Paardenmarkten ^1^ TOILETZEEPTaBRIEK S. J. LEEK. INGEZONDEN STUKKEN. OMNIBUS. ADVERTENTIEN. HAARLEM Verhuisd: W. i. SON, Tandarts, SNELLE AFLEVERING. AMSTERDAM. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Er was eens een man, die eieren kon laten staan. Tot dezen man die Klumbumbus heette, zeide de Koning van Spanje op een dag 91A AND AG den Jen A A RT VR I.I DAG den lfien APRIL e.k NIEUWENDIJK hoek DAM ROKIN (stille zijde) 33. AMSTERDAM. ROKIN 60, AMSTERDAM. |i§ U „FXOIA", binderij en muziekdrukkerij aan toegevoegd is. Niettegenstaande een en ander meer dan f 80000 heeft gekost, is sedert toch meer dan f 70000 uit de overwinst van de drukkerij in de kas der weesinrlchting gestort. De tijdschriften en bladen door de weesinrtchting uitgegeven, tellen thans 16000 abonn^s. In 1869 were ook begonnen met eene boer- derij. Men ziet daar nu reeds 39 stuks hoorn- vee, 6 paarden enz. Behalve andere gewasseu vetbouwde men, alleen in 1885, 1600 hectoliter aardappelen. De schoenmakerij, die tegeenwoordig 800 per- sonen voortdurend van schoeisel voorziet, werd opgericht iu 1874 en de tuinderij en bloem- kweekerij in 1875. Bij de Weesinrichting staan reeds meer dan 800 vrnchtboomen. In 1873 werd met het metselvak en in 1880 met de meubelmakerij een aanvang gemaakt. In de volgende kwamen er een sehilderswerkplaats en eene smederij bij. Het getal aanvragen tot opname van weezen was in den laatsten tijd weer zeer groot. Uit New-York wordt aan the Grocer gesclireveii: De zoogenaamde fabricatie van kunst-eieren is reeds meermalen bespot of als scherts aangezien, maar voor eenigen tijd werd zekere Onder donk, in Rock land County, New-York, beboet met 50 dollars en de kosten, omdat hij, zoo het keette, versche eieren verkocht tegen lagen prijs, die bij onderzoek bleken kunst-eieren te zijn; zij waren vervaardigd door een firma in New-Jersey. De schalen of doppen waren van kalk en krijt vervaardigd, het wit van een albumen-houdende zelfstandigheid en de doiers van gemalen wortelen en saffraan. Het bedrog was gemakkelijk te ontdekken bij het koken, want het doier en het wit werden niet afzonderlijk hard. Waarde lezers! wat hebt gij in de laatste jaren veel gehoord en missehien ook veel gezien x) van de Transvaal. Hoe hebben de nieuwsbladen als om strijd alles wat zij machtig konden wor- den rijp en groen", in hunne koloinmen opge- nomen over dat land daar in Zuid-Afrika, hetwelk bewoond wordt door de //Hollandsche boeren" 1 Niet altijd waren die artikelen ge- schikt den oningewijde een juist denkbeeld van de Transvaal en de Transvalers te geven. Nu eens werd het te hoog geioemd, dan weder, helaas! te diep vernederd. Noch, die cou- ranten-artikelen, noch de boeken van de heeren Lion Cachet en Tromp, hebben een juist denk beeld gegeven van den stand van zaken in de Zuid-Afrikaansche-Republiek. Ook de Trans- vaalsche Deputatie heeft, missehien door de schuld der Nederlanders zelve, niet op juiste wijze aangetoond, wat dat land is, en voor wie het geschikt is 2). Trouwens daartoe zijn die heeren ook niet naar Nederland gekomen. Toch is de vraag: //Welk soort van land is Trans vaal?" en //is het geschikt voor Emigratie?" in de laatste jaren op veler lippen geweest en nog heden houdt menigeen er scich mede bezig. Het is daarom dat ik wil trachten een en ander mede te deelen waardoor deze vragen eenigermate beantwoord kunnen worden. Mij er bepaald op toegelegd hebbendeland en bevolking (in de jaren welke ik daar doorbracht) te leeren kennen; ingedrongen zijnde in de gewoonten en zeden der Transvalers; bekend geworden zijnde met de politiek en godsdienst van dat eenvou- dige, maar tevens goede volk, geloof ik mij in staat te mogen rekenen naar waarheid de zaken te kunnen mededeelen, en veler vragen te kun nen beantwoorden. //Welk soort van land is Transvaal Transvaal (ik zal zeer kort zijn) is een land dat minslens 10 maal grooter is dan Nederland en een blanke bevolking heeft, zoo groot ongeveer als Haarlem. Het is rijk voorzien van water en uitmuntend geschikt voor den Landbouw en veeteelt. Niet alleen alles wat in Nederland groeit wordt, of kan daar met goed succes aan- 1) Op de Arasterdamsche Tentoonstelllng in 1883. 