KERKELIJKE BERICHTEN, RECHTZAKEN. LANDBOUW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen: Te Linscboten, J. Hoogeraad, te Polsbroek; te Simonshaven, A. J. E. Van Dick, te Nieuw Vossemeer; te Nunen c. a. (cl. Eind hoven,) C. E. G'rull, te Tolen; te Elburg, A. Renier, te Elspect; te Rilland Bat, J. Van den Bergen, te Kortgene. Aangenomen: Naar Kootwijk door J. H. Houtzagers, cand. Bedankt: Voor Rotterdam, door W. v. d. Bergh, te Voorhuizen; voor Ravenswaaij door C. H. Callenbach, te Dodewaard c. a.; voor Eenum, door J. R. Van Kooij, te Pesse; voor Koten, door Z. J. Reijers, te Hekendorp; voor Ridderkerk, door E. J. Homoet te Puttenvoor Oosterwolde door W. v. d. Veen, te Hoorn op Terschelling. Chr. Ger. Kerk. Bedankt: voor Emmen, door R. Huis, te Nieuw-Amsterdam, (cl. Koevorden); voorMelis- kerke, door H. A. Jonkman, te Noordeloos. Rnoeierij door een nmbteiiaar. Het hof te Amsterdam deed uitspraak in een strafzaak, die gelukkig betrekkelijk zelden voorkomt. H. N. S. was opzichter bij de stadsreiniging te Amsterdam. Als zoodanig was hij o.a. belast met het opmaken van de lijsten, die aanwijzen, hoeveel uren ieder werkman heeft gearbeid. De werklieden ont- vangen betaling voor het aantal wrrkuren, dat zij, volgens den door den opzichter inge- leverden staat, gewerkt hebben. S. nu had veertien malen valsche lijsten ingeleverd, door nl. voor sommige werklieden meer uren op te geven, dan zij werkelijk gearbeid hadden. Die werklieden ontvingen zoodoende meer loon, dan waarop zij aanspraak hadden't slimste van de zaak was evenwel, dat zij het te veel ont- vangene aan den opzichter uitkeerden. Bij arrest van heden verklaarde het hof hem aan de be- schreven feiten achuldig en werd de ontrouwe opzichter veroordeeld tot eene celstraf van 183 dagen en 27 geldboeten van f 50. sub. 2 da- gen eel voor iedere boete. Verleden week is voor het gerechtshof te V Hertogenboseh behandeld de zaak van L. J. A. H. Hoofs, rentenier te Gulpen, beschuldigd van poging tot manslag door het lossen van een schot uit zijn revolver op Egidius Blezer, met het doel hem te dooden. Van wege den procureur-generaal waren ne- gen en van de zijde der verdediging drie ge- tuigen gedagvaard. Nadat het getuigenverhoor was afgeloopen en de ondervraging van den beschuldigde had plaats gehad, werden door het openbaar ministerie de bezwaren ten laste van den beschuldigde ontwikkeld en de beschuldi- ging met kracht staande gehouden, terwijl door de vsrdediging de aanklacht werd bestreden en op vrijspraak aangedrongen. Daarna werd de uitspraak bepaald over acbt, dagen. Het gerechtshof heeft nu in de terechzit.ting van eergisteren uitspraak gedaan. De beschul digde is vrijgesproken en zijne invrijheidstelling bevolen. De verdediging van den beschuldigde werd voorgedragen door mr. Wenmaekers, advocaat te 's-Hertogenbosch. Naar de Ass Ct. verneemt, zijn de cipier in het huis van arrest en bewaring te Assen, de heer A. J. Oudijk, en de bewaarders G. Hommes en H. Lunshof, naar aanleiding van de ontvluch- ting uit de gevangenis, van den kok Dittmer, met ingang van 15 dezer, voor onbepaalden tijd door den minister van justitie in linn betrekking gesehorst. Het vonnis in het proces Bulkey (poging tot ontvoering van kinderen te Apeldoorn), luidt als volgt: Mevr. Bulkey 18 maanden, Kloppers 1 jaar Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage deed zich onlangs een merkwaardig geval voor. Zekere E. S., uit Ouddorp was in hooger be- roep gekomen tegen een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij hij wegens