BUITENLAND. BINNENLAND. WEEKBLAu VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. leramermeer in de openbare Vergadering van den 26 Februari 1885. (get.) LANTZEN DORFFER, Voorzilter. h D. EGGINK, Secretary. Zijnde deze Verordening aangehaald in het Koninklijk besluit van 12 Juni 1885 No. 11, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot invoering van gemelde belasting. En is hiervan afgekondiging geschied waar zulks behoort den 30 September 1885. LAMDZENDORFFFER, Burgemeesler. D. EGGINK, Sccrelaris. De inlijving der lotelingen uit de gemeente Haarlemmermeer, zal plaats hebben op 5 Mei, en die der gemeenten Aalsmeer en Sloten op den 10 Mei. De aftredende Leden van de Provinciale Sta- ten in het Hoofdkiesdistrict. Haarlem, waarvoor den 11 Mei a. s. eene verkiezing moet plaats hebben zijn de hh. Mr. E. A. Jordens; A. L. Dijserinck en Jhr. G. F. van Tets. Uitslag van de op 15 dezer gehouden ver- kooping van land en huizen van de Wed. S. de Groot te Hoorddorp. Roerenwoning met kersenboomgaard en andere vruchtboomen groot 50 aren, kooper W. Schip- per te Haarlemmermeer, voor f 2752, twee hek- taren wei- eu bouwland, kooper dezelfde voor f 2324 twee huizen te zamen 4 woningen kooper A. den Breejen te Haarlemmermeer voor/1475. Veemarkt te Hoofddorp, op Donderdag 29 April en 6 Mei 1886. Omtrent het telegraafkantoor te Haarlemmer meer, is den 14en dezer door de Tweede Kamer der Staten Generaal de volgende motie aange- nomen: dat na de mededeeling der Regeering dat eene organise regeling betrekkelijk de ves- tiging en instandhouding van telegraafkantoren in minder aanzienlijke gemeenten kan worden tegemoet gezien, verwacht worden mag dat de beslissing ten aanzien van dergelijke bestaande kantoren inmiddels worde aangehouden. BURGERLIJKE STAND van 7 April tot 13 April. Ondertronwd0. Slikker en J. Maaskant; H. Resoort wedr. en A. Strikwerda wed. Getrouwd-. H. Gaalswijk met M. Stout. GeborenMangje, dochter van D. de Ruijter en M. Schreuders; Michiel Catharinus, zoon van C. van der Laan en J. v. d. Kraats; Isaac, zoon van P. Faas en A. Wittekoek Maria, dochter van L. Troost en M. Heuvel; Simon Johannes en Gerard, zoons van J. Weststeijn en A, van der StoelIngetje, dochter van H. W. Groeneveld en K. KoetsierMartina, doch ter C. Rijkelijk huizen en A. van Wieringen Hendrika Wilhelmina, dochter A. Vis en N. E. van KeulenKlaas, zoon van A. Roest en M. Kikkert; Eliza Machtelinus Marius, zoon van K. J. L. Ruijsch van Dugteren en J. D. P. de llochefort: Jacob, zoon van A. C. Groe- newoud en S. Jongejan; Jan, zoon van C. van der Spruit eu J. J. van der Voet; Dirk, zoon van J. Beversluis en H. Jansen; Willen, zoon van A. Spaargaren en A. Vreeken; Teuntje, dochter van K. Degenaars en S. M. de Bruin Jahannes Hendricus, zoon vau J. H. van Son en M. Hoogeveen; Leendert, zoon van D. Ent- hoven en M. C. Kuijt. Overledtn-. Reinontje, oud 15 maanden dochter van C. Edel en R. Krubbe; Gerritje, oud 4 maan den, dochter van P. Gortzak en L. Schellinger- hout; Hendrika Wilhelmina oud 1 dag, dochter van A. Vis en N. E. van Keulen; Maike, oud 4 weken, dochter van A. Jelsma en N. Slijt; Simon Dijf, oud 67 jaar, geh. met C. Lamboo. ENGELAND. Zelden of nooit heeft eenig wets- ontwerp zulk een goduchten tegenstand ontmoet als Gladstone's Iersche voorstellen. De geheele Britsche pars, van welke richting ook, liberaal, cle- ricaal en conservatief, begroeten de voorstellen met een volstandig non possumus. All een Daily News maakt een uitzondering. Zoowel liberalen als Chamberlain en Hartington, als oonservatieven zooals Randolph Churchill be- strijden het ontwerp op de meest ernstige en besliste wijze, als moetende leiden tot eene verbrokkeling van het Britsche Rijk en tot een burgeroorlog in Ierland zelf. De eerste lezing van het ontwerp heeft zonder stemming plaats gehad, maar eerst bij de tweede lezing zal de beslissende slag geleverd worden. Blijkens een he^en ontvangen telegram is de tweede lezing op voorstel van den