KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEQWS- en ADVERTENTIEBLAI). leg' Kunstboter. voor. Algemeen is echter de klacht over lage eierprijzen. Voor 4-jarig willig rijsgewas werd in 't najaar van 1885 f4- h f 500 per hectare min der dan in 1884. De handel in hoephout is thans zeer gedrukt. Riet en biezen vinden bijna geen vraag. Slechts bij uitzondering wordt daarvan bij zeer kleine partijtjes iets afgeleverd. Bij den tuinbouw komen thans werkkrachten te kort. Door 't iate uitbotten kan van de vruchtboomen nog niets met eenige zekerheid worden gezegd. Men schrijft ons uit de Betuwe: Bij de verpachtingen van weilanden worden weer flinke prijzen besteed, en zulks niettegen- staande door velen 't vorige jaar inet de vet- weiderij vee! schade is geleden; op sommige plaatsen besteedt men f 80 a f 95 per hectare. De veeprijzen blijven vrij laag; voor vet vee bestreedt men 64 h 70 cts. per KG. In jong vee wordt de handel vlugger. De weilanden fceginnen een groene kleur te krijgen, zoodat bet te voorzien is, dat het vee nog tamelijk vroeg de stallen zal kunnen verlaten. Het contracteeren van land voor de teelt van suikerbieten is zoo goed als afgeloopen; op verschillende plaatsen is het aantal hectaren voor auikerbieten bestemd, vooral niet minder dan 1885. Een groot deel van het tabaksgewas bleef nog •onverkocht. Een aantal planters leden schade, te meer omdat zoovelen, die meende nog een redelijken prijs te zullen bedingen, bij levering slechts de helft ontvingeu van hetgeen waarop zij gerekend hadden; voor sommigen was het zelfs bijna minder dan voor 't gewas van 1834. Alles slaat tegen. Vele tuinders hadden een zachten winter verwacht, omdat de zomer zoo koud was geweest met noorderwind en nacht- vorsten. En nu men zich troostte met het denk- beeld, dat na een zoo laugdurigen winter de zomer wel warm kan wo den, wrijft men eens- klaps elkander de onderzoekingen van een zekeren Heltnann, die een bij vele nog onbekend weer- profeet uit de vorige eeuw moet geweest zijn, onder den neus. Uit deze onderzoekingen toch moet zonneklaar gebleken zijn, dat op een kouden winter een koude zomer volgt. Het menschdom gaat derhalve een treurige toekomst te gemoet waarbij het: inensch wat doe-je in de kod, dreigt algemeen te worden. Intusschen is ieder, die de spade kan voeren, aan het wer'k getogen, om den grond vrucht- baar te maken. Men maakt een veel langer dag en tegen hooger loon dan anders, om het verlorene zooveel mogelijk in te halen. De tuinders gunnen zich geen tijd zich te laten scheeren; als de barbier in de gelegenheid is, moet hij morgen of overmorgen nog maar eens terng komen. Men mocht nu wel twee lijven hebben en de a&rdappelen, die reeds veel te lange spruiten hadden verkregen, snakten om gelegd te worden. Maar men kan geen ijzer met handen £>reken. Dan bloemkool uitpoten, zaaien, peulvruchten leggen en zoo al meer, want de huismoeders beginnen ook al mooi zuinig <te kijken, wat zij van moesgroenten nog op tafel zullen brengen, daar binnenkort niets anders dan eene waterige, smakelooze roode kool van October overblijft. Ook de landlieden werken alien om het hardst •en zij zijn daarbij in hun schik dat het weiland reeds zoo begint op te groenen. Boomvrucliten zullen er dit jaar niet veel zijn als een natuurlijk gevolg op een zoo ruimen piuk in den afgeloopen herfst. Ook zonder in- vloed van het weer kunnen de boomen maar niet ieder jaar een overvloed van vruchten dragen. Een bericht van elders dat het vrucht- liout door de vorst zou. geleden hebben, hetgeen zeer juist is tegengesproken, deed eene matrone