mishandeling tot drie maanden eenzame opsluiting veroor deeld was. Zaterdagochtend verscheen hij voor het Hof en nadat zijne zaak was afgeroepen, werd door zijn verdediger, den advocaat mr. D. S. Van Emden, aan het Hof medegedeeld, dat in het begin dezer week de broeder van appellant J. S., hem, verdediger, had verklaard, dat niet zijn veroordeelden broeder, maar hij het misdrijf had gepleegd, dat hij niet wilde dat deze onschuldig de straf zou ondergaan en hij derhalve voor den rechter wilde verschijnen. Nadat dit door J. S. op schrift was gesteld en onderteekend, ging deze het ook op raad van den verdediger aan den burgemeester van Ouddorp mededeelen. Naar aanleiding hiervan verzocht mr. Van Emden Zaterdagochtend om de verdere behan- deling van het hooger beroep tegen den veroor deelden E. S. onbepaald te willeu uitstellen, totdat het aan te vangen rechtsgeding tegen zijn broeder zou zijn afgeloopen. De advocaat- geueraal, jhr. mr. De Savornin Lohman, onder- steunde dit verzoek, hetwelk ook dadelijk door het Hof werd ingewilligd. Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Itoterhundel. Woesdagmiddag om edn uur werd in een der bovenzalen van het hotel Krasnopolsky eene algemeene vergadering gehouden van leder der bovengenoemde vereeniging. Nadat de voorzitter, de heer J. Zijp Kzn., de vergadering met een xort woord geopend had, las de secretaris de heer J. Rinkes Borger eerst, de notulen voor en bracht verslag uit over den toestand der vereeniging en de werkzaamkeden van het bestuur sints de oprichting. Spr. deelde o. a. het volgende mede: Door het bestuur zijn de werkzaamheden als volgt verdeeld: de heeren Zijp voorzitter; De Kuyser, vice—voorzitterWijsman, penningmees- ter, en J. Rinkes Borger, secretaris. Prof. dr. Adolph Mayer, directeur van het proefstation te Wageningen, werd benoemd tot adviseerend lid. Het bestuur is op den duur tot de vaste overtuiging gekomen, dat de verkoop van boter onder een valschen naam strafbaar raoet gesteld worden, Spr. wees op het overzicht van de wetgeving op vervalschte boter, dat verleden jaar werd sa- mengesteld op last van de Engelsche regeering. Ten tweede had het bestuur zijn aaudacht gevestigd op het streven naar het vinden van betere middelen van boter te onderzoeken dan tot dusver bestaan. Met dankbaarheid vermelde spr. hetgeen prof. Maijer in dezen reeds verricht heeft. Vooral trok evenwel de aandacht van het bestuur de arbeid van dr. Rabot, een schei- kundige te Versailles, wiens werk het bestuur van dezen ontving. Het bestuur haeft echter twee idealen lo. een middel tot onderzeek, dat ook niet- deskundigen in staat stelt iedere vervalsching te constateeren. Een prijsvraag met groote be- looning zou wellickt de verwezenlijking van dit denkbeeld bevorderen. 2o. zoolang zulk een middel niet bestaat, een bureau van onderzoek in het centrum van het land. Intusschen, om goed te werken, heeft de ver eeniging kracht en geld noodig. Propaganda wil daarom het bestuur zooveel mogelijk maken. De 50000 circulaires in de herfst verspreid, hebben evenwel niet aan de verwachting beant- woord. Met het oog op de lage contributie en het belang der zaak had het bestuur beter ver- wachtingen. De vereeniging telt op het oogenblik ruim veel, maar een begin dat geen reden tot wan- hopen geeft. De leden moeten echter medewer- ken de vereeniging bekend te makendan zal ongetwijfeld het ledental veel grooter worden. Voor de bereiking van het doel is ook noodig dat men wete door wie en waar met boter ge- knoeid wordt. Met bepaalde feiten