LANDBOUW. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD w. r. Valschlieiii in gesclirifr. o. a. sen saldo imsten te oordeelig jdrennei 1 hadden ubsidien, S3—24 en zullen er prov. Reersen 0. Her. i heeren lie 26J Burge- itemmen in de dat de van zijn giften 1885.79 i 650 irnhem. s in de Co., te dat het D. Ct) ting op f 1508, 41761 overij ale op. 89,511 ram be- tegen ?e jaar. Bedankt voor Sluis door J. J. de Kat An- gelino te Varik (bij Tiel); voor Arnemuiden door IJ. Bootsma te Lunterenvoor Maassluis door W. Ringnalda te Loon op Zandvoor Westmaas door J. H. F. Gangel te Aalten; voor Stellendam door H. Feijkes te Baambrugge; voor Monster door J. W. v. d. Kouwen te Hazerswoude; voor Dinteloord en Prinseland door P. Deetman te Amsterdamvoor Milwolde en De Leek, door R. Lohman Janssonius te Breede; voor IJzendoorn door E. V. J. Japchen te Kockengen; voor Bezooien (cl. Heusden) door J. Ossewaarde te Doeveren; voor Benschop, door J. Bajema te Ermeloo; voor Wageningen door P. J. W. Klaarhamer te Montfoort. dir. Ger. Kerk. Beroepen: te Seksbierum H. v. d. Veen te Stadsmusselkanaal. Bedankt: voor Ferwerd door D. Vrieling te Stiens. Ecang. Lutli. Kerk. Aangenomen: Naar Deventer door F. C. Stel- wag te Leeuwarden. epelius rstede) ■loopen \ugus- «e gen; Hoog- erborl ampen luiteu; Toore- -Kapel H. de onk te sbroek; dsclie- iVoud. F. L, aor G. m door Meet- rten te sfoor'l ;n liaar anseret lint ante!" •e bar- elsch." Ik hel) ij liaai sn het Gerald eerzin- zeggen bleeke <e zon. s beter koude gd.) Maandag jl. vergaderden de leden van de Vereeniging Nieuwer-Amslels Kaasfabrieken, ten getale van ruim tweehonderd in //Cafe Krasna- polsky", onder leiding van den Heer J. F. Bultman, van Haarlemmermeer. Reeds waren, gelijk bericht is, in de afgeloo- pen week te Halfweg ongeveer 30 landbouwers of veehouders voor hetzelfde doel saamgekomen, namelijk de bespreking van de middelen om de prijzen der melk voordeeliger te maken, daar de melkopkoopers in de groote steden zicb ten kutinen koste de grootste winsten wilden ver- schaffen. Een als middel daartoe gedaan voor stel tot oprichting voor gemeenschappelijke re- kening had toen algeineenen bijval gevonden, en twintig der aanwezigen hadden zich al da- delijk verbonden om voor gezainenlijke kosten en met den meesten spoed een commissie af te vaardigen naar de bestaande fabrieken in Ne- derland om de noodige gegevens te verzamelen en hieromtrent in de verg. van heden veislag uit te brengen. Tot leden van die commissie waren benoemd de heeren G. Apfeld, te Haarlemmermeer J. V ink, te Houtrijk en PolanenC. Stolwijk en K. de Vries, te Groote Y-polder, en D. Prins, te Sloten, een vijftal, dat met raad en daad bijgestaan zou worden door de heeren A. van Rossum en De Clercq. De Heer Bultman opende de verg. Hij ver- klaarde de opdracht der leiding gaarne op zich genomen te hebben, omdat het een zaak van het hoogste belang voor den landbouwer gold. Hij zette uiteen waardoor de opkoopers te Amsterdam in een ongunstigen toestand waren gekomen. Er was te veel melk verkocht, en dit had, door de verlaagde prijzen, het gevolg gehad, dat de melk beneden het inkoopcijfer werd verkocht; een onhoudbare toestand. Wat viel te doen? Volgens zijne meening zou min der melk te Amsterdam moeten aangevoerd worden, opdat de kooper een zekeren waarborg had tegen te groot verlies. Maar tevens rooes- ten de landbouwers in het oog houden de be- hoeften van hunne gezinnen, opdat behoorlijk de pacht betaald kon worden enz. Hij ver zocht alien de bespreking te voeren met kalmte, en niet al te snel een beslissing te nemen, al was de tijd kort, waarop van nieuws contracten zullen afgesloten moeten worden. De Heer Balder verklaarde zich, op grond van opgedane ondervinding, voor de oprichting van