LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De beetwortelsuiker-industrie en de landbouw. Graanhaudel, jaar belast zal worden met het afnemen in Neder- land Tan het groot-ambteuaarsexamen. Van de firma Voute 8c Richard te Zeist, ont- vingen wij een prijscouraut van Planten en zaden voor export, verdeeld in drie rubriekeu n.l.: Planten welke tot sieraad, planten welke voor de cultures worden aanbevolen en zaden van Bloemplanten en moesgronden. De firma meldt nog opzettolijk dat de niet in de prijslijst voorkomende zaden of gewassen, toch even goed bij haar verkrijgbaar zijn. De uitslag van de hardrraverijen, den tweeden Paasehdng te Breda gehouden was als volgt le. Provinciate Harddraverij (onder den man) voor paarden die nooit een prijs gewonnen hebben. Ingeschreven 8 paarden. le prijs, een gouden horloge, MarieVan Blom- merden te Standdaarbuiten2e prijs, een zilveren horloge, HectorVan Bommen te Leur3e prijs, een zweep, MadameVan Aarden te Standdaarbuiten. 2e. Noordbrabantsche Harddraverij voor paarden ingespannen voor sjees of tilbury, Handicap met verschillende afstanden. Grootste afstand 1600 M. Ingeschreven 9 paarden. le prijs (van de stad Breda), een compleet til- burytuig, Rataplan, E. v. Loon te Bosendaal2e pr. een zilveren horloge, Vitessegebr. Ooninx, te Tete- ringen3e prijs, een zweep, EmmaM. Simons te Breda. 3e. Tally-ho-Cap. Wedren voor ofiicieren van het Ned. of Ned.-Ind. leger en Gentlemen ridders uit Nederland. Afstand 2600 meter. Prijs: een kunstvoorwerp ter waarde van /100, Master Bob, luit. Wagner te Arnhem. 4e. Internationale harddraverij voor paarden uit alle landen en alle rassen, ingespannen voor 2- of 4- wielige rijtuigenHandicap met verschillende af standen, grootste afstand 4000 M. Ingeschreven 12 paarden. Prijsf 300. Rosa II, J. Bouter te Ameide, premie de inleggelden, Concordia, W. J. K. Albers te Dordrecht. Military, voor paarden die nooit in een wedren, nog in het plat, noch over hindernissen geloopen hebben, waarvan de prijs meer dan f 300 bedroeg, afstand ca. 2400 M. Ingeschreven 5 paarden. le prijs /.100. Princes of Orange. Jhr. Butgers van Bozenburg te Breda; 2e prijs 25, Bertha, luit. baron v/d Capelle te Leiden. Volgens de Haarl. Ct. zijn op de 11. Dins- dag door de Boyal Horticultural Society te South- Keusington gehouden tentoonstelling van tuinbouw, bekroond vier verschillende verseheidenheden van breedbladerige Eritallaria, zoogenaamde kievitseieren, ingezmden door de firma E. H. Krelage Zoon te Haarlem, elk dezer verseheidenheden met een certificaat eerste klasse. Deze verseheidenheden dragen de namenCorneille, E. H. Krelage, Siege of Haarlem en Van Lerius; de drie laatsgenoemden werden in de tuinbouw-inrichting der heeren Kre lage uit zaad gewonnen en door het beoordeelende comite werden de namen daaraan verleend. Onder den titel ,/Mijne ervaring van Atjeh", heelt den heer Pruijs van der Hoeven een belang- rijk geschrift het licht doen zien, waarin hij zijne meening over het brandende vraagstuk blootlegt, en vooropzet, dat hij het onderwerp onpartijdig zal behandelen. Na de toestanden op Atjeh uit een geographisch en staatkundig oogpunt uiteengezet te hebben, volgt een verslag van hetgeen plaats vond van af Febru ary 1880, toen de schrijver als regeringscommis- saris naar Atjeh kwam, em de invoering van het civiel-bestuur-voortebereiden. Hierbij verdient opmerking des schrijvers mede- deeling, dat de Generaal Van der Heyden reeds, toen, ofschoon er nog geen sprake was van het optreden van den heer P. v. d. H. als Gouverneur, dit als eeue wenschelijke gebeurtenis boschouwde. Ook had volgens den heer P. v. d. Hdeorganisa- tie van het bestuur plaats in volkomen overeeustem- ming tusschen hem en den generaal Van der Heyden. De schrijver betoogt verder aan de hand der geschiedenis dat van enkel geweld geen eindresul- taat te verwachten is, maar dat men van de deugden en fouten der inlanders gebruik moet maken, aan hunne