4 KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Brandbrief. Goedkoop Brood. een prachtigen aanblik op en zooals de rogge nu staat, mogen we hier op een goeden oogst rekenen. Ook het hooigras is overvloedig en uitmnntend, alom worden hooiverpachtingen aangekonaigd. In den varkenshandel (biggen), die nu op bet drukst is, gaat veel om. Goede prijzen werden besteed. Eenige directeuren van kaasfabrieken inNoord- Holland hebben pogingen gedaan om de kaas van de markt te Alkmaar op dezelfde wijze als te Purmerend, n. m. met bakken te vervoeren. Eene commissie uit de Alkmaarsche Kam°r van Koophandel, bestaande uit de heeren S. L. Koorn, P. Kool en A. Geel, heeft naar aanleiding daarvan den 8sten een bezoek gebracht aan de kaasmarkt te Purmerend. Tot welk resultaat dit geleid heeft, is thans nog niet bekend. Uit Amerika meldt men omtrent de vooruit- zicbten van den oogst bet volgende In het maandelijksch rapport van het bureau voor landbouw wordt gemeld, dat de gemid delde stand van voorjaarstarwe is 98| pCt. In vergelijking met 1885 is de stand van win- tertarvve minder gunstig dan op 1 Mei jl.; de gemiddelde stand is nu 937/i0 pCt. De gemiddelde stand van rogge is 94-s/6) van garst 100, van haver bijna 96, van katoen 887]o pCt. De gemiddelde verhouding van katoen in de verschilde Staten is aldusVir ginia 95, Noord-Carolina 97, Zuid-Carolina 83, Georgia 82, Elorida 97, Alabama 87, Missis sippi 88, Louisiana 85, Texas 85, Arkansas 83, Tennessee 99 pCt. Ned. Herv. Gemeenie. Beroepente Steenwijkerwolde (Overijsel) J. G. Harthoorn te Uitwijk en Waardhuizen; te Bat- en Rilland (cl. Goes) H. J. De Zwart cand. te Amsterdam; te Hellouw (Betuwe) J. Verwey te Lollum; te Sittard A. W. Hotte te Oostburg (Zeeland); te Sloten (Fr.) A. Veen- huizen te Nederhorst den Berg; te Oldeboorn E. J. Homoet te Putten; te Kampen A. Gul- denarm te Alkmaar; te Wageningen M. Buis- kool te Goenga, Gouw en Offingawier (cl. Sneek, te Oldelamer en Oldetrijne (cl. Heerenveen) W. A. Bronsveld cand. te Utrecht; te Tricht J. Schrijver cand. te Weesp; te Nes en Wierum C. It. Rijnenberg te Dantumawoude; te Lopik H. J. De Zwart cand.; te Zwolle A. W. Van Wijk te Delden; te Sassenheim E. Van Loon te Vries; te Knijpe H. Blankenstein cand. te Weidum; te Wons en Engwier T. J. Ringeling te Krimpen aan de Lek; te IJzendoorn P. Flieringa Gzn. te Babylonienbroek c. a.te Hoogwoud C. de Holl te Andijk; te Maassluis G. H. "Van Kasteel te Kollumte Aagtekerke J. H. Feringa te Bunnik en Vechten; te Wil- lemsoord A. Reiners te Zuidwolde; te Obergum P. A. Busch Keizer te Roderwolde; te Sommels- dijk H. Wildeboer Jz. te Benthuizen; te Kol- ham (prov. Groningen) W. Hoek cand. te Vrie- zeveen; te Maassluis W. De Lange te Bruchem te Stellendam H. G. Kleijn te Wijngaarden. Aangenomennaar Soesterberg door G. Van Kempen te Bruinisse; naar Horsten door P. Zuidema te Hoornsterzwaag; naar St.-Laurens door C. Snel te Zuid-Beierland; naar Hoog- vliet door W. Hoek cand. te Vriezenveennaar Veendam door F. Pijper te Kimswerd; naar Wanswerd c. a. door H. Doornveld te Staphorst; naar Wilhelminadorp (cl. Goes) door J. C. Van der Hoeven cand. te Rotterdam naar Bathmen (cl. Deventer) door J. W. Nijenhuis te Etershem. Bedankt: voor Bovensmilde door A. H. Van Oostrum Soede te Aalten; voor Makkum door P. J. A. Noordink te St.