KERKELIJKE BER1CHTEN. RECHTZAKEN. LANDBOUW. GEMENGDE BERICHTEN. HUiiiH WEEKBLAD VAN IJAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Een Nederlandsch paardenstamboek. t am t-v.s'Kj.'si'i'te'i.i.'H tot een maximum van f 12.50, in liet verkeer met die landen, die pakketten tot een gewicht van 6 kilogram toelaten; b. bij aangifte van waarde het bedrag der aangegeven waarde niet kan te bovon gaan. Dit besluit treed in werking den lsten April 1886. Ned. Ilerv. Gerneente. Beroepen: te Harderwijk C. C. Schol Czn. te Tolen; te Berlicum G. Nijhuis te Genemui- den; te Opheusden J. Bajema te Ermeloo (cl. Harderwijk); te Oud-Beierland H. H. Veder te Schiedamte Schore en Vlake (cl. Goes) W. v. Esveld cand. te Nijkerk op de Yeluwe; te Emmen R. Vos te Veeudam. AangenoruennaaT Holten door H. Jonker te Steenwijkerwold; naar Schalkwijk door H. W. Vethake Jr. cand. te Arnhem. Bedankt: voor Jutrijp en Hommerts door C. C. Scholt Cz. te Tholen voor Middelburg door C. B. Oorthuijs te Harderwijkvoor Dinteloord en Yalkenburg door M. H. Bolkestein te Hier- den bij Harderwijk; voor Markeloo door A. W. Planten te Wijhe; voor Rotterdam door J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsum. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: te Eerwerd H. Yan Hoogen te Wildervank; te Heerenveen Yan dir Hoog te Wildervank. Doopsgez. Kerk. Bedanktvoor St.-Anna-Parochie c. a. door P. Botke te Bovenknijpe. Onlangs werd voor de rechtbank te Assen een zaak behandeld, die een gebruik in Drentke te aanschouwen gaf, dat met het oog op de omstandigheden waaronder het feit plaats greep, een barbaarsche mishandeling werd. Een dienstbode van een boer te Zweeloo had de verkeering, die ze met een boerenknecht had, opgezegd, en de vrienden van dezen laatsten meenden nu, partij trekkende voor den aanstaanden bruigom, er toe te moeten overgaan, orn wat men in Drente noemt: //de meid te laten trou wen." Eenige jongens, ongeveer 15 in getal, gingen op zekeren avond van de vorige maand naar den boer, waar de meid diende. Zij vonden haar bij het spinnenwiel en op het gezegde van een hunner//aanpakken jongens," grepen ze de meid beet en sleurden haar uit de keuken, over de deel naar buiten, waar ze op een gereed- staanden wagen geplaatst werd nevens een stroo- pop. In dien toestand trokken de jongens zelve den wagen voort tot in een naburige gerneente. Onder rumoer en het lossen van schoten werd eindelijk halt gemaakt bij een herberg. Na eenig oponthoud aldaar werd de terugtocht aangenomen en na ongeveer 1% uur, de meid weder bij haar boer in huis gebracht, waar ze half bewusteloos van schrik en uitgestane koude, en dus in deer- niswaardigen toestand aankwam. De boer bij wien zij diende had zich, verwonderlijk genoeg, geens- zins verzet tegen hetgeeu in zijn woning plaats greep; integendeel, toen de jongens bij het bin- nenkomen gezegd hadden dat ze gekomen waren //orn de meid te trouwen", had deze geantwoord, //nu, daar kan ik niet aan doen" legen een tweetal der jongens was, vo'gens mr. Moens, het wettig bewijs geleverd en 't requisitoir luidde mitsdien schuldigverklaring aan mishandeling en veroordeeling tot celstraf. Ern- stig werd nog de boer onder handen genomen over zijn hoogst laakbare daad, om toe te laten dat zijn dienstbode, die hem en zijn gezin zooals hij zelf zeide steeds trouw gediend had, zoo te laten behandelen als geschied was, temeer nog omdat bleek, dat hij voor het ge- beurde zieh er zelfs over had uitgelaten, dat hij alles gewiilig zoude toelaten tegenover het meisje, inits men zijn have en goed maar niet beschadigde, De vergadering, door de commissie uit de //Vereeniging