BINNENLAND. LANDB0UW. Een en ander over het kweeken. WEEKBLAVAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Tot caiulidant voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor Let hoofdkiesdristrict Haarlemmerraeer, is door do Centrnle liberale kiesvereeniging Haar- lemmermeer en door de kiesvereeniging EendracJit maakt M ac Id gesteld, den beer H. F. B uit man te Haarlemmermeer, welke candidaat door genoemde vereenigiugen krachtig wordt aanbevolen als specia- liteit op bmdbouw gebied en als een man door en door met bet district bekend. 1)e Utkechische univeesiteits-feesten. Nu in de weldra feestvierende universiteitsstad de eerste toebereidseleu voor de viering van het 250-jarig bestnan barer Hoogescbool reeds worden gemaakt, en bet daardoor ook den vreemdeling reeds zichtbanr wordt, dat de inwoners van Utrecht zicb ten feestdos gaan gereed maken, mag bet tijd worden gerekend iefs naders mee te deelen van de plannen en de tijdstippen voor de verschillende plecbtigheden. De feescviering zal, na den 20sten Juui, op ver- zoek, in de godsdienstoefeniugen geestelijk te zijn iugeleid. Maandag 21 Juni, 's morgens te 7 uren, met 20 saluutscboten worden aangekondigd. Des ocbtends te 10 uren zal in de Domkerk de rector-maguificus, dr. J. A. Wijnne, eene redevoe- ring houden. Na nfloop van deze rectorale ovatie, omstreeks 12 uren, begeeft bet studentencorps zicb in optoclit met de banieren naar het station van den Rijn- spoorweg, om aldaar de reunisten af te halen en naar het Groot-Auditorium te geleiden, waarna men zicb begeeft naar de Studenten-Societeit P. H. R. M., op het Domplein, waar bun de eerewijn zal worden aangeboden. Des middags te 2% uur wordt in de Buurkerk een feestconcert door de gemeente Utrecht gegeven, waarop zullen worden uitgevoerd a. Feest-ouverture, gecomp. door C. Coenen, (le luit.-kapelmeester van 't muziekcorps der Utr. schutterij) b. Psalm 118, voor gemengd koor a capella, van J. P. Sweeliuck; c. Feest-cantatewoorden van prof. Nicolaas Beets, muziek van Richard Hoi. Als solisten zullen zich doen booren de heeren J. J. Rogmans en Job. M. Messcbaert en de dames M. Fellinger en C. Esser. Na afloop der feestcantate bouden de leden der compagnie vrijwillige jagers van de Utr. Hooge- school van 1830, hunne vijfjarige reunie. Door curatoren, rector en senaat der Utr. Hooge- school wordt 's avonds 0% uur, een feestmaaltijd in't Gebouw voor K. en W. aangeboden aan de hooge gasten en autoriteiten. Meer dan 100 personen zullen daaraan deelnemen. De stndenten bouden verschillende diners, en's avonds reunie op de socie- teit en concert in Tivoli, dat feestelijk wordt in- gericbt, versierd en electriscb verlicbt. Dinsdag 22 Juni: Voormiddags in't Groot-audito- ruim publieke promotie der heeren die tot dr. Ion. causa in verschillende faculteiten zijn bevorderd. Na afloop liiervau zal door de commissie van oud- studenten, onder presidium van dr. A. Vrolik (de eeDig overgeblevene der studenten, die in 1836 met den kap is gepromoveerd), aan curatoren eene feeftgave worden aangeboden, ten dienste der uni- versiteit door de oud-studenten samengebraclit. Dinsdag te 2 uur vangt de gecostumeerde optocbt van de studenten aan: hij stelt voor: de Unie van Utrecht (1579), de stichting der Hoogeschool (1636) en de vrede van Utrecht (1719). De plaats van aantreden is op bet Domplein (voor bet publiek afgezet, doch bij tijdige aanvrage vindt men op den Domtoren gelegenheid om den stoet te zien op- stellen.) In de pauze van den optocht is concert in Tivoli. Te acbt uur 's avonds vangt de algemeene illumi- natie met eleetrisch licbt, vetglaasjes, lampions, gas enz. aan. Woensdag, Donderdag en Vrijdag worden geheel ingenomen door de feesten van de studenten