LANDBOUW. RECHTZAKEN. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Landbouwkrediet. Diefstal bij nacht in een kewoond huis. vonden trouwens het vuur had een dergelijken omvang aangenomen, dat het waarschijnlijk toch onmogelijk zou zijn geweest ze te redden. De brandweer trad intusschen spoedig en met kracht op. Met 3 stoomspuiten en 3 handspuiten gelukte het haar de vlam ie bedwingen en den brand tot de twee bovenste verdiepingen te be- perken. Toen zij eehter, ondanks de felle vlam en den verstikkenden rook, de bovenste kamer binnendrong, vond zij daar de lijken van Antje en Pieter Willem Van Wieringen, het meisje oud 12 jaar, het jongentje 16 maanden. Zelfs, volgens de bureu, werd nog een derde kind, Dirk Van Wieringen oud 10 jaar, vermist. Hoe men echter zocht, men vond daarvan geen spoor, zelfs niet de overblijfselen. Men stelle zich de wanhoop der moeder voor nauwelijks tot bezinning gekomen, vernam zij, dat hare kinderen in de vlammen waren omge- komen, terwijl de vader nog op zijn werk was. Toen deze tehuis kwam was het onheil reeds voldor.gen en had hij twee, misschien drie zijner lievelingen op noodlottige wijze verloren. Voor het optreden der brandweer slechts een woord van lof. Het lijkje van het derde kind is den vol- genden dag eveneens gevonden. Den 17den Januari j. 1. kwam een 15-jarige jongen te Dongjum in een herberg en vroeg een glas brandewijn, wat hem gegeven werd door de vronw van den kastelein. Eenige andere be- zoekers, drie boerenknechts, schenan er zooveel aardigheid in te vinden, dat die jongen een glas brandewijn gebruikte, dat zij hem trac- teerden. Binnen een uur had die knaap 7 of 8 borrels gebruikt en moest toen dronken naar huis worden gebracht. De vader, vernemende wat er gebeurd was, heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie, en nu heeft de rechtbank te Leeuwarden de kasteleinsche, wegens het toedienen van sterken drank aan iemand bene- den de 16 jaren, veroordeeld tot f 25 boete of 7 dagen gevangenisstraf, en de drie boeren knechts, wegens het dronken maken van een kind beneden de 16 jaren, ieder tot 21 dagen celstraf. In de veldartillerie-kazerre op Damlust te Utrecht heeft onlangs een treurig misdrijf plaats gehad. In den vroegen raorgen zijn door een veldartillerist op een zijner kameraden, die den staldienst had, drie rovolverschoten gelost het laatste schot was doodelijk. De dader is dadelijk in hechtenis genomen en het lijk naar het hospitaal vervoerd. Het schijnt dat men in Frankrijk er in offici- eele kringen ernstig aan heeft gedacht, Transvaal- sche boeren als vrijwilligers naar Madagascar te lokken, om op die wijze de expeditie tegen Mada gascar op snelle en goedkoope wijze tot een einde te breugen. Het sluiten van den vrede heeft na- tuurlijk dit denkbeeld vaarwel doen zeggen. Een Fransch-Belgische maatschappij is voor- nemens een spoorweg aan te leggen van af de Delagoa-baai naar de Transvaal. Do familie Roth schild, die groote cinnaber-mijnen in die streek bezit, is begonnen die te exploiteeren, ten einde te weten te komen of de opbrengst van die mijnen zoodanig is dat de maatschappij voor de nieuwe lijn daarop zou kunnen steunen. Indien de resul- taten gunstig zijn, dan zal de firma Rothschild het noodige kapitaal leenen voor den aanleg van dien spoorweg. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw, geheel deelende de meening van het Nederlandsch Landbouwcomit6, dat bij den gedrukten toestand van den landbouw pogingen moeten in het werk gesteld worden om den landbouwers zooveel mogelijk op voordeelige voorwaarden de noodige middelen ter uitoefe- ning van hun bedrijf te verstrekken, heeft de afdeelingen uitgenoodigd om aan gemeld hoofd bestuur, zoo mogelijk v66r 15 April, onder- staande vraagpunten te willen beantwoorden 1. Op welke wijze wordt krediet aan den 2. Bestaan er krediet-instellingen in uwe afdeeling? Zoo ja, welke? 