IIAARi EMMEItMEE11. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang No. 24. Zaterdag 12 Juni 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs J. II. de HUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. 6. a zonder Bijvoegsel u 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAYE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel nieer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekliandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. TJitslag der op 8 dezer door het Gemeente- bestnur gehonden aanbesteding van het ophoo- gen der 4e klasse van de burgerlijke begraaf- plaats te Nieuw Vennep. G. den Breejen te Haarlemmenneer /317 J. Griekspoor n 11 322 B. Griekspoor 322.75 J. Schreuders i/ n n 325 W. de Boo 349 J. Vreeken n 392.50 Gegund aan G. den Breejen. De hieronder vermelde personen worden in huri belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden, ten einde opgaaf te doen voor de bijhouding van het bevolking register. Gerardina de Boer, gekomen van Amsterdam. G. Koogman Strijen. Klaas Kalis n Ommerschans Johannes Matze u u Voorschoten. Het bureau van bevolking en den burgerlijken Stand is geopend 'smorgens van 912 uur. 'smiddags u 14 jl. Vrijdag is te Hoofddorp eene bedelares aangehouden die in| beschonken toestand ver- keerde. Na hare roes te hebben uitgeslapen is zij naar Haarlem getransporteerd. Op Donderdag 24 Juni e. k. zal te Hoofd dorp de gewone jaarlijksche wolmarkt worden gehouden. In de scbuur van den landbouwer H. van Woudenberg Sloterweg bij den Spaarnwouderweg onstond den Sen dezer brand tengevolge van het spelen door de kinderen met lucifers. Men heeft de brand spoedig meester kunnen worden. Een jachtwagen is gedeeltelijk verbrand. J. 1. Donderdagmiddag ontlastte zich boven deze gemeente eene geduchte hagelbui (de hagel- steenen waren meest 1 sommigen 1centimeter) die veel schade aan vlas en andere veld- en tuinvruchten heeft veroorzaakt. Ook zijn hier en daar glasruiten stuk ge- hageld. Aangezien de inschrijving van nieuwe leer- lingen op de scholen thans plaats heeft in de maanden Mei en November zal de inenting voortaan plaats hebben in de maanden Januari, April, dull en October. BURGERLIJKE STAND van 2 tot 8 Juni. OndertrouwclJ. Bokhove en C. van Opzee- land; E. Gerritsen en J. SterkW. Touw en C. M. Spijker; D. Bits en W. N. Yastenhout; C. v. d. Maas en J. Lakeman. OndertrouwdW. Blok met A. Hoogenbrug; S. Kooiman met G. Benjamin; C. Oostwouder met N. Bip; J. de Groot met J. Hoogeveen. GeborenAlida en Adriaan, dochter en zoon van A. den Breejen mi E. OomsMaria, docb- ter van L. Kouw en M. van Groningen; Stof- felina, dochter van P. P. Wilderom en G. Scheffer; Arie, zoon van I. v. d. Marel en M. van Klaveren; Engelina Begina, dochter J. II. Hulscher en E. C. Holscher; Jenneke, dochter 0. v. Dalen en T. W. v. d. Heuvel. Overleden-. Johanna Elisabeth, oud 7 maan den, dochter van G. van Essen en C. Moene; Peternella Colijn, 78 jaar geh. met J. J. de BlaeijJohannes Cornelis, oud 15 jaar, zoon van J. Clement en E. Buckens. ENGELAND. De beslissing is gevallen en daar- mede Gladstone's Home-rule ontwerp. Met 341 stemmen tegen 311 werd het in de zijting van Maandag j.l. verworpen. Het eenige blad dat tot het laatste oogenblik de moed niet opgaf, was de Vail Mall Gazettemaar het is in zijne optimisti- sche verwachting omtrent de toovermacht van Glad stone's woord, het overreden van een zeker getal liberale leden enz., bitter teleurgesteld. De vermoe- delijke uitslag hoewel van te voren niet stellig zeker, was echter weinig twijfelachtig. Zelden ondervond eenig ontwerp in den lande zulk een universeele tegenkanting, en dat er nog zooveel leden hebben voorgestemd, rnoet niet gezocht worden in limine overtuiging van de heilzaamheid van dit ontwerp, dan wel in limine vrees bij een ontbinding niet herkozen te worden, of niet in de mogelijklieid te zijn, de kosten eener verkiezing te kunnen bestrijden. De gevolgen dezer verwerping doen zich reeds gevoelen in hevige botsingen