en de diners van don senaat en de reunisten. Woensdagmiddag cour van de gecostumeerden in „Tivoli". De weg voor den gecostumeerden optocbt is nog niet bekend. Met het oog op vragen van logies en 't zicb inrichten op kamers (die daarvoor reeds in huur worden aangeboden) zou spoedige openbaarbeid in deze zeker ge.venscbt zijn. Ook ten aanzien van de eerste steenlegging van het nieuwe universiteitsgebouw (feestgave der bur- gerij) is nog niets met zekerheid bekend. Zaterdag 26 Juni, 's morg. 11 uur, wordt nog in de Maliebaan een nationale harddraverij (met sjeezen) gegeven, zooals nog nimmer in Utrecht is vertoond. Flinke prijzen zijn daarvoor uitgeloofd. Des avonds zullen van stadswege op het Vreeburg volksvermakelijkheden worden gegeven, te besluiten met groot vuurwerk. Te gelijkertijd wordt een vuurwerk in Tivoli gegeven, den genoodigden tot bet vauxliall aldaar door de studenten aangeboden. Blijkens de door den algemeenen secretaris overgelegde lijst en bescbeiden, is door 116 depar- tementen der maatschappij tot nut van't algemeen, te zamen uitbreugende 417 stemmen, aan de ver- kiezing deelgenomen met den navolgenden uitslag. In de vacature-Bohringer werden op den beer A. C. Wertheim te Amsterdam uitgebracht 381 en op den heer mr. A. J. Roijaards te Amsterdam 36 stemmenin de vacature-Boot werden op den heer mr. B. Mees, te Amsterdam uitgebracht 459 en op den beer mr. A. Bloembergen Ezn., te Leeuwarden 58 stemmen. Dientengevolge zijn tot leden van het hoofdbe- stuur gekozen de heeren A. C. Wertheim en mr. B. Mees. Door den Burgemeester van Nieuwer-Amstel is bepaild, dat met ingang van 15 Juni a. s. alle in de gemeente losloopende honden, gedurende vier maandeu, gemuilkorfd raoeten zijn. A* Maandag j.l. had de gewone jaarlijke verga- dering plaats van aandeelhouders in de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, onder leiding van den voorzitter van commissarisseu, den beer Mr. H. P. G. Quack. Yertegenwoordigd wareu 1168 aandeelen, recht gevende tot bet uitbreugen van 195 stemmen. De beer Quack berinnerde aan de voornaamste punten, voorkomende in bet reeds bestaande jaar- verslag, en bracbt een woord van hulde aan, de nagedachtenis van den overledeii commissaris, den beer Mr. J. Bieruma Oosting. Na oenige discussie over een verandering in de wijze van boekhouding, welke door commissarissen werd toegelicbt, werd do balans, met 5 stemmen tegen, goedgekeurd. De voorzitter constateerde, dat die verandering van geen invloed was geweest op de bepaJ'.ug van bet dividend. Dit werd hierop, gelijk voorgesteld was, vastgesteld op/ll.75 per aandeel. De directeur-generaal werd decharge ver- leend van zijn gebouden beheer. In de vacatures, ontstaan door het overlijden van den Heer Mr. J. Bieruma Oosting en bet bedanken van den beer F. 's Jacob, voorzag de vergadering door de benoeming van de heeren Mr. J. II. Geert- sema en Mr. C. G. Berger van Hengst. De drie aan de beurt van aftreding zijnde commissarissen, de heeren Mr. I. P. J. Buteux, M. H. Insiuger en Jbr. Mr. P. J. Bosch van Drakestein, waren her- kozen geworden. Ilierna sloot de Voorzitter de vergadering. Aan het jaarverslag over 1885 ontleenen wij bet volgende De werkkring der Maatscbapgij onderging in 1885 geene belangrijke uitbreiding. Twee baanvakken werden aan bet door haar be- beerde net toegevoegd, n.l. GorinchemDordrecht, lang 23,684 kilometers, dato 16 Juli 1885 voor het publiek geopend, en Sneek-Stavoren, lang 28,741 kilometers, den Ssten November in exploi tatie genomen. De totale lengte der door de maatschappij bebeerde spoorwegen, is daardoor sinds 1 Januari met 3.8 pCt. vermeerderd en was 31 Dec. 1885 1426,736 kilometers. De gemiddelde exploitatielengte bedroeg op dien datum 1389,376 