B1NNENLAND. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Door de Kamer van Afgevaardigden is de heer Floquet herkozen als voorzitter. De rechter- zijde nam geen deel aan de stemming. De bekende oud-minister Paul Bert, is benoemd tot Gouverneur van Annam en Tonkin. SPANJE. De Spanjaarden schijnen de Pronuncia- mento't nog maar niet te kunnen vergeten en het ras van den historischen Sergeant-zamenzweerder blijkt ook nog niet uitgestorven te zijn. In den nacht van 10 op 11 Januari heeft n.l: een Sergeant met een veertigtal soldaten getracht zich meester te maken van het kasteel St. Julian te Cartbagena. Door verstandhouding met manschappen binnen het kasteel gelukte het hun daar binnen te dringen, doch de bezetting weigerde gemeene zaak met hen te maken. De gouverneur van Carthagena, generaal Tajardo, trok met eenige kompagnien tegen de muiters op en na een kort gevecht joeg hij hen uiteen. De generaal werd bij die gelegenheid zwaar ge- wond en verkeert in zorgelijken toestand. Het gelukte den muiters te ontkomen en een gereedliggende stoomboot te bereiken, waarmede zij koers gezet hebben naar Oran. Het Eransche gouvernement zal door dit laatste misschien in eene moeilijke positie geraken. Spanje zal waarschijnlijk de uitlevering van de muiters vragen, en nu is het vrij lastig voor een republikeinsch gouvernement deze aspirant-repu- blikeinen uitteleveren. Hoewel het verder in het land rustig is gebleven, schijnen de republikeinsche volgers van Ruiz Zorilla toch zeer woelig te zijn. TURKIJE. Klaarblijkelijk doen de Mogend- hedon al het mogelijke om tusschen Bulgarije en Servie een definitieven vrede tot stand te brengen en Griekenland's oorlogzuchtige neigingen te be- teugelen. Indien de Grieken hun eigen belang niet geheel uit het oog verliezen, zullen zij den hun gegeven raad voorzeker opvolgen, want bij een eventueelen strijd is de uitslag gemakkelijk te voor- spellen. Naar luid der jongste berichten heeft Grieken- land ruim 70.000 man op de been gebracht, maar moet het gehalte van deze slecht uitgeruste strijd- macht nog al iets te wenschen overlaten. Daar- tegenover staat aan Griekenland's grenzen een Turksch leger dat grooter is dan het Grieksche en uit geoefende soldaten bestaat. De Griekeu rekenen er waarschijnlijk op dat de mogendheden zoo noodig wel tusschenbeide zullen komen en dit is juist het gevaarlijke van den toestand. In het belang van den Europeeschen vrede is het dus hoogst wenschelijk dat Griekenland zich in zake de Oost-Rumelische kwestie bij de be- slissing der Mogendheden neerlegge. Aangaande den strijd in de Hervormde Kerk te Amsterdam, en naar aanleiding van de door »de Tijd" geopperde vraag „wat wil dr. Kuyper schreef een lid van den Amsterdamschen Kerke- raad aan genoemd blad het volgende Met groote belangstelling las ik in het hoofd- orgaan der Nederlandsche Katholieken het hoofd- artikelWat wil dr. Kuyper? Ik mag er bij- ker aan zijn blik was bijna haristogtelijk smeekend. //Och, mijnheer", zeide hij, //als U vader maar wildet overhalen om het mij te laten be- proeven al was het maar voor een paar jaar. Indien het niet ging, zou jik bij mijn vader terugkomen, en voor de rest van mijn leven ala knecht bij hem werken, zonder eene ver- zuchting te slaken." De heer Herberts was getroffen door den ernst waarmede de knaap sprak. //Ik zal er met uw vader over spreken," zeide hij. Daarna gingen zij terug naar de huiskamer waar Abraham Leigh het hard te verantwoorden had om op alle vragen van de jonge jufvrouw Herbert antwoord te geven. //Ga met de jonge dame eens eene wandeling door den tuin maken, zeide de heer Herberts tot de jonge Leigh. //Ik moet eens met je vader spreken". Ondanka de groote afstand tusschen haar en de met klei bemorste jongen in hemdsmouwen; was de kleine prinses te verheugd dat er eenige verandering kwam, dan dat zij niet gaarue aan haar vader's wensch gehoor gaf. voegen voor een groot