BINNENLAND. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. !Iet Ilrtlhuiflsche Polderlaud. Hij was over zijne eerste pogingen best vol- daan. In alle zaken welke met zijn kunst in verband stonden, toonde hij verstand en geduld. schilderingen in den foyer van de groote opera te Parijs, is aldaar Dinsdag j.l. overleden. Het verdrag tusschen da Pransohe regeering en Madagascar is geratificeerd. TURKIJE. De toestand is er in de laatste dagen niet gunstiger op geworden. Griekenland heeft be- slist geweigerd tot ontwapening overtegaan, en Servie gaat ijverig voort het leger te versterken. Het is dus best mogelijk dat, ondanks de po- gingen der groote mogendheden en zoodra het weer zulks toelaat, de oorlog op het Balkan-scliier- eiland op nieuw uitbarst. ZUID-AERIKA. Volgens de N. R. Ct. is Jhr. Beelaerts van Blokland naar Lissabon vertrokken, ten einde zijne geloofsbrieven te overhandigen als minister-resident der Zuid-Afrikaansche Republiek bij het Portugeesche Hof, en de ratificatien uit te wisselen van het tractaat, tusschen die Republiek en Portugal gesloten. Woensdag jl. vereenigde J fir. J. W. M. Yan dePoll, Dijkgraaf van den Haarlemmermeerpoldcr in het hotel Funckler te Haarlem aan een luisterijken maaltijd, de verschillende personen die tot genoemden polder in betrekking staan, en dit naar aanleiding van de vele bewijzen van vriendschap en achting hem bij zijn onlangs gevierd 25 jarig jubile als Dijkgraaf op zoo ruime wijze geschonken. Tegenwoordig waren o. a. de Commissaris des Konings in Noord Holland, het lid der Tweede Kamer de heer Rutgers van Rozenburg, de hoofdingelanden en de hoofdambtenaren van den Haarlemmermeer- polder, de Burgemeester, de Wethouders, de Hoofd ambtenaren en verdere notabelen van de gemeente Haarlemmermeer en andere personen meer of minder met dezen polder in betrekking staande. Nadat de gasten reeds groote eer aan de spijzen hadden bcwezen, vverd ten half zeven ure eon rij van waardeerende en goed geformuleerde toasten geopend. De gastheer svijdde den eersten toast aan Z. M. den Koning die zoo menigmaal hooge belangstelling in de belangen van den Haarlommcrmeerpolder heeft getoond. Jhr. Schorer schilderde daarna in wolsprekende taal de vele goede eigenschappen van den Dijkgraaf, die steeds met zooveel plichtbesef en waardeering zijn arbeid had volbracht en de meest gewenschte harmonie onder de belanghebbenden altijd had weten te handhaven. De Gedeputeerde Staten voor een oogenblik beschouwende als voogden van den Dijkgraaf, kon hij uit hun naam zeker en stellig zeggen„Hij lieeft goed opgepast." In de talrijke toasten die hierop volgden kon men duidelijk opmerken dat do heer Van de Poll niet alleen in zijn qualiteit als Dijkgraaf zeer wordt geacht maar niet minder hoog geschat als mensch. Ware vriendschap sprak uit menig hartelijk woord. Over het algemeen kon men zeggen dat vele frissche, opgewekto en eenvoudige, toasten werden uitgesproken, waarbij uit den aard der zaak de gastheer het meest werd bedacht, maar waarbij ook andere autoriteiten en lichamen niet werden ver- geten. Zelfs nam men deze gelegenheid te bant om de vortegeuwoordigers van hooge collegien voor gewenschte en in ontwerp zijnde zaken te winnen. Zoo werd o. a. het tramwegplan van de heeren Sanders c. s., dat voor de Haarlemmermeer van zoo groot belang kan worden, met aandrang in de belangstellende medewerking van de hooge autori teiten aanbevolen. De toon die aan dezen maaltijd heerschte was vroolijk en aangenaam. Geen wonder, daar de een voudige hartelijkheid van den gastheer alle genoo- digden in een opgewekte en feestelijke stemming verplaatste. Ten half tien ure eindigde de tafel, maar bleven daarna nog velen onder gezelligen kout eenigen tijd bijeen. De Nederl. Rijnspoorwegmaatsch. is begon- nen met de verwarming van derde-klasse-rijtuigen met waterstoven. De uitslag op den eersten dag van den wedstrijd te Hamburg was als volgt Bij het afdeelingen-rijden, op