BiNNENLAND. LANPBOUW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. - NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Hij was woedend over Leigh's onbeschaamd- heid, maar was te verstandig om er eenige no- titie van te nemen. Echter besloot hij zoo mo- Ecu Tram-Omnibus. FRANKRIJK. De interpellatie Camelinat, over tie werkstakingen te Decazeville, heeft iu de Fransche Kamer tot vrij langdurige debatten aauleiding gegeven. De beer de Ereycinet betoogde de wenschelijkh eid van eene herziening der wetgevende bepalingen op het mijnwezen, naar reclit en billijkheid, maar waarbij geen inbreuk werd gemaakt op het reclit van eigendom. Een door de linkerzijde voorgestelde motie wanr- mede de Regeering verklaard had zich te vereenigen werd ten slotte met 379 tegen 100 stemmen aan- genomen. De oprichting te Parijs van een Iustituut- Pasteur is zoo goed als verzekerd. Reeds werden aanzienlijke bijdragen geschouken door verschillende groote lichamen en tlians is een wets-ontwerp inge- diend en spoedvereischend verklaard. om op de begrooting voor genoemd doel eene som van 200,000 frcs uit te trekken. De tot bed en verkregen resultaten zijn zeer bevredigend en uit alle deelen van de wereld stroomen de gebeten patienten naar Parijs. Wat Mezger is voor hen die verdraaide ledematen of minder goed wcrkende geivricliten hebbeu, is Pasteur voor hen die gev.iar loopen dol te worden. De invoerhandel van Frankrijk heeit gedu- rende de beide eerste maanden van dit jaar eene waarde bedragen van fr. 655,456,000 tegen 717,002,000 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, en de uitvoerhandel eene som van fr. 452,778,000, tegen 390,108,000 in 1885. Het octrOoi bracht in Parijs in de maand Febr. fr. 10,426,532 op, of fr. 212,364 minder dan in Febr. 1885. Over de eerste twee maanden van het dienstjaar 1886 bedroeg de Vermindering fr. 303,237. ZYVEDEN. De invoerrechtan op graan zijn door den Rijksdag bij eene gemeenschappelijke stemming ten slotte verworpen met 181 stemmen tegen 164. AMERIKA. Een der grootste en suelvareudste booten tusscheu Eugeland nn Amerika, de Oregon van do Cmard lineis bij Fore Island totaal ver- ongelukt. Er heeft eene aauvaring plants gehnd met een schip dat regelrecht gezouken schijut te zijn, zonder dat men zelfs den naam te weten is kunnen komen. De Oregon is nog 8 uur drijvende gebleven en dank de uitstekende tucht en orde welke men blijkbaar heeft weten te bewaren onder de ruim 800 menschen welke zich aan boord bevonden, zijn alien gered en door een loodsboot en de stoomer Fulda te New-York gelaDd. De Amerikaansche consul te Panama heeft den burgSmeester Van New-Orleans per telegraaf gewaarsehuwd tegen verdere verscheping van kanaal- werkers, daar reeds lionderden, die door valsche voorspiegeling naar Panama waren gelokt, er geen werk kunnen vinden. Door den heer Gorman, lid van den Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is bij dat lichaam een voorstel ingediend om van alio goederen en koopwaren, geproduceerd in landen Oostelijk van de Kaap de Goede Hoop, wnnneer zij uit plaatsen westelijk van de Kaap ingevoerd worden, een uitvoerrecht te heffen van 20 pCt. der waarde boven de rechten op dergelijke goederen .6H koopwaren, die rechtstreeks van de plaatsen van productie komen. EGYPTE. Men maakt melding van eene ont- dekking die zoo zij waar blijkt te zijn het Egyp- tische gouvernement met vreugde zal vervullen. Er