tus- schen Katholieken en protestanten, waarbij tal van dooden en gewonden gevallen zijn. Het Lagerhuis moet na de verwerping der bill een merkwaardig sehouwspel opgeleverd hebben. De Ieren en Ministerieelen hieven een luid gejuich aan ter eere van Gladstone, terwijl de tegenpartij een serie geluiden deed hooren, zooals alleen de keel van een Engelschman kan voortbrengen, zonder dat het voor den executant direkt levensgevaarlijk is Buiten het Parlements-gebouw was het niet minder woelig, schoon het twee uur na middernacht was. Ook hier werd Gladstone toegejucht en uitge- jouwd, maar de politie wist botsingen te voorkomen. Gladstone geeft zich echter niet gewonnen. Het Parlement wordt ontbonden en het land zal dus uitspraak doen tusschen hem en zijne tegenstanders. De gouverneur van New South Wales heeft van den Engelschen consul op Noumea eene depeche ontvangen, waarin het vertrek wordt gemeld van twee Fransche oorlogschepen naar de Dieven-eilandeu en de Straat van Magellaan, met verzegelde orders. Men gelooft dat het doel der reis is, om de Nieuwe Hebriden te bezetten. De schepen waren voordrie maanden van levensmiddelen voorzien, en hadden materieel aan boord voor het oprichten van gebouwen. De gouverneur heeft-van een en ander per tele- graaf aan lord Granville, minister van kolonien, kennis gegeven. Van Fransche zijde wordt verzekerd dat het zen- den der schepen alleen ten doel heeft, de op de eilanden wonende Fransche onderdanen te be- schermen. FRANKRIJK. Nadat de commissie, benoemd om rapport uit te brengen omtrent de verbanningswet, het gedurende dagen lang niet eens kon worden, is men toch eindelijk tot een besluit gekomen. Het rapport dat gisteren door den heer Pelletan in de Kamer werd uitgebracht, strekt om de ver- banning niet alleen uit te strekken tot de eigenlijke pretendenteu, zooals de graaf van Parijs en de beide Bonapartes, maar tot alle Koninklijke en Keizer- lijke Prinsen. Het werd door de linkerzijde met gejuich be- groet, en de beraadslagiug bepaald op Donderdag e.k. Zooals men west kan de Minister de Freycinet zich met eeu algemeene verbanning niet vereenigen, en belooft de zitting van Donderdag dus zeer be- langwekkend te worden. Volgens Italiaansche bladen bestaat er plan tot een huwelijk tusschen den Italiaanschen kroon- prins en prinses Helene van Orleans, dochter van den graaf van Parijs. Hiertoe is tijdens de huwe- lijksfeesten te Lissabon besloten. De prins van Na- pels is echter eerst 16 en de prinses van Orleans 15 jaren oud. DUITSCHLAND. De Pauselijke regeering begint aan de met Bismarck gesloten overeenkomst uit- voering te geven. Volgens de Nordd. Allg. Zeitung heeft Kardinaal Jacobini, aan den Pruissischen gezant bij de Heiligo stoel een nota overhandigd, waarin bericht wordt dat van stonde af aau de JnzcigepJlicM definitief en duurzaam zal zijn. De Pruissischebisschoppen hebben den last ontvangen dat de, voor de vacantkomende pastoorsplaatsen bestemde priesters, aan de Regeering moeten opgegeven worden. Te Berlijn heeft den 7en Juni de uitwisseling plaats gehad der officieele stukken, betrekking heb- bende op de overeenkomst betreffende Duitschland, Nederland en Zwitserland, tot regeling der zalm- visscherij op den Rijn. BELGIE. Zooals te verwachten was hebben de liberalen bij do verkiezingen voor de Kamer, op den 8en dezer weer eenige plaatsen aan de clericalen moeten afstaan. Er heerscht een clericale en anti-liberale stroo- ming in Belgie, welke door de jongste socialistisclie onlusten niet weinig is versterkt. Behalve in Gent waar de liberalen 8 zetels verloren en waar eenige ongeregeldheden plaats hadden, is het overal rustig gebleven. Defuisseaux, de vervaardiger van den CatlU- cisme du Peuple, is door het hof van Assisses we- gens beleediging des Konings tot een jaar gevan- genisstraf en 600 frcs. boete veroordeeld, terwijl het hoofd der Gentsche werkliedenpartij, Auseele, gestraft werd met 6 maanden gevangenisstraf we- gens een persdelict. Defuisseaux heeft echter de uitspraak