KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAR. Diefstal tennadeele der Crediet-Vereenigitig wier uitspraak de Inzenders zich zullen moeten onderwerpen. Deze zullen bij de beoordeeltng niet tegenwoordig zijn. Art. 7. De beoordeeling zal geregeld worden naar de volgende grondslagen. a. Dat de ouderdom van bet driejarig Vee zal moeten blijken door bet aanwezig zijn van niet rneer dan vier Heine tanden. I. Dat de prijs ook dan worde toegewezen, wanneer er slecbts eerie inzending beeft plaats gehad, indien bet ingezondene inderdaad zoo- danige onderscheiding waardig is. c. Dat wanneer er geen genoegzaam onderscheid is tusscben twee inzendingen, die beide de bekrooning worden waardig gekeurd, bet lot beslisse. Art. 8. De tweejarige stier, die met den eer- slen prijs wordt bekroond, moet tot primo Au gustus 1886 tot dekking bescbikbaar worden gehouden. 1 Art. 9. De Tentoonstelling zal aanvangen des voormiddags te elf uren en eindigen des namid dags te twee uren. "Vee, dat per spoor van 2.50 uur vervoerd mo"t worden, mag het terre n te half twee ver- laten. Art. 10. De toegang is bepaald op 25 cents de persoon. De leden der IJollandsctie Maat- schappij van Landbouw hebben echter op ver- toon van bun doorgaand bewijs, met £en vrou- welijk lid van hnn huisgezin, vrijen toegang, alsmede de inzenders voor bun persoon. Landbouwalmanakken alleen geven geen recht. tot toegang. Bij de plaats der Tentoonstelling zullen ge- drukte lijsten van het ten toon gestelde vee en toegang-biljetten verkriigbaar zijn. Art. 11. De prijzen zullen zooveel mogelijk des namiddags te 2 uren uiigereikt of anders later aan de bekroonden toegezonden worden. Art. 12. Voor elk No. van het progragnna zijn de inleggelden bepaald op een gulden. Art. 13. Het bestuur is bevoegd orn vee, dat ongeschikt of onhandelbaar schijnt, zoo noodig zonder opgave van redenen, van bet terrein te doen verwijderen. N.B. Fee, niet in dit programma gevraagd, zoomede Landbouwwerkluigenkunnen lot opluislering worden ingezondew, mils men kiervan kennis gee/t aan den Secre\.aris te Alkmaar De navolgende Prijzen worden uitgeloofd A. Rundvee, uitsluitend met hard voeder ge- mest. No. 1. Voor den besten, fijusten en zwaarst gemesten OS, geboren in 188 2 of vroeger. le prijs f 40,2e prijs/15,3e prijs10, No. 2 Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten OS, geboren in 1883. le prijs 30,—, 2e prijs 10,—, 3e prijs 5,—. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst ge- meste KOE (afgewisseld). le prijs 30, 2e prijs f 15,3e. prijs 10, No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst ge- meste KOE (niet afgewisseld). leprijs/40, 2e prijs 20,3e prijs 10,4e prijs 5,uitgeloofd door den heer K. Blom Dz., te St. Maarten. B. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. No. 1. voor den besten RIJSTIER, geboren in 1883. le prijs 30,2e prijs 20, 3e prijs 10, No. 2. Voor den besten RIJSTIER, geboren in 1884. le prijs 50,2e prijs 30, 3e prijs 20, C. Melkvee van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor de beste MELKKOE, die gekalfd beeft na 1 Januari 1886. le prijs j 30, 2e prijs 20,3e prijs 10,uitgeloofd door den heer S. Kramer, te Koedijk. No, 2. Voor de beste MELKKOE, geboren in 1883, (twinter,) die gekalfd beeft na 1 Janu ari 1886. le prijs 30,2e prijs20, 3e prijs f 5,uitgeloofd door den heer K. Blom Dz., te St Maarten. No. 3. Voor de beste MELKVAARS, die ge kalfd heeft na 1 Januari 1886. le prijs 30,2e prijs 15,3e prijs 5,uit- loofd door den heer C. Groenewoud, te Koedijk. No. 4. Voor de beste KUISPINK. le