moet n.l. bij Geb-el-Seyd aan de kust van de Roode Zee eene buitengewoon rijke petroleumbron zijn ontdekt, waarvan het bestuur groote voordeelen verwacbt. Nu, indien dit een gouvernement te pas komt, dan zeker het Egyptischo. was dan ook, dat men zou werwachten haar het volgende oogenblik aan de andere zijde van de zaal te zien. Het beeld was onder geen bepaald motto ver- meld, maar zij die hun catalogus opsloegen, von- den onder het nommer en den naam van den kunstenaar, enkele regels poezie //De armen uitgestrekt, Begroet ze een nieuwe liefde, terwijl haar voet vertreed, Wat de eerste liefde bood." Nadat men dit gelezen had keek men natuur- lijk naar de voeten, en zag dan dat de eene voet bloemen vertrad rozen en groote stervormige bloesems. Ettelijke lieden, die het beeld bewonderden, verbeeldden zich het orginieel van dat fraaie gelaat hier of daai gezien te hebben maar, be- halve de beeldhouder was er slechts een, James Herbert, die het ware van de zaak wist. De Tweede Kamer lieeft in hare zitting van Mnaudag jl. het zalmtractaat met Duitschland met 50 tegen 12 stemmen goedgekeurd. Door den heer Reuther is verlof gevraagd den Minister van oor- log te interpelleeren over de zaak De Hollander, zoodat dit muisje nog een staartje schijnt te zullen hebben. De heeren Bahlmann, Brouwers, Haffmans, Reuther en Vermeulen hebben op de voordraclit tot wijziging der Iiulische tariefwet een amende- meut voorgedragen, strekkende om de goederen die van elders dan uit Nederland in Indie ten var- bruik worden ingevoerd met het dubbele reclit te belasten dat van de artikelen uit het moeder- land wordt geheven, tenzij voorzien van een be- wijs van Nederlandschen oorsproug of LeWerking. De voorstellers gronden hun ameiulement op de verandering sedert 1872 der ecouomischo verhou- diugen tussclien de Staten van Europa in het alge- meon en tussclien moederland en kolonien in het bijzonder. Zij wenschen de Nederlandsche iudustrie in onze eigen kolonien schadeloos te stelleu voor het ontnemen van belangrijke deb niche's in het buitenland, vooral nu de kolonien een lastpost ge- worden zijn voor het moederland. De heer Bahlman heeft voorts met 8 leden (de heeren Beelaerts, Godin, Brouwers, A. Van Dedem, Haffmans, v. Pallandt, Reuther en Vermeulen) een tweede amendement voorgesteld dat de strekking heeft om eindelijk het beginsel van tol-eenheid tusschen Nederland en zijne kolonien, wat ten minste de invoerrechten betreft, tot eene waarheid to maken. Dientengevolge willen zij huiden, indigo, koffie, sniker, tabak en thee vrij naar Nederland laten uitvoeren, maar voor den uitvoer van die stapelpro- ducten naar elders dan Nederland rechten volgens tarief heffen. Een ander amendement van de heeren Verniers Van Der Eoeff, Kielstra en Van Gennep strekt om de uitvoerrechten op indigo, koffie, suiker en tabak geheel af te schaffen. I" d® Karlsbader Nachrichten wordt mede- gedeeld, dat Z. M. de Koning van zijn voornemen, om in den aanstaanden zomer weder de gezond- heidskuur te Karlsbad te ondergaan heeft afgezien, en de reeds gehuurde appnrtementen heeft doen afbestellen. Volgens het olficieel verslag, door de Regeeiing uitgebracht betreffende het onderwijs van 1884/85, bedroeg het totaal der als student, d. i. voor alle lessen ingeschrevenen, gedurende dat tijdvak; te Leiden 589 terwijl het blijkens datzelfde veislag aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam tot 