Openbare Besteding, Paardenmarkt HAARLEM ADVERTENTIEN. SNELLE AFLEVERING. OMNIBUS. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEOWS- en ADVERTENTIEBLAD. Het verdiepen van de Jan Gijzen- vaart, gelegen tusschen het Noorder Spaarne en de Delft in de Gemeente SCHOOTEN. ROKIN 60, AMSTERDAM. VRIJDAG den lfien APRIL e k De Katoenboom Subers. lo. de levering van verschillende Hout- waren in zeven perceelen. 2o. de levering van Dijk- en Weg- materialen in vijf perceelen. Vleiende overeenkomst. Een raadsheer was aan het verhooren van eene oude vrouw, die als getuige bij een veclit- partij had moeten npkomen. De identiteit van den hoofdschuldige inoest worden uitgemaakt. De rechter vroeg dan: Was 't een lang man?" Antwoord //Niet heel lang, zon wat van dezelfde grootte als UEA. Zag hij er nog al fatsoen- lijk uit //Neen, dat mocht wel zoo, net als UEA." //Keek hij ook scheel?" //Een beetje, net als UEA." Logische opmerking. Een advocaat had zich laten photografeeren. Hij had zijn huisjas aan en de handen in de zakken. Is dat niet mooi vroeg de photograaf aan een zijner vrienden. Sprekend wat 't gezicht betreft, maar overigens is er toch iets verkeerd in! En dat is vraagt de photograaf. Een advocaat steekt de handen nooit in zijn eiffen zakken Op straat. Goeden dag, Willem wat ben je ver- anderd Neern me niet kwalijk, ik heet geen Willetn. Wei wel, zelfs zijn naam is veranderd. De ontstelde vader. Een vrek zat met zijn zoontje aan het open veuster boven de derde verdieping. De knaap maakte een onvoorzichtige beweging. en tuimelde over de vensterbauk naar beneden. Vol schrik riep de vader hem achterna ,,Piet scheur je broek niet." De eetzaal. Wel hoe bevalt uw onze eetzaal vroeg mevrouw Sinit aaii haar gast. Mevrouw, dat zal heelemaal afhangen van 't diner Onverbeterlijk. Een jong meisje komt in eene familie haar verloofde voorstellen. De galaut, wien het wel eenigszins aan goede manieren scheen te ont- breken, houdt, tegen alle regelen der beleefdheid in, zijn hoed op het hoofd. Om hem die onge- pastbeid op eene voor het meisje niet al te kwetsende wijze te doen gevoelen, zegt de heer des huizes *Tocht dat open raam u misschien Dan zullen wij het dichtdoen." 0, neen, dank u, het hindert mij volstrekt niet," is het leuk antwoord, //ik heb toch mijn hoed op." DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND, zullen op Woensdag den 7 April 1886, des middags ten 12 nre, in het Gemeen- landshnis te Leiden, bij onkele inschrijvinc besteden, overeonkomstig het bestek eu de alge° meene voorwaarden Het bestek zal van den 20 Maart af voor 10 centen, de algemeene voorwaarden voor 25 centen en de gezegelde inschrijvings-biljetten voor 22Jf cent verkrjjgbaar zijn ter Secretarie van Rijnland te Leiden, en bij den Opzichter te Halfweg. De inschrijvings-billetten zullen ten 12 to van den bestedingsdag in de bus in het Gemeen- landshuis gestoken moeten zijn, volgens 72 der algemeene voorwaarden. Nadere inlichting is te verkrijgen bij den Ingenieur te Leiden en bij genoemden Opzichter. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, DE CLERCQ, Dijkgraaf. EGBERT DE VRIES, Secretaris. Leiden, den 17 Maart 1886. j) i) GEVESTIGD IN HET GEB0UW „De Zeven Kerken van Home" Deze Drukkerij is hoofdzakelijk ingericht voor SPECIALITEIT voor Beursberichten, Han- delscirculaires, Verslagen van Maatsehap- Pijen, Catalogussen, Prfjslfjsten, Bestekken, enz., waarvan ook desverkiezende de verzendiiij wordt waargenomen. TE OP getrokken, dat hij, na allengs meer en meer teekenen van zinsverbijstering gegeven te hebben, thans volslagen krankzinnig naar een gesticht is moeten vervoerd worden. Uit de berichten van het Signale Station te Eire Island blijkt dat de stoomboot //Oregon" van de Cunard-lijn is gezonken, kort nadat zij omstreek 15 mijlen van de kust in botsing was gekomen met een ander stoomschip. 