BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Strenge en zachte winters, Nu was er, indien zij zich zelf slechts kon overwinnen, een eenvoudige gemakkelijke weg ter uitkomst open. gewone reserve wordt een bedrag van M. 438,328 gebracht tegen M. 393,137 in 1884, terwijl op nieuwe rekening M. 299,235 wordt aangebracbt tegen M. 24,134 in 1884. De balans heeft devol- gende hoofdcijferswisselportefeuille N. 47.96 mm. effeeten M. 22.00 mm. aan die in consortia M. 844 mm., debiteuren M. 105.55 mm. crediteuren M. 64.31 mm., accepten M. 31.26. D0 vertegenwoordigers ongeveer 2 maanden geleden, door de Disconto-Gesellsckaft te Berlijn, de Deutsche Bank en de firma Krupp naar China gezonden, om daar ter plaatse alles na te gaan wat samenhangt met het veel besproken plan van het uitgeven eener Chineesche leening, hebben nu hunne plaats van bestemming bereikt. Met het oog op de bekende mertedinging in deze zaak van Ameri- kaansche, Engelsche en Fransche zijde, zal het nog wel wat duren, voordat de Duitschers van bepaalde voorstellen melding kunnen maken. FRANKRIJK. Zooals te voorzien was is het voorstel tot verbanning der koninklijke en keizer- lijke prinsen met groote meerderheid door de Kamer van Afgevaardigden verworpen. De minister de Freycinet kwam tegen het voor stel op als zijnde dit een inbreuk op de rechten der uitvoerende macht, en verklaarde dat de regee- ring niet zou aarzelen tegen de prinsen de meest krassche maatregelen te nemen, indien zij op eeniger- lei wijze gevaar voor de Republiek mochten ople- veren. Met 345 tegen 195 stemmen vereenigde de Kamer zich met het gevoelen der Regeering. ZWEDEN. Door de Tweede Kamer van den Rijksdng is met 105 tegen 99 stemmen goedgekeurd het heffen van een invoerrecht van twee kronen per honderd kilogram van rogge, tarwe, mais, erwten en boonen. Door de Eerste Kamer was het ontwerp met 7 5 tegen 57 stemmen verworpen. SPANJE. Bij gelegenheid van het huwelijk van de Infante Eulalia, zuster van wijlen Koning Alfonso, met den zoon van den hertog de Montpensier, is op verzoek van alle koninklijke iamilieleden, het vonnis van den hertog van Sevilla, 8 jaar gevan- genisstraf, veranderd in verbanning buiten Spanje. TURKYE. De eindelijk tusschen Servie en Bul- garije gesloten vrede is een eigenaardig soort vrede, en uit de langdurige onderhandelingen is het letterlijk onmogelijk op te maken wat er eigentlijk bepanld is. Het Berlijnscho spotblad Ulk gaf daarop dezer dagen een niet onaardige charge, Een dokter heeft een patient, die aan slapeloos- heid lijdende was te vergeefs chloraal hydraat en morphine in'puitingen toegediend. Ten einde raad schreef bij hem voor, 's avonds te bed liggende al de tusschen beide staten gewisselde stukken door te lezen. Indien dat niet hielp, gaf hij hem op als een verloren man. Volgens de laatst ontvangen berichten schijnt men in Griekenland eenigszius tot kalmte te komen, waartoe de wetenschap dat een leger van 180.000 Turken in Thessalie gereed staat de Grieken aan te tasten niet weinig zal hebben bijgedragen. Met 44 tegen 16 stemmen heeft de T veede Kamer het wetsontwerp tot vaststelling der begin- selen van het gevangeniswezen goedgekeurd, nadat met 54 tegen 12 stemmen was aangenomen het amendement der comm. van rapp., op art. 20 om de kromsluiting als disciplinaire straf te doen ver- vallen. Yerder nam de Kamer in behandeling het ontwerp houdende wijzigingen in de wet tot rege- deze had zijn deur gegrendeld en zich op den grond geworpen. De woorden van James Herbert hadden indruk op hem gemaakt, en zijn vertrouwen op Eugenie's standvastigheid was misschien niet zoo groot als hij zich wel verbeeldde. Morgen zou hij zijn vonnis vernemen. Hij hield zich overtuigd, dat, indien zijn brief niet binnen vier- en twintig uur beantwoord was, James Herbert de waarheid had gesproken. Eugenie bemerkte dat haar broeder bepaald een profeet was. Sir Ralph Norgate deed zijn aanzoek, en toen hij geweigerd was, zeide hij haar dat hij haar antwoord niet als onherroepelijk beschouwde. Zij, van hare zijde, sprak niet