615 geklommen was. Naar aanleiding van het feit, dat de heer Hora Siccama zijn concessie-aanvrage voor den aanleg van een haven bij Sclieveningen heeft terugge'nomon, heeft hij besloteri bij adres den Koning te verzoe- ken een commissie samen te stellen tot het instel- len van een onderzoek naar de mogelijkheid, de kosten en de wijze van uitvoering van een zeehaven bij Scheveningen. Heden was het 50 jaar geleden dat te Hen- geloo (O.) de heer C. T. Stork zijn loopbaan als fabrikant begon. Ter gelegenheid van dit feest heeft de firma Stork een pensioenfonds voor haar werklieden op- gericht waarin door de firma zelve als eerste bij- drage f 50.000 werd gestort. Het loon werd tevens met 3 pCt. vehoogd. In eene jl. maandag gehouden vergadering van inschrijvers op aandeelen eener StoombargedieflSt' Rijp en Omstreken-Wormerveer, werd besloteu tot gelijk te voorkomen dat Eugenie-naar de Ten- toonstelling ging. Zij was in de stad, en zou over een week in het huwelijk treden met Sir Ralph Norgate. Toen mevrouw Cathcart twee maanden met hare nicht op reis was, voegde Sir Ralph zich bij hen, en hernieuwde zijn aanzoekdeze keer was hij gelukkiger. Alleen stelde Eugenie als voorwaar- de dat het. huwelijk niet vd6r de lente zou plaats hebben. Zij had aan eenige maanden uitstel behoefte om de herrinnering aan Gerald Leigh uittewisschen. Toen zij dan ook naar Engeland terugkeerde vleidde zij zich, daarin volkomen geslaagd te zijn. Gedurende de laatste dagen had zij nu en dan over het beeld hooren praten, inaar zij had angst- vallig vermeden eenige kunstbeschouwing int.e- zien, vreezende Gerald's naam te zullen tegen- koinen. Toch wenschte zij de Tontoonstelling te gaan zien en wa3 niet weinig verwonderd, toen James, die tegenwoordig de voorkomendheid zelve was, weigerde haar te vergezellen. het oprichten ecner Nanmlooze Vennootschap. Tot directeur en commissarisseu werden benoemd de heeren dr. J. Van der Vliet, dr. M. J. van Leeuwen, J J. C. Sarlet, K. Admiraal en M. Rodenburg. Te Haarlem is onlangs een proef genomen met een tram-omnibus, door den heer Beijnes ver vaardigd. Een tram-omnibus, is eeu vervoermiddel, dat de gemakkon van een tramwagen moet aanbieden en te gelijkertijd niet de moeielijkheden van eeu tram-concessie medebrengt. De heer Allan schrijft over den tram-omnibus, door den heer Beijnes uiigevonden, o. a. het vol- gende in de Haarl. Courant: Het voertuig zelf bestaat uit een gewoneu tram- bak, geplaatst op een rijtuig-onderstel, waardoor men de kleir.ste of scherpst.e hoeken der straten kan volgen. Over 't geheel zijn de samenstelling en de bouw van een gewonen tramwagen gevolgd, met dit onderscheid echter, dat de bak aan den kant van den koetsier, dus aan den voorkant, een gesloten kopicand met een op- en nederschuivend glaspenant heeft. Bovendien is de hierbedoelde ruimte betrekkelijk zeer eng en biedt zij slechts voor twee passagiers de uoodige plaats aan. Het achterbalcon daarentegen is van veel grooteren omvang en biedt, behalve voor den couducteur, genoegzame ruimte aan voor zes personen. De in- gang, die zich aan de achterzijde van het voertuig bevindt, is gelijk aan die van een gewone omnibus. Van overrijden van een passagier, die uitspri gt, kan dus geen sprake zijn. Overigens is de bak van binnen geheel bewerkt als een gewone tram wagen 2de klasse. Do binnenbetimmering bestaat voornamelijk uit gepolitoerd noten- eu esschenhout, terwijl de