boterver- valsching te bewijzen, eischt veel werk en over- leg. De resultaten wil spr. nog niet mededeelen, maar hij wil wel zeggen dat 37 zoogenaamde boeren onder den naam van boter een kunst- fabricaat in Amsterdam rondventen. De publieke belangstelling in de boterfabricage is door de oprichting van deze vereeniging toe- genomen. Met een woord van hulde voor al hetgeen door leden en pers in deze zaak ten bate van de vereeniging was verricht, eindigde de secretaris zijn verslag. De voorzitter toonde hierop met een voor- beeld aan, hoe een boer tegenwoordig vervalschte boter kan verkoopen, terwijl de rechterlijke macht er waarschijnlijk niets tegen kan uit— richten. Hulp van de Regeering is dus wel noodzakelijk. De heer Boeke wenschte een woord van hulde uit te spreken voor den man, die, zooals de voorzitter medegedeeld had, een botervervalscher in het Nieuws v. d. Dag had ontmaskerd. De secretaris, wien hierop het woord verleend werd, deelde mede, waarom het bestuur niet openlijk opgetreden is in zake de boter-aanbe- steding voor het gesticht i/Meer-en-Berg". Bij de aanbesteding was hij tegenwoordig en hij hoorde dat de inschrijvers 90 k 94 ct. per KG. vroegen. Dat moest kunstboter zijn. Toen echter de secretaris maatregelen wilde nemen om dit te bewijzen, was te vroeg publiciteit aan de zaak gegevenen wat hij tot onderzoek ont ving was natuurboter. De secretaris deelde vervolgens mede dat de inkomsten der vereeniging hadden bedragen f 351 de uitgaven f 333.25. Het batig saldo van f 17.75 is echter geheel verslonden door de kosten der circulaires waar- door thans de kas een nadeelig saldo van f 400 aanwijst. De weldra te innen contributies der leden en de f 100 rijkssubsidie, zullen echter dat tekorl ruimschoots dekken. Het tweede punt dat aan de orde was mededee- ling omtrent een adres aan de regeering, werd nu door den voorzitter ter tafel gebracht. De Secretaris las het adres voor, waarin ten sterkste aangedrongen wordt niet op weering der kunstboterindustrie, maar op steun der ver eeniging in haar strijd tegen boterknoeierijen. Voorschriften met strafbepaling, waarin bepaald wordt, dat kunstboter niet anders dan onder zijn waren naam in Nederland en zijne kolonien zal mogen verkocht worden, zijn, meenen de onderteekenaars van het adres noodzakelijk tot bestrijding van het kwaad. De heer Boeke die naar aanleiding van dit adres eenige mededeelingen van hetgeen reeds in Engeland in zake de boterknoeiing verricht is en nog gedaan wordt. Aan de Engelsche regeering is o. a. voor- gesteld dat zij zou bepalen, dat kunstboter een andere kleur dan natuurboter zou hebben. Het is een krasse maatregel maar zeer doel- matig; onbillijker en onpractischer is het voor- stel van een ander om een zware belasting op kunstboter te leggen. Dan is nog beter een ander voorstel om nl. de oprichters van kunst- boterfabrieken te bevelen om, zoodra zij hun fabriek oprichten, hiervan mededeeling te doen aan de regeering. Na nog eenige discussie tusschen de heeren Hoeuft, Boeke, Snijders, Oosterloo, de secretaris en den heer Themans over de bescherming, die door het adres werd gevraagd en den naam kunst boter, die de heer Oosterloo wilde vervangen zien door een beter woord, werd het adres, zoo als het voorgelezen was, goedgekeurd. De vraag, die hierop ter sprake kwam /»Is het wenschelijk, ten dienste van de leden der vereeniging een handelsmerk in te voeren," lokte vrij veel gedachtenwisseling uit. den secretaris, dat het een opdracht in beves- tigenden zin niet wenschte. Een vast handelsmerk heeft