KERKEL1JKE BER1CHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. - NIEUWS- en A DVERTENTIEBLAD. tijdvak van 1884. Totaal van afl Januari 9,863,961 passagiers, tegen 10,606,609 in het vorige jaar. De ontvangst der Rotterdamsche Tramweg- maatschappij was in 1885 511,044. 15, tegen 511,694.44i/s in 1884. Onder ultimo October werd de koffieoogst op Java van bet loopende jaar begroot op 513194 pik., d. i. weder minder dan de begrooting op ultimo der voorafgaande maand, toen zij 515189 pik. bedroeg. {Bat. Hand Met het stoomscbip Hawarden Castle zijn uit Zuid-Afrika alkier aangekomen 3 jongelieden, J. en A. Kock en I. Watermeijer, welke ettelijke jaren bier te lande zullen vertoeven ten einde aan een der universiteiten te studeeren. Wanswerd c. a. door J. Beijer te IJselmuiden (cl Karapen); voor Ezinge door H. U. Thoden v. Velzen te Gorsel; voor Kamper-eiland door F. Hopster te Welsum voor Losser door J. A. Neijenhuis te Ettersheim en Schardam; voor Wierden, door K. Havinga, te Zwartsluis; voor Opheusden (cl. Tiel), door D. M. Boonstra te Renkum; voor Aagtekerke, door E. Weidner, te Haarloo bij Borculoo. Chr. Ger. Kerh. Bedankt: voor Ferwerd door J. Breukelaar te Arum. Ev. Lulh. Kerh. Aangenonien: naar Leiden door P. v. d. Veen te Alkmaar. De Lange Kees voor den rechter. //Rechter-Commissaris." Ben jij Cornelis Knotten P //Knotten." Zeit uw£ maar Keesin dat op- zicht ben 'k 'n rare: ik hod niks van kom- plimenten. Ik vraag of je Cornelis Knotten heet? Ik mag er me mee vleien, meneer de rechter- commissaris! Eigenlijk most ik Pare heeten, zoo heette me vader, weet u Uit de Breestraat as uwe daar bekend is Mooie naam Pare, viudt uwd niet? zuiver Fransch Eigenlijk ben 'k dan ook van Fransche afkomst. Je hebt eenvoudig op mijn vragen te ant- woorden, zonder omhaal en zonder je aardig- heden er bij te voegen. Waar ben je geboren? Dat zal ik je zeggen, mijnheer de rechter- comraissarisToe ik op de wereld ben gekomme, woonde mijn moeder in Amsterdam, waar m'n ouwen beer destijds in garnizoen lee. Ik ben alzoo geboren in de tweede Anjeliers-dwarsslraat boven den water- en vuurkelder, op de bovenste achterkamer, vier maal schellen. Je beroep? Toen had 'k nog geen beroep; ik dee niks as schreeuwen en slapen. Later kreeg ik tanden, en da's juist mijn ongeluk geweest, omdat 'k er niet altijd wat bij te bijten had. Hoe oud ben je? Ik heb vergeten de jaren te tellen. Wanneer ben je geboren? Ileere je, wil uwe me soms wat voor m'n verjaardag geven? Ik ben geboren den 14en Feberewarie. Ben je al meer in verhoor geweest? Nou, dat zou 'k meenen Zoo dikkels bij me vrouw, as 'k 's avonds wat laat thuis kwam of Zaterdag niet genoeg duiten naar haar zin mee- bracht. Ik bedoel, of je nooit voor de rechtbank bent geweest Ik? Nee! de hemel beware me, want dat is zoo lekker niet; rechtbank draaibank, zeggen ze wel ereis. Ik meen toch, dat je eens hebt terecht gestaan wegens diefstal van een koperen ketel. 0 ja! neem me niet kwalijk; ik bin'n beetje zwak van memorie. Maar diefstal was 't niet; ik heb bij den koperslager, waar ik werkte, een koperen ketel gepoft zonder't hem te zeggen, omdat ik begreep, dat ie me anders geen krediet zou geven. Ik heb al meer gezegd, dat die aardigheden hier niet te pas komen. Je stelt je al heel dom aan. Dom? Ik? Niet zoo dom als u(hij hoesl) wel denken zou. Thans ben je aangeklaagd wegens diefstal van 'n paard uit de weide. Beken je daaraan schuldig te zijn? Meneer de rechter-commissarisik zal je vertellen hoe zich dat doodonschuldig geval heeft toegedragen, Uwd mot weten, dat 'k 'n