3. Welke voorwaarden en welke renten worden, gewoonlijk bedongen De minister van oorlog heeft aan den com- missaris des Konings in de provincie Groningen bericht, dat de rapporten omtrent de poging tot aankoop van inlandsche paarden, in het einde van het vorige en in het begin van het loo- pende jaar in die provincie aangewend, over het algemeen zeer gunstig luiden. Vooral geldt dit van het oostelijk deel der provincie. In enkele weken werden 41 paarden aangekocht, welk getal grooter zou zijn geweest wanneer de commissie niet aan leeftijd ware gebonden. Overigens blijkt dat het oorspronkelijk Groninger ras in genoemde streek bijna geheel verdwenen is door invoer van paar den uit Oost-Friesland, Oldenburg en Hanno ver en door kruising met edele hengsten uit die landen. Over 't algemeen waren de paarden goed geproportioneerd. Ongunstig echter luidt het oordeel over de in de streek geziene heng sten, en in verband hiermede verdient het op- merking, dat vele aangekochte paarden afkom- stig zijn van een in Oost—Friesland gestatio- neerden hengst en een Groninger merrie. Te Ylagwedde was het gehalte merkbaar minder dan in de meer noordelijk gelegen gemeenten. Het gehalte der te Iledum, Garsthuizen, Usquert en Rasquert aangetroffen paarden belooft voor- uitgang, innien op den ingeslagen weg wordt voortgegaan. De nieuwe eigenaar van den Russischen hengst en harddraver, Tabor, jhr. Q. P. A. de Marees van Swinderen, beoogt met zijn aankoop mede de veredeling van het paardenras; hij heeft Tabor ter dekking gesteld op den huize Lem- ferdinge (Paterwolda bij Groningen). Het voor- nemen bestaat evenwel in het volgende jaar eene keuring der veulens te doen houden. Naar de Zio. Crt. verneemt is door den heer J. Cohen, boterhandelaar te Haarlem, tevens lid van de aldaar gevestigde vennootschap Cohen en v. d. Laan, fabrikanten van margarinieboter, een vordering ingesteld wegens laster tegen de heeren Weydom Claterbos te Kampen, dr. L. Mulder te 's-Gravenhage en de firma W. E. J. Tjeenk Willink, uitgever van de Landhouwcou- rant wegens het opnemen in genoemd blad van een artikel door eerstgenoemde ingezonden, waarbij de tweede eenige aanteekeningen gevoegd heeft, terwijl hij in een volgend nummer daar- aan eenige nadere beschouwingen heeft gewijd, welk een en ander compromiteerend zoude zijn voor voornoemden heer Cohen, daar zijn han- delingen bij de naleving van het door hem ge- sloten contract tot levering van boter aan het krankzinnigengeaticht te Meerenberg, in een on gunstig daglicht gesteld worden. De heer Cohen stelt nu een vordering van geleden nadeel in eer en goeden naam en eischt daarvoor een be- drag van f 10.000, of zooveel als de rechter hem meent te moeten toewijzen De koninklijke bewilliging is verleend aan de atatuten der Eerste Nederlandsche Veeverzeke- maatschappij tegen vaste premien //De Veestapel" te Hoorn, met een kapitaal van f 10,000 in 100 aandeelen van f 100, waarin is deelgenomen door de heeren W. J. Volmarij 25, J. N. Donker 25, mej. M. C. Diederichs 3, de heeren J. van der Beek 4, J. Kannegieter Reek 4, R. Wiliemse 4, W. Diederich 5, W. G, Zaal- berg van Zelsl 5, H. S. van Marie 5, mej. M. M. Donker 2, de heeren P. Rinkel 2, I). Hooglandt 3, mej. M. E. Donker 2, mej. J. L. van Batenhurg 3, de heeren V. Urban 4, G. van Dann 3, W. K. Hermans 2 aandeelen. Als directeuren treden op de heeren Donker en Volmarij. Tot commissarissen zijn voor de eerste maal benoemd de heeren W. Diederich, W. G. Zaalberg van