tot ontwikkeling van landbouw in Hollandsch Noorderkwartier" in een der lo- kalen van Krasnapolsky belegd, ter bespreking van de wenschelijkheid der oprichting van een Nederlandsch paardenstamboek, werd door een 20-tal belangstellenden uit verschillende pro- vincien bijgewoond. De voorzitter van het voorloopig comite, de beer J. Breebaart, uit "Winkel, opende de bijeen- komst met den wensch, dat die bespreking tot de oprichting van een Nederl. paardenstamboek mocht leiden. De heer Bultman deelde mede, dat alleen de Priesche heeren, aan wie een uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering was gericht, daar- voor bedankt hadden, op grond dat in Friesland reeds een paardenstamboek bestaat, en dat de voorzitter en de le secretaris, de hh. Yan Eysinga en Hopman, in een schrijven den wensch te kennen hadden gegeven, dat de eventueele op te richten vereeniging zich bij het bestaande Priesche stamboek mocht aansluiten. De vertegenwoordiger der Geldersche Maat- schappij van Landbouw, de heer Tijdeman, ver- klaarde namens het bestuur, wel deel te willen nemen, mils bij dj provinciale afdeelingen geheel de belangen der fokkerij berust, doch dat de administratie bij het bestuur der vereeniging verblijve. De Voorzitter zeide, dat dit ook de bedoeling is der concept-statuten. De heer Bultman was van meening, dat de statuten van het Priesche stamboek, z. i. niet geschikt zijn om daarin op te gaan, aangezien die statuten nagenoeg dezelfde zijn, die hij indertijd voor een Nederl. rundveestamboek lieeft ontworpen. Priesland wil krnising en dat zou de inrichting en de behoeften der verschillende pro- vincien niet bevorderen. Hij wil wel medewer- king met Priesland, doch niet aansluiting aan dit stamboek. Het doel der op te richten veree niging vnoet ook zijn het oefenen van kracht naar buiten. De heer Blom, Meppel, vertegenwoordigende de provincie Drenthe, zegt dat die provincie in naam reeds bij het Priesche stamboek is aan- gesloten, en vraagt of het niet mogelijk is, dat deze vereeniging zich daarbij aansloot. Voor zich bekent hij gaarne persoonlijk tot een Nederl. stamboek te willen medewerken. Nadat hierop kort was geantwoord, werd unaniem de wenschelijkheid tot de oprichting van een Nederlandsch Paardenstamboek uitge- sproken, alsmede de algemeene strekking der concept-statuten, aan de prov. besturen van landbouw toegezonden, goedgekeurd. Die strek king ishet aauleggen, bijhouden en in druk uitgeven van registers van paarden en alles te doen wat strekken kan tot verbetering van het paardenras in Nederland. Voor de oprichting eener provinciale vereeniging zullen 10 leden noodig zijn; de contributie der gewone leden zal f 10 's jaars bedragen. Verschillende bepa- lingen betrekkelijk de inrichting van een stam boek, die van inwendig bestuur enz.; werden na korte bespreking goedgekeurd of de wen- schelijke wijzigingen aan de prudentie van het bestuur overgelaten. Benoemd werd eene commissie, ter verdere regeling van de zaak, en ter samenstelling van een reglement van orde, welke commissie bestaat uit de heeren Tydeman, van Tiel, Doude van Troostwijh, Nieuwersluis, Baron Sloet tot Oldruy- tenborch, te Vollenhoven, J. Blom te Meppel, H. Bultman, Haarlemmermeer. Hierna werd de vergadering opgeheven. Dezer dagen viel te Lisse, bij aankomst van den postwagen, waarmede 's nachts uit Amster dam de correspondentie naar Rotterdam vervoerd werd, een paard dood voor den wagen neer. Men meldt aan het N. v. d. T). van daar, dat M Diet de eerste is dat on genosmdjjii weg een paard doodgereden wordt, en men voegt er tevens bij, dat dit veroorzaakt wordt door de