een gezainenlijke fabriek. De kaasmaking volgens een bepaalde methode zal ons onzen goeden naam weder doen herwinnen. De Heer Raaymakers, de opbrengst van den Amstelveenschen weg, Bovenkerk enz. aanne- rnende, welke 700 vaten per dag naar Amster dam brengen, berekent bij een lageu melkprijs voor die streken een jaarlijks verlies van 140.000 Naar zijne meening moest de verga- dering eerst uitmaken of het noodig is contrac ten af te sluiten tegen den prijs van 5 cents bijvoorbeeld. Aan Amsterdam moet stellig voor geen minderen prijs dan f 1.50 per vat gele- verd worden. Bij de tegenwoordig lage prijzen zal het den landbouwer niet mogelijk zijn, zijne verplichtingen na te komen. De Voorz. meende dat men inplaats van 1.50, als minimum genoemd, het cijfer van f 2 stellen moest. De Heer Van Goor zou wenschen, indien mogelijk, dat conditioneele contracten werden gemaakt, waarbij een verschil b. v. van f 1 wordt toegelaten. Indien deze regeling inge- voerd werd zou de prijs door de verkoopers te Amsterdam zoo hoog mogelijk kunnen gehouden worden, hetgeen niet anders dan gunstig op den prijs van den landbouwer werken kon. Is de melk dus 10 cts. in de stad, dan zal de landbouwer ook de daarmede in verband staande hoogste som ontvangenbij lageren stadsprijs zal hem de laagste worden betaald. De Voorz., die het gedeeltelijk met den vo- rigen spr. eens is, houdt vol, dat gezorgd moet worden dat in Amsterdam niet te veel melk kome. Hij resnmeerde nog de verschillende denkbeelden en constateerde, dat, naar hieruit, bleek een toenadering tusschen landbouwers en melkverbrnikers mogelijk was. De Heer De Boer achtte dit juist een onmo- gelijkheid; beide partijen zullen steeds de voor- deeligste voorwaarden zien te bedingen. Hij zag slechts een middel tot verbetering in de oprichting van kaasfabrieken. De comm., voor dit doel in Nieuwer-Amstel benoemd had, naar zijne meening, eenige opheldering noodig. Voor een kaasfabriek met 200 koeien, om de melk van deze te verwerken, is globaal genomen met heiwerk enz. f 9000 noodig, een zeker niet te groote som, waar velen deelnemen. Maar om tot dit doe.l te geaaken is voor alles tijd noodig; statuten moeten gemaakt worden, waarop de Koninkiijke goedkeuring kan worden verkregen, en dit nu weet spreker bij ondervinding is moeilijker dan koeien te melken. Voorloopig, zoolang nog geen fabriek bestaat, zal spr. voor zijn buurt dezen zomer zijn boerderij voor het beoogde doel beschikbaar stellen. Volgens zijn opvatting is de prijs van 1.80 per vat van 30 kilo nog te min. De opmerking werd door den Heer Van Hout gemaakt, dat de geraamde som van /9000, te laag was en dat de ineeste boerde- rijen niet voor het kaasmaken geschikt zullen zijn. Een inrichting als gewenscht zou met drie of vier maanden gereed kunnen zijn; in- tnsschen zou de melkprijs laag kunnen wezen, om later tot winst te komen. De Voorzitter lichtte nog het plan, dat men bij de oprichting van een fabriek heeft, nader tee, en verwierp het verwijt, dat een kunstmatige opdrijving van melk een eerst levensartikel beoogd wordt. Ook hij was, naar het voorstel van den Heer Schuurman, voor de benoeming van eene commissie, die met de groote melk- koopers te Amsterdam een conferentie had en r.a eenige dagen hieromtrent verslag zou uit- brengen. Intusschen zou men de voorbereiding voor een kaasfabriek kunnen voortzetten. Tegen een varieerenden prijs verklaarde zich de Heer Laeunus, als onmogelijk tegenover de klanten vol te houden, terwijl een ander deze vraag de voornaamste vond//waar moeten wij met 1 Mei met onze melk heen?" De melk- inrichting zou in deze zaak een voornamen stoot kunnen geven. Zij leverde steeds goede waar en betaalde de gevraagde prijs; maar in dit voorjaar deed zij de landbouwer door den ge- stelden