Zelst, V. Urban en H. S. van Marie. Te Parijs is thans in het Hotel Continental het landbouwcongres vergaderd onder presidium is streng protectionistisch. Een der behandelde onderwerpen was het nemen van maatregelen om de concurrentie van de tarwe van Bonanza, het vee van Texas en de schapen van Astralie met de Fransche producten op de Fransche markten te beletten. Verscheidene royalistische afgevaardigden namen deel aan de discussie. De vooizitter voorspelde, dat indien, wat graan, vleesch en wol betreft, niet een strengere wet gemaakt wordt, men tot een soort van staats— socialisms komt, waardoor het revolutionair socialisme, waardoor de bestaande orde in de maatschappij zou vernietigd worden. Een ander spreker maakte de opmerking dat de stoomvaart al goedkooper wordt, dat de Engelsche natie voordeel hieruit zal trekken, omdat Engeland een grooten transporthandel heeft en in het bouwen van stoomschepen alle andere mogend- heden overtieft maar dat de Fransche land bouwers er door te gronde gaan en dat die- gene, welke veel geld in landbezit gestoken hebben, in de verwachting hunne inkomsten te verrneerderen, een bittere teleurstelling zullen ondervinden. De landhoeven in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika worden steeds uit- gestrekter en vele er van behooren aan maat- schappijen. De landhoeven in Frankrijk waar veel daglooners werken, verarmen al meer en en meer. Hij deed een beroep op de ter ver- gadering aanwezig edellieden en groote landbe- zitters, om te bewerken dat een beschermde voedingswet tot stand komen en het aantal medearbeiders ter bereiking van het doel van het congres te verrneerderen. Beschuldigd van deze misdaad stond voor het Hof terecht H. de G., een schoenma- ker, geboren en wonende te Amsterdam. In den nacht van oud op nieuwjaar kwam zekere R. v. K. om ongeveer een uur in de tapperij van J. Lavertu in de Tichelstraat te Amsterdam. In zijn vestzak had de bezoeker een zilveren cylinder-horloge hetwelk met een ring beves- tigd was aan een wit stalen ketting, die in zijn knoopsgat vastzat. De man begaf zich dadelijk naar de toonbank en bestelde er een borrel. Hij kwam toen tevens in gesprek met den be- schuldigde, dien hij van vroeger kende; de oude kennis gaf hem de hand, vroeg hem belang- stellend hoe hij het maakte en betastte al pra- tende des bezoekers horlogeketting, waarraede hij een slag om zijn hand deed. Toen nu v. K. eenige minuten later den herberg verliet, be- merkte hij dat zijn horloge verdwenen was. Het vermoeden viel natuurlijk op den besch., die zulk eene hartelijke sympathie voor den bestolene aan den dag had gelegd. Dat't ver moeden juist was, bleek spoedig daaruit dat de besch. op Nieuwjaarsdag het horloge aan een kashouder te koop aanbood. Dit laatste bekende hij, maar hij ontkende den diefstal zelf gepleegd te hebben. Van eene andere mee ning was de adv.-gen. Mr. Jollcs, die e&i jaar celstraf tegen den besch. requireerde. De verdediger Mr. F. A. Eggers meende dat niet bewezen was, dat besch. zelf den diefstal had bedreven en dat zijn client evenmin schul- dig verklaard kon worden aan medeplichtigheid door heling, dewijl niet voldoende bewezen was dat de diefstal zelve bedreven is, op de wijze als het O. M. dit voorstelt. De rechtbank te Maastricht heeft in de fit ting van Vrijdag een voor het notariaat alles- zins gewichtig vonnis gewezen. Door een hypot- heek houder was een notaris aangesproken tot ver- goeding van kosten, schade en interessen, en zulks op grond dat die notaris verzuimd had het noodige te doen bij eene rangregeling der hypothecaire vorderingen, en de schuldeischer uit de opbrengst van het verkochte dus niets had bekomen. De notaris beweerde