in 't bijzonder zijn spreek- woordelijke mopperaars, maar zij mopperen zelden als er geen toehoorders zijn. De buitenvvereld wordt op hunne klachten onthaald. Nu zou men overigens gedacht hebben dat de pachter van Walerkers-hoeve voor 't oogen- blik weinig reden had tot klagen. De regen, zoo broodnoodig, had lang op zich laten wachten, maar hij was nog juist in tijds gekomen om het gras te redden, en mogt het gewas aan de de buitenkant al wat ijl schijnen, baas Leigh had met zijn geoefend oog reeds lang gezien, dat het ondergewas vol en dik was, en dat het hooi eerste soort zou zijn. Bovendien stond zijn koorn uitstekend, zoo- dat het bevreemdend was dat de pachter stond te pruttelen, zonder iemand om naar hem te luisteren, en dat hij zoo troosteloos over het hek leunde terwijl hem toch niemand zag. //Ik begrijp niets van hem", zeide hij//Een ffgoeije jongen is het en toch in plaats van alle andere thee, die hier te lande tot verbruik wordt ingevoerd. De rechten bedragen in Belgie/ 43.20 in Duitsch land 60, Engeland 66 en Frankrijk 96 per 100 kilogram. Vrucliten. De invoerrechten op amandelen, Sina'sappelen, citroenen, rozijnen, vijgen, sukade en andere versche of gedroogde zuidvruchten brengen te zamon niet meer dan 198,000 'ajaars op en zijn elders hooger. Met het oog op de belangrijke hoeveelheden, die van deze vruchten gebruikt wor den, is dit zeer weinig, vooral omdat de meeste artikelen van weelde ziju en ook de overige zeker hier te lande allerminst onder de eerste levens- behoeften zijn te rangschikken. De rechten kunuen zonder eenig bezwaar en ook zonder vrees voor vermindering van het gebruik verdubbeld worden. Echter worden geconfijte citroen en oranjeschillen evenals sukade op 6 per 100 KG. gebracht waarmede zij naar aard en bestemming nagenoeg overeenkomen, ook omdat zij somtijds moeilijk van sukade zijn te onderscheiden. Voor niet geconfijte citroen- en oranjeschillen, thans niet belast, wordt een recht van/1.50 per 100 kilogram voorgesteld, dat met het oog op de rechten voor andere vrnchten billijk voorkomt. Voorkrent- of zwart rozijn en voor Samos- en Deniarozijnen wordt geene verhooging van bet bestaande recht voorgesteld omdat deze vruchten van geringe waarde bijna uitsluitend als grondatof voor de azijnmakerijen dienen. Door dit een en ander zal de opbrengst van de invoerrechten met ongeveer 2 ton stijgen. Suikerhoudende goederen. Het tarief van invoer rechten omvat versehillende suikerhoudende goe deren, hetzij als afzonderlijken post of onder de algemeene benaming van koek-, banket- en suiker- bakkerswerk. Deze laatste zijn belast met /25 de 100 Kg., zoete chocolade ook met dit recht, en vruchten iu suiker met 18 de 100 Kg. Voor een aantal der hierbedoelde goederen niju die rech ten te hoog en houden zij verband noch met den accijns der gebezigde suiker, noch met hunne han- delawaarde. Daarentegen zijn andere goederen, of- schoon met suiker boreid, vrij van invoerrecht, hetgeen onbillijk is jegens den binnenlaudschen fabrikant van dezelfde artikelen, die voor de door hem gebezigde suiker belasting moet betalen. Met name geldt dit van de zoogenaamde Engelsche biscuits, waarvan belangrijke hoeveelheden uit het buitenland komen, en die, hoewel zij alle inmeer- dere of mindere mate suiker bevatten, sedert de afschaffing van de invoerrechten op graan, meel en beschuit geheel vrij worden ingevoerd met uitzon- dering alleen van die soorten, wier suikergehalte zoo hoog is dat zij onder den tariefpost koek-, banket- en suikerbakkerswerk ziju te rangschikken. Het bezwaar, dat voor de binnenlandsc.he fabrikanten in den vrijen invoer van de meeste biscuits is ge- legen, klemt te meer omdat de grootste aanvoer geschiedt uit Engeland en Hamburg, waar geen belasting van suiker gcheven wordt. Evenals bij de wet van 6 April 1877 omtrent goe deren die met of uit alcohol zijn bereid, wordt daarvan den Koning de bevoegdheid gegeven om het invoerrecht op suikerhoudende stoffen bij alge- meenen maatregel van inwendig bestuur te regelen in verband met de belasting, die verschuldigd zou zijn bij invoer van do daarin vervatte suiker. //me te