prijs 15,—, 2e prijs 10,—, 3e prijs 5,—. Uit Randwijk schrijft men Door de aanhoudende vorst blijft bet weiland kaal en moet bet jonge vee op stal blijven, waar- door op vele plaatsen gebrek koint aan hooi en stroo. Het hooi geld 24 5 26 en bet voer- en legstroo f 12 it 13 per 500 KG. De voor- raad is sterk verminderd, zoodat er geene daling in prijs kan verwacht worden, zoowel in deze streken als op de Veluwe. De handel in vee blijft traag, hoewel die in vette varkens levendig blijft en veel concurren- tie veroorzaakt, Er wordt 34 5 36 ct per KG. besteed, die 60 h 70 KG. wegen en naar En- geland verzonden worden. Door eenige grondbezitters te Kanfens en Mid- delstum is een som van 151 bijeengebracht voor de kosten van het otiderzoeken en verge- lijken der typen der ongebouwde eigendommen, terwijl de afdeeling van Nijverheid aldaar een zrediet van 50 beeft toegcstaan. Uit het "Westland schrijft men aan bet II. Dag/J. dd. 11 dezer: Ook in deze streek begint men de langdurig- heid van den winter te gevoelen. Het zijn bo- venal de groentetuinders, die groot schade lijden. Zoo o. a. loopt de kommerteelt groot gevaar van te mislukken; de komkommerplant, die in het midden van de vorige inaand van den klei- nen naar den grooten bak is overgebracht, is door gemis van zonneschijn zeer in haar groei belemmerd en hoewel wij in de laatste dagen over de afwezighied van de zon niet hebben te klagen, blijft het weder op den dag te koud om de bakken naar behooren te kunnen luchten, terwijl de hevige vorst 's nachts de temperatuur in de, hoewel met zorg gedekte, bakken te sterk afkoelt. Het blijft dan ook zelfs nog de vraag of eane zachtere weergesteldheld, welke in elk geval zeer spoedig zou moeten komen, de zeer verachterde plant nog kan herstellen. De werkzaamheden in den tuin staan stil de //Schiedammer/ welke zich thans in de re servoirs op het land bevindt, wacbt om verwerkt te worden, terwijl men bet leggen van de vroe- gere aardappebn wegens de hardheid van den grond heeft moeten staken. De uienplanten hebben van de vorst ook veel te lijden gehad. De vruchtboomen daarente en staan er over 't algemeen goed bij. Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat er binnensloten zijn, die sedert half Novem ber onafgebroken in gestolten toestand verkeeren. De Vaekenziekte. Uit de mededeelingen van het geneeskundig Staatstoezicht in Duitschland blijkt, dat de var- kensziekte zijn ontstaan vindt in microben, een kort en fijn staafje, dat veel overeenkomst heeft met den bacillus van een muizenziekte. Het werd door Dr. Loeffler aangetroffen zoo wel in de huid als in de long, lever en andere organen. Inentingen met stof afkomstig van de orga nen, waarin het siaafje, was gevonden, werkten steeds doodelijk op muizen en meestal ook op konijnen. Doorstond echter een konijn de uitwerking der inenting, dan was het dier onvatbaar gewor- den voor volgende inentingen. Ook werden varkens ingeent; deze echter ver- toonden weinig reactie. Behalve dit staafje, schijnt echter de varkens- ziekte nog door een andere bactrice beheerscht te worden, van een zeer kleine, eivormige ge- daante. Inentingen met deze microbe doodden konijnen' en ratten, maar niet kippen of duiven. In Baden zijn in het groot inentingen tegen de varkensziekte ondernomen, door een der vol- gelingen van Pasteur, dr. Cagny, met een stof door Pasteur bereid en uit Frankrijk afkomstig, uit welke stof eveneens de eerstgenoemde staaf- jes konden afgezonderd en aangekweekt worden. Hoogstwaarschijnlijk zijn dus de gedurende de laatste jaren onder