billijke wenschen moet voldoen en hunne oude gebruikou moet ontzien. Om de krijgsmacht nuttig aan te wenden moet men haar niet alleen krachtig doch juist doen slaan. „Overschatting of geringschatting, zegt de schrijver, „beide zijn verkeerdjuiste schatting is 't waar „het op aankomt.. De Afjeher moet als Atjeher, ,/de Javaan als javaan, de Amerikaansche roodhuid «als roodhuid geen van alien als oen Europeesch #vijand bevochten worden. Met hunne kracht, „nnnr vooral met hunne zwakheden moet men /rekening houden. Hunne kracht is vooral ons z/gebrek aan kennis van hunne zwakke zijden; de z/onzeu kennen zij maar al te goed". Daarna voert hij aan dat een der krachtigste middelen om Atjeh ten onder te brengen, daarin bestaat dat men zich de macht over de voor den handel geschikte kust- plaatsen verzekert. //Te Atjeh, zoo gaat de schrijver voort, beteekent z/het meesterschap in Groot-Atjeh niets zonder de »souvereine rechten op de kust. Het losmaken, z/het verbrokkelen van dit geheel is juist de hoofd- „oorzaak van het Atjeh-getob, is de reden dat wij z/niet verder komenVaak heb ik uit den z/raond van schrandere Atjehsche hoofden gehoord Wat tobt het Nederlandsche gouvernement toch „waartoe gaat het niet op de geldkist zitten en „als er gevochten moet worden, kan het dit aldaar ffdoor Atjehers laten doen". Hoewel de schrijver niet aangeeft wat ergedaan moet worden geeft hij ten slotte toch op een punt daaromtrent zijn meening te kennen, en wel in deze woorden: „De taak van beeindiging van den tegenwoor- z/digen oorlogstoestand kan slechts op eene voor- z/waarde worden ondernomen en voortgezet. Die ffvoorwaarde is deze, dat den Gouverneur van Atjeh voile vrijheid van handelen verleend en hij door //onbeperkt vertrouwen van de Begeering gesteund /worde". Het zal velen onzer landbouwers vreemd in de ooren klinken, dat juist de beetwortelcultuur tot verbetering van het land heeft bijgedragen, daar hier te lande algemeen beweerd wordt, dat zij den bodem uitput. Maar zooals "boven reeds gezegd is, vele landbouwers waren ook aandeelhouders der fabrieken, het was dus in hun belang rijke beetwortelen te teslen die tevens een voldoend aantal kilogrammen per H.A. opleverden. De middelen nu, die zij aanwen- den om dit doel te bereiken, kwarnen ook de andere vruchten ten goede. Onder deze middelen behooren in de eerste plaats goed ploegen en mesten. Yele gewassen hebben niet genoeg aan het weinige voedsel, dat zij in in den lossen boven- grond vinden, en indien hunne wortels niet in dieper liggende lagen kunnen doordringen om hun vo dsel te zoeken, dan mag men van der- gelijke akkers slechts zeer middelmatige of kleine oogsten verwachten. Tot deze gewassen behooren ook de beet wortelen. Hun wortels gaan diep den grond in, en dit moet hun gemakkelijk gemaakt worden. Daartoe is diep ploegen en 't losmaken der ondergrond een vereischte. Maar door het los maken kunnen tevens licht, lucht en water er in doordringen, waardoor de vruchtbaarheid zeer bevorderd wordt. In Duitschland, ploegt men het land voor beetwortelen bestemd, die gewoonlijk op garst of tarwe stoppels gezaaid worden, in den zomer om. De grond wordt daardoor in een zeer gunstig jaargetijde aan de inwerking der lucht blootgesteld, waardoor hij in fijn verdeelde toe- stand geraakt. In den herfst ploegt men het land ten tweede male, maar dan met een moorploeg en 30 it 40 c. m. diep; terwijl de eerste keer niet dieper dan 20 it 25 cm. geploegd wordt. Bij een goeden winter zal de vorst dan diep in den bodem dringen en de ondergrond los maken, waardoor de voorjaarszon er zijn wel- dadigen invloed op kan uitoefenen. De universal- en rajolploeg (moorploeg) van den heer Rudolph Sack zijn voor deze bewer- kingen zeer aan te bevelen. Wordt vervolgd.) In de Bijclragen van het Slatislisc/i Instiluut wordt de aandacht gevestigd op de onzekerheid, die, evenals in Engeland, bij onze graanstatistiek bestaat, wegens de uiteenloopende