NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Btj Hit Inner Mint een flpepil. FEUILLETON. 27e Jaargang No. 12. Zaterdag 20 Maart 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. DE BEELDHOUWER Abonnementsprijs J. H. DE BISSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertenti&n HOOFDSTUK III. 11) WEEKBLAD IIA A IILEMMEEMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per pott. i, xonder Bijvoegsel n n Enkele Nommers 15 Cent. 6.- ALLE TOEZENDINGEN, BEDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1—6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/* Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en adoertentien worden aangenomen door alle boekliandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden Het aandeel dezer gemeente in de ligting 1886 der nationale militie bedraagt 44 man zoodat vermoedelijk No. 89 het hoogste zal zijn dat met Mei a. s. zal worden ingedeeld. Het aantal gevaceineerden in deze gemeente bedraagt 298. In de afgeloopen week is zekere D. v B. op ergerlijke wijze mishandeld door S. v M. en D. 0. om reden hij dijksgronden gepacht had, die zij liever hadden willen hebben. Bij J. Doets, aan den Spaarnwouderweg B 26, zijn na verbreking van afsluiting vier kippen gestolen Den 11 Mei moet eene verkiezing plaats hebben van drie leden der Proviuciale Staten in het hoofdkiesdistrict Haarlem. OnderlrouiodP. Schrier en M. C. Griekspoor, wed.C. J. Bax en A. v. EgmondP. v. Rijn en L. Kluijt; D. Tanis en M. Labrijn. GelrouwdW. F. Hartman met J. Hendriks C. v. d. Bergh met C. Fiipse. GeborenHendrikus, zoon van C. J. v. d. Putte en J. M. RuigrokDauiel, zoon van J. Walraven en E. KooiLucia, dochter van J. M. v. Veen en J. Kouwenberg; Elisabeth Catharina, dochter van J. v. Rijn en C. Visser; Geertje, dochter van S. Blok en A. Engel; Johannes, zoon van J. v. d. Hoist en J. M. Gedaen. Levenloos Geboren: 1 kind van J. Balk en G. Bruin. OverfedenJohan, oud 6 weken, zoon van D. Jonker en T. Heinis; Johanna Jacoba, 5 weken, dochter van H. Rinek en E. C. Arends Franciscus Cornelis, oud 12 weken, zoon van J. Wijfjes en J. C. D'haene; Aletta Antonetta, oud 3 dagen, dochter van D. van Wijk en A. A. Branderhorst; Hendricus David, oud 6 maan- den zoon van C. Markwat en J. C. v. Bentem; Eldert Kool, 63 jaar, geh. met P. Schilling; Apolonia van Zwet, 74 jaar wed. C. van Zeijl. ENGELAND.Over Gladstone's plannen ten opzlchte van lerland begint een en ander bekend te worden, en indien de mededeelingen van de Standard juist ziju, blijkt het dat Gladstone met geen halve maat- regelen voor den dag komt. De bij Louder heden komen in hoofdzaak hierop neer: Te Dublin zetelt een Iersck Parlement, dat uit slechts eene enkele Kamer bestaat. lerland blijft vertegenwoordigd bij het Parlement te Londen, naar verhouding van zijne bijdrnge tot de inkomsten des Rijks. Aangezien het daarin voor ongeveer 3 millioen pd. st. deelt, zou het dertig afgevaardigden zenden naar het Engelsch Parlement, waar het thans door 105 leden vertegenwoordigd is. Het Iersche Parlement zal het toezicht hebben op de politie des lands, maar deze voortaan niet van vuurwapenen voorzien zijn. Het Parlement te Dublin zal met volledige wetgevende volmacht worden bekleed, behoudens de volgende beperkin- genhet mag niet beslissen over de tolrechten op Engelsche producten welke in lerland ingevoerd. worden; evenmin mag het met vreemde mogend- heden onderhandelen; ook mag het de lands-in- komsten niet gebruiken tot onderstand van gods- dienstige corporatien. Verder zou het groote landbezit onteigend worden waarvoor men berekent eene som van 100.000.000 pd. st. noodig te hebben; het land zou dan tegen geleidelijke tegemoetkoming onder de kleine boeren verdeeld worden. Het eerste gevolg