uitroepenZie je nu wel menschen, als men maar geduld heeft, zal alles nog wel goed afloopen! Dat heb ik altijd gezegd. (Z. Crt.) Nu het vraagstuk van de margarineboter ook in de Tweede Katner aan de orde is geweest, zullen velen zeker met belan^stelling kennis nemen van een opstel door prof. Adolf Mayer, directeur van het proefstation te Wageningen. over dit onderwerp geschreven en in De Eco nomist (van April) opgenomen. Dat opstel is geschreven in Januari, dus vddr het Kamerdebat van de vorige maand. De schrijver behandelt o.a. de buitenlandsche wet- geviniten en wetsvoorstellen, die ten doel heb ben misbruiken tegen te gaan, en maakt daar- omtrent zeer gewichtige opmerkingen. Zooals de redactie van De Economist opmerkt, zullen de wenken van den kundigen schrijver niet zonder invloed zijn op de maatregelen, die hier te lande wellieht zullen worden voorgesteld, als het onderzoek, dat de Regeering heeft toegezegd, is afgeloopen. Niettegenstaande de algemeene klacht over den slechten tijd voor de landbouwers, brachten de Woensdag door het gemeentebestuur van Deven- ter verpachte landerijen nog hoogere prijzen op dan in 1885. Naar men ons uit de Betuwe schrijft, zijn vele tabaksboeren verlokt door het zachter weer der laatste dagen, reeds bezig met het in orde brengen hunner tabakskasten. Ofschoon de op- brengst en de prijzen van het gewas van '85 zeer tegengevallen zijn, is er toch geen product, dat de boer op den duur met meer voordeel verbouwen kan. Het grootste deel van den vorigen oogst, ook van dien in MaasenWaal, is verkocht, meest aan fabrikanten te Arnhem en Amsterdam. De prijzen varieerden sterk en liepen van 10 tot 20 per 50 KG. Boven- dien werd nog veel tabak bij de levering af- gekeurd, en moest tegen lageren prijs van de hand gezet worden. In de te Wageningen gehouden vergadering van de afd. Neder-Veluwe der Geld.-Overijs. Maatsch. van Landb. is tot bestuurslid gekozen de heer H. Van Gortel, te Wageningen, en zulks in de plaats van den secretaris, den heer J. C. Van Dam van Snelrewaard, die bedankt had. Melk. In het jongste nommer van de Landbouw Ct. komt een artikel voor den heer G. H. Beer, directeur der Arnhemsche Melkinrichting. De schrijver uit zijne verbazing, dat op eene ver gadering, van de Vereeniging van Nieuweramstel's Kaasfabrieken van melk gesproken werd, die Si/sj 4, 41/2 en 5 cent per liter kostte, en hij gevoelt zich gerechtigd te betwijfelen of genoemde melk werkelijk degelijk en gezond voedsel is. Aan het ingezonden stuk is een tabel toegevoegd, waarin, wordt aangetoond dat de veehouder zelf, wil hij zijne koeien van stevig voedsel voorzien, meer dan 70 cents p r dag voor elk zijner bees- ten aan stalvoeder zil uitgeven; de gemiddelde melkopbrengst van elke koe op 10 liter stel- lende, komt men tot het besluit, dat de vee houder meer dan 7 cent per liter betaalt. Hij kan dus onmogelijk goede waar voor 3l/3 of 5 cent leveren. De heer Beer komt eindelijk tot de volgende conclusie: Eene goede melk- inrichtingen drage in de eerste plaats zorg voor een goed contract met hen, die haar melk leve ren, opdat zij steeds goede waar heeft en de bediening nooit afgebroken wordt. Verder moet voor een nauwkeurig onderzoek worden zorg gedragen; eene slechte controle is geen controle en brengt de inrichting binnen korten tijd in discrediet. Het vee, dat de melk voortbrengt, moet het geheele jaar op onbepaalde tijden door den veearts onderzocht worden. Wanneer aan alle bovenstaande eischen voldaan wordt, zal men steeds goede melk op geregelde lijden kunnen leveren en de inrichting zal zich in een