helpen op de boerderij loopt hij maar te //droomen of zit met klei te knoeijen. //Ik kan me maar niet begrijpen waar hij die idee's heeft opgedaan. Ik houd 't er voor dat bij het van zijn moeder heeft, de goeije ziel. Die was altijd vol van zulke dinsigheden. Wat heeft zij den jongen niet een rare naam gegeven ik scbaam me als ik hem hoor. Vader's en groot-vader's naam waren, dunkt me, toch goed genoeg voor een Leigh hoe'n goeije jongen hij ook is!" Er kwam een mildere trek op Abraham Leigh's gelaat, terwijl hij de laalste woordeu herhaalde daarna gaf hij weer meer dan te voren toe aan zijn aanval van neerslachtigheid, waartegen hij echter als een Christen manmoedig streed, totdat bij de andere zijde van het land bereikte en begon te denken dat hij eene oplossing der moeilijkheden gevonden had. Zijn gelaat helderde op. »Ik zal je eens wat zeggen", zeide hij, het woord richtende tot het gras, //ik zal er de heer Herbert over spreken. //Mijnheer is een man die de wereld gezien De vermeerdering der inkomsten van den Staat door de voorgestelde maatregelen raamt men in het geheel op 1 millioen. Het Staatsblad bevat: in No. 232 de wet van 10 dezer, houdende aanwijzing der middelen en inkomsten ter goedmaking van de uitgaven, be grepen in de begrooting van Nederlandsch-Indie voor het diensljaar 1886, hoofdstuk I, middelen en inkomsten in Nederland; en in No. 233 de wet van 10 dezer, houdende gelijke aanwijzing voor hoofdstuk II, middelen en iukomsten in Neder- landsch-Indie. Den len Januari 1886 zullen de nieuwe tarievon voor havengeld van de gemeente Rotterdam in werking treden. In verband daarmede is door do directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij aan den Koning goedkeuring verzocht van nieuwe tarieven voor het aan hare inrichtingen te Rotterdam geheven wordende kaai- en steigergeld, ten einde overeen- stemming tusschen deze tarieven en die voor het gemeente-havengeld te behouden. Naar aanleiding van het voorstel van den mi nister van financien om o. a. het invoerrecht op Petroleum van /0.55 op 1 per 100 kilo (125 1.) te brengen, schrijft de heer Mr. M. Mees in de Nieuwe Rotterdammer Courant, dat deze belasting weder hoofdzakelijk door minvermogenden zal moe- ten worden opgebracht. De heer Mees toont aan dat deze verhooging voor een werkmansgezin, met een verbruik van gemiddeld 6 liter per week, /2.49 per jaar zal bedragen, terwijl de belasting tegenwoordig f 1.37 per jaar is. Voor een werkman, die/10 's weeks of/520 'sjaars verdient, beteekent die verhooging, dat hij inplaats van pCt., voortaan bijna pCt. van zijn inkomen alleen voor dat artikel zal hebben te betalen, en dat is zeer veel. Wie hooger inkomen hebben, betalen naar evenredigheid minder, wie geen petroleum branden, niets. Zoo werkt dit recht omge- keerd progressief: de minst gegoeden betalen het meest, de meest gegoeden (die gas branden) niets. Aan zout-, zeep- en petroleum-belasting betaalt een werkmansgezin gemiddeld /6.31 per jaar of 1.3 pCt. Voerde men eene algemeene inkomsten-belasting in van 2 pCt., zoo zegt de heer Mees, met vrij stelling der inkomens tot 500, dan zou men deze voor de minvermogenden zoo drukkende be- lastingen kunnen opheffen. De vergadering van de Vereeniging voor de Krijgswetenschap, te 'sHage, waarin deoud-officierder genie A. A. Beekman, eene voordracht zal houden over: Be natuurlijke toestand van hetHollandschepolder- land met toepassing op onze verdediging, is bepaald op Vrijdag 8 Januari a. s. Ned. Herv. Gemeente. Beroepente Aagtekerke (Zeeland) E. Weid- ner, te Haarlon bij Borculoo; te WestmaasW. Ringnalda, te Loon op Zand te Vierlingsbeek (cl. 