11A AIIL E M M E H M E E LI. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bjj Jit 1 nier letart sea BpcpeL FEUILLETON. 27e Jaargang No, 3. Zaterdag 16 Januari 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. DE BEELDHOUWER Abonnementspr ij s J. II. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien Vergadering- van lloofdingelaiiden van den Ilaaiiemmermeerpoider Woensdac] den 20 Januari 1S 8 6, des morgens ten 10y4 urn, in het lokaal van Staats te Haarlem. HUGH CONWAY. HOOFDSTUK I. 3) WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. zonder Bijvoegsel f 6.- 3.- Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 12ty» Cent. Groote Letters naar plaatsrnimto. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. OP PlJNTEN TER BEHANDELING Mededeelivgen a. Praeadvies Dagelijksch Bestuur omtrent het voorstel van den Hoofdingeland A. G. Voor- dendag. b. Voorstel Dagelijksch Bestuur naar aanlei- ding der fortenbouw. De loting voor de nationale militie lichting 1886 zal op 8 Februari a. s. voor de gemeente Haarlemmermeer na den middag ten een ure, en voor Sloten en Aalsmeer voor den middag worden gehouden. Van 7 op 8 dezer is gedeeltelijk uitgebrand het huis van H. Stam bewoond door P. Kroo- nenburg FF rd. 65 te Haarlemmermeer. Bakkerij, Huis en inboedel zijn verzekerd in de maatschappijen van de Heeren Agenten A. C. Edel en P. Klomp. BURGERLIJKE STAND van 30 December tot 5 Januari. Ondertrouwrlgeene. Gelrouwdgeene. Geboren-. Neeltje, dochter van A. de Regt en C. Visser; Adriaan, zoon van D. Ruiter en A. de Graaf; Cornelia, dochter van J. v. Oude- naaren en M. Vermeer; Margaretha Gerritje, dochter van J. v. Groningen en C. de Vos; Bastiaan, zoon van J. A. Boeser en A. v. Krimpen; Dingeman, zoon van A. v. d. Assen P. v. d. Groef; Pieternella, dochter van K. Koningen en H. E. Verhoeve; Gerrit, zoon van D. Bredeveld en N. B. Bras; Abraham, zoon van A. Stoel en T. Dekker; Dorothea, dochter van C. v. Pijpen en G. PapenMaria, dochter van A. Wijnhout en E. de Wolf; Cor nelia, zoon van P. v. Dam en M. v. Donk Adriaantje, dochter van J. v. Es en L. Maat; Pieter, zoon van J. Venema en T. Tienstra; Adrinna Maria Johanna, dochter van D. J. v. Son en J. Qerritsen; Trijntje, dochter van E. Louter en S. BraakmanJohanna, dochter van J. Uitermark en J. v. van Workum; Apolonia, dochter van C. Nouwen en C. C. Thur; Daniel, zoon van L. v. d. Stroom en G. Offer- man. OnerledenDignum, oud 29 jaar, zoon van A. Stokman en M. SchoorlPieter, oud 18 jaar, zoon van J. v. Teulingen en M. Strijder Gerardus van Es, oud 33 jaar, Geh. met Anna Kunis; Bartel, oud 35 jaar, zoon van C. Boo- gerd en E. Vijverberg; Sofia Elisabeth, oud 20 jaar, dochter van C. Bom en J. C. Meenderinck; Barbera Cecilia, joud 31 jaar, dochter van J. Datema en M. v. Doom. ENGELAND. De beide Huizen van het Parle- ment hebben den 12n hunne werkzaamheden hervat. Door het Lagerhuis werd met algemeene stemmen tot Voorzitter (Speaker) herkozen' de heer Arthur W. Peel, hoewel eerst na bij monde van den heer Maccarthey namens de Parnellisten een kleine terechtwijzing ontvangen te hebben over zijn ge- brek aan onpartijdigheid. Daags daarna is door den Voorzitter medegedeeld dat hij geen termen kon vinden om den heer Brad- laugh niet tot den eed toe te laten. Spoedig zal men dus dit zoo lang buitengesloten en telkens zoo hardnekkig terugkomende lid, zijn plaats weder zien innemen. Ook de Engelsche Regeering heeft thans de Scevereiniteit van Spanje over de Carolinen erkend, doch heeft daarbij van de gelegenheid partij getrokken om voor zich dezelfde voorrechten te bedingen als die welke aan Duitschland zijn toe- gekend. De Onder-Koning van Ierland, lord Car narvon, zal in het laatst der maand zijne betrekking nederleggen. Tegen Parnell worden zeer ernstige beschul- digingen ingebracht, n.l. het houden van strafbare redevoeringen en bet belemmeren der vrije stem ming. Mochten de beschuldigingen bewezen kun- nen worden, dan zou Parnell in zeven jaar geen zitting in bet Parlement kunnen nemen. DUITSCHLAND. Reeds sints eenige dagen waren geruchten in otnloop over eene annexatie der Samoa-eilanden door Duitschland. Wei spraken de Duitsche bladen het bericht der annexatie tegen, doch gaven toe dat er wel iets gebeurd kon zijn, waardoor de kommandant van het stoomschip Albatros genoopt werd troepen aan land te zetten om Duitsche kooplieden te beschermen, Indien ecbter een heden ontvangen telegram waarheid behelst, beeft de aanliechting wel degelijk plaats gehad. De Amerikaansche consul te Apia, de hoofdplaats der Samoa eilanden, telegrapheerde n.l. aan zijn Gouvernement dat Duitschland de eilanden in bezit genomen heeft. In de Engelsche kolonien in Australia, welke zich als de rechtmatige meesters van PolynesiS beschouwen, zal over daze zaak een geweldige storm opgaan, en waarschijnlijk zullen Engeland en de Vereenigde Staten hun stem wel verheffen tegen de annexatie. Nadere berichten worden met balang- stelling tegemoet gezien. De Duitsche Rijksdag