BINNENLAND. LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. EGYPTE. De scheepvaartbeweging door het Suez-kanaal is in 1885 weder aanzienlijk gestegen. In 1884 hadden 23 schepen minder van het kanaal gebruik gemaakt dan in 1883, toen het geheole aantal 3307 bedroeg, ofschoon de gezantlijke tonne- maat 268,660 meer was. In 1885 steeg het getal schepen tot 3624, de tonnemaat tot bijna 9 millioen of 675,000 tonnen meer dan in 1884 (netto 6Y2 millioen of 464,000 meer). Wegens de verlaging van de rechten met 50 centimes per ton 'sjaars, was de opbrengst van deze echter nog bijna 7000 frs. minder dan in 1884. Wat de verschillende vlaggen aangaat, ver boven- aan staat steeds Engeland met 2723 schepen, tegen 2474 in 1884; de tonnemaat was 77 pCt. van het geheel (tegen 81 in 1882). Dan volgt Frankrijk met 294, 6 minder dan in 1884, met 9 pCt. van de geheele tonnemaat (6 pCt. in 1882.) De derde plaats nam, wat het aantal schepen aangaat, thans Dnitschland in, nl. met 155 tegen 130 in 1884 en 123 in 1883. Nederland, dat in 1883 en 1884 met 124 en 145 nog no. 3 was, is in 1885 in dit opzicht tot den vierden rang gedaald met 139 schepen. Let men echter op Ion tonneninhoud, dan blijft ons land den derden rang behouden met 252 mil lioen ton, tegen 264 millioen in 1884. De staking van den dienst der Insnlinde heeft natuurlijk groo- ten invloed op die vermiudering gehad. Duitsch- lands tonnemaat was 199 millioen tegen 169 in 1884. TURKIJE. De onverkwikkelijke, gespannen toe- stand op het Balkan-Schiereiland duurt nog steeds voort en het oorlogsgevaar is groot. Het vertrek van den Czar naar de Krim is 00k al niet geschikt meerdere gerustheid inteboezemen, evenmin als de geruchten over het bijeentrekken van troepen in Zuid-Rusland. Komt het tot een bot- sing tusschen Turken en Grieken of Bulgaren, dan is de ramp niet te overzien en staat misschien een algemeenen Europeescben oorlog voor de deur. VEREENIGDE STATEN. Amerika het land der werkstakingen bij uitnemendheid, laat zich 00k in den laatsten tijd niet onbetuigd. In Texas is het zelfs tusschen het werkstakende spoorweg-personeel en de politie tot eene bloedige botsing gekomen. De Noord-Amerikaansche steenkolenmaat- schappijeu hebben een overeenkomst gesloten om de gezamenlijke productie van 1886 te beperken tot 33% millioen ton. De Pennsylvania Spmij. heeft de overeenkomst goedgekeurd. ZUID-AFBIKA. Volgens een officieele statis- tiek, onlangs openbaar gemaakt door de regeering van de Kaapkolonie, hebben de vier voornaamste diamantmijnen in Zuid-Afrika, van 1 September 1882 tot 1 September 1884, derhalve in den loop van twee jaren, opgeleverd 4% millioen karaat. De gedeclareerde waarde daarvan bedroeg 5,147,800 p. st. of 61.733.600. Seder 1871, het jaar waarin de diamantmijnen aldaar werden ontdekt, tot op 1883, hebben de mijnen opgeleverd circa 31 millioen karaat, waarvan de waarde minstens op 30 millioen p. st. mag worden geschat. Hetgeen velen wellicht min of meer zal bevreem- den is het volgende: het gewicht van de genoemde JSoeveelheid 31 millioen karaat ruwe diamant heeft meer dan 6 ton a 1000 KG. elk bedragen. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot uitvoering van de internationale overeenkomst tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels en dat tot onteigening voor den aanleg van nieuwe aanvoerkanalen in Zandvoort, ten behoeve van de Amstt rdamsche Duinwater- maatschappij het eerste met algemeene stemmen, het laatste met 41 tegen 20 stemmen. In de jongste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht werd besloten om zich, evenals de Kamer van Koophan del enz. te Rotterdam, tot de Regeering te richten ten einde het nadeel aan te toonen, voor den handel voortspruitende uit het hooge port naar Ned.