prijs de schrik om het hart slaan. Hij wenschte ook een commissie benoemd te zien, in welke het bestuur der melkinrichting mede zitting zou kunnen nemen. Tegen te veel illusie wat de kaasprijzen be- treft waarschuwde de heer Hoeufft. Hij had hier als de productieprijs van melk 5 cts. hooren noemen; maar hoe komt het, vroeg hij, dat in Friesland de melk aan de roomboterfabriek voor 3 ct. wordt verkocht. Na de opmerking van den Voorzitterdat dit voor een halven liter betaald werd, deelde de heer Van Goor mede, dat hij, pas van Friesland teruggekomen, weet, dat daar de melk aan groote inrichtingen voor 3|/a a 4 ct. per liter en, met vasten tax, voor 4 a 4'/a ct. per liter geleverd wordt. De heer De Boer drong nog eens op de in richting van kaasfabrieken aan. Dit kon helpen, dddrdoor zou een einde worden gemaakt aan het onteerende bestaan van de zoetemelkboeren om Amsterdam, die hun eigen vee niet meer kunnen fokken, niet als vroeper //eigen stammen" kunnen houden, waarmede de boer reeds als kind om- ging, maar zich met verongelukte stammen van anderen tevreden moeten stellen. Naar aanleiding van de vraag of van de stoom- booten der Holl. Stoomvaartmaatschappij gebruik gemaakt wordt om melk naar Londen over te voeren, deelde een der aanwezigen mede, dat hedenmorgen van Nieuwersluis elf bussen, elk inhoudende 72 liter melk, naar Londen zijn verzonden. Dit kan dus als een proef worden beschouwd. Ten slotte resumeerde de voorz. het gespro- kene en bracht een voorstel van den heer Schuur man in stemming: de benoeming van eene com missie, uit melkleveranciers buiten de stad en opkoopers en leveranciers in de stad bestaande. Tot zijn leedwezen had hij vernomen, dat de directie van de melkinrichting weigerde daarin zitting te nemen. De Heer Brouwers, van Bovenkerk, wees er op, dat den landbouwers het leveren van de melk tegen kostenden prijs onmogelijk is, zal hij eerlijk blijven bestaan; tusschen de pacht, die betaald wordt en den prijs van de melk dient evenredigheid te zijn. Hij maande aan tot sa- inenwerking, waar de melkinrichting, alhier een goede kracht zeker, nu een kracht zou kunnen worden, die tegen den landbouwer optrad. Hij zou wenschen dat een commissie, van welke hij over acht dagen een verslag ver- langde, tevens een prijs zou vaststellen, waar niet beneden gegaan werd. Een der sprekers gaf een ^chets van een kaas fabriek te Winkel. Daar wordt van 200 koei en 6000 liter melk verkregen. Elk aandeelhouder, die een aandeel van J 50 heeft, waarop hij dadelijk slechts 10 behoeft te storten, levert dagelijks van 5 tot 15 liter melk. llij raadde zeer de oprichting van een kaasfabriek aan. De Voorz. besprak de noodzakelijkheid om den prijs te stellen op 1.80 per vat als pro- ductiekosten en hierop moest een kleine winst voor het bedrijf gelegd worden. Ieder bleef daarbij dus vrij. Hij deelde verder mede, dat te Nieuwer-Amstel vrij zeker reeds twee fabrie ken zullen komen en de bouw van een fabriek te Halfweg vrij zeker is en verzocht de aanwezi gen, die het met die prijsbepaling eens zijn, op een lijst, die rondgaan zou, te teekenen. Ten slotte verzocht hij de heeren, die hun naam op de lijst hadden geteekend, de volgende week weder in dit lokaal bijeen te komen, en l.oodigt de commissie van Nieuwer-Amstel voor kaasfabrieken en die in de vergadering te Half weg benoemd uit, zich daarmede te vereeuigen. Die vergadering zal op a. s. Maandag te half een worden gehouden. ADRES AAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het Hoofdbestuur der //Hollandsche maatschappij van Landbouw". Hoewel het Hoofdbestuur meent, dat het niet op zijnen weg ligt zich met politieke kwestien in te laten, zal het toch de vrijheid nemen iederen keer dat een belang, dat den landbouw of den landbouwenden stand