eenheden, die men bij de opgaven bezigt. De boeren leveren het product bij hectoliters, maar het eene jaar vertegenwoordigt die maat veel meer voedingsstof dan het ander, wat ook op de prijzen van invloed is. De oogstcijfers geven daarom geen juist denkbeeld van hetgeen de bodem opbrengt- De landbouwverslagen ge ven echter elk jaar en van elken oog-t op, hoe- veel de hectoliter gemiddeld weegt. Bij den buitenlandschen graanhaudel, die uit- sluitend naar het gewicht wordt gedreven vindt men evenwel bij de voornaamste opgaaf, van invoer tot verbruik, in de officieele statistiek de hoeveelheid uitgedrukt in hectoliters; bij de overige in kilogrammen. Wel zoo goed ware het, ook den invoer tot verbruik op te geven in de gewichts-eenheid, die bij den handel ge- bruikelijk is, bij de tarwe bij v. per 2400 kilo. Wel geeft ook die eenheid geen volkomen vasten maatstaf bij vergelijking met de prijzen, omdat bij gelijk gewicht de qualiteit van jaar tot jaar kan verschillen. Maar de voedingswaarde van 2400 kilo is zeker constanter dan die van een hectoliter, en ook omtrent de hoeveelheid geeft de inhoudsmaat groote verwarring. Rundvee-Stamboek. In een der lokalen van het Nut alhier^., werd de algemeene vergadering gehouden van de Yereeniging //Het Nederlanndsch Rundvee- Stamboek". Uit het jaarverslag bleek, dat het getal leden 1449 bedraagt, verdeeld over alle elf provin- cien. Het aantal ingeschreven runderen bedroeg 21S5, en wel stieren van inl. ras boek I 314, koeien van inl. ras boek KI 1868, koeien van gekr. ras boek K II, 3 stuks. De prov. N. Holland had hiervan het grootst getal inge schreven, nl. 236 stieren en 1552 koeien. De heer J. v. d. Breggen Azn. te Waddingsveen nam zijne benoeming tot commissaris niet aan en de Vereeniging verloor den heer M. v. Doornik door den dood. De heer Ilerm. F. Bultman werd tot 2e voorzitter benoemd in de plaats van den heer C. J. v. d. Oudermeulen, die af- trad als zoodanig. De financieele toestand der Vereeniging is gunstig en de verkoop van exemplaren van het stamboek neemt voortdurend toe. Yan vele zijden werd het Bestuur opmerk- zaam gemaakt, dat bet inrichten der Yereeni ging met provinciale afdeelingen gewenscht werd, daar men anders te wachten had dat andere stamboeken zouden worden ingericht. Om deze reden stelde het bestuur eenige wijzigingen in de statuten en in de bepalingen voor het op- nemen en inschrijven van vee voor. De rekening en verantwoording van den pen- ningmeester sluit in ontvangst met een cijfer van /'19596, voordeelig saldo f 5206.De contribute van 1449 leden bedroeg 3622. de inschrijving van vee in de stamboeken 10755.— De begrooting over 1886 sluit in ontvangst en uitgaaf met een cijfer van f 19381. Bij de opening der vergadering deelde de voorzitter, de heer J. Breebaart Kzn., mede dat eenige amendementen op de voorgestelde wijzigingen der statuten waren ingekomen, welke echter niet het voorstel tot wijziging beslreden. Hierna werden deze wijzigingen, in den geest van het hierbover. aangegevene, door de verga dering besproken, nadat, de secretaris, de heer Waldeck, eene memorie van beantwoording op de voorgestelde amendementen had voorgelezen. De hoofdstrekking der voorgestelde wijziging bedoelt: lo. krachtiger ontwikkeling te bevor- deren, door verlaging der kosten, aan het lid- maatschap en de inschrijving verbonden2o. het doel der Vereeniging te bereiken en het toe- zicht te vergrooten door het vestigen van af deelingen, die in beperkten kring werken3o. de stamboeken in deelen te splitsen, opdat hij, die in een zuiver provinciaal verslag belang stelt, een eenvoudig overzicht verkrijge van het in die provincie aanwezig stamboek-vee4o. meer algemeene bekendmaking en gevolgelijk uitbreiding van de Vereeniging, in die provin- cien waar veehouderij niet in de eerste plaats op den voorgrond treedt. Het verschil tusschen de voorgestelde wijzi gingen van het hoofdbestuur en de amende menten liep hoofdzakelijk over de