H A A T1L E M M E11M E E11. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij Jit Kroner Moart een Bpoepel. 27e Jaargang No. 19. Zaterdag 8 Mei 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN, BUITENLAND. BINNENLAND. \\VUU^ Abonnementsprijs J. II- de HUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs (lev Advertentien W EEKBLA I) in m ma Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. a zonder Bijvoegsel r, 6.- n 3. Enkele Nommer.3 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACT UITGAVE BETREFEENDE te adresseeren aan den TJitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantorenbnevengaarders en postboden. De inschrijving voor de schutterij van per- sonen geboren in 1861 zal plaats hebben ten Raadhuize te Hoofddorp op Zaterdag den 22 I Mei 1886 van 93 uur. Tegelijk met de aangifte voor de schutterij op den 22 Mei e. k. te Hoofddorp kunnen de gepasporteerden van de lichting 1881 der natio- nale militie, hun paspoort afhalen. Dingsdag middag kwam een boerenwagen met stroo en hooi geladen, bespannen met een paard, en toebehoorende aan J. Maaskant in aanraking met een telephoonpaal te Hoofddorp, waardoor de wagen omviel en het hooi te water, viel, terwijl bet paard op hoi ging, maar spoedig weer in handen was. De voerman kwam er zonder letsel te bekomen af. Ylolmarkt te Hoofddorp op Woensdag 19 Mei 1886. De Herijk van maten en gewiehten zal dit jaar plaats hebben te Hoofddorp ten huize van C. Slikker, den 22 en 24 Mei van 812 en 14 uur. Te Nieuw-Vennep ook voor Abenes, ten huize van J. Pasmooij den 25 en 26 Mei van 812 en 14 uur. Te Halfweg voor de buurt de Lijnden op 27 Mei van 103 uur. OverledenMargaretha, oud 11 maanden, dochter van C. Steenks en H. Overkleef; Teunis, oud 12 maanden, zoon van T. de Jongh en N. v. Leeuwen; Martina, oud 19 dagen, dochter van C. Rijkelijkhuizen en A. van Wieringen; Dorothea, oud 3 maanden, dochter van C. van Pijpen en G. PapenCornelis Vellekoop, oud 59 jaar, gelt, met C. v. d. Wei; Anna Maria, oud 3 jaar, dochter van H. J. J. van Verseveld en M. van Geest; Wilhelmina Hameetman, oud 58 jaar, wed. van G. Yervloed Jacob Molenaar, oud 56 jaar, wedr. van D. Kooij; Willem,oud 3 weken, zoon van A. Spaargaren en A. Vreeken. BURGERLIJKE STAND van 28 April tot 4 Mei. Ovdertrouwd: C. Aarsen en A. Ligthart;M. Oomen en W. 13. de Bruin; P. Verkaik en J. Lewis. Gtirouwd: G. Oosferhout en G. Boterman; C. C. v. d. Heuvel en A. Verkuijl; J. Weber en M. Boon; J. Klaver en L. Hetjes. Geboren: Petronella Johanna, dochter van W. Koolbergen en E. KnoopenPieter, zoon van A. Ascheman en M. de Booij; Pieter, zoon van T. van der Maas en C. Kieviet; Maartje, dochter van C. v. d. Oord en W. Kooijman; Cornelia, dochter van P. v. d. Sar en M. Vellekoop; Willem, zoon van P. v. d. Sar en M. Vellekoop; Hendrikus Nicolaas, zoon van H. Mastenbroek en P. Sneelooper; Trijntje, dochter van J. Dekker en A. Machielse; Martinus, zoon van A. Jonker en M. C. Mesman; Maria, dochter van J. A. Schmidt en D. Visser; Hendrika Wilhelmina, dochter van G. Leunk en J. Grauwelman; Jannetje, dochter van A. Krijgsman en A. Rij- laarsdam; Petrus, zoon van P. Geilswijk en A. Stokhof; Johannes Albertus, zoon van J. A. Spigt en S. E. Nol. ENGELAND. Door het Lagerhuis is bij tweede lezing aangenomen het Regeeringsvoorstel tot wijzi- ging der wet op het examen en de bevoegdheid der arisen. Het voorstel bevat o. a. de bepaling, dat de cer- tificnten van koloniale en buitenlandsche universi- teiteu "worden erkend, indien de betrokken landen dienaangaande voile wederkeerigheid oefenen. DUITSCHLAND. De kerkelijk politieke wetten, welke door het Heerenhuis zijn aangenomen, zijn thans in het Huis van Afgevaardigden in behande- ling genomen. Verschillende sprekers voor en tegen voerden het woord, terwijl Bismarck persoonlijk in het debat trad, om ten sterkste op aanneming van het voor stel aan te dringen. Hij wees er in den loop van het debat op, dat hij het volste vertrouwen in dezen Paus stelde. „Het komt er vooral op aan, zeide hij, om meer er