overdreven eischen van snelheid, welke voor dit vervoer gesteld worden. Het rijtuig, een zware vierwielige wagen, moet den afstand van Amsterdam naar Haarlem, bij v., in 1 uur tijds afleggen, eveneens dien van Haarlem naar Lisse, met inbegrip van den tijd die noodig is voor het af- en aanspannen op de wisselplaatsen, oponthoud aan de postkantoren aan dien weg enz. Yoor elke 5 minuten te late hankomst be- taalt de koetsier boete. De paarden moeten het dus ontgelden en worden in woeste vaart voort- gezweept, tot groote ergenis ran velen, die zich afvragen of deze spoed strikt noodzakelijk is en vereenigbaar mag heeten met een liefderlijke behandeling van dieren. Scheuren in vloeren worden goed gevuld door doorweekte couranten tot pap gemaakt, Vs kg. bloem van meel, ruirn 3 liter water en een soeplepel aluin, met elkander te vermengen en te koken. Dit mengsel, zoo dik als stopverf, kan met een mesje in de scheuren worden ge bracht. Het wordt zoo hard als papier-mache. De WONDEUDAD1GE WERKING DER NaTUUR. De Cicago Tribune zegt: Hoe wonderbaar is toch de werking der natuur! In de tropische gewesten, waar de mensch niet gaarne arbeidt, groeit de dadel, de palm, de broodbooin. In gematigde luchtstreken vindt de mensch die wil werken, arbeid en het klimaat maakt dien aibeid er tot een genot. Indehooger gelegen landen is de beer gekleed met een dikke pels, en de inboorlingen aan de IJszeeen zijn m staat de felheid van het weer te trotseeren. In Nebraska wordt de man die verdacht wordt een moord te hebben bedreven door de menigte uit de gevangenis gehaald en aan den naastbij zijnden boom opgehangen. Doch ziet, er zijn maar weinig boomen in dien Staat en velen uit Nebraska ontkomen daardoor. Het Berlijnsche spotblad Ulk geeft de volgende niet onaardige woordspelling //Hoe komt het, dat Bismark, die zoo tegen de Polen uitvaart, toch zooveel op heeft met allerlei monopolen?" Dikwijls 2 malen in de week werden door Pruisische kooplieden door hen opgekochte var- kens, aan het station te Boksmeer, per spoor naar Duitschland verzonden. Yoor eenige dagen zou dit weder plaats heb ben, en waren reeds, door verschillende boeren aangevoerd, 34 stuks, ter gezamenlijke waarde van f 2000 aan het station aanwezig. Nadat de varkens gewogen en geladen waren, werd echter door den rijksainbtenaar, op last van den controleur te Gennep, op de geheele lading be- slag gelegd, en de koopman, benevens de corn- missionnair, bekeurd, als zonder patent handel drijvende. De boeren konden met leege handen teruggaan, want koopman noch commissionnair waren tot betaling te bewegen. Gedurende de geheele week hebben de varkens in weer en wind in een eng verblijf moeten verwijlen, iets wat op hunne hoedanigheid van aanmerkelijk nadee- ligen invloed zal zijn. Thans is van hooger hand bevolen, dat de varkens, tegen schadevergoeding, weder den koopman ter terugname zullen worden aangeboden, met dien verstande, dat hij die var kens, welke hem niet meer dienstig voorkomen, niet behoeft te nemen, en de prijs, overeenkom- stig hoedanigheid en gewicht, zal bepaald worden, de schade te lijden door den Staat. Aan de leveraticiers zal de bij le levering bedongen koopprijs door den rijks-ontv. te Boxsmeer wor den uit.betaald. Hoe gevaarlijk het is onvoorzichtig te zijn met kleine wondjes, bleek dezer dagen weer te Brekelenkamp. De vrouw van den landman W., die zich in een der vingers had gesneden, ver- leende hulp aan eene andere vrouw, die aan open wonden lijdende was. Nadat vrouw W. die hulp had verleend bemcrkte zij dat haar hand geroepen werden, verkloarden dat de arm moest worden afgezet. Hiertoe kon de vrouw