-Indie. De Vereeniging van Beetwortelsuikerfabrie- kanten in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij mededeelt dat zij tegen de aanneming der Regeeringsvoorstellen omtrent de buitenlandsclie basterden geen bezwaar heeft. De verhoogiug toch van het zoogenaamde fabrieks- verlies met 1 pCt. voor rietsuiker, zal aan de Ne- derlandsche beetwortelsuiker-industrie geen nadeel van belang toebrengen, omdat de mindere kosten, verbonden aan het raffineeren van beetworielsuiker al te dreigende mededinging van de rietsuiker zullen tegenhouden. Wegens het groot belang dat de Nederlandsche beetwortelsuiker-industrie heeft bij den bloei der binnenlandsche raffinaderijen, ver- zoekt de vereeniging de aanneming van alle bepa- lingen, waardoor zonder dat zij er zelve nadeel van ondervindt, aan de raffinaderijen gelegenheid wordt gegeven om den strijd met de buitenlandsclie sterk boschermde mededingers vol te houden. In de algemeene vergadering van vennooten in de commanditaire vennootschap de Haarlemsche Bankvereeniging firma Teding van Berkhout De Clerq werd door beheerende vennooten verslag uit- gebracht over de verrichtingen gedurende het boek- jaar 1885, waaruit bleek dat de toestand gunstig is. De verkregen winst stelt in staat tot uitkeering van 78/io pCt. tegen Vj pCt. over 1884; de reserve is na bijschrijving tot 55,773.70 gestegen. Yerliezen zijn even als ten vorigen jare niet ge- leden, Balans en winst- en verliesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Naar wij vernemen, zal de Wissel- en Effec- tenbank te Rotterdam over 1885 een dividend van 7 pCt. uitkeeren. (IV. R. Ct.) Maandag j.l. had de jaarlijksche vergadering plaats van de commanditaire vennootschap Holland- sche Crediet- en Deposito-Bank, firma Hees Ritsema te Haarlem. Volgens het uitgebraeht verslag, over het 2e boekjaar, heeft de vennootschap door nieuwe relatien verdere uitbreiding ondergaan, waarbij zij, niette- genstaande de bijzonder lage interest-koersen, 44/10 pCt. over het volgefourneerd kapitaal uitkeert, tegen 4 pCt. over 1884. De heer mr. Th. De Haan Hugenholtz, die vol gens de statuten aftrad, werd herkozen. De voorgestelde wijzigiug in de statuten werd met algemeene stemmen aangenomen. m\ Gedurende het le kwartaal 1886 zijn door de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij vervoerd: 2,056,227 passagiers, tegen 2,197,309 in hetzelfde tijdvak van 1885. Het gerucht, dat de Radja van Tenom bij den militairen commandant van Analaboe pogingen heeft gedaan om zich met het Ned.-Ind. gouverne- ment te verzoenen, wordt in het Soer. Hbl. be- vestigd. Binnen een paar weken, dit voegt het Soerabaja- sche blad er bij, wordt genoemde radja bij den gouverneur van Atjeh verwacht, om op de meest plechtige wijze als vorst geinstalleerd te worden. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingeu in Atjeh in het laatste gedeelte van 1884 en in de eerste acht maanden van 1885, is bij koninklijk besluit van 7 dezer de kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indie, H. Demmeni, civiel en millitair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, bevorderd van ridder 3de klasse tot commandeur van de Militaire Willemsorde; zijn de majoor der genie L. V. Dingemans, de kapt. van den generalen staf L. Swart, de lste luit. der inf. A. W. Gijsberti Hodenpijl, de 2de luit. der inf. G. B. De Jong, de sergeanten der inf. G. Steenhuizen en H. F. J. Beer