van deze ingrijpende plannen is een kabinets-crisis. De heeren Chamberlain en Trevelyan, schijnen rooral op laatstgenoemd punt niet met Gladstone te kuunen medegaan, en hebben hun ontslag aangevraagd, dat echter door Gladstone nog niet is aangenomen. Hij verzocht den heeren nog eenige dagen op hun post te blijven, en zal trachten door omwerking van het ontwerp aan hunne wenschen tegemoet te komen. Het valt niet te betwijfelen of de plannen van Engeland's eersten minister zullen een geweldigen tegenstand ondervinden bij een groot deel van het Engelsche volk, en nl gelukt het Gladstone, zijne voorstellen door het Lngerhuis te doen aannemen, dan kan men bijua met zekerheid voorspellon dat het Hoogerhuis zijn veto over de zaak zal uitspreken. Dan zal den drang der omstandigheden misschien leiden tot eene hervorming van het Hoogerhuis, eene hervorming die toch slechts eene kwestie van tijd is. In Soudan heeft weer eens eene sohermut- seling plaats gehad tusschen eene afdeeling foura- geurs van het garnizoen van Soeakira en de Arabieren uit het kamp in de Hasheen-vallei. Het gevecht dat niet veel om het lijf schijnt gehad te hebben, liep ten slotte in het voordeel der Engelschen af. De beer Drummond Wolff en Moekthar Pacha kunnen het over het Egyptische bezettings- leger maar niet eens worden. Engeland had voorgesteld de grenzen door Egyp tische troepen te doen bewakeu, doch Moekthar Paeha heeft daarop geantwoord dat deze daartoe volstrekt niet in staat zijn. Na de ondervinding gedurende de laatste jaren met de Egyptische soldaten opgedaan, zal dit ant- woord van den Turkschen gemnciitigde wel niet geheel onverwacht zijn geweest. De grontste deugd toch welke zij tot heden aan den dag legden, bestond in buitengewoon hardloopen van den vijand af! De keus welke het gouveruement gedaan heeft voor den openstaanden post van chef der Londetsche politie, heeft velen niet weinig ver- baasd. Daartoe is n.l. gekozen Sir Charles Warren, thans te Soeakim, voorzeker eene flink vechtgenoraal, doch een man die toch waarschijnlijk van politie-zaken even veel af weet, als de meeste generaals, zeggen weinig of niets. Aangezien er echter eene bezoldiging van 2000 pond sterling aan verbondeu is, zal het verstand misschien wel komen met de betrekking. De London Gazette meldt dat, ingevolge eene overeenkomst met Nederland, van 1 April aan- staande af een pakketpust tusschen beide landen wordt ingevoerd. Het port voor pakketten tot drie pond is 1 sh., van drie tot zeven pond 18 pence. In de vergadering van deelhebbers in de Bank van Engeland, Donderdag gehonden onder voorzitterschap van den gouverneur J. P. Currie bleek dat de netto-winst over het met 28 Febr. ge- einigde halfjnar 706,859 heeft bedragen. terwijl op dien datum de zoogen. rest op 3,722.997 stond. Er werd hesloten, 4J percent dividend over het half jaar uit te keeren, waarna de rezt 3.031,729 blijft. In 1884/85 bodroeg voor beide semesters het dividend 5 pet. Nog steeds achteruitgang in de cijfers van Engelands in- en nitvoerhandel, vooral in de eerste. Iu de maand Februari bedrneg de waarde ran den uitvoer 16.384.000, of 466.000 2J pCt. minder dan in Febr. 1885. De waarde van den invoer bedroeg 26.621.000 of 2.586.000 8J pCt. minder dan in Februari 1885. DUITSCHLAND. Spoedig komen nu de kerke- lijke wetten iu het Hcerenhuis ter tafel, en het zal dus weldra blijken of men ook daar geneigd is met Bismarc'ks coucessies aan de Curie genoegen te nemen. Tegenover de belangrijke concessies door de Re- geeriug gedaan heeft men echter aan eene hoofd zaak vast gehnaden n.l. dat de paus genoegen neme met de bekrachtiging dor benoemingen van geeste- lijken door den Staat Anzeigepjlichten het beroep op den Staat voor geestelijken, die uit hun ambt