aan te denken dat wij alien landgenooten zijn, dan dat wij tot verschillende geloofsbelijdenissen behooren." Blijkens een heden ontvangen telegram is het voorstel der oppositie om de voordracht naar eene Commissie van 21 leden te verzenden door het Huis verworpen. Er zal nu dadelijk tot de tweede lezing der voordracht worden overgegaan. Een ding is zeker n.l. dat Bismark het om de een of andere reden noodig acht, zoo spoedig mogelijk met den Paus en de curie op goeden voet te komen. Hij schijnt het noodig te achten op dat punt de handen geheel vrij te hebben. FRANKRIJK. Het Journal officiel bevat het decreet voor de inschrijving der leening van 504 millioen in 3 pCt. rente. De inschrijving zal geschieden op 10 Moi tot den prijs van 70 fr. per 3 fr. Bij het decreet worden verdere bepaliugeu vastgesteld voor de storting en de verdeelinar. o o Hit Parijs wordt in dato 30 April aan de Frank/. Zeitung bericht omtrent de balans van de Banque de Paris et des Pays-Bas over 1185. De netto wiust a fr. 4,0.30,000 overtreft die van het vorige jaar met ca..fr. 650,000, welke meerdere uitkomst meest aan de filialen is toe te schrijven. Dat het dividend desniettegenstaande maar fr. 30 tegen fr. 35 (6 pCt. tegen 7 pOt.) zal bedragen, vindt daarin zijn grond, dat in het vorige jaar een winst van fr. 1,335,000 uit vroegere jaren afkom- stig, mede verdeeld is gewordeu. Hoewel de officieele betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland, voor zoover de buiten- wereld dit kan nagaan, van vriendschappelijken aard zijn, zoo heerscht er tocli in den laatsten tijd in de pers der beide landen een opmerkelijk vijan- dige toon. Wanneer men b.v. de Duitsche satirieke bladen nagaat dan treft het, hoe zij week aan week in beeld en schrift, voorstellen, dat het onmogelijk is met zulk een nabuur als Frankrijk in vrede te blijven leven, en hoe zij reeds bij voorbaat de schuld van een eventueelen krijg op Frankrijk trachten te werpen. Een en ander, in verband met het vroegere gezegde van Bismarck in den Rijksdag, n.l. dat hij ook in het voorjaar van 1870 geen oorlog verwachtte, is niet zoo geruststellend als men dat wel zou ver- langen. SPANJE. De Spaansche Minister van Financien heeft eene verrassende, men zou haast zeggen ver- makelijke ontdekking gedaan. Hij moet er n.l. achtergekomen zijn, dat een aantal staatsbosschen, de kieinigheid van 250 millioen vertegeuwoor- digende, eenvoudig door pnrticulieren worden geex- ploiteerd zonder dat deze daartoe gerechtigd zijn. Men heeft nu het plau dit meevallerfje aan te wenden ter bestrijding van de extra uitgaven ten behoeve van oorlog en marine. TURKIJE. De toestand blijft nog steeds zeer gespannen. Ondanks de door Griekenland gedane toezeggingen, komt er van de outwapening nog niets. De geest der bevolking blijft even oorlogzuchtig en men schijnt niet te willen toegeven zoolang het iuternationale eskader in den Piraeus vertoeft. Den 8en Juni zal de jaarlijksche algemeene vergadering der Suez-kanaalmaatschappij te Parijs plaats hebben, waariu de rekening over 1885 zal opengelegd en de dividenden zullen bepaald worden. AMERIKA. In de Vereenigde Stateu, met name te Chicago en te Milwaukee, hebben ernstige socia- listische onlusten plaats gehad. In eerstgenoemde stad tastte eenige duizendtallen werkstakers de politie, wierp te midden der agenten een drietal dynamiet- bommen en werden eerst na een gevecht van een paar uur uiteengedreven. Zoowel van de politie als van de muiters zijn er verscheidene gedood en een groot aantal gekwetst. Nederland kan rouw drageneen der meest be- gaafde zonen is aan het vaderland ontvallen, want niemand minder dan Coenraad Busken Huet, is het door den dood ontrukt. Op nog geen vollen zestigjarigen leeftijd, terwijl hij was in de voile kracht van zijn talent, en zonder dat iets aan een plotseling sterven had doen denken, is hij Zondag j.l. te Parijs overleden. Groot als schrijver en als wijsgeer, had Huet nnast vele vrienden, vele vijanden, en bij zijn scherpen en vaak bitteren toon, is dit niets