11A A U L EM M E KM E EE. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bjj lit Nimer Woort eei Bpipl. FEUILLETON. 27e Jaargang No. 10. Zaterdag 6 Maart 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. DE BEELDHOUWER \\\"in Abonnementsprij s J. H. de BUSSY, Bokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertenti&n HUGH CONWAY. HOOFDSTUK in. WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. ronder Bijvoegsel n Enkele Nommers 15 Cent. 6.- h 3.- ALJ.E TOEZENDINGEN, TtEDACTIE EN UITGAYE BETREPPENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 121/* c«nt- Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en adoertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. De hieronder vermelde personen worden in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan- temelden, ten einde opgaaf te doen voor de bijhouding van het bevolking register. Peter Bast gekomen van Eemnes, P. Roeloffs geko- men van Breda, Gerrit Staal. Het bureau van bevolking en den burgerlij- ken stand is geopend 's morgens van 912 uur, 's middags van 14 uur. Van verhuizing binnen de gemeente Haar- lemmermeer, moet volgens art. 91 der algemeene Policie-verordening, binnen veertien dagen ter Secretarie (niet bij den veldwachter) worden kennis gegeven. Overtreding wordt gestraft met eene boete van f 3. Uitslag van de op 4 Maart gehouden publie- ken verkoop van de herberg van J. Kardol en twee huizen onder ddn dak, Hoofdweg bij den Bennebroekerweg. Kooper D. Molenaar,'voor de sotn van 5080. Het getal niet schoolgaande kiuderen, geboren 18741879 bedraagt 538 dat der schoolgaande 1827. BURGERLIJKE STAND van 24 Pebruari tot 2 Maart. OndertrouwdC. van den Bergli en C. Plipse; W. P. Hartman en J. Hendriks. GetrouwdT. A. v. d. Riet met W. P. Kroezen; H. Veldkamp met L. A. H. van Es. Geboren-. Willem, zoon van J. Bledderwijk en C. v. d. Beek; Jacoba Christina, dochter van D. Roodenburg en C. Treur; Cornelia, dochter van J. Haak en J. Cornelisse; Cornells, zoon van C. van Groenigen en A. J. Dege- naars; Leendert, zoon van J. van den Bergen D. Roodenburg; Adriana, dochter van P. v. d. Stelt en C. SleeuwenhoekAnna Gerritje, doch ter van L. Roubos en A. Verkuijl; Willem, zoon van K. Millenaar en A. van WijkCor nells en Maria, zoon en dochter van W. Boere en G. Neefjei; Maartje Maria, dochter van P. de Haan en M. Kool; Helena Prancina Wil- helmina, dochter van J. Lammerse en A. P. de Hoog; Sophia Adriana, dochter van A. Lan- geveld en M. van der Meer; Abraham, zoon van A. Eigenhuis en M. E. Horstmeijer; Clara, dochter van A. v. d. Sluijs en J. de Leeuw; Maurits, zoon van M. van Tol en P. Hogen- boezen; Jan Dirk, zoon van A. v. d. Heuvel en J. v. d. Heuvel; Antonia, dochter van A. Jongeneele en G. Harding. Overleden-. Antje, oud 2 jaar, dochter van P. Smit en C. van Liempt; Kommertje Rumph, oud 60 jaar, Wed. W. Hofuian; Augustinus, oud 6 maanden, zoon van B. Rijgersberg en J. Spoor; Ivo Verbeek, oud 46 jaar, gel), met S. de Graatf. Levenloos Geboren1 kind van A. v. d. Boscii en J. de Jong. De iirwa Nettlefold, schroevenfubrikanten te Smith- wick, hadden n.l. de looneu 10 pCt. verminderd, omdat volgens hun zeggen de concurrentie met het Duitsch fabrikaat anders onmogelijk werd. De werklieden namen hiermede geen genoegen, staakten den arbeid en begonnen, waarschijnlijk niet willende onderdoen voor hunne brooders in Yar mouth, Liverpool enz. de glazen in te gooien en andere verwoestingen aan te richten, terwijl de directeur werd onthaald