zijn ontzet. Het voorstel der regeering betreffende het graven van een knnaal van Dortmund naar de Beneden-Ems, d. w. z. naar de haven te Ems, is bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. De onkosten voor den aanleg worden geraamd op 58.400,000 mark. Met het werk zal eerst een nan- vang worden gemaakt, wanneer de gemeenten, welke er belang bij hebben, den grond kosteloos hebben afgestaan of een bijdrage tot bestrijding der onkoi- ten hebben verleend. uit het Engelsch van HUGH CONWAY. Het was eene groote opoffering voor mevrouw Cathcart om het overige van de season te moe- ten missen. Echter kon zij door het nog kortelings gele- den overlijden van den heer Herbert toch niet veel uitgaan, en voor alles was bet noodig te zorgen dat de toekomst van Eugenie op bevre- digende wijze verzekerd werd. En dus besloot zij maar dadelijk zich op te offeren. D. i. de tyd waarin de ariitocratie te Londen ver- toeft en bals en andere feesten gegeren worden. »Ik zal met u op reis gaan, Eugenie, mits ge me belooft de vrouw van Sir Ralph te worden." //Ik kan niets beloven," antwoordde zij, //Maar ga met me, tante". Drie dagen later vernam Gerald Leigh dat Eugenie met hare tante op reis was gegaan, en hij begreep dat met haar alle hoop vervloog. Hij wist tenauwernood meer wat hij deed. Hij ging zelf naar James Herbert en had het ge noegen uit den mond van dien miinheer te ver- nemen dat diens zuster, en Gerald's liefde, zoo goed als verloofd was met Sir Ralph Norgate. Dit nieuws deed hem niet bijzonder san; misschien had hij wel iets van dien aard ver- wacht. Ofschoon hij van 's morgens tot 's avonds in zijn atelier vertoefde, gingen er weken voorbij zonder dat hij werkte. Eindelijk rees hij uit zijne verdoving op, nam een model aan, en begon met koortsachtigen ijver te werk en. Van den morgen tot den avond behandelde en vervormde hij de sinedige klei en, hij had zijne bedrevenheid niet verloren. Ilet werk vor- derde en vorderde totdat de klei ter zijde werd gezet. en een fraai blok wit marmer de plaats in het midden van het atelier innam in afwach- ting van gevormd te worden tot het beeld waarmede Gerald zou trachten de eerste stap te doen op het pad van den roem. HOOFDSTUK IV. Het was in het begin van Mei. De Acnde- mische Tentoonstelling was sedert een week ge- opend tijd genoeg om de verslaggevers der dagbladen gelegenheid te geven het publiek te vertellen wat er te bewonderen viel. Hoe vreemd het ook klinke, dit jaar waren alle critici eenparig in hun boogsten lof over een beeldhouwerk en men voorspelde den maker eene schitterende toekomst. De meerderheid van de go6 gemeente die hare kwartjes of guldens aan den ingang be- taalt, geeft weinig om standbeeldenen dus moet een beeld dat de algemeene aandachttrekt of zeer sehoon, of zeer opzichtig zijn in den regel is dit laatste het geval. No. 1460 van den Catalogus echter trachtte niet de aandacht te trekkeu door goedkoope sentimentaliteit of eene op effect berekende be- handeling. Het was niets dan het luchtig omhulde beeld van een schoon meisje, in den eersten bloei der jonkvrouwelijkheid. Zij was voorgesteld, snel voorwaarts stappende. De armen waren uitge- strekt als om iemand die haar naderde bet welkom toe te roepen, misschien te omhelzen. Haar ge- laat werd door een verrukkelijken glimlach verlicht. De bevalligheid, de ligth id en het leven dat het beeld als ingeblazen scheen, hielden elken voorbijganger staande. De plooien der draperie, de houding van elk wel afgerond ligchaamsdeel, gaven de dadelijke indruk van iemand die zich snel beweegt, en men kon bijna niet gelooven dat zij gedoemd was s eeds in die zelfde hou ding te blijven staan. De algemeene bemerking

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1