BINNENLAND. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. wordt aangekondigd en het volk uitgenoodigd in massa op te komen. Als doel der meeting wordt opgegeven het uitoefe- nen van pressie op de Regeering ten einde deze te noodzaken groote openbare werken uit te schrijven om zoodoende aan de werkeloozen werk te ver- schaffen. In het stuk word het plegen van gewelddadigheden quasi afgekeurd, en de werklieden zelfs uitgenoo digd de orde helpen te bewaren. Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Wat door ons ter kwader ure tijdelijk in Atjeh werd ingevoerd, het burgerlijk bestuur n. 1., zullen de Engelschen in Birma voorloopig nog niet, be- proeven. De Onder-Koning Lord Dufierin, heeft persoonlijk een bezoek aan het land gebracht, en is tot de overtuiging gekomen dat de tijd voor de invoering van burgerlijk bestuur nog niet gekomen is. De krijgswet blijf vooreerst nog van kracht en een leger van 16000 man, Britsche en Indische troepen, onder bevel van generaal Prendergast, zal het land bezet houden. De Koningin heeft den heer Gladstone be- noemd tot Geheimzegelbewaarder. „*m Aangaande de voorgenomen monster meeting in Hyde Park, op Zondag e. k., meldt men nog dat de Regeering besloten zou hebben, die te ver- bieden. Het bewijst, dat het gouvernemont de voorgevalleu feiten en den algemeenen toestand als zeer ernstig beschouwt, want een dergelijke inkrimping van het recht tot vergaderen is in tal van jaren niet voorgevallen. Uit Londen bericht men, dat Lord Roseberry zijn ontslag zou gevraagd hebben als Minister vau Buitenl. zaken, omdat Sir Charles llilke, die onlangs op min aangename wijze betrokken werd in een eehtscheidingsproces, toch voorgedragen zou zijn voor een zetel in het Kabinet. PRANKRIJK. De uitslag der aanvullings ver- kiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden is voor de Republikeinen zeer gunstig geweest. In de Landes zijn de vijf, in de Ardeche de zes en in Lodero de drie Republikeinsche candidaten gekozen, terwijl op Corsica van de vier openstaande zetels, drie aan republikeinen en een aan een Bona- partist ten deel zijn gevallen. DUITSCHLAND. De taaie volharding der katho- lieken heeft na jaren van strijd, eindelijk op den onverzettelijken Rijkskanselier de overwinning be- haald. De Mei-wetten van 1873 die tot nog toe, on- danks alle pogingen van het centrum, onveranderd waren gehandhaafd, zullen gewijzigd worden. Wei tracht men het te doen voorkomen alsof de concessies van weinig gewicht zijn, en houdt de katholieke partij zich alsof de veranderingen voor haar niets beteekenen, maar dit neemt niet weg dat een steen uit den muur is gewerkt en men ijverig zal beginnen een tweede los te werken. De voornaamste bepalingen van het voorgestelde wijzigings-ontwerp luiden als volgt. De wetenschappelijke siaatsexamens voor geeste- lijken worden afgeschaft, seminaria worden toege- een voorkomen van de uiterste verbazing aan. y/O ja, ik was het vergeten", zeide zij tot Eugenie. //Natuurlijk, ge hebt mijnheer Leigh vroeger meer ontmoet. Mogen wij binneu komen, mijnheer Leigh". Hij ging ter zijde, liet de dames het atelier binnen, en stelde de beide voorhanden stoelen ter hunner beschikking. Het benieuwde hem te vernemen wat wel de reden van liun komst kon zijn. Hij keek Eugenie vragend aan maar zij ont- week zijn blik. Mevrouw Cathcart nam het woord. Zij sprak op die toon welke sommige lieden kunnen aannemen tegen personen welke zij zoo vrij zijn als hun mindere te schouwen. //Als ik mij niet bedrieg, hebt u eenigen tijd geleden een buste gemaakt van mijn overleden schoonbroeder, den heer Herbert van Coombe Acton". Gerald boog. //Daar zou ik gaarne eene kopie van hebben. Kunt u er een vervaardigen laten, welke slechts wat de algemeene bepalingen betreft, aan het staatstoezicht zijn onderworpcn; het kerkelijk gereclitshof wordt