heer Morley verdaagd tot 10 Mei. De heer Gladstone heeft nu den tijd de noodisre wijzigingen aan te brengen. Het is wel mogelijk dat hij, wel wetende dat op elk Iersch wets-voorstel verschrikkolijk veel zou worden afgedongen, honderd percent heeft govraagd, maar toch met veertig per cent heel tevredeu zal zijn. De socialisten kunnen juichen. Hunne aan- voerders Burns, Champion, Hyndman en Williams, beschuldigd naar aanleiding der ongeregeldhedon te Txmden, zijn alien vrijgesproken. Ook daar schijnen dus de hoofden uitstekend de kunst te verstaan zelf buiten schot te blijven. Een opzienwekkende zelfmoord heeft te Lou den plaats gehad. De graaf van Shaftesbury heeft zich n.l. gisteren in een huurrijtuig in Regentstreet doodgeschoten. De aanleiding tot deze wanhopige daad is alsnog onbekend. In de deze week gehouden vergadering van aandeelhouders der Bank van Engeland, zijn voor het nieuwe dienstjaar gekozen tot gouverneur mr. James I'ntteson Currie, tot vice-gouverneur mr. Mark Wills Collet. Bij de herstemming te Ipswich, waar zooals wij mededeelden de vroegere verkiezing der beide liberalen ongeldig was verklaard, zijn thans twee conservatieven gekozen, n.l. de heeren Dalrvmple en Elcho. FRANKRIJK. In de Kamer van Afgevaardigden richtte de heer Maillard eene interpellatie tot de Regeering naar aanleiding der werkstaking te Deca- zeville en de inhechtenisneming der beide dagblad- schrijvers. Na eenige discussie nam de Kamer met 435 tegen 65 stemmen eene motie aan waarin zij zegt vertrouwen te stellen in de verklaringen der Regeering. Ei Chateauvillaine heeft naar aanleiding van de sluiting eener kappel door de overheid, eene bloedige botsing plaats gehad tusschen fabrieksar- beiders en arbeidsters en de gewapende macht; verscheidene personen werden gewond, o.a. de directeur der fabriek, aan het behoud wiens leven gewanhoopt wordt. Over deze zaak was door de rechterzijde in de Kamer eene motie van afkeuring voorgesteld, welke echter met 354 tegen 176 stemmen werd verworpen. De nieuwo Eransche leening, die intusschen nog bij den Senaat moet voorkomen, wordt verwacht den 5den Mei te zullen worden uitgegeven. Hoewel de driemaandelijksche ontvangsten 20 inillioen bij die van het vorige jaar ten achtereu bleven, toont de maaud Maart voor verschillende onderdeelen toch eene verbetering aan. Zoo zijn de overschrij viugs- en zegelrechten iets vermeerderd terwijl de inkomende rechteu die in Januari en Februari 1,300,000 meer waren, in Maart nog 1,700,000 vooruit gingen. De grootste achteruitgang is in de suikerrechten nam. 10.000,000 voor vreemde, 3,000.000 voor inlandsche en 1,500,000 voor koloniale suiker. Deze vermindering is waar- schijnlijk aan de verwachting eener verandering in de tarieven toe te schrijven. De correspondent van de Frankfurter Zeitung te Parijs schrijft, betreffende de voorgenomen Pana- ma-kanaalleening van fr. 600 millioen in premie- obi igatien, aan zijn blad: Terwijl het bestuur met alle mogelijke middelen aan de tot standkoming dezer leening werkt, mag het er wel voor waken aan de beurs den schijn te bewaren, of deze te gelijkertijd dienstig gemaakt zal worden aan specu- latieve doeleinden, want daarmede zoude de geheele leening groot gevaar kunnen loopen. Sedert 14 dagen toch worden de aandeelen niet meer in de vrije markt genoteerd, niettegenstaande er wel omzetten plaats vinden, maar zonder den stimuleerenden invloed der belanghebbende groep. Voorloopig staan de kansen voor de leening niet ongunstig. De commissie voor de verzoekschriften uit de Kamer heeft eene petitie, door 12,000 aan- deel- en obligatiehouders geteekend, aan het minis- terie overhandigd met eene aanbeveling tot gunstige in overweging neming en spoedig besluit. Het zal echter niet raadzaam zijn de Panama-leening zoo kort op de rente-leening te laten volgen, en dewijl de paaschvacantie tot het midden van Mei duurt, zal voor dien tijd het betreffende wetsvoorstel wel niet bij de Kamers worden ingediend. Do