2) Uitgezonderd de goeden; b.v. die van X, IJ, welke eenige maanden geleden in liet Ilandelsblad gepubliceerd werden. gekweekt worden, maar ook de tropische planten en vruchten gedijen in de meeste provincien van Transvaal zeer goed. De Hollandsche boer welke in Transvaal gekomen is, heeft zich nooit over zijn' verhuizing beklaagd, want zonder onderscheid gaat het hem daar goed. Het klimaat is van dien aard dat de boer er tot heden niet over gedacht heeft stallen voor zijn vee te houwen, (hoewel ik dit zeer verkeerd vindt en zeker door Hollandsche boeren ook wel veranderd zal worden). Het land heeft le- hoefte aan plaats en lelooning voor tiendui- zenden flinke, nijvere boeren, en hij die daar lieen gaat met een paar flinke handen, eenige duizenden guldens en een paar werkzame knech- ten, zal na eenigen tijd den Hemel danken, dat zijn' voeten Transvaalschen bodem gedrukt hebben. De districten, Utrecht, Wakkerstroom en Pretoria zijn bij uitnemendheid geschikt voor de veeteelt. Boeren te ontmoeten die in het bezit zijn van 2000, 3000, 4000 schapen en 300, 400, 600 stuks groot vee, benevens van paar den of muildieren, behoort tot het alledaagsche. Potchefstroom, Heidelberg, Rustenburg, Mid- delburg, Utrecht e. a. districten, zijn bij uit nemendheid geschikt voor den Landbouw, terwijl de andere districten ook niet te versmaden zijn voor dit doel. In Pretoria en Zoutpansberg, gelukt de koffie-teelt goed; terwijl thee, suikerriet en katoen er aangekweekt kunnen worden en ook reeds aangekweekt worden. Katoen niet zoozeer, maar toch groeit zij evenals het mahoniehout, in de noordelijke districten in bet wild. De zuivel-bereiding evenals de wai moezerij en vruchten-aankweeking, levert vooral bij de groote dorpen, Pretoria, Potchefstroom, Lijdenburg, Hei delberg, e.a. zeer goede resultaten op. Yooral kaasmakers zouden er goede zaken kunnen doen. Brengt de boer die daarheen gaat, flinke land- bouw-gereedschappen mede, welke, hoewel in den laatsten tijd ineer en meer ingevoerd, schaarsch zijn, dan zal hij binnen weinige jaren honderden mudden tarwe, mais (Turksche tarwe) gerst en haver naar Natal, de Oranje-Vrijstaat, Kimberley en naarde(oude) Kaap-Kolonie kun nen uitoefenen; terwijl ook de Lijdenburgsche, Pretoriasche- e.a. goudvelden in de Transvaal, door de toestrooming van delvers, deze artikelen meer en meer beginnen te vragen. Legt men zich meer toe op de ooft-teelt, dan zal men ook deze producten als appelen, peren, perziken, oranje-appelen, citroenen, vijgen, amandelen, granaat-appelen, druiven, enz. met goede winsten naar dezelfde markten kunnen vervoeren. De boer heeft evenwel in het oog te houden dat Transvaal tot heden, nog niet iu het geluk- kig en zoo zeer gewenschte bezit is van een spoor- weg; dat Transvaal, evenals alle berglanden van dien aard, geen scheepvaart op hare vele rivieren kan hebben. Hij moet dus zijn produc ten vervoeren met zijn eigen //ossenwagens", het verplaatsbare huis der boeren. Geen boer wordt er in Transvaal gevonden die niet in het bezit van zulk een vervoermiddel is, en de Hollandsch boer die emigreert, doet wel, zoodra hem dit mogelijk is, zulk een wagen of te koopen, of te laten maken. Maar ik word te uitvoerig. De lezer heeft beinerkt dat ik als iu eenen adem ook de tweede vraag beantwoord heb: //Is Transvaal geschikt voor Emigratie?" en wel in bevestigden zin.1) In een brochure, die weldra het licht zal zien, hoop ik nader over Transvaal en de Transvalers de Jcansen voor Ernigranten, de verhouding ius- schen Transvalers en Hollanders, enz. te schrij- venterwijl ik juist naar Holland gekomen ben, om door lezingen het Nederlandsche volk iu te lichten wat Transvaal en voor wie het geschikt is. In Haarlem hield ik op 4 Eebruari (zie Haarl. Courant 6 Eebruari jl.) en te Zaandam op 18 Eebruari (zie Purmerender—Courant 20 en Zaanlandsche Courant 21 Eebruari) reeds rnijn eerste lezingen terwijl ik van vele andere plaatsen reeds nitnoodigingen daartoe ontving. Er zijn ook Ernigranten voor wie Transvaal niet geschikt is; b.v. voor hen die veel of geen geld hebben en zonder arbeid willen leven. Daar ik dit geheel en al uit eigen beweging en uit liefde en dankbaarheid jegens de Trans vaal doe, eiich ik van die plaatsen waar men mij wenscht te doen