^sm GEMENGDE BERICHTEN. OMNIBUS. ADVERTENTIE N. NIEUW!! ECKERT's nieuwe Dorschmachines met Locomobielen Ch. R. KOUVELD, WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Geglansde Koffie. ECKERT's Ondergrond- en Aanaardploegen. ECKERT's Breed Zaaimachines kunnen door elken dam en zaaien alle soorten van zaad van de fijnste tot de grofste korrel. Men bezaait er mede 8—9 hectaren per dag, ECKERT's Graanzuiveringmachines, Aardappelrooiers en sorteerders, Stroo- en Wortelsnijders Beetwortelrooiers, Eggen, Walsen, Hooiharken en schudders, Rosmolens, Veevoederkooktoestellen voor groote Veehouders, Dorschmachines voor Paarden- en Stoomkracht. zijn de sterkste en goedkoopste machines welke nu gemaakt worden. ECKERT's LANDBOUWWERKTUIGEN zijn uitsluitend verkrijgbaar by m rrry A wmiGT? I) H IrtT'fr** '•- 'I- - - niet verdient, en toonen proeven met zaad van eenzelfde partij, door verschillende personen ge- wonuen genoegzaam aan, dat niet al het mislukken den leveranciers geweten mag worden. Komt in een gegeven geval een leverancier liier tegen op, dan heet dit eigenbelang of gaat men zelfs zoover hem van kwaden trouw te verdenken. Zeker zijn er gevallen waarin het laatste werkelijk zoo is, doch niet zoo dikwijls als de leek wel meent. Het kiemen van zaad is zulk een geheimzinnig natuurverschijnsel, en van zoo veel omstandigheden afhankelijk, dat men op een mislukte proef afgaande niet aan bedrog mag denken. Wij zouden dit door voorbeelden uit eigen ondervinding kunnen be- wijzen, doch meenen dat het meer indruk zal maken wanneer wij hier proeven, door een wetenschappelijk man, op wetenschappelijko wijze gedaan, aan- voeren. Inderdaad is een stukje in the Indian Gardiner van 8 Dec. de aanleiding tot dit opstol. Prof. Peel beschrijft in de New-York Tribune zijne proeven met Tarwe en Komkommers on is dat rapport in boven genoemd te Calcutta verschij- nend tuinbouwblad opgenomen; het luidt onge- veer als volgt a Als men zadeu wil beproeven dan moet men //niet uit het oog verliezen dat zaden die er het //best uitzien, of het grootst zijn, niet altijd de //beste uitkomsten geven. //Veel hangt hierbij van de soort af, de schoonste aren (bij koorn) van sommige soorten, geven zaden //van mindere qualiteit en kiembaarheid. Ik heb z/getracht de beste wijze en meest gewenschte tem- z/peratuur voor de kieming te vinden, voor tarwe, z/Cucurbitaceae, en druiven. »Om de beste wijze van kieming te vinden nam ik eenige versehe zaden die goed uitgegroeid, z/Zorgvuldig geoogst en niet aan sterke droogte, z/Vocht, hitte of koude waren blootgesteld geweest. z/Deze betrouwbare zaden werden naast anderen, z/waarvan de herkomst niet zoo zeker bekend was, z/beproefd. Bij de verschillende wijzen van proef- z/neming gaven de bekende goede soorten niet zulke z/verschillen als dio van twijfelachtige herkomst." Twee proefnemingen, een paar dagen na elkander, met tarwe van een partij, waarvan de oorsprong onbekend was, gedaan, door eenzelfde persoon bij gelijke temperatuur, in dezelfde kamer, met dezelfde toestel op gelijke wijze behandeld, gaven de volgende resultatenin beide gevallen werden 10 partijtjes van 100 tarwokorrels te kiemen gelegd, hiervan kiemden in't eerste geval 81, 82, 84, 85, 85, 87, 89, 89, 90, 96 gemiddeld 86.8 pCt. Van het tweede 56, 75, 75, 76, 77, 78, 78, 79, 82, 89, gemiddeld 76,5 pCt. Hier is dus een verschil van 10,3 pCt. waarvoor ik geen reden weet op te geven. In Augustus werden op verschillende dagen met versehe met de hand geplukte roodo tarwe op verschillende wijze proeven genomen bij een temperatuur ver schillende van 75° tot 136°. Met uitzondering van een korrel, kiemde bij al de proeven 100 pCt. 1000 van deze korrels in den open grond gelegd gaven 94.9 pCt. Hiermede gelijkstaande proeven ge- nomeu met tarwe van onbekende oorsprong gaven 39 pCt. tot 86,8 pCt. Itoodo tarwe kiemde steeds langzamer dan witte. Eenige proeven werden ge nomen om te zien of zaden, na gekiemd en