de baan van 1600 meter, werd de afstand afgelegd door Paulsen in 3 m. 24 sec., De Vries 3 m. 26 sec., Bruinsma 3 m. 34 sec., Veninga 3 m. 34 sec., Van den Berg 3 m. 371/5 sec., Zijlstra 3 m. 45 sec. De baan van 3800 meter werd afgelegd door Paulsen in 7 m. 40 sec., Kingma 8 m. 13 sec., Werner 8 m. 16a/s sec., Veninga 8 m. 23 sec., Zijlstra 8 m. 38 sec., Bruinsma 8 m. 56 s. Heden (den dag der eigenlijke kampritten) is er wedstrijd om den prijs op de baan van 1600 meter tusschen Axel Paulsen, De Vries, Bruinsma, Zijlstra, Van den Berg en Veninga, en op die van 3800 meter tusschen Axel Paulsen, Kingma, Werner en Veninga. Volgens het Vaderland moet de minister van Waterstaat het voornemen koestereu het telegram- tarief te verhoogen. Men zou n.l. gebruik willen maken van de ge legenheid dat met 1 Juli het nieuwe internationale tarief in werking treedt, om tevens het binnen- landsch tarief verhoogen. Het bedrag der verhooging is nog niet bekend mogt deze vrij aanzienlijk zijn, dan zou aan pers- telegrammen eenig rabat worden verleend. Dehandel, zegt het Vaderland zal grootendoels het gelag moeten betaleu. Naar aanleiding van hot ontwerp tot het heffeu van een statistiek-recht is door het bestuur der Twentsche vereeniging ter bevorderiug van Niiver- heid en Handel aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres ingediend, waarin wordt mede- gedeeld, dat het bestuur met verbazing heeft kennis genomeu van het ontwerp tot het heffen van een statistiek-recht; dat hare verbazing verontrusting wordt, nu ook bij de daaraan onderworpen artikelen steenkolen zijn opgenomen. Wanneer men bedenkt, dat de hoogere of lagere prijs der steenkolen in een laud dat op de werehlmarkt moet concurreeren, in hoofd- zaak het gedijen of te niet gaan der groote industrie beteekent, baart het geen verwondering, dat de fabrikanten van de Twenthe voortdurend streven, met terzijdestelling van kosten en moeten, om het artikel, zij het ook eeno kleinigheid lager ter plaatse van verbruik te krijgen, en nu wordt door de regeering voorgesteld eon recht van circa een per cent hetgeen voor de industrie dezer streek circa 5000 per jaar beteekent te heffen, terwijl bovendien elk onpartijdige, bekent met bet vervoer, gaarne zal erkennen, dat de formaliteiten aan de heffing noodzakelijk verbonden, niet anders dan de ook in zijn onderhoud voorzien. Dit besluit nu, had bij genomen. Gerald's oogen fonkelden bij deze mede- deelingen. Uit schaamte echter verborg hij zijn blijdschap, want hij wist maar al te goed, dat het zijn's vader's hart bijna zou breken, wanneer deze zag hoe zijn levenspad en dat van zijn zoon uiteen zouden loopen. De knaap bedankte zijn vader hartgrondig, en de ruwe boer, de hand op het hoofd van zijn zoon leggende, zegende hem en bad voor- spoed en geluk voor hem af. Zoo verliet Gerald Leigh Goombe-Acton. Met groote tusschenpoozen kwam hij voor een paar dagen terug. De waardige dorpsbewoners keken hem schuin aanhet eenige begrip dat zij zich van zijn beroep vormden stond in verband met donkerkleurigerei- zendekooplieden met groote manden op het hoofd, het hand doortrekkende om door het verkoopen van engelen-beeldjes en bor^tbeelden van beroemde manner een schamel stukje brood te verdienen. HOOFDSTUK II. Ongeveer zeven jaar nadat de eerzuchtige knaap Coombe Acton had verlaten, en juist in den tijd dat de hagedoorns hun witste bloesem- kleed hadden omgehange.n, werd de oude Abra ham Leigh ziek, lag het hoofd nefir en stierf. Gerald was naar huis geroepen, maar kwam te laat om zijn vader nog levend te zien. Misschien was het zoo maar beterde pachter had op het laatst onrustige oogenblikken door- leefd, en betreurde het bitter dat Waterkershoeve niet aan een Leigh zou overgaan. De neef die Gerald's plaats had ingenomen, had niets dan teleurstelling veroorzaakt; en dat wel zoo erg dat Abraham Leigh ronduit ver- klaard had, dat men met geene knapen meer behoefde aantekomen; gedurende de laatste jaren had hij zijne zaken dan ook alleen beheerd. Hoewel Gerald's breken met de familie-over- leveringen, Leigh's laatste oogenblikken hadden vergald, toonde hij echter dat zijn zoon zijne lip.frlp. nipt vprsnppbl harl grootste bewaren en kosten kunnen veroorzaken kosten waarschijnlijk grooter dan het recht zelf. z,Het is dan ook minder de vrees, dat uwe Kamer de regeering op dezen weg zal volgen, die haar zich tot u doet wenden aldus luidt het slotwoord dan wel de verontwaardiging, die zij behoefte heeft uit te spreken over de indiening van zulk een ontwerp". (N. R. Ct.) Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer J. Dirks, door den heer De Lesseps aangezocht om met hem de reis naar Panama te maken, we- gens ongesteldheid en om de zittingen der Tweede Kamer niet te verzuimen, voor deze uitnoodiging bedankt. Waarschijnlijk zal de heer De Lesseps thans een ander Nederlandsch ingenieur uitnoodigen, Het zoogenaamde Japansche Museum in Artis wordt vervangen door een nieuw Ethnogra- phisch Museum, waarin ook de verzamelingen van het Aardrijkskundig Geriootichap zullen wor den opgenomen, welk genootschap een aanzienlijke som tot den bouw bijdraagt. Boven het gebouw De Volhardingwordt het Museum naar de plannen van den ingenieur-archi- tect A. L. Van Gendt opgetrokken. De arr.-rechtbar.k te Amsterdam heeft, na de crediteuren gehoord te hebben provisioneele sur- sdance van betaling toegestaan aan de Naamlooze Vennootschap Lens Bergsma. Tot bewindvoerders zijn benoemd de heeren mrs. A. E. K. Ilartogh en C. H. Van Tienhoven (direc- teur der Kasvereeniging). Naar uit Groningen wordt gemeld hebben do firma's Hund Go. (J. H. Striimphler) Wijchers Bauermann en J. Muntinga aldaar hare betalin- gen gestaakt. Dinsdag e. k., 26 Januari, zal in de ver- gadering van de Vereeniging Burgerpligtte Amster dam door den gepensioneerden Luitenant-Kolonel van het N. I. leger Versteege eene vergadering worden gehouden, waartoe hij tot onderwerp ge- kozen heeft „de Atjeh kwestie" Omtrent de kerkelijke kwestie te Amsterdam kunnen wij nog melden dat aan het Classicaal Be stuur van Amsterdam, optredende in de plaats van den Kerkeraad, door de Algemeene Synodale Commissie machtiging is verleend tot het voeren van burgelijko rochtsgedingen in de bedoolde zaak. De heer A. A. Beekman, oud-offieier der genie, vereenigde te 's-Gravenlinge Vrijdagavond in de Vereeniging tot beoefening der Krijgswetenschap een talrijk gehoor voor zijne voordracht over den phy- sieken toestand van het Iiollandsche polderlaud met toepassing op onze verdediging. Tot goed begrip van den eigenlijken toestand van het Hollandsche polderlaud gaf de heer Beekman eerst een samenhangend overzicht van de soort der gronden, van af de duinenrij langs de Holland sche kust; van de rivieren en wateren, die de streek doorsnijden, de waterhoogten, het peil de bemaling, om zich daarna in 't bijzonder bezig te houden met de waterkeeringen. Bij zijn overzicht van de laatste stelde hij zich voornamelijk ten doel, heldere begrippen te vormen omtrent de verdeeliug der rivieren, daarbij vooral opkomende tegen het geographische dwaalbegrip, als zoude de Rijn in verschillende armen verdeeld zijn; omtrent het wezen en het karakter van boe- zemwateren; de droogmakerijen in onderscheiding van het polderland; hunne afhankelijkheid van de waterstanden op de groote rivieren en de middelen tot bescherming tegen doorbraken van de dijken van die zijde. In die beschrijving deed de heer Beekman zich opnieuw kennen als bestrijder van het geloof aan gekanaliseerde rivieren en als een krachtig ijvenaar voor het bekendmaken van de Hollandsche school- jeugd met den eigenaardigen toestand van ous land als polderland in de meest bevolkte streken. De bijzondere kenmerken van het polderland werden door hem wijders breedvoerig aangewezen, in verband ook met den waterafvoer. Op die wijze had hij zijn gehoor als van zelf voorbereid op een gemakkelijk