op een regen van steenen. Ongeveer 4000 man togen daarop naar Birming ham, maar de politie had de noodige versterking gekregen, en slaagde er in de werkstakers uit elkaar te jageu en eenige belhamels te arresteeren. Ook in Manchester hebben de socialisten zich niet onbetnigd gelaten en is het Zondag j.l. woest toe- ENGELAND. Een nieuwe uitbarsting van onte- vredenheid, thans te Smithwick bij Birmingham, heeft het bewijs geleverd, indien dit nog noodig was, dat de geest van ourust en verzet zich over het ge- heele Vereenigde koninkrijk onder allerlei klassen van werklieden uitbreidt. Nadat er eene socialistische bijeenkomst was ge houden, kwam een groote massa werkeloozen en gepeupel op de been, en moesten ook daar de gevels der huizen het ontgelden. Glazen werden ingeworpen, allerlei buitensporig- heden begaan, totdat de politie de benden uit elkaar joeg en ettelijke arrestaties bewerkstelligde. De zaak der Londensche socialisten is thans in behandeling. De beklaagden hebben een aantal getuigen a decharge opgeroepen, o. a. den vroegeren chef der politie, Kolonel Henderson. Nieuws op politick gebied is er weinig. De heer Holmes, lid van het voormalig kabinet Salisbury, heeft heden aangekondigd dat hij de motie om de beraadslaging aan te vangen over het budget van het burgerlijk bestuur, zal bestrijden door bet in- dienen van een amendement, waarin verklaard wordt dat bet Huis ongeneigd is om zich met dat budget voor Ierland bezig te bouden, zoolang bet niet onderricht is over de politiek der Regeering, ten opzichte van de bandbaving der maatscbappelijke orde in Ierland. Aan the Standard werd uit Australie bericht dat het verlies der Commercial bank of South- Australia op 300.000 gescbat wordt. De directeur der bank is outslagen en wordt streng bewaakt. PRANKRIJK. Is de verbouding tusschen werk- gevers en werklieden op vele plaatsen in Engeland gevaarlijk en gespannen, in Frankrijk is dit niet minder bet geval. De werkstaking te Deeazeville is algemeen en de toestand zeer kritiek. De arbeiders eischen terug- roeping van den ingenieur Bias en verhooging van loon, en dreigen, zoo bunne eischen niet ten voile worden ingewilligd, tot geweld te zullen overgaan en alle hoogovens te zullen blusschen. Do troepen- macbt is aanzienlijk versterkt, en bet zal wel hier- aan te danken zijn, dat bet nog niet tot eene uit barsting is gekomen. De ontvangsten der Suez-Kanaal-Mij. hebben gedurende Eebruari 1886 fr. 4.440.000 bedragen, tegen fr. 4,820,000 in dezelfde maand van 1885, dus fr. 380,000 minder. Van 1 Jan.28 Eebr. jl.is deontvangstfr. 9,310,000 geweest, tegen fr. 9,430,000 in hetzelfde tijdperk van 1885, dus fr, 120,000 minder. Aan The Standard wordt het volgende uit New-York gemeld: De New-York Herald behelst een telegram betreffende het Panama-kanaal, waarin gemeld wordt dat Frankrijks regeerings-commissaris, Rousseau, heeft voorgesteld het plan van een open kanaal te vervangen door een kanaal met eene reeks sluizen. Alsdan zou bet Panama-kanaal met eene verdere uitgifte van 600 millloen frank door middel eener loterij-leening, binnen den door den heer De Lesseps geraamden tijd voltooid kunnen worden. De Parijscbe correspondent der Standard ver- meldt dat de beer De Lesseps aan de Panama- kanaal-maatsch. seinde, dat bij goeden voortgang in de Panamawerken bad gevonden en Woensdag naar Frankrijk zou terugkeeren. Het bericht, dat de Franscbe regeeringscommis- sarissen een ongunstig rapport zullen uitbrengen, maakte te Parijs weinig