over hare liefde voor een ander. Toen zij daarna Gerald's brief onlvangen had, volgde zij haar's broeder's raad, en dacht over alles nauren en uren lang zat zij ter neer, en trachtte zich zelf er toe te brengen den brief te beantwporden z-ioub liefde en trouw haar eeboden. ling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten en van de consulaire rechtsmacht, welke wijzigingen noodig zijn geworden ten gevolge van het nieuwe Straf- wetboek. Artt. 121 worden goedgekeurd. Op art. 22 (regelende de wijze waarop gevange- nisstraf in Ned,-Indie zal worden ondergaan) stelt de heer Van Gennep twee amendementen voor lo. om geen strafverhooging te bepalen indien de straf in gemeenschap wordt ondergaan en 2o. om de niet-toepassing vau het tweede lid van art. 19, Strafwetboek, te doen vervallen en derhalve ook in Indie den veroordeelde vrijheid te geven na de eerste 5 jaren den verderen straftijd in eenzaam- heid te ondergaan. De heer Kist verklaarde namens de commissie van rapporteurs geen bezwaar te hebben tegen deze amendementen. De Minister van Justitie verklaarde deze amende menten over te nemen. Art. 22 wordt goedgekeurd. Bij den considerans verklaarde de minister aan den heer Kist er geen bezwaar in te zien, een nieuwe officieele uitgaaf der consulaire wet te doen gereed maken. Het geheele ontwerp werd daarop eenparig aange nomen. 0*0 He afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs omtrent de wetsont- werpen lo. voor de uitgifte der mijnconcessien in Nederl.- Indie de heeren Kielstra, W. Van Dedem, Schim- melpenninck, Van Gennep, en Schimmelpenninck Van der Oye 2o. tot conversie der 4 pCts. staatsschuldde heeren Gildemeester, De Bruijn Kops, Schimmel penninck, Verniers Van der Loeff en Van Delden. He Kon. bewilliging is verleend aan de Statuten der Deli-Brouicerij te Nieuwer-Amstel met een kapitaal van f 300.000. Als directeur treedt voor de eerste maal op de heer H. E. Beuker; als tweede directeur de heer jhr. B. A. Engelen van Pijlsweert; en evenzoo als commissarissen de heeren jhr. Th. A. C. Be Geer, mr. K. A. W. L. Hazelhoff Roelfzema en J. K. Huysinga. 0*0 Het bestuur der Hollandsche Suikerraffina- derij bericht, dat de leening van 400,000 tegen eene rente van 4yg pCt. in haar geheel d pari ge- plaatst is. Het bestuur heeft echter voor aandeelhouders de bevoegdheid voorbehouden in die leening deel te nemen, in verhouding ieder tot het getal der in zijn bezit zijnde aandeelen, voor zoover dit in ronde sommen van /1000 mogelijk is. Aandeelhouders, die van deze bevoegdheid wen- schen gebruik te maken, worden verzocht daarvan onder opgave der nummers hunner aandeelen uiterlijk op den 13den Maart a. s. kennis te geven aan deu heer D. Oolgaardt Jbzn te Amsterdam, te wiens kantore Keizersgracht No. 48, de voorwaarden der leening voor hen verkrijgbaar zijn. Na dien dag zal de voorbehouden bevoegdheid vervallen zijn. Naar wij vernemen heeft de commissie van be stuur der kiesvereeniging Burgerpligt, te Amsterdam, besloten om naar aanleiding van de verschijning der brochure van den heer J. J. W. E. Verstege (gepens, luit.-kol. van het N.-I. leger) getiteld Een beroep op het Nederlandsche Folkhet Atjeh-vraagatuk andermaal aau de orde te stellen, en op Dinsdag- avond 23 Maart eene tweede vergaderiug aan dit onderwerp te wijden, ten einde het debat voort te zetten, waartoe in de vergadering van 26 Januarj 11. wegens het buitengewoon late uur de tijd ontbrak. Zij had hem lief. Indien hij bij haar geweest ware, zou hare besluiteloosheid spoedig voorbij zijn geweestmaar zooals de zaak nu was, had zij overvloedig gelegenheid er over na te denken wat haar antwoord op zijn brief zou beteekenen verwijdering van hare vrienden het einde van alle maatsehappelijke eerzucht lange jaren, zoo niet een geheel leven, van ontbering. Eugenie rilde, wanmer zij aan de gevolgen dacht, en wenschte dat zij en Gerald elkaar nimmer hadden ontmoet. Bovendien had zij ook wel gewenscht dat de verzoeking, door den rijkdom en maatschappelijken stand van haar anderen aanbidder, niet zoo groot