'sMid- dags om half vijf kwam de stoomboot //Eulda" van de Nordd. Lloyd van Bremen voor het eiland en seinde //Oregon gezonken alle passa- giers aan boord der Eulda". Het is nog niet zeker met welke boot de Oregon in botsing is geweest. Sommigen beweren dat de Fulda zelf de Oregon heeft aangevaren, doch volgens anderen is de boot der Cunardlijn met een schoener in aanraking geweest. Een later bericht uit Fire-Island meldt dat de man op den uitkijk had gemeld dat een viermaster langzaam naar zee dreef. Een weinig later wendde het schip naar het zuid-oosten en dreef voort in deze richring, tot dat het zich om zes uur ongeveer vijftien mijlen ten zuidoosten van het eiland bevond. Alleen de toppen der mas- ten waren zichtbaar, inaar toch meende de man op den uitkijk dat het vaartuig de Oregon was. Het aantal der passagiers en bemanning welke zich aan boord bevonden bedroeg meer dan 800 personen, welke echter alien door het stoomschip Fulda werden gered en behouden aan wal werden gebracht. Het is alleen te danken aan de uitmuntende tucht, welke tijdens de schipbreuk aan boord van de Oregon werdgehand- haafd, dat een paniek werd voorkomende bagage van de passagiers is verloren gegaan en van van de 600 postpakketten konden slechts 69 worden gered. Uit Plymouth is bericht ontvangen van het verongelukken van een ander mailstoomschip, namelijk de //Goiinth" van de Union Line, dat in de nabijheid van Amoy in aanvaring geraakte met het Engelsche oorlogschip Firebrand. Vol gens den eersten officier van de Corinth, die de wacht op den brug had, werd op een afstand een wit licht licht gezien, maar daar geen andere lichten laugs zijde zichtbaar waren, hield men het voor een jonk na verloop echter van tien it vijftien minuten werd plotseling de romp van een schip zichtbaar, dat de Corinth aan st.uurdboordzijde voor de brug zoo hevig inliep, dat dit stoomschip spoedig vol water Hep. De Firebrand draaide onmiddelijk bij, zond ver- scheidene booten, om adsistentie te verleenen, en terwijl ook van de Corinth alle booten te water werden gelaten, mocht men er in slagen de opvavenden te redden. De gezagvoerder, eerste en tweede officier, benevens de tweede timmerman, die op brug bleven, tot al de opva venden he.t schip hadden verlaten, stonden nog aan een groot gevaar bloot, daar zij juist voor- nemens waren, om in een giek te gaan, toen het schip begou te gieren waardoor het ranke bootje als het ware door de golven werd ver- zwolgen. De Corinth zonk ongeveer een half uur na de aanvaring, zoodat slechts een klein gedeelte der scheepspapieren kon worden gered. De Firebrand, welke betrekkelijk slechts wei nig schade bekwam, heeft de schipbreukelingen te Amoy aan wal gebracht. Omtrent den moord te Nieuw-Vosmeer wordt aan de N. R. Ct. het volgende gemeld In den avond van 9 dezer ontstond in een herberg een geringe twist tusschen eenige per sonen, met het gevolg, dat M. V. D., arbeider, oud 24 jaren, tot tweemaal toe aan de deur werd gezet en eindelijk huiswaarts ging. Seeds bijna tot aan zijn woning genaderd, keert hij naar de herberg terug. Hij ontmoet daar aan de deur de jongeling V, R. en brengt hem een doodelijken steek toe bijna op hetzelfde oogen- blik verwondde hij nog drie andere personen op gevaarlijke wijze. V. R. is denzelfden avond aan zijn wonden overleden, terwijl een tweede verwonde nog tusschen leven en dood zweeft. De beide ove- rigen zijn minder gevaarlijk, hoewel ook ernstig gewond. Twee der personen, die door bet spoorweg- ongeluk bij Monte-Carlo werden gewond, zijn overleden. De een was stoker op den trein te Nizza, en brak de beide beenen, daar hij tus schen de locoinotief en tender werd gekneld. Men wanhoopt ook aan het behoud van twee andere zwaar gewondeu. In het geheel zijn acht-en-derlig personen door de ramp gekwetst. Een werkman, die uit een der wagens werd geworpen, vluchtte verschrikt weg en werd later gevonden, terwijl hij krankzinnig over de heuvels wandelde. De stationchef te Monte- Carlo en de ambtenaar, die te Rocquebrune toezicht had, zijn in hechtenis genomen. In Amerika wordt tegenwoordig zeer veel gespro- ken over een nieuwen katoenboomwij zullen niet zeggen dat men dien ontdekt heeft, want hij is het product van de geduldig voortgezette onderzoe- kingen en zorgen van deii hortulanus Subers. Die plantaardige verschijning zal zeer zeker bin- nen eenige jaren eene ware omwenteling brengen in de prijzeu der katoenen weefsels. De zaak be treft derhalve zoowel de industrie als de weten- schap. Zoodra dit belangrijke feit bekend en algemeen besproken werd heeft de directie van het Fransclie blad Le Genie Civil zich tot een zijner correspon- denten in Amerika gewend, de heer H. Danzer, oud-hoogleeraar te Mulhausen, met verzoek dien- aangaande nadere bijzonderheden mede te deelen. De ontvangen mededeelingen daaromtrent komen op het volgende neder: Iu Florida groeit een wilde katoenboom en een gewone okerboom (Ochre). Sedert lang streefde de heer Subers, die te Macon, in den staat Georgie woont, er