heeft de eerste lazing van het wefsontwerp tot het aanleggen van een Noord-Oostzeekanaal ten einde gebracht en het ontwerp tot nader onderzoek verwezen naar ean commissie van 21 leden. Op het gebied der Binnenlandsche politiek wordt alles op den achtergrond gedrongen door de kwestie van het Brandcicijn-monopolie. De staat wil n.l. het stoken van brandewijn aan de particuliere nijverheid overlaten, maar dan al het gedestilleerde opkoopen en als debitant optreden. Bestaande branderijen kunnen blijven doorleveren, doch voor het oprichten van nieuwe zal Vergunning noodig wezen. De zuivere opbrengst van het monopolie wordt geraamd op 300.000.000 Mark. De groote grondbezitters begroeten het plan met ingenomenheid, doch overigens is men er meeren- deels sterk tegen. FRANKRIJK. Het is den heer de Freycinet gelukt een ministerie bijeen te brengen. De zamenstelling is als volgt: Freycinet president en buitenlandsche zakenSarrien binnenlandsche zaken; Sadi Carnot financien; Goblet openbaar onderwijsgeneraal Boulanger oorlog; admiraal Aube marine; Demole justitie; Bachaert openbare werken; Develle landbouw; Lockroy koophandel; Granet posterijen. Men heeft thans bepaald dat de buitenlandsche bezittingen van Frankrijk voortaan zullen ressor- teeren onder het Ministerie van buitenlandsche zaken en niet meer onder dat van Marine. Daardoor zullen vooral in tijden van expedities vele botsingen tusschen het Departement van Marine en dat van Oorlog voorkomen worden. BIT HET EnGELSCH VAN Intusschen bracht Jerry, met een kloppend hart, den heer Herbert naar boven en in eene kamer waar zich geen ander huisraad bevond dan een oude tafel en een stoel. Een mand, half gevuld met gewone roode klei stond in een hoek, en op de tafel stonden verscheidene van die kleine poppetjes die des pachter's gramschap liadden opgewekt. Hoewel, raw van vorm en vol fouten, lag er echter ge- noeg in de beeldjes, om de verbazing, bijna de afgunst van den heer Herbert op te wekken. Hij was iemand die de kunst aanbad, die jaren lang geliefhebberd had in schilderen en beeldhouwen, en die een begaafd kunstenaar als een der meest gelukkige stervelingen be- schouwde. Het woord wangunst was hier dus niet geheel misplaatst. Waarvoor bij zijn halve fortuin zou opgeofferd hebben om te bezitten, was bij dezen knaap aangeboren den zoon van een eenvoudige boer was de kostelijke gave ten deel gevallen. Zooals de beer Herbert verwacht had, was de meest eerzuchtige poging, de minst geslaagde, de //naakte vrouw" was op en top afschuwelijk. Maar een andere groep naar het leven genomen was nog nat, en nog niet bedorven door een mislukte poging haar te bakkenhet was een zeer dagelijksch onderwerp, n. 1. eene voorstel- ling van Abraham Leigh's prijs-varkeD, om- ringd door hare tien vette afstammelingen. Dit werk toonde zooveel kracht en talent, dat, zelfs al bad hij niets anders gezien, de heer Herbert overtuigd zou zijn geweest dat de knaap eenmaal een eerste plaats in de kun- stenaarswereld zou innemen. Indien hij behalve deze vaardigheid, dichterlijk gevoel en verbeeldingskracht bezat, was het best mogelijk dat een der grootste toekomstige beeld- houwers van de liegentiende eeuw voor hem stond. Terwijl de heer Herbert beurtelings de ruwe klei-figuurtjes en de bleeke knaap beschouwde, die ademloos en als iemand die zijn vonnis afwacht voor hem stond, verwonderde hij zich wat wel de reden had kunnen zijn van zulk eene afwijking van de oude gewoonten der Leigh's. Toen herinnerde hij zich, hoe Abraham Leigh een twintigtal jaren geleden eene vrouw gekozen had, niet uit zijn eigen stand, maar een stadache, eene gouvernante, die de comfortabele hoewel ruwe woning van den pachter verkozen had boven een leven van dienstbaarheid. De heer Herbert kon zich haar nog zeer goed voorstellen, en herinnerde zich hoe deze beschaafde, te6re vrouw, geheel misplaatst scheen te zijn als Leigh's echtgenoote; hij herinnerde zich nu ook hoe zij, enkele jaren na de ge- boorte van den knaap begon te sukkelen en spoedig overleed. Het was dus stellig van de moeder dat de kuaap deze kunstenaars-neigingen had. De heer Herberts was een vriendelijk maar tevens een voorzichtig man. Toch, begreep hij dat de knaap recht had op een woord van aaDmoedigiug. //Sommige van de beeldjes verraden stellig talent", zeide hij. //Nu ik die gezien heb zal het wel onnoodig zijn te vragen, of ge beeld- houwer zoudt wenschen te worden De jonge Leigh sloeg de handen ineen. //Oh, mijnheer! riep hij uit. //Als er maar mogelijkheid op is!" //Hebt ge geen zin landbouwer te worden evenals uw vaderP" //Ik zal nooit een landbouwer worden, mijn heer. //Ik ben er niet geschikt voor". //En toch, wanneer ge uw vader's beroep volgt; zult gij een onbezorgd, nuttig leven kunnen leiden. Indien gij de kunstenaars loop- baan volgt, staan U misschien jaren van armoede en ontbering te wachten, voordat bet werk met succes wordt bekroond." De knaap hief het hoofd op en zag de spre-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1