en de sedert gegngeerd korporaal der inf. A. A. Wanzeck, benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde; is aan den majoor der inf. F. R, P. Van den Abeelen toegekend de eere-sabel met het gebruikelijke opschrift; en is bepaald dat bij afzondelijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de lste luit. der inf. G. F. Soeters en de fuselier G. Keim. Volgens het j tnrverslag der Rotlerdam.se/ie Bank over 1885 is aan rente op wisseloperatieu, enz. 271,344, aan provisie f 158,410, aan effecten en syndicaten, na aftrek van rente /14.547 winst gemaakt, te zamen, met het saldo, bijna,/445,000. Daarvan blijft na aftrek van onkosten uitkeering aan command, reserve en/59,689 afschrijving op dubieuse debiteuren, /267,609 ter beschikking, waarvan 10 pCt. aan de reserve komt en 4% pCt. dividend aan de aandeelhouders kan worden uit- gekeerd over het maatschappelijk kapitaal van ^5,141.000. Uit het verslag blijkt verder, dat de geheele omzet in 1885 heeft bedragen ruim 214 millioen, of 43 millioen minder dan in 1884, eeusdeels wegens stilte in zaken, anderdeels wegens het tijdelijk verstrekken van voorschotten op onderpnnd,waarvoor guustiger rente was te bedingen. Door een staking van betaling te Rotterdam leed de Bank een ver- lies van ruim f 50,000. De Venloosche Handelsbank H. Goossens en Cie, zal over het afgeloopeu boekjaar, wegens de vele door haar in het faillisseraent van de firma Janssen te Kaldenkirchen geleden verliezen, geen dividend aan de aandeelhouders uitkeeren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hengeloo heeft besloten, adhaesie te betuigen aan de aan de Tweede Kamer gerichte adressen harer zusterkamers te Oldenzaal en Enschedr, hou- dende bedenkingen tegen het ontwerp van wet tot heffing van een statistiekrecht bij den in- en uitvoer van vrije goederen. Nadat de Tweede Kamer gedurende ettelijke lange dagen beraadslangd had over eene aan te brengen veraudering in art. 194 (openbaar ouder- wijs) zijn heden ten slotte alle amendementen zoowel als het regeeringsvoorstel verworpeu. Het voorstel der rechterzijde werd verworpeu met 43 tegen 42 stemmen. (de heer Keuchenius was afwezig). Eveucens werden verworpen het voorstel de Beaufort met 64 tegen 22 en het Regeerings-voor- stel met 56 tegen 30 stemmen. De Regeering heeft alsnu verklaard den Koning machtiging te zullen vragen om het wetsontwerp betroffende hoofdstuk X in te trekken. Op Woensdag 28n April e. k. zal in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam eene vergadering gehouden worden van de Vereeniging ,/Het Neder- landsch Rundvee-Stemboek-'. De volgende punten zullen in behandeling komen. 1. Resumptie der notulen van de vorige verga dering. 2. Verslag van den staat enz. der Vereeniging. Rekening en verantwoording over 1885. 4. Begrooting voor 1886. 5. Voorstellen van het Bestuur: A. Wijzigingen in de Statuten der Vereeniging, en in de Bepalingen omtrent het houden der stam- boeken en inschrijven van vee, volgens de con- cepteu. NB. Amendementen moeten voor 20 April 1886 bij het Bestuur (Adres: den Secretaris te Loos- duinen) worden ingezouden. Zoo daaraan niet vol- daan wordt, kunnen zij niet in behandeling wor den genomen. B. Bij aanneming der wijzigingen, onder litt. A bedoeld, te bepalendat de in de kas der Ver eeniging te storten contributie voor het jaar 1887 voor de gewone Leden zal bedragen 50 cents per Lid, en voor Leden-Begunstigers 9/Jo van hunne bijdragen. Aan de Afdeeiingen over te la ten heffing van meerdere contributie, die dan ten goede van de kas der Afdeeling komt. 6. Verkiezing van Commissarissen. Aftredenden heeren F. W. Baron Van der Borch, te Zevenbergen, en J. Wit Az., te Midwoud. (Niet herkiesbaar, volgens art. 9 der Statuten). Ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door het overlijden van den heer M. van Doorniuck, te Deventer (jaar van aftreding 1888), en het bedan- ken van den heer J. van der Breggen Az., te Wad- dinxveen (jaar van aftreding 1891). 7. Bepaling van plaats voor de volgende Alge meene Vergadering. 8. Voorstellen van het Bestuur en van de Leden. Ter beschikking van het uitvoerend ccmite der bakkerij-tentoonstelling is gesteld de som van 150 voor het uitschrijven van een wedstrijd, opengesteld voor alle banketbakkers, onder de vol gende voorwaarden De wedstrijd zal bestaan in het ten toon stellen van het fraaiste Piece „montee," in het Paleis voor Volksvlijt, van 215 Augustus 1886 op nader te bepalen datum. Als le prijs zal worden uilge- reikt een diploma met 100als prijs een diploma met 50. Inlichtingen omtrent dezen wedstrijd, --onmede alles de tentoonstelling betreffende, zijn te vcr- krijgen aan het bureau van het uitvoerend e< miu, Warmoesstraat 130, Amsterdam. De Landb. Ct. verwacht dat het tienjarig bestaan der Rijks-Landbouwschool te Wageningen, in September, a. s. niet onopgemerkt zal voorbij- gaan. De leerlingen dezer installing hielden dezer dagen voorloopig reeds een vergadering en benoem- den uit hun midden een commissie van twaalf leden, om in overleg met de leeraren een feestviering voor te bereiden. Ter vervanging van den, op zijn verzoek, eervol ontslagen directeur van het Koninklijk Zoo- logisch Botanisch Genootschap te's Gravenhage den heer J. C. J. van Ogten, is thans door het bestuur benoemd dr. A. C. Oudemans Jz., conservator van het Zoblogisch Museum te Utrecht. Door het hoofdbestuur der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollen-cultuur te Haarlem, is aan de besturen der verschillende Tuinbouw Ver- eenlgingen in Nederland de volgende circulaire gericht. De Algemeene Vergadering voor bloembollencul tuur te Haarlem, heeft in haar 16e Algemeene Vergadering, gehouden 14 Dec. 1885, de wensche- lijkheid uitgespruken dat de programma's der voor- jaars-tuinbouw-tentooustellingeu, op welke piijs- vragen voor bloeiende bol- en knolgewassen wor den uitgeschreveu, zoo vroegtijdig mogelijk ter al gemeene kennisse worden gebracht. Wanneer men aan zulke tentoonstellingen met bol- en knolgewassen op behoorlijke wijze wenscht deel te nemen, is het noodig dat men de daarvoor vereischte bollen afzondert voordat de eigenlijke handel in dit artikel begint. In den regel wordt hierop bij het uitschrijven van programma's niet genoeg gelet, en deze veelal op een betrekkelijk veel te kort tijdstip voor het openen der tentoonstellingen uitgegeven. Het hoofdbestuur der Algem. Yereenig. voor bloembollencultuur is door de Algem. Vergadering, gemachtigd, alle genootsckappeu in Nederland, die zich van tijd tot tijd met het houden van derge- lijke voorjaars-tentooustellingen bezig houden, uit te noodigen de programma's daarvaD vooral vroeg tijdig vast te stellen en uit te geveu. Wanneer dan die programma's bij het hoofdbe stuur tijdig zijn ingekomen, is het hoofdbestum bereid aan de leden der Algemeene Vereenig. voor bloembollencultuur daarvan mededeeling te doen met korte opgaaf der gevraagde artikelen. Zoodanige mededeeling aan de leden wenscht her hoofdbestuur telken jare in het begin van Juni te verzenden en het heeft dientengevolge de eer j beleefd te verzoeken om, zoo door uwe Vereeni- niging in een der volgende jaren eene voorjaars-ten toonstelling zal