in het algemeen be- treft, behandeld wordt, daarop Uwe aandacht te vestigen. Het is om die reden dat het Hoofdbestuur bezwaar heeft tegen het ontwerp van Wet betref- fende de wijziging van het tarief van invoer- rechten. In de eerste plaats hebben wij bezwaar tegen de verhooging van het recht op de petroleum tot 80/ioo cent per liter, vertegenwoordigende eene waarde van 9 centen. De petroleum is in de laatste jaren van zoo algemeen gebruik geworden bij de huisgezinnen van den min gegoeden stand, en niet het rainst op het platteland, dat het niet gewenscht is van dat artikel eene belasting te heffen van 10 pCt. van de waarde. Evenzoo moeten wij adviseeren tegen eene verhooging van 25 op 40 gulden per 100 kilo van het recht op de thee. De thee is in Nederland en wordt hoe lander hoe meer eene van de eerste leveusbehoeften. Nu moge het waar zijn, dat de rechten in Belgie, Duitschland, Engeland en Frankrijk nog hooger zijn dan de hier voorgestelde, maar in geen dezer landen wordt de thee zoo algemeen gebruikt als bij ons, met uitzondering van Engeland, waar de prijs dan ook belangrijk hooger is. Het verhoogen van een recht op de leveus behoeften, heeft behalve bet doen stijgen der prijzen, nog dit nadeel, dat het op groote schaal het vervalschen der waren in de hand werkt, tot groote schade der verbruikers. Evenmin komt het ons wenschelijk voor, het eenmaal afgeschaft recht op het hout weder in te voeren. Dit recht zal weder het ineest worden gevoeld door het platteland. Dit recht zal zijn eene beleminering voor den handel in houtwaren, en van geen raerkbaar voordeel voor hen, die zich met het zagen van hout in het binnenland bezig houden. Het is op die gronden dat wij den wensch uitspreken, dat aan dit wetsontwerp uwe goed keuring niet worde geschonkeu. Loosduinen, 8 Maart 1886. Ilet Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw D. Visser. van Hazerswoude, Voorzitter. P. F. L. Waldeck, Secretaris. In de vergadering van 2 April te Halfweg cehouden van veehouders besloten 12 veehou- ders tezamen de melk van 100 koeien inbren- gende, om gezamenlijk een kaasfabriek op te richten. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: G. Apfeld, Lijnkamp, J. Balk, Lommers en Heemskerk. In de crimineele zitting van het Gerechts- hof te Leeuwarden onder voorzitterschap van den heer mr. W. Terpstra, is het arrest uitgesproken tegen II. Joh. Van Aalderen, oud 48 jaren, geboren te Arnhem, vroeger vertegen- woordiger der naamlooze vennootschap Militie- Maatschappij De Eendracht gevestigd te 's-Gra- venhage, wonende te Grouingen, laatst hotel- bediende te Philadelphia, thans in hechtenis, die terecht gestaan heeft terzake van lo. dat hij een kwijting gedateerd 26 Augustus 1883 en geteekend J. Van Leest, heeft ingezonden aan den directeur van die maatschappij tot be- taling van f 300 aan den plaatsvervanger J. v. d. Leest, terwijl deze dat bedrag niet ont vangen en de quitantie niet geteekend had2o. hij in Mei 1884 ruim 3000, toebehoorende aan gen. vennootschap, heeft verduisterd. Het Hof achtte het le feit, ondanks deont- kentenis van besch., wettig en overtuigend be- wezenmaar heeft uit de stukken van het proces en het onderzoek ter terechtzitting niet de zeker- heid verkregen, of het tweede feit, zooals het is ten laste gelegd, begrepen is in de tusschen Nederland en N.-Amerixa gesloten overeenkomst tot uitlevering; en den Hove is niet gebleken, of door Nederland ook voor dat 2e feit de uit levering is gevraagd en verkregen. In dien stand der zaak, acht het Hof zich niet bevoegd, daarover te beslissen en stelt beschuldigde in zooverre buiten vervolging. Voor het le feit verklaart het Hof besch. schuldig aan het desbewust gebruikmaken vau

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3