indruk. Het tractaat met Madagascar is door de Kamer van Afgevaardigden met 459 stemmen tegen 29, goedgekeurd. DIT HIT EnOBLSCH VAN 9) Eugenie zweeg. Indien zij al van plan mocht geweest zijn haar hart voor hare tante uit te storten, was het er thans het geschikte oogenblik niet voor. Zij ging naar hare kamer met het plan aan Gerald te schrijven maar dien dag werd er geen brief geschreven. En hoe kon zij hem ook verzoeken ten huize van hare tante te komen, na wat er was voorgevallen. »Ik heb hem lief," zeide zij bij zich zelf, //maar ik heb den moed niet alles voor hem op te offerei). Och, waarom moesten wij elkaar ooit ont- moeten Den volgenden morgen ontving zij een brief van Gerald. Er kwam geen enkel verwijt in voor, enkel het verzoek een tijd optegeven waarop hij haar zou kunnen ontmoeten. Mevrouw Cath- cart pastte goed op. Voor dat James Herbert dien morgen nog uit bed was gestapt, had zij hem doen weten dat er een brief voor Eugenie was bezorgd. James zocht onmiddelijk zijn zuster op. Hij begroette haar vriendschappelijk. //Eugenie", zeide hij. //Natuurlijk hebt ge u nu al die onzin met betrekking tot die beeld- houwer uit het lieve hoofdje gezet?" //Het is geen onzin." //Welnu, indien ge voornemens zijt koppig te wezen, zal ik genoodzaakt zijn tusschenbeide te komen. //Hebt ge hem nu onlangs nog ontmoet." //Tante ging naar zijn atelier ik was er bij." //Tante had verstandiger inoeten zijn. Indien zij U aanmoedigt zullen wij ongenoegen krijgen. Schrijft ge elkander of niet Zeg mij de waarheid." //Ik spreek altijd de waarheid. Heden morgen heb ik een brief ontvangen. Ge moogt hem lezen." Zij stak hem Gerald's brief toe, maar hij weerde die af als een ding dat zijn aandacht niet waard was. //Hebt ge hem beantwoord?" vroeg hij. //Nog niet, njaar ik ben juist van plan het te gaan doen.'' Haar broeder bleef nog bedaard en beleefd, maar er speelde een verachtelijke, ongeloovige glimlach om zijn lippen. //Indien gij U met kracht en geweld als een dwaas aanstellen wilt, kan ik er niets tegen doen. Indien gij, met uw schoonheid en maat- schappelijke positie, op een zolderkamertje ver- kiest te gaan leven dan moet gij zulks maar doen. Toch rust er op mij als uw broeder een zekere verantwoordelijkheid, die niet minder zou zijD al was uw aanbidder de eerste van het land. Ik moet een onderzoek instellen naar zijn karakter en zpdelijke waarde dat soort volkje is gewoonlijk vrij losbandig." //Ge kunt juist zooveel onderzoeken als ge zelf verkiest." //Uitstekeud. Nu nog een gunst een bevel, het laatste dat ik zal vragen of geven. Ge zult dezen brief niet beantwoorden ge zult de man niet ontvangen voordat ik mij van deze pun t en op de hoogte heb gesteld. Is het niet te veel gevergd, Eugenie?" Zij besefte ten voile de juistheid zijner op- inerkingen was zij misschien zwak genoeg om inwendig verheugd te zijn over eenig uit- stel? Maar Gerald's beeld rees voor hare ver- beelding op. //Gij moet een tijd bepalen," zeide zij. //Zoo ongeduldig smacbtend naar ware liefde en maatschappelijke vernietiging," zeide Herbert met verachting. //Ge zult toch zeker wel geduld hebben tot over een week." Het was langer dan zij bedoeld had. Maar de verachtende manier van doen van haar broe der, besliste de zaak. Wel nu dan," zeide zij, //tot heden over een week." De belofte eenmaal gegeven, sprak James Herbert niet verder over de zaak, maar hield zijne zuster het volgende half uur bezig met

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1