van het hof niet afgewacht, maar is gevlucht, naar men zegt over de Nederlandsche grenzen. TURKIJE. Op verzoek van Turkije zelf is de blokkade eindelijk door de mogendheden opgeheven, zoodat de Grieken thans hunne troepen gemakke- lijker over zee huiswaarts kunnen doen keeren. Wel te verstaan indien het den Grieken thans met de ontwapening ernst is. AMERIKA. Een ander socialisteu en anarchisten, lid van de bende der de Duitscher Johann Most, die de gastvrijheid van den Amerikaanschen bodem op de jammerlijkste wijze misbruikt, is binnen het bereik der justitie gekomen. Wegens aanzetting tot raoord veroordeeldo het New-Yorksche gerechtshof hem tot een jaar gevan genisstraf en 500 dollars Doete, bij welke gelegenheid de rechter hem o.a. toevoegde: ,/Ik betreur het oprecht, dat de wet mij niet veroorlooft u stronger te straffen dan ik heb gedaan. Gij hebt aangespoord tot moord, brandstichting en vergiftiging, en gij hebt redevoeringen gehouden tot onwetende vreemdelingen, waarin gij hun hebt aangeraden om hun toevlucht te nemen tot moord en brandstichting. Gij hebt een boek nitgegeven, waarin gij vrouwelijke dieustboden inlichtingen geeft, hoe zij vergif moeten bereiden, ten einde de leden der families, bij wie zij in dienst zijn, te vermoorden. Op de geheelo aardo is geen meer doortrapte schurk te viuden dan gij. Het is onnoodig woorden aan iemand, als gij, te verspillen. Het hof veroordeelt u tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 500 dollars en bepaalt, dat gij ge- vangen zult blijven, tot de boete is betaald, doch deze verleuging der gevangenschap mag niet meer bedragen dan een dag voor elken dollar." Het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft een wetsontwerp tot belasting der oleo-mar- garine aangenomen. De geheele Noord-Amerikaan- sche handel in oleo-margarine wordt door deze wet onder staatstoezicht geplaatst. Van het fabrikaat wordt eene belasting van 5 dollarcents per pond geheven; bovendien bedraagt de patentbelasting voor fabrikanten 600, voor groothandelaars 480 en voor kleinhandelaars 48 dollars per jaar. Bij het debat is gebleken, dat de geheele uitvoer van oleo-margarine in Amerika eene waarde van 5 millioen dollars in het jaar vertegenwoordigt. Ne derland alleen ontvangt 34 millioen pond in het jaar. Of de Senaat het wetsontwerp zal goedkeuren is nog twijfelachtig. ZUID-AFRIKA. Omtrent de Delagoa-spoorweg meldt het Alg. Handbl. van heden het volgende: In ons Eerste Blad van 7 dezer deelden wij een telegram mode, uit Durban aan de Times geseind betreffende het begin van den aanleg van den Dela- goaspoorweg. Wij kunnen dit bericht nu aanvullen door de mededeeling, dat de bouw van genoemden spoorweg geschiedt door en voor rekening van Portugal. De Portugeesche regeering was door toezeggingen aan de Transvaal, verplicht om, zoo de concession- naris van den Delagoa-spoorweg op 1 Juni in gebreke bleef, zelf de hand aan het werk te slaan, en het is ter voldoening daaraan, dat de gouver neur van Mozambique is aangeschreven om terstond met de aardwerken te beginuen. Vermoedelijk zal nu spoedig de concessie van Mc. Murdo worden ingetrokken en daardoor een groote hinderpaal voor het tot stand komen van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maat- schappij zijn weggeruimd. Deze omstandigheid en het welslagen der kleine Staatsleening van de Zuid-Afrikaansche republiek doen de hoop herleven, dat de spoorweg Lourengo Marques naar Pretoria door de Nederlandsche concessionarissen zal kunnen worden tot stand ge- bracht. Die concessie is thans in hnnden van de heeren R. W. J. C. Van de Wall Bake, J. L. Cluysenaer, ingenieur, secretaris der Maatsohappij tot Exploi- tatie van Staatsspoorwegen, en John F. Groll, bouwkundige te Londen. Beide laatstgenoemden zijn, na het overlijden der heeren J. Groll en D. Maarschalk, als conces- sionnarissen opgetreden en door de regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek als zoodanig erkend.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1