tot nog toe veel te groote bezwaren, daar misbruik er van zeer gemakkelijk zou zijn, zooals door een inzender in het Utr. Dagll. nog is aangetoond. De heer Boeke was het hiermede eens. Hij deelde als voorbeeld van een dergelijk misbruik mede, dat de goede Friesche boter in gemerkte vaatjes naar Engeland wordt gezonden. Die vaatjes gaan terug naar Groningen en worden van daar vaak met een slecht soort boter ge- vuld naar Engeland gestuurd, waarvan het pe- volg is, dat de Friesche boter zijn goeden naam verliest. De heer Boasson was van gevoelen, dat, als het toezicht maar scherp was, een handelsmerk zeer goed mogelijk zou zijn. Do Voorzitter meende dat een algemeen merk nu nog niet noodig is, daar vele verkoopers tegenwoordig hun eigen merk hebben. Steunt de regeering de vereeniging en vaardigt zij wet- telijke bepalingen uit, dan is onze boterhandel voldoende besehermd. De heer Van Eck nor Velde dat een goed middel om onze boterfabricage weer te doen bloeien, hierin gelegen zou zijn, dat een proef station de namen der goede boterverkoopers publiceerde. De Voorzitter dankte ten slotte de vergade ring voor haar opmerkingen, maar wenschte geen besluit uit te loken. De heer De Kuijser, vice-voorzitter, leidde hierop in, punt 34: kan de knoeierij in den boterhandel naar de tropische gewesten bestreden worden door het weder invoeren van certificaten van oorsprong. F.en discussie volgde echter niet op diens mededeelingen, zoodat punt 4benoeming van een definitief bestuur, werd aan de orde gesteld. Bij acclamatie werd het voorloopig bestuur tot definitief bestuur gekozen. Den heer Hasselman, die afwezig was, zal mededeeling gedaan worden van het besluit der vergadering. Op voorstel van een der leden werd goedgevonden dat het bestuur, mocht genoemde heer zijn benoeming niet aan nemen, zichzelf een medelid zou ver- kiezen. De heer Boeke deed hierop eenige hoogst be- langwekkende mededeelingen aan het Aineri- kaansche maandblad Agriculture ontleend, waarin verteld wordt wat Amerikaansche kunstboter- fabrikanten al zoo gebruiken voor het vervaar- digen van hun mengself. De meest zonderlinge voortbrengselen van planten en dierenrijk of giftige chemische stoffen worden door die fabri- kanten gebezigd. De heer Themans meende, dat de heer Boeke dat verslag niet hier had moeten voorlezen, daar het nu is alsof de vereeniging iets heeft tegen ku nstboterfabrik anten. De heer Snijders gaf het bestuur in over- weging de volgende vergadering te Delft te doen plaats hebben. De heer Snel wees er op dat het lid der Tweede Kamer, de heer Buma, die getoond heeft zulk een volhardenden wil te hebben, boterfabrikant is. Was het nu niet in't belang der vereeniging indien diens steun werd ingeroe- pen voor haar streven? De heer Boeke voelde zich verplicht tegen de meening van den heer Themans op te komen. Hij heeft er niet aan gedacht iets ten nadeele van onze eerlijke kunstboterfabrikanten in 't midden te brengen. Het zijn juist de oneerlijke, waartegen hij heeft willen waarschuwen. De Voorzitter deelde ten slotte mede, dat het bestuur in overweging zal nemen of Delft een geschikte vergaderplaats is. Het zal de hulp inroepen van den heer Buma, als de Neder- landsche regeering niet naar de klachten der vereeniging wil luisteren. Met een woord van dank tot de aanwezige leden en de pers sloot de voorzitter om drie uur de vergadering. Het kiemen van zaad. Zeker een der moeilijkste vraagstukken voor den handelaar is, het al of niet kiemen van zaad. Veelal

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3