minnaar ben van den morgenstondde morgenstond heit goud in zijn mond, zegt het spreekwoord, en dat is heel wat anders dan de vrouw van 'n heerschap, waar 'k laatst gewerkt heb, die allemaal valsche tanden in den mond Lad. Maar dat maar tusschen twee haakjes. Ik hou dan ora kort te gaan, veel van den morgenstond, as je de zon pas ziet opgaan en de muggen ziet dansen in de eerste zonnestralen. Alzoo was 'k op 'n morgen vroeg opgestaan en zei tegen me vrouw: //Ka!" zei ik,- //ik gates 'n kuiertje maken." //Coed Kees!" zei ze, //as je daar lust in hebt, mot je 't doen", zei ze, as je maar maakt dat je vroeg genoeg op je karrewei bint." Zoo zijne de vrouwen, meneer de rechter-commissarusZe zouen je niet eens gunnen dat je res 'n dag vakantie nam. De mijne is anders Genoeg? da's gauw klaar! (Hij zet zijn pet op en keert zich om.) Neen. neen ik bedoelgenoeg van die bijzaken Van de zaak zelve heb je nog geen woord ge- sproken. 0, verekskuzeer, meneer de rechter-commis sarus! ik docht, dat uwe het deskoers wofiein- digen. Afijn, zeit de Franschman, dan zal ik voortgaan Maar wees kort! Dat 's onmogelijk meneer, 'n lang mensch, zooals ik, kan zich zoo m&r niet inkrimpen. Ha, ha! Nou, maar om op ons propo van zoo even terug te ikommen. Ik ging dan's mor- gens heel vroeg 'n wandelingetje naar buiten maken en vond 'n hoefijzer. //Da's goed voor den oudroest" doch ik bij m'n eigen zelvers; t brengt altijd nog 'n paar centen voor een spatje op." Maar toe ik 't in mijn zak wou steken, merkte ik eerst dat er 'n paard an vast zat. Wat heb je met dat paard gedaan. Verkocht, meneer de rechter-commissarus. Natuurlijk, wat zou ik met 'n paard doen? bij wedrennen te Bussum zou ik toch niet mee maggen doen, en m'n vrouw houdt niet van rijden, anders had ik er 'n wagentje bij zien te krijgen. Je schijnt me 'n rare klant! 't Verhoor is afgeloopen. Dan wordt uw6 bedankt voor de moeite. Maar hoe denkt uwd er overzouen ze me naar Leeuwarden kunnen sturen? (De rechter geeft aan de gerechtsdienaren een wenk, waarop Knotten weggevoerd wordt; onder het heen- gaan zegt hij heel beleefdGoeie morgen meneer de rechter-commissarus! gezondheid! (Tot de gerechtsdienaars:) Komaau, jongens! //annevan deu'" De commissaris van politie der 3e afd., te Rotterdam, verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van de navolgende voorwerpen, in den namiddag van Maandag 4 Januari jl. uit een winkel aan het v. Alkemadeplein, te Rotterdam ontvreemd, als: ruim 16 gulden, bestaande in 5 rijksdaalders, i gulden en klein geld; 1 kistje, inhoudende ongeveer 60 sigarenI gou- den ring, aan een kant gebroken, waarop een plaatje met de letters J. M. K.; 1 gouden hee- ren horlogeketting, bestaande uit twee strengen zeer fijne in elkander gewerkte schakeltjes, waaraan een haak en een splitringetje en bij elkander gehouden wordende door een gouden schuifje, waarop een steentje met vier pareltjes 1 heeren horlogeketting, bestaande uit een zvvart lint met stalen gesp, dito kapittelstok en mous- queton1 paar paarlemoeren manchetknoopen met zilveren stiffen. De politie heeft ter beschikking gesteld van den officier van justitie een jongmensch, wonende onder Schoonderloo, verdacht van zich aan dief stal van geld uit eene toonbanklade in een wir.kel aan de Nieuwe Haven te hebben schul dig gemaakt. Deze diefstal werd door de dochter des huizes, die in eene kamer naast den winkel zat, opge- merkt. Op haar geroep: //houdt den dief" werd hij nabij de sigarenfabriek van den heer v. d. Arend door een aldaar surveilleerenden agent van politie gevat. Naar men