vraag, of men slechts e6n afdeeling in elke provincie zou op- richten, of, gelijk het hoofdbestuur wilde, de gelegenheid openlaten meer afdeelingen te stichten. Ook was er verschil van meening betreffende het overdragen van de kosten van inspectie op .de afdeelingen, waartegen het hoofdbestuur be- zwaar had. Het resultaat der besprekingen was, dat werd besloten in iedere provincie eene af deeling op te richten en elke afdeeling, hoe klein ook, het recht heeft een commissaris naar de algemeene vergadering af te vaardigen. De volgende wijzigingen waren van niet prin- cipieelen aard. Tot commissarissen werden verkozen, in plaats van de heeren T. W. baron Van der Borch te Zevenbergen, J. Wit Az. te Midwoud, M. Van Doorninck te Deventer en J. Yan der Breggen Azn. te Waddingsveen, de heeren bn. Van Brienen van de Groote Lindt te Clingendaal, Boele te Kampen, Magnier te Horn en Grone- man te Wieringerwaard. Een internationale wedstrijd van zaaimachines zal van 20 October tot 30 November a. s., van wege de Italiaansche regeering, te Foggia ge houden worden, Uitvinders, makers of verkoopers van zulke machines uit alle landen kunnen daaraan deel- nemen; maar laatstgenoemden zullen, bij de bekroning, als vertegenwoordigers van den maker worden beschouwd. De uitgeloofde belooningen zijn lo. een eere- diploma, eene bestelling van vijf machines voor de Italiaansche regeering, en 2o. twee prijzen van 200 fr, elk met een zilveren medaille. Voorts zullen nog 10 prijzen van 30 fr. toegekend worden aan boeren, die het best bij de proeven de werktuigen behandelen en besturen. Het vervoer van de werktuigen, heen en te- rug, komt voor rekening van de inzenders. De verschillende kosten der proefnemingen draagt het comite. Bij de proefnemingen moeten de machines onder leiding van den maker of een kundig vertegenwoordiger van zijnentwege werken. Aanmeldingen moeten gericht worden aan het comitd voor den wedstrijd Comite ordonnateur du Concours international de semoirs), en kunnen geschieden tot 20 October. Het Weekblad van Hillegom c.s., bevat het volgende schrijven uit Londen De handelaars in afgesneden Hyacinten zullen dit jaar alles behalve goede zaken maken. Dui< zenden en nog eens duizenden kistjes worden te Covent Garden aangevoerd en de prijzen daarvoor besteed zijn allerbedroevendst. Ik zag van de eerste bezendingen o.a. verkoopen: Nor- ma's voor 1 sh. 9 d. Witte voor 1 sh. 6 d., Roode voor 1 sh. en Blauwe voor 10 d. per kistje, en dit was nog niet eens de laagste markt. Als men nu daar aftrekt de transportkosten naar hier, die men gerust op minstens 40 cents per kistje kan stellen, plus de prijs van het kistje, de veilingskosten en wat dies meer zij, dan kan men zelve nagaan hoe die luidjes bij het ontvangen der nota van hun Auctioner de tranei over de wangen zullen loopen Aan het. laatst verschenen nommer van di American Florist ontleent de Haarl. Ct. het bericht, dat de voorjaars-tentoonstelling van bloeiende bolgewassen en orchideeen van dr Massachusetts Horticultural Society in Noord- Amerika den 24sten Maart 11. te Boston geopent werd en drie dagen ter bezichtiging bleef. If wordt van den goeden uitslag dezer tentoonstelling met veel lof gesproken. De voor deze tentoon stelling uitgeloofde prijzen voor de Algemeene Yereeniging van bloembollencultuur te Haarlem voor 50 hyacinthen in bloei werden toegewezen de gouden medaille aan C. H. Hovey, dezilvet vergulde medaille aan C. M. Hovey en de zil veren medaille weder aan C. H. Hovey. Deze beide inzenders verkregen ook een aantal andere prijzen, door de Mass. Hort. Soc. voor bolge wassen uitgeloofd, en hadden te zamen onge- veer 500 potten dier planten ingezonden. Zeldet of nooit had men daar deze specialiteit betel tentoongesteld gezien. Uit particuliere berichten ontleent het blad verder de mededeeling, dat men de Haarlemsche prijsuitloving zeer nuttig acht tot bevordering

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2