gedeelte ook met instemming, inzouderheid waar door u gehandeld wordt over den kennelijken toeleg van dr. Kuyper, om de Hervormde Kerk te verwoestenover de rampzalige gevolgen, die daaruit voor godsdienst en zedelijkheid noodwendig moeten voortvloeien, en over de groote onbillijkheid die er in ligt de anti-revolutionnairen in het algemeen als politieke partij aansprakelijk te stellen voor het bedrijf van eenige kerkelijke zeloten. Toch stel ik als rechtzinnig Protestant er prijs op, ook voor het Katholieke Nederlaud duidelijk te doen uitkomen, dat het thans gevoerde geschil vol- strekt niet gaat over de eeuwige waarheden van den godsdienst, zooals dr. Kuyper steeds zijn satel- lieteu tracht diets te maken. Niets van dit alles is wear: de ouderlingen en enkele predikanten zijn geschorsl, omdat zij, ter bereiking van dr. Kuyper's plannen en bedoelingen tot verwoesting der Her vormde Kerk, een reglement op het beheer hadden aangenomen in flagranten strijd met de grondwet der Herv. Kerk, en waardoor hem en zijn mede- standers de macht in handen werd gespeeld, om geheel naar willekeur over de kerkelijke fondsen te beschikken. Zijn grootste tegenstanders in deze zaak waren de Amsterdamsche predikanten, na aftrek der zes, die in deze met dr. Kuyper meegaan, nog twintig in getal. En wat is nu de geloofsovertui- ging in deze! Met uitzondering van drie modernen, behooren al do overigen, 17 in getal, tot de orthodoxe richting, ja, verreweg de meesten tot de streng orthodoxe richting. Wil men bewijs, men leze een- voudig de jammerkreten over hun houding in De Standaard van Dinsdag 11., waar als hun grootste zonde wordt genoemd, dat ze, hoewel orthodox, nochtans van dr. Kuyper durven verschillen. Want hun is de Hervormde Kerk als Yolkskerk lief, en het steile Calvinisme van dr. Kuyper achten zij niet synoniem met het woord Gods. Hier moet ik uw lezers doen opmerken, dat de groote meerder- heid der Protestanten evenmin daarvan gediend is als van het moderue ongeloof. Ja, velen gelooven met mij dat het streng Calvinistische kerkidee (ik spreek als Protestant) al de nadeelen in zich sluit van het Katholieke kerkbegrip, zonder een van de groote lichtzijden en voordeelen te brengen, die uit het laatste voortvloeien. En het zal uw lezers niet verwonderen, dat er ontzettend veel moet zijn voor- gevallen, eer al die rechtzinnige predikanten besloten, openlijk met dr Kuyper te breken, gelijk in de laatste dagen is geschied. Maar eindelijk weervoer ook dr. Kuyper wat het lot is ran iederen tiran. En onze wensch, ons streven en werken is, dat hij in dezen kerkelijken strijd zijn tocht naar Moskou vinde, God geve, ook in het eind, zijn Waterloo. Dan hebben we ook nog wel zooveel christelijke liefde, om hem hier of daar in een klein kerkje een St. Helena te gunnen voor de kweekelingen zijner Vrije Universiteit. Voorts wordt in de verhouding van Staat en Kerk het gevoelen der Amsterdamsche rechtzinnige predikanten geheel weergegeven in het uitmuntend schrijven van den heer Beelaerts van Blokland. //^aar men ons meldt, zoo leest men in De Standaard, is eergisterennacht een mislukte poging gewaagd, om in de Nieuwe Kerk in te dringen. Omstreeks middernacht werd een sleutel gestoken in het slot van de kerkdeur aan de Eggerstraat, het slot omgedraaid, en tweemalen gerukt, om de deuren open te trekken. Dezelfde poging her- Het jonge meisje zag er in haar rij-kostuum, met haar fraaijen hoed en handschoenen zoo keurig en neljes uit, dat de knaap verlegen werd over zijn eigen, slordig uiterlijk. //Indien U een oogenblikje wilt wachten", zeide hij, //zal ik even gaauw mijne handen gaan wasschen. //Goed. Ik geloof ook dat het niet kwaad zoude zijn", zeide de jonge jufvrouw Herberts met veel deftigheid. Binnen een paar minuten, kwam de jonge Leigh terug. Hij had niet alleen tijd gevonden, om de klei van zijn lange, welgevormde vingers af te wasschen, maar had ook zijn