banken vervaardigd zijn van geperfo- reerde Amerikaanscli-notenhouten zittingen. Het onderstel is geheel in den geest van eeu rijtuig-onderstel" vervaardigd, met dit onderscheid echter, dat de strekkende veeren voorzien zijn van dwarsveeren, waardoor het gemakkelijk niden zeer wordt bevorderd. De wielen komen, evenals bij een gewonen tramwagen, door den vloer van den bak, docli worden door zoogenaamde wielkaslen aan het oog onttrokken die knsten zijn echter zoodanig ingericht, dat zij niet hinderlijk zijn aan de vrije beweging der wielenterwijl het daagvlak van den bak daardoor zoo laag mogelijk boven den beganen grond is geplaatst. Met zulk een tram-omnibus nu, die ongeladen een gewicht vertegenwoordigt van 1650 KG., welke zwaarte bij voile lading (22 personen) tot p. m. 3000 K.G. toeneemt, werd 11. Zaterdag een proef- rit gednan, waaraan ruim een cwintigtal belang- stellenden, en daaronder verscheidene deskuudigen, deeluamen, o. a. de heeren Schadd, directeur der Amst.erdnmsche Omnihus-Maatschappij, Van Reigers- berg Versluys, directeur der Gooische Stoomtram- Maatschappij; Joh. de Jong, lijn-inspecteur der IJsel- Stoomtram-Mnatschappij; Arkes, van wege de Sticht- sche Tramweg-MaatschappijSmulders, machine- fabrikaut; Van Eck, gewezen rijtuig-fabrikant; Leyh, architect, on Michielse, hoofd-opzichter te Haarlem. Die proefrit had plaats eerst binnen Haarlem, waar bij voorkeur die straten werden bereden, wier ver- bindingspunten de kortste hoeken vormen. Zooals b v. Jansstraat-Groote Markt, Smedestraat-Bartel- jorisstraat. Ook de op- en afritten van onderscher dene bruggen worden niet vergeten, en het was vooral bij den afrit van de brug Kruisweg noord- zijde Nieuwegracht, dat de voor'treffelijke eigen- sckappen van den nieuwen tram-omnibus uitkwamen. Intusschen waren een paar heeren, wier t'egenwoor digheid elders werd vereischt, uitgestegen, waarna de proefrit werd voortgezet naar Den Hout, Over- veen, Bloemendaal, terug Haarlem, waarna de heer Beynes de beleefdheid had, zijnen gasten (die nu ruim iy2 uur hadden getoerd) in het Noord- en Zuidhollandsche Koffiehuis- een collation aan te Ge moet er dit jaar niet hcengaan", zijde hij, //het werk van die snuiter maakt een verbazende opgang." //Welnn, wat, zou datp vroeg Eugenie koel. //Hij is weinig fijngevoelig genoeg geweest om u af te beel'den. De gelijkenis is onmiskenbaar. Het stelt een jong meisje voor die hare eerste liefde verloochent, of iets dergeliiks onzinnigs. Ik geloof dat bet beter is dat ge niet gaat". Eugenie zeide niets, maar dacht den geheclen dag aan de zaak, en verlangde vurig te zien wat Gerald gewrocht had. Die zelfde avond ging zij ergens dineren. Aan tafel waren verschei dene kunst-bewonderaars, en Eugenie luisterde met gloeiend gelaat naar den lof die dem nieuwen beeldhouwer werd toegezwaaid, wien men een roemrijke toekomst voorspelde. Zou zij ten slotte toch verkeerd hebben ge- handeld? Zou het niet beter geweest indien de insprank van haar hart gevold ware? Was zij niet zwak en geldzuchtig geweest? Het deed er niet toe; voor berouw was het nu te laat. Arme Gerald! Maar die wonder- bieden. Daar werd nog eens in het breede het nieuwe voertuig, dat bestemd is voor de Maas- triche Omnibusmaatschappij, besproken, en men was eenparig van oordeel, dat dit vervoermiddel in elk opzicht asm alio billijke eischen voldoet en zeer zeker eene toekomst hebben zal. Te Houtrijk en Polanen