kilometers of 2.41 pCt. meer dan den 31sten December 1884. De totale ontvangsten in het afgeloopen dienst- jinr bedroegen 12,099,810.64^ d. i. 153,877.52 of bijna 1.3 pCt. meer dan in 1884, terwijl de exploitatiekosten 6,534,596.63%, itus/35,633.65% ot 0.54 pCt. minder waren dan in bet vorig jaar. Bij nadere beschouwing der exploitatierekening blijkt dat de uitgaveu voor den dienst van weg en werken 69,229.07 of 5.5 pCt., die voor den dienst van handelszaken 1.430.05 of 1 pCt. minder zijn geweest dan in 1884. Daarentegen vordev n de centrale dienst, die van het mouvement en ifdee- ling telegraphic respectievelijk 4,781.10% (3.23 pCt.) 19,805.30 (0.70 pCt.) en 4,465.64 (7.88 pCt.) meer dan in bet vorig dienstjaar. Voor den dienst der tractie en van bet materieel werd in de laatste twee jaren een nagenoeg gelijk bedrag uit- gegeven. Het saldo der winst en verliesrekening is 643,173.06 en veroorloofd bet uit te betalen divi dend op 4,7 pCt. 11.75 per aandeel over 50898 aandeelen te stellen, terwijl de Staat daarvan /35,285.28 erlangt. Een onverdeeld saldo van 154.08 gaat op nieuwe rekening over. De uitkomsteu van bet verkeer zijn niet zeer bevredigend te noemen, wat, den algemeen gedrukten toestand in aanmerking genomen, nauwelijks ver- wondering kan wekken. De toename der bruto-opbrengsten was toch in 1885 zeer gering, zij bedraagt nl. 146,211.21 of 1.23 pCt., terwijl, zooals boven reeds werd vermeld, de gemiddelde exploitatielengte met 2.41 pCt. ver- meerderde. De bouders van 5000 obligatien, leeningl870 maakten gebruik van bet recht van inwisseling dier obligatien tegen aandeelen 2de serie. Op 31 Dec. 1885 waren in omloop: aandeelen eerste serie 24000 stuks, aandeelen tweede serie 26898 stuks, te zamen 50,898 stuks. Gisteren besprak, de heer Laging Tobias in eene vergadering van de Kiesvereeniging Burger- plicht te Nijmegen, de Atjeb-kwestie. De spreker zette op den voorgrond dat bij onder de tegen woordige omstandigbeden een vijand is van agressie, hoewel velen zulks ten onrechte meenen, betreurde bet dat men bet stelsel Swieten had laten varen, en kwam daarna tot het ontslag van gene- raal van der Heijden en de benoeming van den heer Pruys van der Hoeven. De Heer Tobias ontkende dat generaal van der Heijden, vrijwillig was heengegaan, en verklaarde de invoering van het civiel bestuur zoodra hem deze maatregel bekend was, terstond te bebben af- gekeurd, en zijue verwacbtingen waren niet be- scbaamd geworden. Hij weet den beer Pruys v. d. Hoeve in hoofd- zaak de ontevredenheid en demoralisatie van het leger in Atjeh, en beweerde dat deze leugens had verkondigd omtrent de rust, die onder zijn bestuur in Atjeh zoude geheerscht hebbeno. a. dat slechts een inlander van zijn post zoude gedeserteerd zijn, terwijl dit naar aanteekeningen van den heer Tobias een getal van elf bedroeg, en er in plaats van rust, eene aaneenscbakkeling van gevechten is geweest, waarbij ettelijke dooden en gewonden zijn gevallen. De moeilijkbeden, waarin het leger en de ambte- naren onder Pruys v. d. Hoeven verkeerden, wer den door hem uiteengezet. Hij gispte bet vooral in de regeering, dat deze door de benoeming van den beer beer Pruys v. d. Hoeven tot lid van den Raad van Indie, de onzalige politiek en de leugens van dien beer had gesanetionneerd, en de spreker voegde bierbij, dat bij dit niet zeide uit z. g. jalousie de metier-, volstrekt niet, want hij verlangde voor zicb geene bevordering meer en bad dit zelfs aan de regeering te ke men gegeven; maar het was alleen bet streven van den heer Tobias om de waarheid te buldigen. Spreker keurde daarna bet innemen der gecon- centreerde stelling sterk af, evenals bet prijs geven van een groot gedeelte van bet door ons veroverde