ver- wonderlijks. Maar aan wie de schuld van die bitterheid Heeft de man die algemeen als een genie op letterkundig gebied beschouwd wordt, in zijn vader land wel die erkenning gevonden zijuer verdiensten waarop hij met recht aanspraak mocht maken? Of is hij niet veeleer door een coterie, die sterk in toepassing brengt het „nul n'aura de l'esprit liors nous et nos amis", steeds op zijde gezet om plaats to maken voor deze of gene, die hem niet tot den schouder reikte En Huets voorbeeld staat niet alleen. Met veel van wat hij in de bitterheid zijn's harten geschreven heeft moge men zich niet kunnen vereenigen, toch zullen de vele heerlijke voortbreng- selen van zijnen fijnen geest en van zijn scherp ver- nuft, nog door geslacht na geslacht genoten worden als een kostelijk gerecht. Het korte bericht, nog in ons vorig nommer opgenomen, dat het Ministerie Heemskerk aanbleef, is nader door de staats-Courant bevestigt. In het nommer van genoemd officieel blad van 30 April jl. komt n.l. de volgende mededeeling voor „Het gezamenlijk verzoek der Ministers, hoofden van de departementen van algemeen bestuur, aan Zijne Majesteit den Koning, om eervol ontslag uit hunne betrekkingen, is door hen ingetrokken." De zaak zal dus tot Juni e.k. op denzelfden voet worden voortgezet. In de gisteren avond gehouden bijeenkomst van den raad van toezicht der Amsterdamsche Bank is besloten aan de eerlang te houden algemeene ver gadering van aandeelliouders voor te stellen het dividend over 1885 op 68/vpCt. te bepalen, eene som van f 43,216.44 zijnde f 16,763,87 meer dan door de statuten gevorderd wordt in het reser- vefonds te storten, en 15,202.121/3 op nieuwe rekening over te brengen. Het adres van Burgerplicht te Rotterdam in zake Atjeh is, voorzien van 410 handteekeningen, aan de Tweede Kamer verzonden, terwijl een af- schrift aan den minister van kolonien is aangeboden. Het bestuur acht het noodzakelijk, het gewich- tig Atjeh-belang tot eene volksznak te maken en kwam derhalve tot het besluit, dat het wenschelijk was, het petitionnement zooveel mogelijk tot het geheele land uit to breiden. To dien einde zijn aan 240 kiesvereenigingen in het land afdrukken van het adres, met eene begeleidende circulaire. toegezonden, met het verzoek de stappen, door Burgerplicht gedaan, te steunen. De vereeniging keurde deze liandeling goed. Ter vervanging van den heer J. Dirks, die voor eene herkiezing, ale lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, niet in aanmerking wenscht te komen, worden van Ifberale zijde genoemdde gep. luit.-kol. van het Ind. leger W. F. Versteeg eu mr. A. F. K. Hartogh. Do lijst der hoogst aangeslagenen in's rijks directe belastingen, benoembaar tot leden der Eerste Kamer, bevat voor Zuid-Holland 267 namen. De hoogste is die van den heer A. M. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, met 9474.12%, de laagste die van den heer J. II. Grootenboom Van Os, te Rotterdam, met 834.36%. A* De door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Noord-Holland bevat de namen van 226 personen. Het eerst komt op die lijst voor de heer jhr. J. B. van Merlen te Heemstede, aan- geslngen voor 6647.66%, het laatst de heer M. B. Nijkerk te Amsterdam, aangeslagen voor/ 798.86. De bevolking der provincie Noord-Holland bestond (volgens de officieele cijfers in de Staats- courant van 2/3 Mei) op 1 Jan. 1886 uit 374,282 mannen en 399,257 vrouwen, totaal 773,539, tegen 368,553 m. en 393,219 vr., totaal 761,722, op 1 Jan. 1885. De bevolking van Amsterdam was op 1 Jan. 1886 372,325 (175,162 m. en 197,136 vr.) De liberale kiesvereeniging „Wonseradeel" heeft tot candidaten gekozen voor de Tweede Kamer de heeren mr. S. Wijbenga en B. H. Heldt. A* Het pas verschenen verslag van het veeart- senijkundig staatstoezicht over 1885, meldt zeer belangrijke en gelukkig grootendeels gunstige bij- zonderheden over den loop der veeziekten hier te lande in het afgeloopen jaar. De belangrijkste is wel dat de besmettelijke long-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1