verneemt, moet er eene hoeveelheid peper in een zijner zakken zijn gevonden. De officier van justitie, te Amsterdam, ves- tigt nogmaals de aandacht op de diefstallen, onder verzwarende omstandigheden gepleegd in den nacht van 4 op 5 Nov. 1S85, ten huize van de heeren P. Langerhuizen op Zuid-Craailo, onder Huizen, en H. Kuhn, te Naarden, reeds vroeger gesignaleerd. In het bijzonder wordt herinnerd aan het metalen koelvat, de zware gladde paarlemoeren fiches, [de zilveren note- muskaatrasp, de vier dunne kettinkjes en de zilveren etiquette met de woorden //Port a Port" en dito kettinkje, ten nadeele van den heer Langerhuizen ontvreemd, en aan de bronzen verzilverde medailles, waarop de naam H. Kuhn voorkomt en waarvan afbeeldingen aan alle parketten aanwezig zijn. Op de ontdekking van de daders van eerst- gemelden diefstal is eene premie gesteld van 500. Voornoemde officier van justitie zal hare uitkeeing regelen. De Socialist B. van Ommeren die zich Donder- dag jlte Amsterdam in arrest moest begeven tot het ondergaan van de hem opgelegde eenjarige celstraf verscheen niet vrijvvillig. Een paar rechercheurs vonden hem in een her- berg op het Waterlooplein en namen hem gevangen, waarna hij eerst naar een der politie-bureau's en vervolgens naar de cellulaire govangonis gebrncht werd. De toeloop was natuurlijk groot, doch verzet tegen de politie had niet plaats. Naar ons ter ooren kwam, is de opbrengst der rijksmiddelen over 't afgeloopen jaar bclangrijk minder dan de raming. Het personeel vooral heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De suiker- accijns daarentegen heeft de raming bijna bereikt.. Verschillende andere accijnzen en het registratie- recht zijn verder schuld aan het tekort. (Fad.) Uit Arnhem bericht men;: dat is aange- houden eene winkeljuffrouw in het confectiemaga- zijn van de firma V. Mi, in de Hoogstraat te 's-Graveuhage, belast met den verkoop en verzen- ding van mantel. Zij wordt verdacht van misbruik van vertrouwen en oplichting, in het bijzonder ten nadeele van haren patroon, welke feiten o. a. zou- den bestaan in eene Active bestelling van dames- kleedingstukken tot vrij hooge sommen. De zoo- genaamd bestelde goederen zou zij voor zich behou- den of ten eigen bate verkocht hebben. Toen te 's-Hage de verdenking op haar viel, had de winkeljuffrouw zich van daar verwijderd. H. J., kassier bij den ontvanger der directe be- lastingen, kantoor houdende aan het Scheveningsche Veer te 's-Hage, is in zijne woning door de politie in lieclitenis genomen. De aangehoudene wordt verdacht van verduistering eener som van circa 10,000 uit de kas van den ontvanger, door ver- valsching van boeken of stukken. Hij scheen zich op zijne arrestatie voorbereid te hebben. (A. R. Crt.) Ned. IJerv. Gemeenle. Beroepen: te Hedel W. Ringnalda, te Loon op Zandte Ravenswaay C. H. Callenbach, te Doodewaard c. a.; te Kootwijk c. a. J. A. Hout- zagers cand.; te Dwingeloo H. J. Andre Douwes, te Obdam te Wijkel (Fr.) C. L. D. v. Coe- vorden Adriani, te Oud-Beierlandte Besoien (N.-Brabant) J. A. v. Tuijnen te Borselente Lutkewierum J. A. Th. Krol, te Beessterzwaag te Hoogezand P. Roessingh, te Emmen; te Zuidwolde (Gron.) J. Hulsebos, te Oostwold (Oldambt). Aangenomen: naar de Rijp door G. v. Duyl G. Wz., te Broek in Waterland; naar Aarlan- derveen door J. Osinga te Idsegabuizen en Piaamnaar Sliedreclit door C. M. v. Ooster- zee J. Jz., te Henkelum naar Eernewoude door D. L. E. Blankstein te Weidum; naar Ooster- wolde en Fochteloo door W. v. d. Veen te Den lloorn op Terschelling. Bedanktvoor St. Laurens