's Hertogenbosch) H. A. C. Denier v. d. Gon, te Ransdorp; te Oosterhout (cl. Breda) C. Hengeveld, te Rumpt; te Veldhoven (cl. Eind- //heeft. Ik zal omtrent die jongen ziju raad oinwinnen. Maar hard is het en blijft het toch. //Noch nooit is er een Leigh geweest, behalve //deze eene, of hij was een boer in zijn hart!" Nu hij eenmaal een besluit genomen had, vervolgde de pachter zijn weg om de noodige orders aan de maaijers te gaan geven. Ofschoon hij nu bepaald had wat te doen, duurde het nog eenigen tijd, v66r hij zijn ge- wichtig besluit ten uitvoer bracht. Menschen van Coombe-Acton of andere afgelegen plaatsjes, zijn in hunne handelin- gen niet zoo vlug als een makelaar in effec- ten of dergelijken. Eigenthjk, zijn ze wel wat laugzaatn. En zoo was het niet vddr September, bij het betalen der pacht, dat de pachter den heer Herbert raadpleegde over zijne huishou- delijke moeilijkheid het bezit van een zoon een eenig kind, van circa 15 jaar, die, in plaats van behulpzaam te zijn op de boerderij, bijna niets deed dan op een droomerige manier rondloopen kijkende naar alle mogelijke voorwerpen, bezielde en onbezielde, of die zich onledig hield met de hoven) H. A. C. Denier v. d. Gon, te Rans dorp c. a.; te Mel is-en Mariekerke S. Sleeswijk Visser, te Oost-Kapelle; te Santpoort J. v. Loenen Martinet, te Zwolle; te Lienden (cl. Tiel) H. B. Noorda te Jutfaas; te Zwartewanl A. M. E. Jungius, te Poortugaal; te Drehehor P. v. d Meulen, te Brielsch-Nieuv landte Schoondijke H. L. Krom, te Ouwerkeik en Duiveland; te St.-Laurens c. a. J. Gann Dun, te Angerloo; te Wilsum (cl. Kampen) M. H. Bolkestein te Hierden bij Harderwijk; te Dok- kum, A. C. J. v. d. Kemp te SpankerenHoll. Gemeente te New-York (vac.-Bechthold) A. Wormser; te Cothen (Utrecht) Z. J. Reijcrs, cand. te Hekendorp; te Norg Gerritsen, te Rolde; te Wilnis G. Ringnalda, te Oldebroekte Tjalleberd c. a. J. Keizer te Lippenhuizente Baarland, R. O. C. Aitton, te Melissant (Over- flakkee.) Aangenomen. Naar Purraerend door II. M. Bruna, te Wijche,n en Leur; naar Emnes-Bin- nen door P. C. Koster, te Bredevoort; naar Warder (cl. Edam) door F. W. Drijver, te Amsterdamnaar Haastrecht (bij Gouda) door II. A. v. d. Meulen te Veendam; naar Diever door H. Nieweg te Tzum. Bedankt. Voor Dedemsvaart, dgor J. v. Bel- kum te Steenwijk; voor Dinteloord, door P. H. Wiersma te Harmelen; voor Assendelft, door T. v. Leeuwen te Koedijkvoor Berlikura, door M. H Bolkestein, te Hierden bij Harder wijk voor Heemstede, door M. II. Wildeboer, te Benthuizen; voor Aalsmeer door H. Bolkestein, te Hierden; voor Middelburg door J. C. deMol Moncourt, te Vriezenveen; voor Benschop door M. J. Bouman Hz. te Meern; voor Angusti- nusga door P. C. Koster, te Breedevoortvoor Rijsoord door A. S. E. Talma, te Nichtevecht; voor Nieuwvliet door F. W. Drijver te Amster damvoor Berg-Ambacht door G. Klaarhamer te Montfoort. Boopsgez. Kerk. Beroepen. te IJlst, J. P. v. d. Vegt>' te Hel- der en Huisduinen. Aedankt. Voor Noordeind van G; door W. I. Leendertz te Veenwouden (Fr.) Chr. Ger. Kerk. Beroepen. te Meliskerke. H. A. Jonkman te Noordeloos. Aan boord van het stoomschip Prinses Elisa beth van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, had den 14 September j.l., toen het schip lag in de Binnenhaven van Vlissingen, een voorval plaats, tengevolge waarvan een jongmensch dat op de boot als bediende van de officieren dienst deed, zich Woensdag voor het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens doodslag had te verant- woorden. Op genoemden dag had de bemanning meer dan gewoonlijk gebruik gemaakt van sterken geheimzinnige bezigheid door zijn vader aange- duid als //knoeijen met klei". Zulk een gedrag was zulk eene reusaehtige afwijking van de eerwaardige landelijke overle- veringen van de familie Leigh, dat de vader somtijds dacht het eene straf was, hem om de een of andere reden, door een ondoorgrondelijke Voorzienigheid opgelegd. Aan sommige Spaansche edellieden, is het op grond van de oudheid der familie en van be- wezen diensten vergund, met gedekten hoofde in cte Koninklijke t.egenwoordigheid te verschij- nen. Om misschien dezelfde reden bestond er eene van vader op zoon overgegane en door den tijd gewettigde geuoonte, n.l. dat de pachter van Walerkers-hoeve, zijn pacht aan den land- heer zelf betaalde, en niet door tusschenkomst van een rentmeester. En aangezien de heer Herbert een man van invloed in de streek was, stelde de familie Leigh dit voorrecht op even hoogen prijs, als ooit een Spaansoh edelman het bovenvermelde. Wordt rervolgd.) S

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2