zeer uiteenloopende namen aaugekondigde besmettelijke ziekten der varkens, lamelijk de varkenskoorts in Nederland, de Rot- auf in Duitschland, de Rouget des pores in Frankrijk, de Swine plague in Engeland, alle takken van denzelfden boom en is het kleine staafje van de muizenziekte de oorzaak van de vreeselijke sterfte onder de varkens in de laatste jaren in Europa waargenomen. Opmerkelijk is het, dat terwijl Pasteur sinds vele jaren met goed gevolg de inenting tegen zijn Rouget des pores in Frankrijk toepast, nu eerst in Duitschland ontdekt is wat de oor zaak is van zijn succes en de werking van zijn entstof. Dit geeft hoop, dat misschien ook in de la- boratoria van Prof. Koch de kleine organisinen gevonden worden van de hondsdolheid, waarnaar men in Frankrijk nog steeds zoekt, terwijl men intusschen, het vruchteloos zoeken moede, reeds er toe is overgegaan op groote scltaal de inen ting tegen de hondsdolheid in toepassing te brengen. Ned. IJerv. Gemeente. Beroepen te Sommelsdijk J. M. C. H. Mond te Grevelduin—Capellete Leeraum G. Pot te Vroomshoop; te Dinteloord en Prinsenlaud P. Deetuian te Amsterdam; te Westzaan J. F. H. Gangel te Aalten; te Oudega ca. (VVymbritse- radeel) J. G. Yerhoeff te Bodegraven te Lin- schoten B. G. Boomer te Blauw-Kapel; te Sluis J. J. De Kat Angelino te Varik: te Noordwolde R. Beunk te Oosterhesselente Aalsmeer J. Bolkestein te Gerkeskloosterte Meerkerk L. F. A. Westerbeek van Eerten te Oud-Loosdrecht; te Markeloo (bij Goor) A. v. d. Water te Sassenheim; te Rotterdam H. H. Veder le. Schiedam; te Saaksum H. W. A. Aan Aken te Ter—Kapel; te Steenderen J. A. 'Ih. Van Kooy te Pesse. Aangenomen: naar Lutkev ierum door R. Klein te Opende; naar Zuidwolde door J. Hul- sebos te Ooslwold. Bedanktvoor Ten Boer door H. Leemhuis te Zandeweer; voor Soesterberg door B. Ten Kate te Eibergen; voor Schooudijke door T. J. A. Sperna Weiland te Dongen; voor Boven- Smilde door H. T. O. II. Ulfers te Zelhem tel. Zutfen); voor Oldeboorn door L. Okken te Spijk voor Hoogeveen door G. Rtngnalda te Oldebroek. Clir. Ger. Kerk. Beroepen: te Fernwerd D. Vierling te Sliens. Bedankt: voor Hindeloopen dooj J. Buikeraa te Kornhorn; voor Einmen door R. H. Voste Veendam. JDoopsgez. Kerk. Bedankt: voor Akkrum door J. J. Hesta te Norden c. a. Kv. Luth. Kerk. Bedankt: voor Harlingen door C. W. Pohl- mann te Weesp. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Dins- dag een negentien-jarige zondaar terecht. Laat- stelijk was hij tegen een loon van 350 in dienst der Crediet-Vereeniging te Amsterdam. Zijn taak bestond voornamelijk hierin het geld, dat hij aan het loket ontving, onmiddelijk af te dragen aan den kassier. Den eersten Maart. jl. werden hem door een bediende van een notaris twee bankbiljetten, ieder van 1000, ter hand gesteld. In plaats van ze aan den kassier af te dragen hield hij ze bij zich en liet er een door een kruier wis- selen. Een gedeelte, bet rekkelijk gering, verteerde hij. Bekl. gaf op dat hij eerst vergeten had de biljetten aan den kassier ter hand testellen. Ze na afloop van kantooriijd in zijn bezit vin- dend, kon hij de verleiding niet weerstaan en deed datgene, waarvoor hij terecht stond; hij wilde echter het geld niet geheel behouden, doch er slechts 25 van afnemen, om die aan zijnen vader ter hand te stellen. Toch heeft hij meer opgemaakt, voornl. door verleringen met eenige vrienden. Bekl. legde eene volledige bekentenis af. Zijne familie heeft der crediet-vereeniging het geleden nadeel geheel veruoed. Ilet O. M. waargenomen door mr. Graaf Schimmelpenninck, requireerde 