optreden, slechts een billijke vergoeding voor reis- en verblijfkos'en, daar mij deze zaak geen //schat in den zak" behoeft te brengen. Mochten er in Noord-llolland vereenigingen of particuliere personen zijn, die mij in hunne plaats willen doen hooren en daartoe nog geen aanzoek deden, dan verzoek ik hen dit mij te doen weten zoo spoedig zij dit kunnen en wen- schelijk achten. De tijd dien ik in Holland vertoef zal kort zijn en het is dus niet wen- schelijk voor mij uit Gelderland naar Noord- Holland, of uit Groningen naar Utrecht te moeten komen, mair alle plaatsen zoo geregeld mogelijk in volgorde te bezoeken. Brieven aan n. ij verzoek ik beieefd te rich ten aan den uitgev van dit blad, de Ileer J. H. de Bussy Rokin 60, Amsterdam. Inmiddels heb ik de eer te zijn UEDw. John P. De Rot. Een onderwijzer aan cen plattelandsehe school de Arnh. Ct. zegt niet welke gaf aan de hoogste klasse als opstelde geschiedenis van Amerika. Een der jongeus schreef het volgende Klumbumbus, kunt ge Amerika voor mij ont dekken Ilier hebt ge een schip en alles wat er voor noodig is, en vaar nu maar weg. Ja, antwoordde Klumbumbus, dat is juist iets van mijn gading, en hij begaf zich op weg. Na verloop van drie maanden zeide de stuur- inan van het schip tegen Klumbumbus Klumbumbus, ik zie nog geen land. Het ei staat ook nog niet, zeide Klumbumbus vaar maar flink door. Na veertien dagen kwam de stuurnnn weer bij Klumbumbus en sprak Klumbumbus, ik zie nog geen land. Het ei staat ook nog niet, antwoordde Klum bumbus; vaar maar door, zoolang als ge kunt. Zoo vaarden ze nog eenigen tijd. Op een goeden dag kwam de stuurman bij Klumbumbus en riep Klumbumbus, Klumbumbus ik zie land Dat heb ik je immers wel gezegdHet ei staat nu ook, antwoordde Klumbumbus. En ze stapten aan wal, maar zagen niet an- ders dan pikzwarte menschen. Goeden dag samen, zeide Klumbumbus; heet het bier Amerika Ja, zeiden de zwarten. Zijn jelui dan de negers? J a, dat zijn wij. Maar dan zijt gij zeker Klumbumbus Geradenantwoordde Klumbumbus. Ach, goede hemeldan helpt er niets meer aan! dan zijn wij ontdekt, 1 Onder Zakkenrollers. A. Wat loop jij er toch ongegeneerd lieen, met je handen in je zakken en dat nog wel op Zondag! B. Ja, zie je, dat heeft zoo ze'n vreden de heele week steek ik me handen in eens andermans zakken, en dan liou ik er gewoonlijk den Zondag voor, om ze in mijn eigen zakken te steken. Jansen komt op straat iemand tegen die hij voor zijn vriend de Bruin aanziet. //Dag de Bruin." //Dag de Zwart." vlk ben de Bruin uiet!" //En ik ben de Zwart niet-" //Slaap je Marietje?" >Ja, mama; en u weet dat de doktergezegd heeft dat u me niet wakker rnogt maken om me integeven. TE zullen worden gehouden op EN OP Haarlem, 19 Eebruari 188G. Be Burgemeester, E. A. JORDENS, VAN DEN NAAR HET GEVESTIGD In HET GEBOUW „De Zeven Kerken van Home" Deze D r u k ke r ij is hoofdzakelijk ingericht voor SPECIALITEIT voor Beursbericliten, Hun- delscirculuires, Verslagcn van Maatscliap- pyen, Catalogussen, Pryslysten, Bestekken, enz., waarvan ook desverkiezende de verzending wordt waargenomen. YQO Rhumatielc aandoeningen enz. Men behoeft niet te twijfolen of rhumatiek, zennwaandoening en dergelijke pijnlijke kwalen heerschen altijd onder een groot deel onzer be volking. Het aantal getuigschriften van gene- zingen door Holloway's miadelen is zonder voor- beeld, en behoort onder de aandacht van alle lijders aan deze kwalen gebracht te worden. De pijnlijke deelen moeten gedurende eenige minuten met warme pekel gebet, afgedroogd, en onmid- dolijk met de Zalf goed ingewreven worden. Zij zal door de porien der huid dringen en de grootste verlichting geven. Menig kostelijk menschenlevon gaat jaarlijks verloren, dat gespaard had kunnen worden, indien bij ongesteldheid vroegtijdigde toe- vlucht was genomen tot deze merkwaardige ge- neesmiddelen, die zonder uitzondering blijken zullen heilzaam te zijn, en niet te kunnen sckaden. Doosjes Pillen f 0.80, 1.85, 3. en Potjes Zalf j 6.75, 13.50, 25.00 zijn op fr a n c o aanvraag a comptant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland-, als- mede in HOLLOWAY'S ETABLISSEMENT, te Londen, 533 Oxford Street.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 4