opgehevenhet be- roep op den Staat tegen de beslissingen, door de kerkelijke overheid gonomen, wordt beperkt tot die gevallen, waar sprake is van verlies der betrekking en verminderiug van inkomen, het hooger beroep op den Staat in het algemcen belang wordt afgeschaft, over het beroep beslist de minister van eeredienst langs administratieven weg. Er dreigen op koloniaal gebied voor Duitsch- land weer moeielijkheden te ontstaan en wel met Zanzibar. Erg duidelijk zijn de berichten uit die verre streken niet, doch het heeft er wel eenigszins den schijn van alsof de Duitsche Oost-afrikaansche maatschappij zich onledig houdt met den Sultan van Zanzibar successievelijk gedeelten van zijn gebied afhandig te maken. De algemeene vertegenwoordiger der maatschappij de heer Lukas, heeft thans weder de Duitsche vlag geheschen op eene plaats, Gazi genaamd, en volgens de laatste berichten, waren er Zanzibarsclie troepen afgezonden om die vlag weer neer te halen. Het is te hopen dat een conflict vermeden worde. TURKIJE. Ondanks de waarschuwingen en den aandrang van Rusland, Duitschland en Engeland, schijnen de Grieken zich bij de vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelie maar niet goedschiks te willen nederleggen. Het Grieksche leger is nu eenmaal op de been, men heeft millioenen uitgegeven, en schijnt het nu maar verkieslijker te vinden om de zaak met Turkije uittevechten dan die weder op de lange baan te schuiven. Den uitslag van zulk een strijd kan volgens onze meening niet twijfolachtig zijn, indien ten minste de mogendneden de Turken hun gang laten gaan. Do Duitsche generaal van der Golz., thans in dienst van den Sultan, moet een plan voor een even- tueelen veldtocht hebben ontworpen, volgens hetwelk 100.000 man Turksche troepen, gereed staan on- middelijk naar Athene opterukken. En wat zal het Grieksche leger, dat nimmer kruit geroken heeft, daartegen doen. Engeland schijnt besloten te hebben, de Grieksche vloot, welke zich in de Suda-baai bevindt, onscha- delijk te maken. Bij het reeds aanzienlijke Engelsche eskader zullen nog twee pantserschepen gevoegd worden, en zal men alsdan de noodige maatregelen nemen om een aanval der Grieken op de Turksche vloot te ver- hinderen. Vorst Alexander van Bulgarije heeft het noodig geoordeeld zich persoonlijk te begeven naar Philippopel, de hoofdstad van Oost-Rumenio, om duidelijk te doen uitkomen, dat, nietiegenstaande Rusland's verzet, de vereeniging van Rumenie met Bulgarije, door hem als een voldongen feit wordt beschouwd. In genoemde plaats werd hij op schitterende wijze ontvangen, terwijl alle vrcemde consuls, met uitzondering van den Russischen, den vorst hunne opwachting maakten. //Stellig, mevrouw. In mariner?" //In marmer, natuurlijk. Wat zal ongeveer de prijs zijn Het was een pijnlijk gevoel voor Eugenie, haar aanstaanden echtgenoot door mevrouw Cathcart te hooren toespreken, zoo ongeveer op dezelfde manier als de gedienst.ige winkelheeren- en juffrouwen van de versehillende magazijnen die zij met hare bestellingen vereerde. //He heer Herbert was mijn beste vriend", zeide Gerald. Mijne diensten zijn geheel ter uwer beschikking". //U schijnt me niet te begrijpen", antwoordde mevrouw Cathcart koeltjes. //Ik vroeg wat het zou kosten". Gerald kreeg een kleur en keek Eugenie aan. Hij was totaal de klus kwijt. Het kon allecn door tusschenkomst van het meisje dat hij lief had, bewerkt zijn dat deze nieuwe beschermster hem opzocht. //De heer Leigh was een vriend van mijn vader, tante", zeide Eugenie. //Mijn beste". De heer Leigh is mijn vriend niet. Ik zou gaarne In de maandelijksche zittiug van het Departemeut Groningeu der Nederlansche Maatschappij ter be- vordering van Nijverheid, werden door de firma Boeke en Huidekoper te Groningen een viertal Ameriknanscke nrtiken vertoond. Het eersto daarvan was een paar