echter niet besluiten. Intusschen nam de zwelling in zoo hevige mate toe, dat de vrouw reeds na twee dagen lijdens aan de gevolgen is bezweken. Het pas afgetreden Kabinet-Salisbury was het twaalfde onder koningin Victoria, of het elfde, indien men als e6n bewind aanmerkt het lange liberaal ministerie van 1859 tot 1866, achtereen- volgens door lord Palmerston en graaf Russell gepresideerd. Het kabinet-Salisbury, in Juni 1885 benoemd, bleef slechts zeven-en-een-halve maand aan het bewind en heeft dus van de twaalf ministeries den kortsten duur geliad. Koningin Victoria regeert thans reeds bijna 50 jaren (sedert Juni 1837). Onze koning Wil- lem III, die 12 jaren later aan de regeering kwam, heeft in 37 jaar reeds 16 ministeries gehad, waarvan een (het eerste ministerie-Geerts- ina) nog geen 4 maanden leefde. Het laugst duurde het eerste ministerie-Thorbecke, nl. bijna 4 jaar. Niet alleen te Hamburg, ook te Miinchen wordt Nederland met eere genoemd op de ijsbaan. Woensdag 27 Januari werd op het Kleinhessel- ohermeer een wedstrijd gehouden door den //Miin- cher Eislauf Verein". Bij den grooten wedloop om het mtesterschap in de vereeniging, waar- aan alleen leden van de club mochten deelne- men zeven hadden er zich aan gewaagd werd de prijs gewonnen door graaf van Rech- teren. De afstand van 1600 meter viermaal de baan rond legde hij in 4 minuten 20| seconde af. Op hem volgde luit. Rosenstengel van het lie inf.-reg. Hij reed er 4 minuten 24 seconden over. Graaf Van Rechteren heeft dus het ineesterschap van de vereeniging ver- worven. (N. R. C.J In het Noordsche //Idraetsblad" komt eene le- vensschets voor van den ouden Paulsen, den vader der bekende schaatsenrijders. De oude Paulsen heet het daarin, is nu 66 jaar en commandeert niet langer bij de zeilwedstrijden, noch maakt de //kunsten" op de schaatsenrijdersbaanhij moet geholpen worden om van en in bed te komen. Paulsen is schaatsenrijder geweest, zoolang de beenen naar hem wilden luisteren. Nog op 50- jarigen leeftijd deed hij zijne sprongen tot groote verbazing van oud en jong. //Wat men goed wil leeren. moet jong geleerd worden", zeide hij en zoo begon een zijner dochtertjes met haar vierde jaar reeds schaatsen te rijdende beenen wilden haar niet dragen en daarom spalkte hij ze. Yoor een kunstrit, die eenige jaren later gehouden werd, droeg men haar op den arm naar de baan, waar zij zich zoo goed hield, dat alle handen in beweging kwamen, om haar toe te juichen. Hare broeders begonnen hunne oefe- ningen op 6 a 7-jarigen leeftijd onder de lei- ding van hun vader, die daarbij stelselmatig van het gemakkelijke tot het moeilijke overging en huu steeds voorhield op beide beenen te rijden. Zooals het dikwijls gaat, de leerlingen zijn den meester boven het hoofd gewassen, maar het belet niet dat een glimlach het gelaat van den oude verheldert, wanneer hij vertelt van de over- wiuningen en de medailles, die //zijne jongens" behaald hebben. Het aantal inrichtingcn te Neerbosch, waar de weesjongens gelegenheid hebben een handwerk te leeren, nam in de laatste jaren sterk toe. In 1869 werd eene klompenmakerij begonnen; thans worden wekelijks 160 tot 180 paar klompen gemaakt. De 2de werkplaats was een timmer- winkel waarin plaats is voor 30 leerlingen. In 1870 werd een kleerenmakerswinkel begonnen. waar nn reeds 20 leerlingen met hun meester werkzaam zijn; in hetzelfde jaar werd met de drukkerij een aanvang gemaakt en deze vooral heeft eene groote uitbreiding gekregen. Thans is de drukkerij uitgebreid tot 2 groote lokalen, een te Nijmegen en edn te Neerbosch. Men

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3