berichten uit Senegal luiden niet zeer gunstig. Het fort Brakel is door de inlanders aan- gevallen, en de dorpen in de nabijheid met de daar gevestigde kantoren zijn door hen verbrand. Vier pachters der belastingen zijn gedood en ver scheidene andere personen zijn gewond. De toestand wordt zeer ernstig genoemd. DUITSCHLAND. De langdurige strijd tusschen staat en kerk in Pruissen is geeindigd. De „Kul- turkampP' is gedaan, in hare plaats is de „Kultur- friede" getreden. De kerkelijke wetten, met eenige amendementen van bisschop Kop waarmede Bis marck zich had vereenigd, zijn met eene belangrijke meerderheid door het Heerenhuis aangenomen. De bekende dichter van „der Trompeter von Sakkingen", Scheffel, is te Karlsruhe overleden. DR Berlijn komt de tijding dat de Duitsche Kroonprins door de mazelen is aangetast. BELGIE. De Belgische werklieden-partij moet het plan hebben op 25 en 26 April te Gent een congres te houden, waaraan ook zou worden deel- genomen door afgevaardigden der Nederlandsche Socialisten vereeniging. Tevens zal dan eene groote demmstratie gehouden worden, en het behoeft geen betoog dat de Gentsche autoriteiten en rustige burgers die dagen niet zonder ongerustheid tege moet zien. ITALIC. De ministerieele crisis duurt nog steeds voort, en men schijnt maar niet tot een oplossing te kunnen komen. Het ministerie beschikt over heen noemenswaar- dige meerderheid, maar schijnt noch tot aftroden, noch tot Kamerontbinding te kunnen besluiten. Wederom komt de onaangename tijding dat zich in Italic cholera-gevallgn hebben voorgedaan en wel voornamelijk te Padua. Wel wordt er bij verzekerd dat de gevallen van goedigen aard zijn, maar met het oog op het komende warme jaargetijde, zal het zaak zijn met alle kracht er naar te streven, de ziekte in de geboorte te smoren. rURKIJE. Eindelijk is er eenig licht in de duisternis gekomen. Vorst Alexander heeft de ver- standige partij gekozen zich aan den wil der Mo- gendheden te onderwerpeu, hoewel met eenig voor- behoud. Het volgende antwoord werd n.l. door hem aan den groot-vizier gezonden /Onder handhaving van mijn bekend voorbehoud, verklaar ik, tegenover de eenparige beslissing der mogendheden, dat ik mij aan deze international* liandeling onderwerp." Met Griekenland echter is men zoo ver nog niet; het houdt nog steeds zijn leger op voet van oorlog, en dwingt daardoor Turkije hetzelfde te doen. Vol- gens de jongste geruchten zou Engeland thans voorgesteld hebben, tot een effectieve blokkade der Grieksche kusten overtegaan, ten einde te trachten de Grieken daardoor het hoofd te doen buigen. AMERIKA. Boh live het voorstel van Bland be trekkelijk de vrije aanmunting van zilver, waarvai reeds melding gemaakt is, heeft het huis van afget. der Y. St. ook het voorstel tot staking der tegen- woordige aanmunting van zoogen. Bland dollars verworpen en wel met 201 tegen 84 stemmen. In het rapport van het departement van landbouw wordt eene vermindering van 5 pCt. ge- meld in de uitgestrektheid van den met wintertarwe bezaaiden grond, bij 1885 vergeloken. De gemid- delde verhouding is 92^, tegen 76 in het vorige jaar. EGYPTE. De boringen te Gebel Zeit, aan de kust der Roode Zee in Egypte, waar onlangs petro- leumbronnen zijn ontdekt, blijven gunstig. De hui zen heeft men nu vijf meter dieper laten zakkeu, en wel met dit gevolg, dat nu ongeveer 450 ton per dag opspuit, waarvan 300 ton water en 150 petroleum. Men hoopt dat door nog dieper te boren ook bronnen zullen gevonden worden, die enkel olie bevatten. Om uwentwille heeft hij mij geslagen, mij CarlottaMaar hij kwam terug en is weer de mijne! Ilem vergeef ik, u i.iet. Wij gaan te zamen op reis naar zonnige warme landen. Den eenen of anderen dag zul len wij twist krijgen en elkaar verlaten. Dan zal ik mij uwer herinneren en wraak nemen. Op welke wijze? Die echtgenoot, voor wien gij Gerald verliet, zal ik u afhandig maken." Eugenie's lippen krulden zich verachtelijk. Zij scheurde de brief aan stukken en wierp