naar een hybride van die twee planten te verkrijgen. Zijn pogingen zijn eindelijk gelnkt en wel op de meest gewenschte wijze; het door bem verkregeu resultaat overtreft zijn stoutste ver- wachtingen. Het blad van den hybride-katoenboom is dat van den wilden boom, terwijl de stam geheel gelijk is aan dien van den okerboom. De bloesem en de vrucht komen echter in geen enkel opzicht overeen met die van do beide gewassen, waaruit hij is ontsproten. Elke tak van dezen boom geeft slechts een bloemdeze is echter prachtig, en even groot en schoon als die van de magnolia, waar- mede zij overigens in sierlijkheid van vorm en in geur overeenkomt. Gelijk de bloem van den gewonen katoenboom doorloopt deze bloem, voordat zij verwelkt, een reeks van bekoorlijke t.inten en kleuren. Onmid- dellijk na het ontluiken is zij sneeuwwit, gaat dan in het bleek rozenrood over, en wordt eindelijk schitterend rood. Laatstgenoemde tint is de kleur van haar lijkgewaadzij verbleekt dan weldra en valt af, en laat een groote knop achter, die gedu- rende een tiental dagen op den vruclitknop van den gewonen katoenboom gelijkt, maar dan zich plotseling zeer sterk ontwikkelt tot de grootte van een kokosnoot. Zoolnng die vrucht groeit bospeurt men niets van het ontstaan van een spinbare vezel, maar nauwelijks houdt de groei op, of men ziet tal van draden zich vormen, die schitterend wit zijn. Dan wordt de vrucht geplukt. Het is onnoodig op de vruchten van die ontdek- king te wijzen; van de eeDe zijde hadden wij dan uit te wijden over de uitbreiding van de katoen- cultuur, van de andere zijde op die van de in dustrie. Deze hybride-katoenboom bezit nog een ander gewichtig voordeel; bij den gewonen katoenboom zijn de zaden aan de vezeldraden geheeht, en men moet ze daarvan met nog al eenige zorg en voor- zichtigheid ontdoenbn de nieuwe plant bevinden de zaden zich van onderen aan den knop, ten getale van zes a zeven, en wel onder een soort dons van bijzondere zachtheid en fijnheid. Die omstandigheid geeft een groote besparing van arbeid Naar gelang van omstandigheden. Zeg, hoeveel bier drink je 's avoir's? In den regel maar vier of vijf glazen. Drink je ook wijn? J a, des Zoudags. Ook Champagne? Slechts bij zeer bijzondere gelegenheden. En bij welke, als 'k vragen mag. Als iemand anders ze mij sehenkt. Definitie. S c h o 1 i e r. Wat is dat, een fabel M e e s t e r. Een fabel is, wanneer bij voorbeeld de ezel met den vos spreekt, zooals ik met u DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND, zullen op Woensdag den 7 April 1886, des middags ten 12 ure, in het Gemeen- landshnis te L e i d e n, bij enkele inschrijving besteden, overeenkomstig het bestek en de alge meene voorwaarden Het bestek zal van d6n 20 Maart af voor 10 centen, de algemeene voorwaarden voor 25 centen en de gezegelde inschrijvings-biljetten voor 22% cent verkrijgbaar zijn ter Secretarie van Rijnland te Leiden, en bij de Opzichters te Halfweg, Katwijk en Gonda. De inschrijvings-billetten zullen ten 12 ure van den bestedingsdag in de bus in het Gemeen- landshnis gestoken moeten zijn, volgens 72 der algemeene voorwaarden. Nadere inlichting is te verkrijgen bij den Ingenieur te Leiden en bij genoemde Opzichters. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, DE CLERCQ, Dijkgraaf. EGBERT DE VKIES, Secretaris. Leiden, den 17 Maart 1886. Voor oud en jong, rijk en arm. Aanzienlijke geringen, oud en jong, rijk en arm, hebben Holloway's middelen gebruikt, en uit erkeutelijkheid getuigd van den gunstigen nitslag welke daarvan het gevolg is geweest. Weinige ziekten knnnen der menschheid overkomen, die geene verzachting, verlichting of genezing onder- vinden, door deze heelende verzachtende en zni- verende bereidingen. De werking van de Zalf en Pillen is in den hoogsten graad heilzaam en kan nimmer schaden aan nit- of inwendige ziekten. Holloway's middelen genezen zweren, etterbnilen, verstnikingen, diptheria, borstziekten ongeregelde spijsvertering en galziekten. In ge- vallen van griep, bronchitis, sehorheid, hoest, kortademigheid en hartklopping moet men met deze Zalf iederen morgen, goed de keel en borst inwrijven. Doosjes Pillen j f 0.80, f 1.85, 3. en Potjos Zalf 6.75, 13.50, 25.00 zijn op fr a n c o aanvraag h comptant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Hollandals- mede in HOLLOWAY'S ETABLISSEMENT, te Londen, 533 Oxford Street.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 4