weer opgedroogd te zijn nog voor een tweede of derde maal zouden kiemen. Bij tarwe groeide het pluimpje door, als er hernieuwde groei plaats vond, doch het worteltje stierf steeds na het opdrogeu. Nieuwe worteltjes namen echter weldra zijn plaats in. Van 50 tarwekorrels die eenmaal gekiemd en daarna opge droogd waren, kiemde eens 96 pCt.voor de tweede, en 88 pCt. voor de derde maal. Van 50 korrels ge kiemd tot de pluimpjes D/j cM. en de worteltjes 2i/s a 5 cM. lang waren, kiemden na opgedroogd te zijn 82 pCt., en hiervan na een herhaalde be- werking 48 pCt, Sommige proeven, nu in behan- deling, geven nog gunstiger resultaten. Zaden van Pompoenen bekend als Turban, Boston, Marrow, Hubbard en Marklehead, en de gewone veldpompoen kiemden bij een temperatuur van 80° of minder, onbevredigend. Beproefd bij een temperatuur van 100 a 136° werden de resultaten gelijkmatiger en de percentage hooger. Zaden van watermeloen en komkommer kiemden even goed bij 75° als bij 135°. Zeist, Jan. '86. E. J. V. In het tijdschrift Century komt een opstel voor, bevattende een paar opmerkingen, die niet van be- -"iwnni* /I in crnfirlp ll 111 STYloedeTS. deelen. De geest van vervalschiug heeft zich sterk gemaakt en veel koffie bedriegt het oordeel van den kooper. Zij, die de koffie ongemalen koopen. bepalen dikwerf do waarde uit de kleur, en daarmede heeft de listige handelaar in geringere soorten zijn voordeel gedaan en heeft hij getracht er winst mede te doen. Toen vroeger de koopwaren door zeilschepen werden aangebracht, was de lange duur van de reis oorzaak van een verandering, waaraan de tabak een versterking van den geur en een verandering van kleur te danken had. Toen echter de stoom- schepen meer algemren in gebruik kwamen en de tijden van de reis daardoor verkort werden, bleef er geen tijd meer over voor dat proces en moest men de toevlucht nemen tot kunstmatige middelen om hetzelfdo resultaat te verkrijgen. Dit geldt ook in zekeren zin van de koffie, die tengevolge van de bespoedigde reis zoogenaamd omgewerkt moet worden. Zij werd blootgesteld aan den invloed van een vochtige warmte, waardoor niet alleen de geur gewijzigd werd, maar de grootte van de boon insgelijks veranderde, en weldra bevond men dat sommige Zuid-Amerikaansche koffiesoorten daardoor meer overeenkwamen met Java koffie, behalve in de kleur. Dat gemis werd goed gemaakt door het proces van het glanzeu en verven of kleuren, en men wist de verlangde kleur te verkrijgen door het gebruik van arabische gom, Venetiaansch rood, Eransc'.i krijt, Silezisch blauw, Pruisisch blauvv, gebrande omber, chromaat-geel, en andere stoffen, waarvan sommige bepaald giftig zijn. De gebrande omber bevat somtijds arsenik, maar het chromaat-geel is stellig de gevaarlijkste van de genoemde stoffen, en men heeft een krachtige poging aangewend om het gebruik van dat middel te voorkomen. Ervaren koopers hechten niet aan de kleur der koffie, maar oordeelen naar het aroma van de ge brande boon en naar den geur van het treksel of de gezette koffie, waarop veel beter vertrouwd kan worden dan op de kleur der boonen, en dan ook op de kleur van de gezette kleur. Een surrogaat voor levertraan. De levertraan schijnt een niet gering te achten concurrent in de //Schildpad-olie" gekregen te hebben. Deze schijnt ongeveer dezelfde physio- logische werkingen te hebben, en een aangena- mer smaak en reuk dan gezuiverde levertraan. Bij gewone temperatuur vormt zij een dikke korrelige vloeistof en gelijktzeer veel op olijfolei die aan koude blootgesteld is. Onaaugename gevolgen schijnen niet aan het gebruik verbon- den te zijn. fleer. Er is een ster voor me ondergegaan. Mijn leven is verwoest met den dood van mijn vrouw. Alles is me onverschillig. Ik ben wan- hopig. Dame. Mijn heme), u bent toch niet van plan domme streken uit te halen en Heer. Te herlrouwen. Neen, juffrouw zoo mal zal ik niet zijn. Een vader betrapt zijn zoon die de meid om- helst //Jongmensch, wen