en Brigdamme J. Gann Dun, te Angerloo; voor Oostrum c. a. door J. Osinga te Idsegahuizen c. a.; voor Diemen Steenbakker Morilson Loysen, pred. te Naarden; voor Zwartewaal door A. M. E. Jun- gius te Poortugaal; voor Princenhage door L. J. v. Rhijn Jr. te Vlaardingen; voor Kampen door W. Ringnalda te Loon op Zand voor Voor de arrondissements-rechtbank te Haarlem hebben naar de Haarl. Crt. mededeelt Donderdag R. Lobbes, K. A. Bos en J. A. Fortuyn, alien wonende te Amsterdam, terecbtgestaan, beschul- digd van het dragen van een verborgen vuur- wapen op den openbaren weg te IJmuiden, bij welewenheid van de aldaar op den 6den December O O 1 11. gehouden vergadering van sociaal-democraten. De twee eerstgenoemde beklaagden waren niet ter terechtzitting verschenen de laatstgenoemde erkende het hem te last gelegde feit. De substi- tuut-officier van justitie, mr. A. A. Van der Mersch, het Openbaar Ministerie waarnemende, acktte de schuld der beklaagden volledig bewezen en requireerde, overeenkomstig art. 314 van het Wetboek van Strafrecht, de veroordeeling der beklaagden tot eene geldboete van 10, subsidiair 3 dagen gevang<*nisstraf, verbeurdver- klaring der in beslag genomen wapenen en in de kosten van het rechtsgeding. De beklaagde Fortuyn droeg zelf zijne verdediging voor. Hij erkende, dat het door hem gepleegde feit straf- baar was, maar meende eenige verzachtende omstandigheden te moeten aanvoeren. Na het aan alien bekende optreden der politie te Amster dam, waardoor het grondwettig recht der burgers tot het houden van vergaderingen was geschon- den, moesten de sociaal-democraten, naar zijn oordeel, zich steeds voorbereid houden op een onrechtmatigen aanval op hun persoon. Hij achtte het daarom alleszins verklaarbaar, dat hij en zijne partijgenooten, als wettigen maatregel aan zelfverdediging, revolvers bij zich hadden gedra- gen. Ilij ontkende, de bedoeling gehad te hebben om iemand daarmede zonder reden aan te vallen. De uitspraak in deze zaak zal den 7den Januari a. s. plaats hebben. In de gister gehouden correctioneele terecht zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage werd o. a. behandeld het appel van een vonnis der recht te Zierikzee, waarbij de boerenknecht J. S. uit Dreischor, is veroordeeld tot 3 maanden celstraf, wegens het door onvoorzichtigheid en achteloosheid veroorzaken van een ongeluk, ten gevolge waarvan twee menschen het leven ver- loren. In den avond van 5 jnli jl. reed bekl. met een boerenwagen met twee paarden bespan- nen en waarop zijn vrouw en vier kinderen gezeten waren, op den grintweg van Brijderdorpe naar Nieuwe Schut onder de gemeente Duijven- dijke en belemmerde op een gegeven oogenblik den doortocht voor een eveneens met twee paarden bespannen tentwagen, waarin een gezel- schap van elf personen uit Zierikzee gezeten was. De tentwagen geraakte daardoor in de langs den weg loopende wetering, ten gevolge waarvan van het Zierikseesche gezelschap twee verdronken. De bekl. ontkende dat het ongeluk aan zijne onvoorzichtigheid zou kunnen geweten worden en zijn verdediger, mr. Van Gigch, die van meening was dat noch van opzet, noch van schuld sprake kon zijn, geloofde dat het ongeluk evengoed aan den voerman van den tenwagen, die in opgewonden toestand verkeerde, kon ge weten worden. Op grond van onvoldoend bewijs, concludeerde pleiter tot vrijspraak. Adv.-gen., mr. Bijleveld, die het gebeurde aan de zorgeloosheid alleen van bekl. toeschreef, eischte de bevestiging van het vonnis. Uitspraak aanstaanden Maandag.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3