jas aange- trokken en zich in 't algemeen wat opgeknapt. Zijn netter uiterlijk maakte veel indruk op het meisje, dat, evenals de meesten van haren leeftijd, voor uiterlijke indrukken vatbaar was. Zoo werd de kleine groote dame, handel- baarder en stond //Jerry" toe, haar door den tuin rond te leiden, de bijgebouwen en de var- kenshokken te laten zien, waar de vette varkens lagen, onbewust van hun toekomstig lot. Ver- haalde zich een kwartier later noginaals. Natuurlijk is hiervan aangifte gedaan bij de politie." Verder meldt dat blad: „De ontmoeting met de heeren van het provin- ciaal kerkbestuur aan de Nieuwe Kerk is eergisteren uiterst beleefd afgeloopen. De voorzitter en secretaris zijn binnengekomen, zijn zeer fatsoenlijk ontvangen, en hebben daarop door een deur- waarder akte laten nemen van de weigering der kerkmeesters, om hen in de lokalen der Nieuwe Kerk te laten vergaderen. Op aanvrage is hun echter verklaard dat het archief elk oogenblik ter dispositie van den secretaris was. Door het hoofdbestuur der posterijen is be- paald, dat voortaan alle drukwerken, waaronder ook bestelkaarten van den boekhandel, die onge- oorloofde schriftelijke bijvoegingen bevatten of niet aan de gestelde eischen beantwoorden, zooveel moge- voor de verzending met de noodige inlichtingen aan de afzenders ter verbetering teruggeven moeten worden. Ingeval de onregelmatigheid aan de aandacht van het kantoor van afzending ontgaat en de ver zending dus heeft plaats gehad, wordt het port, het- welk voor ongefrankeerde brieven van hetzelfde gewicht zou verschuldigd zijn, toegepast. De verschillende Nederlandsche spoorweg- maatschappijen zijn door den Minister van water- staat uitgenoodigd met elkander in overleg te treden omtrent de verwarming der 3e kl. rijtuigen en ter bespreking van de wijze, welke de voorkeur zal verdienen. Wij ontvangen het verzoek om aan onzen lezers mede te deelen dat op Woensdag 20 Januari a. s. 's namiddags 6en uur, in het Hotel Krasnapolsky te Amsterdam eene Algemeene Vergadering zal worden gehouden van de //Ver- eeuiging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel." In deze Vergadering, die voor alle leden toegankelijk is, is het volgende aan de orde. 1. Versiag van den toestand der Vereeniging en van de werkzaamheden van het Bestuur sedert de oprichting. 2. Mededeeling omtrent een adres aan de Re- geering. 3. Algemeene bespreking van de volgende vragen. a. Is liet wenschelijk om ten clienste van de leden der Vereeniging een algemeen handelsmerk in te voeren b. Kan de hioeierij in den boterhandel naar de tropische gewesttn beslreden worden door het wederinvoeren van certidcaten van oorsprong? 4. Benoeming van een definitief Bestuur. Verder zal aan de aanwezigen gelegenheid worden gegeven tot het doen van voorstellen en mededeelingen. Naar do N. R, Ct. verneemt heeft ook de firma H. J. Stroink, (stoomspinnerij en weverij) te Enschede, hare betalingen gestaakt, doch ook voor deze firma wordt getracht, eene onderhandsche schik- king met crediteuren te treffen. In hare zitting van heden nam de Eerste Kamer aan het wetsontwerp tot wijziging ran het wetboek van strafvordering, en de wijzigingen in het nieuwe volgens bekeken zij de stallen en het kamhuis, waar zij zich verwaardigde een glas melk te drinken, en toen zij weer in den tuin terug gekomen waren, waren zij zulke goede vrienden als hun verschillende stand in de maatschappij maar toeliet. De jonge Leigh, die in die keurige jonge dame de belichaming zag van, elfen, nimfen en godinnen, wier beeld hij zich op schemerachtige wijze voorstelde, trachtte, toen zijn eerste be- deesdheid voorbij was, hare aandacht te vestigen op de fraaie vormen van bloemen, bladen en boomen, en andere zaken. Zijn gepraat, ging haar in werkelijkheid veel te hoog, en toen zij in den tuin terug waren, trachtte hij haar te beduiden dat de lage witte wolkenmassa's in de verte, twee krijgers waren, gereed den doodelijken strijd te aanvaarden. //Je bent een rare, heele rare jongen", zeide de jonge juffrouw Herbert, met zulk een uit- drukking van overtuiging, dat hij plotseling zweeg. strafwetboek voortvloeiende uit de artt. 38 en 39 van het nieuwe strafwetboek. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de firma Stroink Blijdenstein, katoenspinners en wevers te Almeloo, hare betalingen gestaakt. Er zijn reeds onderhandelingen met de crediteuren geopend, zoodat een onderhandsch accoord getroffen wordt, en er geen faillissement zal volgen. Het bestuur der Commauditaire Venuootschap Lens en Bergsma heeft de betalingen geschorat eu surseance gevraagd. Zaterdag, 16 Januari zal in het Paleis van Justitie te Amsterdam eene vergadering van cre diteuren worden gehouden. Naar het D. v. N. meldt, staat, volgens eene aan de rechtbank overgelegde balans, tegenover het actief, ruim 9 millioen, der Comm. Venn. Leus 8c Bergsma van een passief van ruim 6!/* millioen. (Het aandeelenkapitaal bedraagt 3 millioen). Bij een onderzoek der zaken moet van geenerloi of verkeerde praktijkeu, maar alleen van gebrek aan kasgeld gebleken zijn. De voortvluchtige firmant Plate zegt, dat hij door een opeenstapeling van rampen, gepaard aan den benarden toestand zijner zaken, het hoofd verloren heeft. Hij moet zich in Engeland bevinden. 0*m De firma Beynes te Haarlem, heeft verleden week weder deelgenomen aan een Duitsche aanbe- steding van zevontien spoorweg-wuggons, en is ge bleken dat zij 900 Mark per waggon lager was dan de naastvolgende Duitsche fabriek. {Ned. Indusfrieel.) De levering van het op 4 dezer door het depar- tement van kolonien aanbestede ijzerwerk voor de staatsspoorwegen op Java, bestaande in wngenre- mises, rolwagens en ijzerwerkon voor loodsdeureu, is opgedragen aan de firma L. J. Enthoven Co. te 's-Gravenhage, niettegenstaande daarvoor van buitenlandsche fabrikanten lager aanbiedingen waren ingekomen. (Fad.) Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zegt het Fad., is door het departement van financien een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen een herziening van de bepalingen betreffende de heffing der invoerrechten voor te bereiden. Thans vernemen wij nader, dat die voorgenomen herzie ning ten doel heeft tot een meer gelijkmatige heffing ad valorem te geraken. Als regel kan men gerust aannemen, dat er in plaats van 5 pCt. niet meer dan 3 pCt. van de werkelijke waarde geheven wordt. Er zijn er, die hun waren voor de voile waarde aangeven en dus ook het voile recht be- talen, maar deze worden daardoor juist van on- gunstige conditio, tegenover de vele anderen, die er allerlei middeltjes op weten om met een zeer laag recht vrij te komen. In de Tweede Kamer werd er onlangs nog op gewezen tot welke kunst- middelen de handel al niet zijn toevlucht neemt om het recht te ontduiken. Wel zijn de ambte- naren gerechtigd om goederen, die beneden de waarde zijn aangegeven, tegen den aangegeven prijs tot zich te nemen en voor eigen rekening te gelde te maken, maar niet alleen durven zij bij invoer van zeer kostbare of moeilijk verhandelbare waren daartoe niet schielijk overgaan, maar bovendien verstaan vele importeurs uitstekend de kunst om de in te voeren artikelen vooraf zoo te be werken, //Je heet Jerry, is 't niet?" zeide zij, //Jerry is een leelijke naarn". //Mijn naam is Gerald Gerald Leigh". i/O, zoo Gerald Zelfs dit kind vond het onbehoorlijk dat de zoon van een gewone pach- ter Gerald heette. Geen wonder dus dat de pachter zijn zoon //Jerry" noemde //Zoudt ge graag boer willen worden?" vroeg zij. </Ik word geen boer ik heb er geen zin in." //Hoe jammer. Landbouwers vormen zulk eene verdienstelijke, eerbiedwaardige klasse van menschen", zeide het jonge meisje, eene uit- drukking gebruikende die zij hier of daar had opgevangen en onthoudeu. {Wordt vervolgd.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2