werd Zaterdag aan vveduwen en werkeloozen eene uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen gehouden. Ruim 140 gulden was daarvoor bij de burgers ingezameld. Onze Berlijnsehe correspondent meldt dat de koningin van Zwedeu den 17en Maart weder naar Amsterdam vertrekt, om zich nog eens onder be- haudeling van dr. Mezger te stellen. Op hare reis zal de koningin te Hamburg door de kroou- prinses van Zweden opgewacht worden, welke haar naar Amsterdam zal vergezellen. digIldbl.) Het koninklijk p deis #Oranje Nassau's oord" zal een belangrijke verandering en verfraaiing onder gaan. Het zal geheel van den pleister ontdasa en in kleuren geschilderd worden en moet zoo spoedig mogelijk in gereedheid worden gebracht. Het werk is aangenomen door de heeren G. Goossen, schilder, en P. De Leeuw, metselaar, te Wageningen. Wij ontvingeii het programma voor de Jaar- lijksche Paasch-Tentoonstelling van Rijstieren, Melkvee en Vet Rundvee, op het Doelenveld, te Alkmaar, op Vrijdag 16 April 1886, tehou- den door de Afdeeling Alkmaar der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, Voorzitter den Heer A. P. de Lange, secretaris den heer H. Siebert Coster, beiden te Alkmaar. De voorwaarden voor deehiame aan deze Teu- toonstelling luiden als volgt Art. 1 De Tentoonstelling zal worden gehou den te Alkmaar, op het Doelenveld, op Vriidaz 16 April 1886. Art. 2. Ieder mag op deze Tentoonstelling inzenden, mits daarvan voor of op Zaterdag 10 April 1886 aan den Secretaris der Afdeeling te Alkmaar schriftelijk kennis gevende. Bij deze opgave moet tevens vermeld worden naar welk nummer van het programma men wenscht rnede te dingen. Later opgegeven in- zendingen blijven buiten beoordbeling. Art. 3. Het ingezondene zal niet naar twee of tneerdere nummers van bet programma tege- lijk kunnen mededingen. Art. 4. Niemand mag Vee inzenden dan waar van hij gedurende ten minste drie maanden ei- genaar is geweest. De schriftelijke verklaring hiervan inoet geschieden in de opgave bij art. 2 vermeld. Art. 5 Het Vee zal des morgens te ac-ht uren op de plaats der Tentoonstelling moeten geleverd worden; hetgeen later komt, zal niet kunnen mededingen. Bij het Vee 'moeten be- kwame geleiders zijn, die gedurende'de Tentoon stelling daarbij zullen moeten blijven. Eigenaars mogen geen geleiders zijn. De dekken mogen niet gemerkt zijn. Art. 6. De beoordeeling van het ingezondene zal des morgens tusschen en 11 uren ge schieden door Comtnissien van deskuudigen, aan voile afbeelding van zich zelf moest zij zien. Den volgenden morgen vroeg ging zij eenvon- dig gekleed en gesluierd naar het tentoonstel- lings gebouw. Evenals zoovele anderen stond zij als vastgenageld door de schoonheid en gra- celijkheid van haar eigen beeldtenis; maar, in tegenstelling van anderen vatte zij de bedoeling van het beeld, begreep zij het stille verwijt dat het bevatte, wist zij waarom de marmeren voet juist die bijzondere soort bloemen vertrad. Zij had hem nooit verteld wat het lot van zijn eerste gift was geweest, maar Gerald had haar -dikwijls aan hunne eerste ontmoeting herinnerd. Eugenie dacht met trotsch aan zijn mannelijke woorden en zijn zelfvertrouweu lioe zeker hij was van te zullen slagen. Geslaagd was hij inderdaad, maar het eerste groote werk van zijn hand was een gedenkzuil zijner liefde voor een trouvvelooze vrouw zij zelf. IFordl vervolgd.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2