die uit het rijtuig. Twee jaren later doorbladerde Lady Norgate op zekeren dag op lusfelooze wijze een nieuws- blad; want ofschoon zij eene groote dame was, was zij toch vaak lusteloos, en vond het leven eentoonig en dof. Onder het theater-nieuws las zij, dat made- mois lie Carlotta, de goddelijke actrice der Opera- bouffe, de volgende maand in een der schouw- burgen zou optreden. Ofschoon zij op de onzinnige bedreiging dier vrouw geen acht had geslagen, en die inisschien Ministerieele crisissen zijn in ons lieve vaderland zulke gewone, men zou bijna zeggen alledaagsche zaken, dat men er zich in het minst niet druk meer over maakt of verwonc'iert. En zoo gaat het ook deze keer. De afstemm'mg van alle voorstellen tot wijziging van art. 194 van de grondwet en de vroegere kennisgeving der rechterzijde dat zij hare medewerking tot herziening der grondwet afhankelijk stelde van de tegemoet- vergeten had, riep haar naam in Lady Norgate's herinnering een der pijnlijkste tooneelen uit het verleden terug. Zij wijdde haar aandacht aan een ander gedeelte van het blad en las dat het lijk van den vreemdeling, die te Monaco onder zulke hartverscheurende omstandigheden zelfmoord pleegde, thans herkend was. Het was dat van den heer Gerald Leigh, de beeldhou- wer, wiens eerste belangrijke werk, twee jaar geleden in zoo hooge mate de aandacht had getrokken. Er werd op gezinspeeld, dat zijn hartstogt voor eene welbekende actrice de aan leiding was geweest tot deze noodlottige daad. Lady Norgate liet het blad uit de handen vallen en bedekte het gelaat met de handen. Hij had dan toch de waarheid gesproken Hare liefde beteekende voor hem leven of dood. Indien zij had kunnen gelooven dat het laatste gedeelte van het bericht in het dagblad waar was, indien zij maar tot zich zelven had kunnen zeggen dat Gerald haar werkelijk had vergeten, en dat Carlotta voor zijn dood aansprakelijk was, zou haar gemoed spoedig tot rust zijn gekomen. Wederom ontving zij een brief van Carlotta. //Hij is dood. Hij stierf om uwentwil niet om mijnentwille. Pas op. Ik kom naar Londen". Zonder twijfel was dit een eerste stap tot de be- raamde wraak. Zij zou deze brief nooit geschreven hebben indien zij geweten had hoe gelukkig het Lady Norgate maakte te weten dat Gerald haar tot het laatste oogenblik had lief gehad. Toen kwam Carlotta, schooner en aanlokke- lijker dan ooit naar Londen. Gedurende eenigen tijd liep reeds het gerucht dat Sir Ralph Norgate nu niet precies een model echtgenoot was. Na de komst van Carlotta namen deze geruchten steeds toe. Eugenie hoorde er van, en eindelijk was de naam van Carlotta's nieuw slachtoffer een publiek geheim. Nog hield Eugenie zich kalm, zelfs toen zij haar echtgenoot op klaarlichten dag met haar in een rijtuig ontmoette. De man had nog schaamtegevoel genoeg het hoofd om te keeren, maar Carlotta keek met een zegevierende glimlach naar de bleekedame die voorbij reed. James Herbert zat bij zijn zuster in het rijtuig toen de ontmoeting plaats had, en dat was zelfs hem wat te sterk. Hij was verplicht te spreken. //Zoo'n overlaatzeide hij. //Maar toch Eugenie zou ik niet op eene scheiding aandringen". //De zaak is mij totaal onverschillig", ant- woordde zij koel. En zij sprak de waarheid. De romantische wraak van Carlotta, was een algeheele misluk- king, want Lady Norgate en haar echtgenoot werden daardoor niet verder van elkaar gescliei- den dan reeds sedert maanden het geval was. Het was Eugenie onverschillig. En naar dat de tijd voortging werd dit meer en meer het geval. Onverschillig voor rijkdom onverschillig voor rang en stand, voor genot, zelfs voor pijn en smart. Zij heeft niets lief, alles is haar onverschillig, uitgezonderd de herinnering dat zij eenmaal bemind werd door Gerald Leigh dat hij haar smeekte hem den dood of het leven te geven en dat hij, ondanks zij hem het eerste gaf, stierf met haar naam op de lippen. EINDE, briek c T 1 command

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2