je dat niet aan. Het is net als of je soep eet met een vork." //Hoe dat zoo pa". //Omdat je er nooit genoeg van krijgt". //Zeg, waarom schilder je de engelen op je schilderijen altijd met zwart haar." //Omdat mijn vrouw blond is." Een jonge weduwe wien men er aanmerking over maakte dat ze spoedig hertrouwde, zeide dat ze dit alleen deed uit vrees zich anders over haar eersten man dood te treuren. Als een sterk bewijs van honden verstand verhaalt men dat onlangs een weggeloopen hond onmiddelijk naar huis terugkeerde, toen hij een advertentie las waarbij zijn baas f 10 uitloofde Een dame zit in een spoorweg-waggon en ziet met angst dat een medereiziger een groot zwaar valies, vlak bovea haar hoofd, in het net lag. //Jongen, mijnheer, als dat eens naar beneden viel." //Och, juffrouw maak je niet ougerust, daar zit niets breekbaars in het valies." Drimsche &orpegeschieden is Door Drims duinachtige dreven drentelde dartel Dominee Derksens dengdzame dochter Doortje; dit dametje deed dolgaarne deugd- zame daden. Dagelijks drenkte Doortje de dorstige dieren. Dertien donzige duifjes doorkliefden Drims dreven, doch de dartelende dreumes Dirk, des daglooners Doris Donker, dreigde driest deze donzige diertjes. Dil deerde de dieren- beschermende Doortje. De dartele deern deed daarom den drominelschen dierenkweller door den deftigen diender des dorps dooreenschud- den, doch de doortrapte deugniet doorscheurde den donkerblauwen duffel des dronken dienders, daar deze driemaal dagelijkschdron- kenmakende dranken doorzwolg Dolzinnig doorboorde de degen des driftigeu dienaars den doodsbleekeu deugniet! De dorpsdiender duizelde, doorziende deze deerriiswaardige, doldriftige daad. De dorpsschout dagvaardde dadelijk den doemwaardigen doodslagerdoch de diender deserteerde door de diligence, die Brims dorpsweg doorreed. De dochter des Domineers Derksen door- leefde dientengevolge droevige dagen. Doortje doorkruiste daarna dagelijks drao- merig de dennenwouden, de dartelheid dervende, daar Dirk Donkers dood Doortje drukte. Dinsdag, den derden December doorsloop de droeve dood de deur des Dominee's Derksen, diens desolate deugdzame dochter Doortje doodende. Dat doet de deur dicht! (Gor. Ct.) door D. de 33. Onfeillare nauwJceurigheid. Wanneer de gezondheid vermindert door de voortduring eener verzwakkende ontlasting, als zweren niet willen genezen maar dreigen uit te breiden, dan is het tijd om Holloway's heelende Zalf en zuiverende Pillen te beproe ven. Geene behandeling om verlichting te ge ven en tot eene volkome genezing te leiden, kan hiermede vergeleken worden. De Zalf reinigt en verkoeld de vuilsto en kwaardaar- digste zweren, vermindert de ontsteking en de zwelling, voorkomt het aangroeien van wild vloesch en bespaart beide pijn en gevaar. Dui- zenden kunnen door hunne eigene persoonlijke ondervinding van de aliijd gunstige uitkomst, die door het gebruik van Holloway's medicijnen verkregen wordt in gevallen van zwerende bee- nen, opzwellende aderen, huiduitslag en gezwollen enkels, getuigen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf t f 0.80, 1.85, 8.— 6.75, 13.50, 25.00 zijn op fr a n c o aanvraag it comptant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Hollandals- mede in HOLLOWAY'S ETABLISSEMENT, te Louden, 533 Oxford Street. ACT.GES.H.F.ECKERJ BERLIN. 353 worden gemaakt in meer dan 100 soorten naar gelang van het werk dat zij doen moeten. Elk Landbouwer is dus zeker een ploeg te vinden welke aan zijn eischen voldoet. Bij ECKERT's Twee- Drie- en Vierscliarige Ploegen wordt een groote besparing aan trekkracht verkregen, men wint een man uit en werkt veel sneller dan met den eenscharigen ploeg, zoodat men snel van goed weder gebruik kan maken. ECKERT's PLOEGEN zijn sterker en praktischer gemaakt dan alle andere systemen en daardoor goedkooper. ECKERT heeft de grootste productie van Meerseliarige Ploegen ter wereld.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 4