broekenspaarders die dienen om bij nat weder onze broekspijpen tegen aanraking met het straatvuil te beschermen en meer en meer algemeen in gebruik komen. De vroeger, onder den naam Hosensehoner in Duitschland ver- spreide metalen toestelietjes, welke men even als sporen in de hak schroefde, komen hierdoor geheel in onbruik. Deze laatsten zijn dan ook veel las- stiger in het gebruik door het inschroeven zelf, en minder practisch, daar de broekpijp dikwijls over den gladden metalen kop heenglijdt en dan toch vuil wordt. Deze van beste caoutchouc gemaakte broekenspaarder is veel beter voor het beoogde doel. De lage prijs f 0.60 het paar, waarvoor zij hier te Gron. o. a. bij de heeren Wreesman in „de Kolk", Meddens en Zoon, Vischmarkt, en gebrs. Boon, Stoeldraaierstraat, verkrijgbaar zijn gesteld, bevor- dert sterk de verspreiding onder hen, die bij on- dervinding weten hoe spoedig het loopen op vuile straten een goeden pantalon onbruikbaar maakt. Nadat de van binneu geribde gummiring (die zeer gemakkelijk in den zak kan gedragen worden) om de hak is getrokken, zit hij direct goed vast en wordt de rand van de broekspijp door den naar boven gebogen haak van caoutchouc veel zekerder dan door den metalen Hosensehoner opgehouden. Als inleiding tot deze verklaring deelde de heer Boeke een opstel uit eene in Ohio verschijnende courant mede, waarin te velde getrokken wordt tegen de tegenwoordige kleeding der mannenhet vest en de hoed, maar vooral tegen den langen pantalon, die de veel fraaiere kortere broek ver- drongen heeft en naar het schijnt nog wel eenigen tijd onze fraaie kuiten aan het gezicht zal ontrekken. Het tweede was ook kleiu, maar practisch en vernuftig uitgedacht. Het was een soort van hang- slotje, dat men gemakkelijk en stevig aan het deur- kozijn of aan een hekpunt kan bevestigen. De melkleverancier heeft een sleutel er van en behoeft zich nu 'smorgens niet op te houden en, gelijk nu het geval in de steden is, tot porder of opwekker van de dienstboden te dienen. Hij opent het slot, hangt zijn met melk gevulde gesloten kan in het slot en gaat onmiddelijk verder. De melkkan blijft hangen totdat het slot door den bezitter van den tweeden sleutel geopend wordt. De lage prijs van f 14.50 voor een dozijn dezer sloten maakt dat zij in de groote steden, vooral tegenwoordig, zeer snel in gebruik komen. Een amerikaansche glazen karn voor dames, die zelf haar boter willen maken, was eerst door den heer Boeke vertoond en uit gelegd en daarua met een paar liters zure room gevuld, waaruit gedurende de vergadering uitstekend smakende boter gekarnd en rondgediend werd. Deze karns vinden vooral haren aftrek in onze Indische kolouien (niet onze Veenkolonien zooals elders werd geschreven) omdat het genot van versche boter daar anders zoo zeldzaam is. De koeien geven daar niet veel melk. Zuivelbreiding is bij de inlan ders onbekend, en de daar wonende europeesche dames, die versche boter willen opdischen, zijn wel weten hoeveel hij verlangt voor een maimeren buste". »Duizend gulden, mevrouw", zeide Gerald, kortaf. veel te veel! Eugenie vindt ge die prijs ook niet schandelijk boog Eugenie zei niets, maar een gloeiende bios overtoog haar gelaat Gerald's lippen beefden van woede. Alleen mevrouw Cathcart behield hare bedaardheid. //Ik zal er U f 500 voor betalen, maar dan moet de buste door een bevoegd beoordeelaar goedgekeurd worden." //U weet wat, mijne condities zijn, mevrouw", antwoordde Gerald kort. //Bespot.telijkIk zal zelfs tot zes honderd gulden gaan. Indien ge daarmede te vreden zijt, kunt ge u bij mij aanmelden." Goede morgen. Kom Eugenie. Met statigen tred verliet zij het atelier gevolgd door Eugenie. Deze keek om en zag de smarte- lijke uitdrukking op Gerald's gelaat. Een oogenblik was zij voornemens terug te genoodzaakt die onder eigen toezicht door hare be- dienden te laten