terrein, en waardoor ons prestige, in Atjeh niet alleen maar in geheel Indie geducbt beeft geleden. Na den heer Tobias werd bet woord gevoerd door den heer Stolle, oud-hoofd-officier van bet N. I. Leger. die in scberpe, schrille kleuren den vervallen toestand van dat Leger scbetste en ettelijke voorbeelden aanbaalde van de ongeoefendheid en de onbeholpenbeid van de t.roepen, waarmede men somtijds moet ageeren. Nadat de heer Tobias nogmaals het woord had gevoerd en door eenige heeren een kort debat was gevoerd, besloot men een voorloopig adres aan de regeering op te stellen, waarbij verzocht wordt, dat de regeering de Atjeh-kwestie als eene koloniale kwestie bescbouwe en leger en vloot zoo versterke, dat zij aan alle gebeurlijkbeden bet hoofd kunnen bieden. In eene volgende vergadering zal deze zaak nader worden geregeld. In zijn voordracbt deed de beer Tobias vooral uitkomen dat bij tegen agressie was, en met den luitenant-kolonel Versteeghe volstrekt niet kon meegaan. Ten slotte dankte de Voorzitter der Vereeniging, de heer dr. W. J. Kolff, den beer Tobias voor diens mededeelingen en beschouwen. (Vervolg en slot van No. 23.) Bij bet maken van stekkeu is het regel, dwars door den stengel juist onder eon knop of geleding met een scberp mes te snijden. Het is niet altijd noodig dit zoo te doener zijn sommige planten waarmee de boscbbezitter en kweeker te doen heeft, die groeien, welk deel van stam of takken men ook neemt ja op welke wijze ze ook geplant worden. De wilg en populier zijn biervan be- kende voorbeelden, doch zij zijn betrekkelijk zeld- zaam, en ook deze zullen eer beter dan slechter groeien, als zij volgens de regelen der kunst be- handeld worden. Bij stekken met afvaUende bla- deren, en struikachtig groeiende groenblijvende heesters kan men de eindkuop wegnemen of laten zitten naar omstandigbeden. Vervolgens is een hoofdzaak dat men voor zekeren tijd de lucht afsluit, d. w. z. dat men voor te groote verdamping van het, zich in de stekken bevindende vocbt, waakt. Dit over het hoofd ziende heeft men groote verliezen te wacbten. Kan men ze bijv. niet dadelijk op de bedden planten waar ze moeten komen, dan binde men ze in bosjes, zoo dat ze met zand of zaagsel toegedekt vocbtig blij- ven, tot dat men de gelegenheid beeft ze uit te planten. Groenblijvende gewassen, lijden het meest van verdrooging en moet men bierbij dus dubbele voorzorgsmaatregelen nemen. Alles wat gemakke- lijk groeit kan men dadelijk op een goed bescbutten plaats, waar de opdroogende wind, en de middag- zon niet kunnen komen, uitplanten Men moet vooral zorgen, dat de grond goed los, en gedraineerd isis de grond te zwaar, dan is een vermenging met zand zeer wenschelijk vooral voor zoover als zij met de worteleinden der stekken in aanraking komt. Men plante de stekken in rijen dicbt genoeg om geen grond die voor de kweeking gereed gemaakt is te verliezen doch zoo j ver uit elkander dat de planten zoo lang kunnen blijven staan totdat zij goed beworteld zijn en dat men er tusschen kan komen om schoon te maken, want zindelijkbeid is een eerste vereischte in een kweekerij. De stekken worden goed vast in den grond gezet om het uitdrogen te voorkomendie met afvallende bladeren bijna geheel in den grond, de groenblijvende zoo ver als er bladeren aan zijn, daarboven. Het is goed de aarde met een dun laagje haksel of licbte stalmest te bestrooien, waar door opdroging voorkomen wordt. Coniferen, hulsten en andere groenblijvende ge wassen moeten tegen de buitenlucht beschermd worden, zij kunnen de afwisseling van bitte en koude, droogte en natbeid niet verdragen, daarom beeft men in kweekerijen waar duizenden van die planten gekweekt worden geheel daarvoor inge- ricbte kassen, die van