geweest ware. Wat zou Gerald doen, indien zijn brief on be antwoord bleefp Indien zij zich zelf maar de overtuiging kon schenken, dat haar broeder's oordeel over zijn karakter juist was! Misschien was het moge lijk James had zooveel menschenkennis. Indien zij dat maar kon gelooven kon denken dat Gerald vergeten zoude zou zij het oemnkkeliikpr _vindt»n vpr«t«nrticr te uiir, e„ 0*0 He heeren Ellerman, Harms Co., direc- teuren der „Bagblad-Maatschappij", hebben aan de commissarissen van de leening tot voortzetting van de Amtterdammer medegedeeld, dat zij de uit- gave van de AmsterdammerBagblad veor Nederland, op 31 Maart zullen staken. 0*0 Hoor de Amsterdamsche Socialisten waren de werkeloozen bij strooibiljet opgeroepen tot het houden van een monster-meeting, op Dingsdag j. 1. Be meeting heeft in werkelijkheid plaats gehad, maar monsterachtig groot kon men haar niet noemen. Boor de heeren Domela Nieuwenhuis, Fortuin e. a., werden de gewone redevoeringen gehouden, waarna de menigte op betrekkelijke kalme wijze uit- eenging. Den volgenden dag hadden er opnieuw ver- gaderingen plaats en was de politie hier en daar genoodzaakt van wapenstok en sabel gebruik te maken. Erustige verwondingen kwamen niet voor. Bij de opsomming in ons vorig nummer van onaangename zaken waardoor Amsterdam geplaagd wordt, hebben wij een der voornaamste vergeten, n. 1. het gas, waarover wij trouwens reeds vroeger een en ander mededeelden. Thans is de Imperial Continental Gasassociation door de gemeente beboet voor een som van /1000 per dag, gerekend van af, I November j. 1., wegens het hebben van den zuiveraar tot het verwijderen van ammoniakdeelen op een plaats waar het gas reeds den grooten meter heeft verlaten, die het cijfer aangeeft waarover de gemeente uitkeering erlangt. De gas-maatschappij beweert dat zij alleen daardoor het gas de mate van zuiverheid kan geven, bij de concessie voor- geschreven de gemeente meent dat de zuiveraar daar niet behoort en paste de boete toe, bepaald op het niet uitvoeren der werken naar hare wenschen. Door de beboette maatschappij is reeds een pro test aan den gemeenteraad ingediend. De liberale kiesvereeniging te Assen heeft tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer ge- steld, den heer Van Diggelen. Te Smilde is door de anti-revolutionnaire kies vereeniging Jhr. Mr. M. A. De Savornin Lohman te 's Gravenhnge, tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. 0*0 Be JFsrkmansbode deelt mede dat het Ned. Werkliedenverbond vroeger ten hoogste 45001eden heeft geteld en nu circa 3000 leden heeft; en dat het verlies van leden is toe te schrijven, aan het zich onttrekken van vereeuigingen, om het bedrag der contributie, dat corporatief d. i. uit de kas betaald werd, in eigen kring te kunnen gebruiken, hetgeen men direct voordeeliger vond. Telkens worden bij zachte, strenge of lang durige winters de kronieken opgeslagen om te betoogen hoe voor twee, drie eeuwen, en wel onder wonderbaarlijke omstandigheden, zich win ters hebben voorgedaan. Met Sint Petrus en Paulus liepen de kraaien nog op het ijs, en in een ander jaar, ook in het laatst van Juni' kon niemand zich verwarmen, die laugs de straat girig. Ook oude vrouwen zaten in de zomermaand van 1435 nog met lollepotten aan de kerk en kon- den zich niet verwarmen. Maar wanneer zijn oude vrouwen met eene stoof dan eigenlijk te verwarmen? Als de kraaien van de hitte uit de lucht vallen? Zulke voorbeelden voor langdurige of strenge koude te bezigen, zijn misschien wel wat gewaagd. In onze eeuw was het blijkbaar hem bij zijn woord houdende, haar zelf en mis schien hem behoeden voor iets waaruit onge- luk moest voortspruiten. Zij was geen roman heldin. Zij was niet iemand die licht de wereld zou uittarten, of verachten, waarop het algemeen prijs stelt. Door zijnen vurigen aandrang had Gerald hare liefde gewonnen, maar zij had hem daarvan als het ware altijd een verwijt gemaakt. Zoo redeneerde zoo trachtte zij de ontrouw waartoe zij half besloten had te vergoelijken zoo overtuigde zij zich zelf dat bet voor