volgen van het tweede gedeelte zijner voordracht, meer gewijd aan eene bespreking der militaire zijde van het on derwerp. In het algemeen somde hij de voordeelen op van de eigenschappen van het polderland tegenover een vijandelijke operatie binnen de verdedigingslinie. Vooral ligt de waarde in het natuurlijk passief weerstandsvermogen, hoewel hij niet naliet ook te wijzen op eenige schaduwzijden tegenover een aan- vallend leger. Verder ontwikkelde hij een stelsel van polder- inundatie, te stellen op eene hoogte van een paar voet, een en ander opgehelderd met voorbeelden aan de werkelijkheid ontleend. Hij besloot met eenige behartigenswaardige wen- ken aan het leger in verband met het ruime ar- beidsveld dat ons polderland vooral aan infanterie en vlug beweegbare artillerie biedt. Onder de behoeften voor het voeren van den polderkrijg door spr. opgesomd, mogen vermeld worden: een drijvende artillerie, een kleeding voor onze soldaten beter passende in het kader van werkzaamheden in deze waterachtige streken, waarbij het schoeisel bovenaau stondeene uitbreiding van de oefeningen in de polderstreken en alle andere middelen om officieren en manschappen vertrouwd te maken met de eigenaardigheden van het polder- terrein, waarvan helaas de kennis maar al te ge- ring is, zelfs bij hem, die midden in polders leven. Spreker meende zijn wenschen niet beter te kun nen teruggeven, dan te herinneren aan de woorden van Violet le Due: ce quit nous faut, c' est le travail. Bij eene hierop gevolgde discussie, betuigde de heer Robide van der Aa warme instemming met den wensch van den inleider, om in de aardrijks- kundige leesboeken voor de jeugd, zuivere be grippen te verspreiden omtrent den loop onzer rivieren en de beginselen van het polderwezen daarin op te nemen, en trad kapitein Blantenga met den heer Beekman in eene gedachtenwisseling omtrent eenige punten van strategischen aard en over de benaming gekanaliseerde rivieren. De heer Beekman ontving van den voorzitter ten slotte den dank der vergadering voor zijne zaakkundige studie en nuttige wenken daarbij ge- Als candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Maastricht, wordt nog genoemd de heer mr. L. B. H. Van Rijckevorsel, rechter bij de arrondissements-recht- bank aldaar. Alles wat hij bezat, circa vijf en dertig dui- zend gulden, liet hij hem na. De heer Herbert onthief de jonge man van de pacht der hoeve; de doode en levende have werd geleidelijk verkocht, en Waterkershoeve wachtte nog slechts op een anderen bewoner. Het in orde maken der verschillende zaken, deed Gerald eenigen tijd in de buurt blijven, en toen men vernam dat de heer Herbert hem uitgenoodigd had op het kasteel zijn intrek te nemen, waren de eenvoudige bewoners van Coombe-Acton ten hoogate verbaasd. Geen begrip hebbende van wat men noemt //kunst-aristo- cratie", begrepen zij ook evenmin iefs van deze ongehoorde zaak. Wat had //Jerry" Leigh in de laatste zeven jaren al zoo gedaan, dat hij zulk eene onder scheiding waardig gekeurd werd Zijne vroegere dorpsgenooten zouden gezegd hebben, niets. Nadat hij zich de beginselen der kunst in het atelier van een welbekend beeldhouwer had eieen semaakt. was de ieugdige Leigh naar Parijs gezonden om daar zijne studien te vol- tooien. De heer Herbert zeide hem, dat voor zoover zijn kunst betrof, Parijs de wereldschool was Rome de tentoonstellings-plaats. De knaap ging dus naar Parijs. Hij werkte hard en leefde een- voudig. Hij verwierf enkele prijzen en medailles en wachtte nu het gunstige oogenblik af om op te treden en zijn naam te vestigen. Reeds was zijn naam niet geheel onbekend meer. Op de laatste jaarlijksche tentoonstelling had hij een paar zeer fraaije studies in bas- relief ingezonden, die al werden zij door het groote publiek niet opgemerkt, de aandacht getrokken hadden van eenige kenners wier goed- of afkeuring iets beteekende. Wordt vervolgd.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2