de oproeping tot het doen van de vordering om in de rang regeling te worden begrepen, aan den eischer, die te Brussel woonachtig is, te hebben opge- wezen. De rechtbank nam aan, dat de notaris, ten wiens overstaan de akte van hypotheek- stelling was verleden en die het borderel namens den schuldeischer had geteekend, ten wiena kantore bovendien domicilie was gekozen, als lasthebber moest beschouwd worden en, bekend zijnde met de formaliteiten, die de wet ingeval van rangregeling voorschrijft, dus ook zorg te dragen heeft dat namens den schuldeischer- lastgever de formaliteiten worden vervuld. De notaris werd dus veroordeeld tot vergocding van kosten, schade en interessen, en tevens in de kosten van het proces. Voor den schuldeischer werd gepleit door Mr. J. J. De Wit, advocaat te's-Hertogenbosch, en voor den notaris door Mr. Haex, advocaat te Maastricht. Uit Andel meldt men aan de N. R. C.: De diefstal en inbraak ten nadeele van den heer C. Noorloos, landbouwer en ontvangerder gemeente, heeft vermoedelijk 's nachts tusschen 11 en 12 uur plaats gehad. De dieven hebben door middel van eenen beitel ot breekijzer de sluiting van een venster vernield, hetwelk diende tot afsluiting van een raam, bestaande uit drie ruiten (zoogenaamd half schuifraam), en zijn vervolgens door het raam in de kamer gekomen, waar zich de brand- kast der gemeente bevindt. Eene in dat ver- trek staande secretaire is zonder verbreking geopend en van al het zich daarin bevindende geld beroofd. Met eenen der in gemelde secre taire geborgen sleutels der brand kast is deze daarop geopend en leeggeplunderd. Men begroot het gestolen bedrag op /110.000. Door het geopende raam hebben de dieven zich verwijderd, en bij huune vlucht een zakje met omtrent /150 voor dat raam verloren, het welk des morgens onder de sneeuw, welke eerst 's nachts tusschen 12 en 1 uur was gevallen werd teruggevonden. De heer Noorloos, die in eene aangrenzende kamer te bed lag, schijnt op het gerucht der dieven ontwaakt te zjjn, opende eene in de gang uitkomende deur, en ontving toen met een stomp voorwerp een slag of slagen, welke hem bewus- teloos in de gang dedeu nederstorten. Des morgens werd hij door een zijner kinde ren aldaar gevonden. Daar de man nog bewusteloos is en de dieven niets, wat eenige aanwijzing kan geven, hebben achtergelaten, zal het der ljustitie, welke dadelijk een onderzoek heeft ingesteld, niet gemakkelijk vallen de daders op te sporen. Nader schrijft men omtrent deze zaak nog. Omtrent den diefstal te Andel deelt de Noord- brabander nog het volgende: De heer Noorloos is thans weder bij bewust- zijn en buiten onvoorziene omstandigheden hoopt men hem binnen enkele dagen geheel hersteld te zien. Een bedrag van ongeveer f 3000 aan bankpapier, dat onder gemeentepapieren geborgen was, is teruggevonden. De justitie, die t»ee dagen zich ter plaatse met het opsporen der daders heeft beziggehon- den, heeft nog niet het minste spoor der schul- digen ontdekt. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen: te Maasluis W. Ringnalda te Loon op Zand; te Soesterberg B. Ten Kate te Eiber- gen; te Arnemuiden (cl. Middelburg) Y. Boots- ma te Lunteren (gem. Eede); te Wageningen H. Feijkes, te Baambrugge; te Bezooien J. v. Ossewaarde, te Doeveren en Genderente Gar- relsweer (Gron.) H. Th. Barbas te Hollandsche Veld (Dr.); te Saaksura G. J. Weiland, cand. te vorden; te Wouterswoude bij Dokkum, P. J. Hop- man, te Ouderkerk aan den IJsel; te Assendelft, J. F. L. Muller, te Gorredijk; te Garsthuizen, G. B. Boomer, te Blauw-Kapel. Aangenomennaar Rijsoord en Strevelshoek, door S. Sleeswijk Visser, te Oost-Kapelle; naar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3