verwarmingstoestellen zijn Aoorzien, om in landen waar zulks noodig is steeds voor een gelijkmatige temperatuur te kunnen zorgen en het overvloedige vocht te verdrijven. Hoewel bet kweeken in zulke inricbtingen het beste is, kan men die altijd kostbare kweekkassen ontberen als men slechts weinige planten van een soort noodig beeft. Glazen stolpen en bakken met ramen kunnen zeer goed dienst doen, men moet zorgen dat zij droog staan en op het warmst van den dag tegen de zonnestralen bescbut kunnen worden. De bak moet met een lichte zandige aarde, die goed gelijk gemaakt is, gevuld zijn, zoodat zij overal ge lijk vocbt aanneemt. Cocosnootvezel afval met zaai gemengd is een der beste grondstoffen om stekken in te kweeken. Door de gelijkmatigbeid waarmee het vocht en warmte behoudt, de bizondere deelbaar- lieid, de zindelijkheid en daar bet zelfs als het in ontbinding verkeert geen of weinig aanleidinggeeft, tot ontwikkeling van scbimmels enz. is bet bizondei aan te bevelen voor stekken die langen tijd noodig i bebben om te wortelen. Het raam of de stolp zal men de eerste paar maanden dicht moeten houden, slechts nu en dan op een heldere morgen lucht gevende om het over vloedige vocbt te laten ontsnappen. Men moet de stekken tegen de heete zonnestralen beschermen. en nu en dan gieten er aan denkende dat te veel water zeer schadelijk, doch te weinig veelal doodelijk is. Doode bladeren en verrotte stekken moeten on mid- delijk verwijderd worden. Beginnen de stekken te smeulen dan moeten zij worden weggenomen en is het raadzaam zoo mogelijk de bebandeling der bakken te veranderen. Het smeulen der stekken' is gewoonlijk een gevolg van te veel vocht, wat meer lucbten en wat minder gieten zal zeker de kwaal stuiten. (Ind. Merc uur.') In Gelderland en lOverijsel is de veehandel) zeer levendig. Het buitenland is weer als koo- per opgetreden. Er bestaat gegrond vooruit- zicht, dat de buitenlandsche inkoopen zullen blijven voortduren, omdat sedert lang geen be- smettelijke veeziekten in ons land meer beer- scben, terwijl daarenboven pogingen worden aangewend om zoowel in Duitschland als in Engeland den invoer van vee uit Nederland geheel onbelemmerd te doen geschieden. In de IJselstreken is het eerste nieuwe hooi binnengekomen. De hoedanigbeid is uitmuntend1 en de opbrengst bedraagt ruim het dubbele van gewone jaren. een pi nu sta rekenei uitmur aangek die nu prijzen Eeni Hollan van de te Pur Eene c Kooph: P. Kc daarva kaasmi dit gel Uit zichter In 1 voor 1 delde In ver tertarv gemidt De garst 887ro katoen ginia Georgi sippi 1 Tenne: Naar men ons uit de Tielerwaard meldt, is er een aanvang gemaakt met het verpachten van kersenboomgaarden. Tal van boomgaarden brengen minder pacht op dan verleden jaar. Er is zoo'n overvloed van kersen, dat veel pachters lage prijzen op de binnen- en buiten landsche markten verwachten. Duitschland is al druk aan 't verzenden van kersen naar Enge land. Dagelijks worden honderden manden per stoomboot over Rotterdam naar Londen ver- zonden. In de volgende week kan in deze streek met het plukken begonnen worden, althans voor de buitenlandsche markten. Men schrijft ons uit Rozendaal: Van de zware onweders, die in vele plaatsen van ons land zooveel schade hebben aangericht, hebben wij alleen de zoozeer gewenschte regen- buien ontvar.gen, zoodat thans alles groeit en bloeit dat het een lust is. De velden leveren Ber G. H Bat- cand. Verwe Oostbi huizer E. J. denarr kool t te Ok A. B Schrij C. R. H. J Wijk te Vi Weidi te K Flierii Hoog' G. H J. H. lemsot P. A. dijk ham zeveer te Stf Aai Kemp Zuide door vliet i Veend Wans naar der I (cl. E Bet Oostr P. J. voor te Sit J. v. meldi Eede) te D te Ki

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2