9 maauden celstraf. Opmerkelijk is het feit, dat deze zaak reeds veeitien dagen na het plegen van het misdrijf berecht werd, dank zij den ijver waar- mede het parket, niettegenstaande de grooote menigte zaken, arbeidt. Het spoorwegongeluk, dat Zulerdagmiddag aan het Station van bet Rijnspoor te Amsterdam een vrij groote materieele schade aanrichtte, gaf Zaterdagavond en nacht aan vrij wat handen druk werk. l)e locomotief en tender, die op straat slonden en gedeeltelijk in den grond waren gewoeld, moesten gelicht en op den rails terug- gebracht worden. Oudanks de moeite daaraan verbonden, was de passage op den openbaren weg weer vrij en natuurlijk kwamen velen kijken naar de plaats gehad hebhende verwoesting. Het zware stootstuk en daar achter liggend hek werden bij het ongeval als glas verbriizeld. Toen reed de locomotief met haar zware nasleep, welke uit twee personenwagens, een goederen- wagen en zeven veewagens bestond, nog tot aan den tegenover lisgenden brug voort, waarvan een steenen lantaarnpaal zwaar beschadigd werd, maar gelukkig zakte het gevaarte al meer en meer in de grond, zoodat het door een opeen- hooping van steen en zand niet verder kon. Gelijk wij reeds melden ontstond het ongeval doordien de Westinghouse-rem niet werkte; de machinist brak toen de vaart door oogenblikkelijk stoom te laten ontsnappen en de handrem van tender en locomotief te gebruiken. Hij zelf werd daarbij licht gek«et*t, doch overigens bekwaru niemand letsel, ja zelfs hebben de passagiers niets van het geval bemerkt, v<56r zij uit de wagens gestapt waren. Volgens bericht uit Parijs heeft de persoon die van een der gaandeiijen revolverschoten in het beursgebouw loste en een fiesch met bijtend vocht naar beneden wierp, in een tweede verhoor verklanrd niet. Petrowilsch maar Gallot te heeten; hij is geboortig uit Palay in Morbihan en woonde sedert drie weken in de straat Mouffe- tard te Parijs. Hij was van Nancy gekomen, waar hij in de boefcdrukkerij vaii Berger en Levrault werkzaam was. De fiesch bevatte een mengsel van blauwzuur en gifstoffen en werd naar beneden geworpen met het doel om de personen, die zich in de nabijheid bevonden, te vergiftigen. Gallot had anarchistische dagbladen en vlugschriften, en tien patronen bij zich. Hij erkent, gedurende geruimen tijd het plan te hebben gehad bet beursgebouw in de lucht te laten springer)hij had zich daarvoor met chemische proeven bezig gehouden, en een mengsel van ontplofbare stoffen en ook bommen vervaardigd welke echter niet wilden afgaan. Hij had nog een mengsel gemaakt, waardoor hij bijna zelf gestikt wasvandaar zijn besluit, om den revolver te gebruiken. Dit alles verhaalt Gallot met de grootste kalmte. Hij zeide verder de vergaderingen van Louise Michel bijgewoond en aldaar zelfs het woord gevoerd te hebben. Ook bekende hij, in 1875 wegens valschmunterij, tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld te zijn geweest. Hij loste vier schoten de eerste twee stuitten af op de beurspilaren, de derde op een der knoopen van de jas eens beursbezoekersde vierde braeht aan een bediende van het huis Denis een lichte wond toe. In de Nicolaas-kazerne te Utrecht sloeg dezer dagen een millitair, die *ene berisping ontving een kameraad, dte hem daarover uitlachte, met een pook op het hoofd. Deze schijnbaar onbe- duidende zaak heeft de treurigste gevolgen gehad niet voor den getroffene, want deze was spoedig hersteld, maar omdat de aanvaller zijn in drift gepleegd vergijp zich zoodanig heeft aan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3