voort- durenden bloei verheugen. De Arnhemsche Melkinrichting koopt gedu- rende de zes zomermaanden de melk in tsgen 7 cent en gedurende de zes wintermaanden tegen 9 cent. En daartegenover staat dan nog, dat bij contract is overeengekomen, dat de veehouder geen melk mag leverena van koeien, die aan uierontsteking lijden of in ongezonden toestand verkeeren, ook niet van tochtige koeien b. van koeien die eerst acht dagen geleden gekalfd hebben of binnen acht weken kalveren moeten; c. van koeien die op eene markt gekocht en niet reeds 5 dagen gemolken zijn d. uit stallen waar tongblaar, klauwzeer, paarlzucht, miltvuur of andere besmettelijke ziekten heerschen. of in de laatste dagen geheerscht hebbene. die een eigenaardigen reuk of smaak bezit, hetzij die aan het voeder, dan wel aan andere oorzaken is toe te schrijven die niet voldoet aan de volgende eischen: een spec, gewicht bij 15° C. tusschen 1.029 en 1.033, een gehalte aan vaste stof van minstens 11.5 pet., een vetgehalte van minstens 2.8 pCt. Donderdag had te Amstelveen weder eene ver gadering plaats over de N.-Amstelsche Kaasfa brieken; 23 aandeelhouders waren tegenwoordig. Besloten werd een Kaasfabriek te Amstelveen in een perceel van den heer Bergkamp in te richten en eene in de boerderij van J. de Boer aan den Amsteldijk. Het bestuur bestaat uit de hh. R. Pool, Voorzitter, J. P. Schroder, L. Van Casteren, C. Van Blaaderen, A. Steenvoorde en J. A. De Boer, Secretaris. Uit Randwijk en omstreken wordt gemeld De verpachting van weiland is in vollen gang. Buitengewoon hooge prijzen worden besteed. De binnenvelden gelden70 h/"85 het morgen. De prijzen van het vee, vooral fokvee en het jonge vee, zijn zeer laag in prijs. Duur wei land en goedkoop vee, geen vooruitzicht op voor deel in den handel. Uit Sloten wordt gemeld Dat ten gevolge van den laugdurigen winter gebrek aan brandstof begon te komen, onder- vonden in de afgeloopen week de verveners in den Midd. Akerpolder en te Raasdorp. Het dubbel aantal vaartuigen van drukke weken werd geladen. Van 66n veenman is ons bekend, dat hij in edne week 500,000 turven afscheepte. Het is te voorzien, dat de voorraad oude turf niet voldoende zal zijn, naardien bijna alles reeds verkocht is. Reeds koopt de eene ver- vener van den ander. De prijzen zijn dientenge- volge stijgende. Voor rekening van den heer Van Breerr.en is weder eene nieuwe machine in de Rietwijkeroord- polder aangekomen. Deze onderscheidt zich van de bestaande, dat zij haar eigen weg baant, zoodat deze midden door het land gaat, terwijl voor de andere eerst een vaart aanwezig moet zijn. Langer— en Korter-Aar door J. Bolkestein te Gerkesklooster. Bedankt: voor Leersum door J. Pot te Vrooms- hoop; voor Sommelsdijk door J. M. C. H. Mond te 's-Grevelduin-Capelle; voor Diemen door J. R. Van Kooij te Pesse; voor Vreeland door A. S. E. Talma te Nichtevecht: voor Elburg door E. B. Gunning te Zettenvoor Ten Boer door H. Leemhuis te Zandeweer; voor Kethel c. a. door J. H. Gezelschap te Axel en Zuiddorpe; voor Oudega Wijmbr. door J. G. Verhoeff te Bodegraven; voor Drachten door J. van Giffeu Lz. te Geesteren. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Meliskerke J. Bos te Herwijnen. Bedanktvoor Weesp door A. P. Gezelle Meerburg te Baarnvoor Hindeloopen door J. Buikema te Kornhorn. Doopsgez. Gemeente. Aangenomennaar Enschede door Chr. N. Wijbrands te Westzaan op 't Zuid. Bedankt: voor Akkrum door J. J. Hesta te Norden c. a. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen: te Nijega J. Oosterhuis te Warns; te Arkel Id. van Veen te Wadenoijen; te Mus- selkanaal W. Huber te Meedhuizen; te Stad aan 't Haringvliet J. Van den Bergen te Kort- gene; te Middelburg P. J. W. Klaarhamer te Hilversum; te Driewegen J. Van Ossenwaarde te Genderente Brakel (cl. Zalt-Bommel) W. Van Esveld cand. te Nijkerk op de Veluwe; te Nieuw-Helvoet J. A. T. Spenia Weiland te Dougen; te Maassluis C. P. N. Ptkaar te Over- schie; te Sommelsdijk J. M. C. H. Mond te Grevelduin-Capellete Leersum G. Pot te Vroomshoop; te Dinteloord en Prinsenland P. Deetman te Amsterdam; te Wrstmaas J. F. H. Gangel te Aalten; te Otidega c. a. (Wym- britscradeel) J. G. Verhoeff te Bodegraven, te Wierden G. Pot te Vroomshoop; te Horsten U. J. Huber te Meedhuizen (aern. Delfzijl); te Berg-Ambacht H. Doom veld te Staphorst; te Vechel N. J. Krom te Hilvarenbeek. Aangenomennaar Assendelft door J. E. L. Muller te Gorredijk; naar Sleenderen door J. R. Van Kooij te Pesse; naar Blankenham (toez.) door J. Van Giffen te Geesteren (Gelderland) naar Helvoirt door Hoog te Beekbergen; naar Te Delft is op last van de justitie, op Jaffa, ket lijk opgegraven van den heer F., die aldaar sedert tien maanden begraven lag. De aanlei- ding daartoe was het vermissen uit de nalaten- schap eener geldsom van ongeveer f 30,000, terwijl de omstandigheid dat de heer F., die in zijne laatste levensdagen aan eene zielsziekte leed, steeds een groote geldsom in een gordel bij zich droeg, tot het vennoeden aanleiding gaf, dat genoemd bedrag met hem zou zijn be graven. Het onderzoek heeft evenwel, volgens de D. Ct., tot niets geleid. De Hooge Raad heeft in zijne gisteren gehou den zitting uitspraak gedaan in de zaak van S. H. te Schiedam, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld wegens het houden van een beleenhuis zonder vergun- ning. De Raad oordeelde in hoofdzaak dat de beslissing van rechtbank en hof, dat hier niet is een huis van koop en verkoop met recht van wederinkoop, maar wel degelijk een huis van beleening, is eene zuiver feitelijke beslissing, welke in cassatie onaantastbaar is. Voorts was de Raad van meening, dat nu wel bij het be- vestigde vonnis als bewezen is verklaard, dat de requirant geen vergunning had van Burg, en Wetli., doch dat dit niet voldoende is, vermits niet is onderzocht of de requirant had vergun ning van r/le gouvernement" (de regeering). Op grond van deze laatste beslissing vernie- tigde de Raad het arrest van het gerechfsbof en verwees de zaak naar het gerechtshof te Am sterdam. Bij een tweede arrest werd door den Raad verworpen de voorziening van B. E. v. L., te Amsterdam, door het Hof aldaar veroordeeld tot 9 maanden celslraf ter zake van diefstal in een bewoond huis door meer dan een persoon. Adv.-gen. mr. Gregory heeft hierop 0. a. conclusie genomen in de zaak van P. A. D., te Nijmegen, door het gerechtshof te Arnhem ver oordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf, wegens het omkoopen van getuigen. Adv.-gen. was van gevoelen dat het middel tegen het in deze ge- wezen incidenteel arrest was ongegrond, maar gegrond het middel, tegen het eindarrest ge- richt, op grond waarvan Z. E. II. A. conclu- deerde tot verwerping van het beroep tegen bet incidenteel arrest, maar vernietiging van het eindarrest en verwijzing der zaak naar een aan- grenzend Hof. Uitspraak 3 Mei. Voor de arroudissem. rechtbank te's Graven hage stond terecht P. J. K., machinist bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, wo- nende te Amsterdam, beklaagd van op 18 Jan. 1886, als machinist in dienst der H. IJ. S. M. dienstdoende op den op rechtsspoor van'sGraven-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3