vervaardigen. Voor haar is nu deze gemakkelijk te reinigen en te hanteeren glazen karn een ware uitkomst. Het laatste voorwerp had do heer Boeke reeds jaren geleden uit Amerike ingevoerd en hier ver toond. Hij was nu [door directen aanvoer uit de amerikaansche fabriek in staat het voor 7 (dat is 2 gulden lager dan vroeger) te leveren. Het is de amerikaansche zelf het stof vasthoudende tapijt- stoffer, die de tapijten niet beschadigt en waarmede de dienstbode lechtopgaande haar werk kan doen. De spreker voegde bij deze mededeeling de opmer- king, dat de tegenwoordige tijdgeest gebiedt van alle nieuwe verbeteringen partij te trekken, waar- door het lot van de werkende klasse verbeterd kali worden, en dat men eene dienstmeid niet meer mag noodzaken, kruipende in een stofwolk, haar werk te doen, wanneer deze stoffer het haar mogelijk maakt dit werk op een veel aangenamer wijze uit te voeren. De heer Boeke vestigde nog de aandacht op het landhuishoudkundig congres, dat deze zomer te Leeuwarden zal gehouden worden. Hij deponeerde eene lijst, en noodigde ieder, die voor f 2.50 lid van dat congres wenschte te worden, uit daarop to teekenen. Naar aanleiding hiervan vroeg de voor- zitter of het waar was, dat op de bij die gelegen- heid van wege de Eriesche maatschappij van land- bouw te houden tentoonstelling alleen friesche paar- den, runderen, schapen enz., ter mededinging zou- den worden toegelaten 't geen z. i. te betreuren zou zijn en geheel afweek van de vroegere tentoonstel- lingen. De heer Boeke moest dit tot zijn leed- wezen constateeren. Ook hij had voor eenigen tijd dezelfde opmerking gericht tot den secretaris van genoemde maatschappij, en er op gewezen althans eenige prijzen beschikbaar te stellen voor vee enz. uit andere provincien, maar 't bleek nu dat aan zijne opmerking geen gevolg was gegeven. De Synode ging Vrijdag op reces uiteen. De volgende week vergadert de synodus con tractu voor het Amsterdamsch couflict. Die voor Kootwijk heeft haar tank volbracht. De behaudeling der zaken van de geschorste kerkeraadsleden te Kootwijk en den als predikant der Ilerv. gemeente aldaar opgetreden heer Houtzagers, evenals die van den predikant v. d. Bergh en donkerkeraad der gemeente Voorthuizen, is afgeloopen. De door do synode genomen besluiten zullen in het officieele orgaan, de Kerkelijke Courant, Vrijdagavond open- baar gemaakt worden. Bij koninklijk besluit van 3 dezer Staatsblad nr. 34) wordt het besluit van 23 Eebr. 1882 be- treffende postpakkettendienst aldus aangevuld: lo. in het verkeer met de landen, die wederkeerig zul len blijken daartoe bereid te zijn, kunnen verzon- den worden pakketten: a. tot een gewicht van 5 kilogram; b. met eene aangegeven waarde, het hedrag van 500 niet te boven gaande; c. met een te verrekeuen bedrag van niet meer dan /150. 2o. De afzender van een pakkel, tegen een vooruit te betalen port van 10 cent, daarvan een bericht van ontvang kan bekomen 3o. de schadeloosstelling wegens verloren ge- raakte of beschadigde pakkettena. wordt vorhoogd loopen, hare armen om zijn hals te slaan en iedereer. en alles te trotseeren. Aan dezen aan drang gaf zij echter niet toe, en volgde hare tante naar bet ri;tuig. //Ik noem dat jonge mensch een verschrik- kelijk alledaagsch, slecht opgevoed persoon", zeide mevr. Cathcart Eugenie kleurde. //Dat is hij niet, antwoordde zij met warmte." De manier waarop u hem be- handeld hebt, moet hem verschrikkelijk gegriefd hebben." //Maar kindlief!" riep mevrouw Cathcart, quasi verbaasd uit, en ik deed nog wel mijn best om het jonge mensch te begunstigen 1 Hij laat zich wat te veel voorstaan op zijne bekend- heid met uvv vader. Ik heb het uw vader zoo dik wijls gezegd, hoe verkeerd het is zich met mon- schen van dat soort al te familiaar te maken". Wordt vervolgd.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2