worden gehouden, waarop mede bol- en knolgewassen gevraagd worden, daarvaa alsdan voor den laatsten Mei van het voorafgaande jaar het programma toe te zenden. Zoo dus door u in het voorjaar van 1887 een dergelijke tentoon- stelling mocht worden gehouden, dan houdt bet hoofdbestuur zich aanbevolen het programma daar van voor 31 Mei aanstaande te mogen ontvangen, Het hoofdbestuur der Alhemeene Vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem J. H. Krelage, Voorzitter. D. Bakker, Algemeene Seoretarii, Haarlem, 25 Maart 1886. voor. Uit de Hoekschewaard schrijft men: Door de nog al langdurig aanhoudende vorst, was tot voor Vrijdag 19 Maart jl. nog niets met zekerheid te zeggen ten aanzien van dete velden staande wintergewassen, doch sedert 19 Maart heeft alles een heel ander aanzien ge- kregen. Plotseling zagen wij ons overgeplaatst uit eene wereld met dorre in eene met groene velden. Wei valt van 't koolzaad nog weii© anders te zeggen, dan dat 't voor den tijd to 't jaar nog erg klein is, en onderscheidene pet- ceelen geen veld zullen kunnen houden, doch van rogge,' wintergarst en tarwe zijn de voor uitzichten niet erg kwaad. De uitgezaaide granen hebben al heel weinig van de vorst te Iijden gehad enkele perceelen klaverlanden uitgezon- derd. Van omploegen van klaverlanden wordl evenwel nog bijna niets vernomen. Voor vlas-suikerbieten- en aardappelenteelt ziji dooreen, voor 1886 minder overeenkomsten aan- gegaan dan in 1885. Van laatstgenoemd arti kel was dan 00k de uitkomst in 1885 niet zoo rooskleurig, dat de verbouw met heel veel opge- wektheid kon worden voortgezet. Wei is wait verminderen 00k de dienaangaande de pachtprij- zen en wordt tegenwoordig tot dat doel al heel goed land gehuurd voor f 200 d f 225 de hec tare, doch niet weinig aardappelenverbouwera worden gevonden, die eene opbrengst hadden van niet meer dan 60 a 70 HL. per hectare. De uitkomsten van vlas waren echter veel voordeeliger. Lijnzaad gaf bij ruime opbrengst flinke prijzen en over 't algemeen werd meet dan 300 steen van de hectare gezwingeld. Oot tarwe, garst en haver leverden ruim beschol. Erwten en boonen brachten weder heel wei nig op. Aangaande de Aardappelen mag niet onvermeld worden gelaten, dat thans scliier overal in deze streken aanzienlijk minder ge- kuilde aardappelen worden aangetroffen dan in April 1885. Veel van dit gewas werd gedu rende eenige weken tot min of meer hoogere prijzen opgeruimd. Betere soorten tot f 2.80, enkele puik beste tot f 3 de Hectoliter. Thans is echter weder vraag naar zetpoters. Hooi en strooprijzen zijn hier merkelijk lager dan is de meer nooraelijke provincien. Met geringt afneming wordt-.hier meest tusschen de boeren en veehouders onderling besfeed voor goed Koe- hooi f 15, Tarwestroo f 7 en Haverstroo f 5.50 per 500 KG. Wat den veestapel betreft, dit is tamelijk gezond. Op paardenfokkerij leg! men zich meer toe dan vroeger jaren, hoewel de prijzen daarvan 00k al aanzienlijk lager zip. .Ook de veeprijzen zijn nog voortdurend dalenie. Op 't land is echter schier geen vraag naar vee. Tal van landbouwers zijn er toch een meet uitgebreiden veestapel op na gaan houden leg- gen zich nu meer op veefokkerij toe dan vroe ger ten einde te trachten met verkoopen vat vee zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de verliezen door het landbouwbedrijf geleden. Scha- penteelt en varkensfokkerij, ook al veel meer voorkomende dan eertijds, slagen veelal onge- lukkig. Ook onder het pluimgedierte doen zich geen ziekte of andere ongunstige verschijnselen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2