beiden beter zoude zijn indien zij elkander vaarwel zeiden. En toch wist zij dat zij Gerald Leigh lief had, zooals zij nooit een ander zou kunnen beminnen. Met dezen geestelijken tweestrijd ging de dag voorbij, en de avond viel zonder dat de brief Koq nrnnwrl nrn m niet veel anders dan vroeger, in weerwil, naar verzekerd wordt, de ouderwetsche winters niet rneer voorkomen. In Juni van het jaar 1837 was er bijna nog geen blad aan de boomen en de menschen bibberden, die laugs de straat gin- gen. Op Zaterdag den 8sten Februari 1845 be- gon het streng te vriezen, nadat het reeds in December en Januari gewinterd had. Onverpoosd, soms met sneeuw in Februari, hield de winter aan; vooral in Maart met oostenwind en heldere lucht vroor het buitengewoon. Met Paschen (23 Maart) begon het te dooien. Het was kermis op de Maas te Rotterdam geweest, men zeulde heele scheepsladingen over deijsvlakten van me- ren en vaarten, de Zuiderzee werd nog bereden met kar en paard en druk met ijsschuitjes be- zocht; men gebruik te paascheieren eu kuipte vaat- werk, om het buitengewone geval en ter nage- dachtenis aan zulk een winter, in de Paasch- week op het ijs. Tegen het laatst van April was in de Haarlemmermeer het ijs nog niet gesmol- en in Juli vonden de tuinlieden bij het omdel- van den grond nog heele kluiten hal, dat is bevroren aarde. Op zulk een beruchten winter volgde er een z<56 zacht, dat half Februari de koeien in de weide kondeu gedaan worden. In 1855 daarentegen was het weer raak. Eerst deu 16en Maart begon het te dooien en menigmaal was op den thermometer 's ochtends te 10 uren 8 Fahr., dat is 24 gr. vorst, gelezen. Men had toen nog geen koninklijke meteorologen, weerkaartjes, gebied van hooge en lage drukking of depressie"men deed toen ook nog zoo niet aan weersvoorspellingen, die dikwijls scheef uit- komen. Maar men teekende dan ter loops de eene of andcre weersbijzonderheid aan, en als men //een banz" in het Zuiden ontwaarde, zou het weer wel omslaan. De geheele winter van 1871 en 72 was weer bijzonder zacht. In Fe bruari kon men reeds bonte kapellen, zooge- naamde schoenlappers vangen, die door het ge- opende raam van de woning binnenkwamen. De spreeuwen zaten op het dak naar hartelust te zinjen, het gevogelte kon het niet inloopen met het bouwen van nesten en de kikvorschen begon het te vervelen nog langer hun winterslaap voort te zetten. Zij ontwaakten nog lang voordat de zoogenaamden kikkerbloem, Cardamine pratensis, aan de slootkanten was in bloei gekomen. Le/dtCrt.) Een droevig onheil heeft Woensdagavond te Amsterdam plaats gevonden. Te ong-veer 9 uur ontstond in de Egelantierstraat bij de Baangracht, in een woning door vele gezinnen bewoond, ver- moedelijk door het om vallen eener petroleum- lamp, brand op de voorkamer der tweede ver- dieping. Het vuur breidde zich in een oogenblik tijds naar alle kanten uit. De bewoners vluchtten overal heen, en een der buren, zekeren Broes- man, gelukte het langs de trappen van de boven- ste verdieping een vrouw met een kind te redden. Te veel ontroerd, om te kunnen spreken, had deze vrouw geen woorden om mede te deelen, dat zich nog meer kinderen op de kamer b°- De eerste stap de moeielijkste was gedaan. De eene dag na den anderen ging voorbij en steeds bleef de brief onbeantwoord, totdat haar broeder haar kwam opzoeken. Eugenie, hebt gij op dien brief geantwoord?" Zij schudde ontkennend het hoofd. /»Geef hem mij" zeiue hij. Zij deed zulks eu het was haar eene ver- lichting er van bevrijd te zijn. James scheurde hem tot snippers. Ziedaar" zeide hij: vlk wist wel dat ik op uw gezond verstand kon vertrouwen. Nu is die zaak uit. Het blijft een geheim tusschen ons beiden en ik beloof u er nooit meer op te zul len zinspelen." Hetzij dan ten goede of ten kwade deteerling was geworpen. Zij had hare vrijheid hernomen. Toch verliet zij de kamer met een vloed van tranen in de oogen, en ging tot mevrouw Cathcart. »Tante", schreide zij, //wilt u met mij op reis gaan voor een langen tijd?"

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2