-Annaland (Tholen); voor Hommerts en Jutrijp door H. Doornveld te Staphorst; voor Ravenswaai (bij Tiel) door D. J. v. Dalfsen cand. te Genemuiden; voor We- meldinge door Id. Bootsma te Lunteren (gem. Eede)voor Uithuizermeden door P. G. Siemens te Den Andel; voor Drachten door F. Pijper te Kimswerd voor Diemen, Watergraafsmeer en Bijlmer door W. Ringnalda te Loon-op-Zand voor Drachten door A. Reiners te Zuidwolde; voor Wanneperveen door D. J. Van Dalfsen cand. voor Genemuidenvoor Oudorp door A. Bruning te Noord-Schermervoor Elburg door A. H. De Klerck te Weesp; voor Holysloot door W. Hoek cand. te Vriezenveenvoor Dus- sen door Chr. Ynzonides te Waspik; voor Oud- Beierland door H. Malcomesius te Maassluis; voor Lopikerkapel door Joh. Van den Kieboom te Buren. Christ. Geref. Gemeenie. Beroepente Alblasserdam E. Kropveld te Minnertsga. Evang. Lulh. KerJc. Beroepente Bodegraven C. A. Evelein te Leiden. Katholieke Kerk. Benoemd tot pastoor te Oirschot, J. B. Fran- ken; te Woeusel, F. Crillaerts; te Vlierden, H. P. H. Boumans; te Teeffelen, L. H. Verberne. Gelijk men weet bestaat //de meer en meer gebruikelijke wijze" om in de gevangenis te komen in het schrijven van een brandbrief. Ook de 49-jarige F. J. V. had het middel beproefd en deugdelijk bevonden. In het begin van April was hij uit de bedelaarskolonie ontslagen met een uitgaanskas van twintig gulden. Ilet geld was spoedig genoeg op, werk kon hij niet vinden en het uitzicht bestond dus, dat hij weder spoe dig naar de Schans zou vertrekken. Van die plaats had hij echter een innigen afschuw. Liever nog kwam hij in de gevangenis. Hij schreef daarom aan den heer Stork, commissaris van politie te Amsterdam, den volgenden brief: Mijnheer de Commissaris! Ik ben in groote verlegenheid en daar ver- zoek ik u, mij twintig gulden te stuuren, want anders zal ik bij u de boel in brand steken. Ik zal op het geld wachten op den Dam bij het standbeeld van de Hollandsche Maagd. Stuur het mij dus, want anders doe ik het, gij kunt mij kennen aan mijne slechte kleeren en een marinepet, Uw Dienaar: F. J. V. De geadresseerde, de heer Stork, zond twee zijner rechercheurs uit, die den schrijver weldra aan den geadresseerde konden toonen. Woensdag had hij zich voor het Hof te ver- antwoorden. Hij bekende volledig. Mr. Jolles, adv.-gen., eischte tegen hem 6 maanden eel en wegens landlooperij opzending naar de kolonie. De verdediger mr. Boot achtte de be- dreiging niet strafbaar, omdat besch. niet het ernstige voornemen had gehad, brand te stichten. Donderdag stond voor de rechtbank te's Graven- hage terecht, F. Domela Nieuwenliuis, beschuldigd van beleediging van den persoon des Konings. De beschuldigde, droeg zelf zijne verdediging voor, ontkende het doel gehad te hebben den Ko- ning te honen, en verklaarde ten slotte van ver- dere verdediging af te zien, nadat hij door den officier van justitie herhaaldelijk was aangemaand zich tot de zaak te bepalen. Door deze is tegen den beklaagde een celstraf geeischt van twee jaren en f 100 boete. //Aan de hand van een ingewijden" deelt de Werkmansbode het volgende mee omtrent het broodverbruik te Amsterdam. //Het wekelijksch verbruik van meel voor brood is ongeveer te schatten op 10,000 balen blom of ongeveer 200,000 kilo per dag. De prijs per kilo is 12 cent. Van /2 kilo blom wordt 1 brood van 75 lood (gaar) gebakken, dus van 200.000 kilo 400.000 brooden, gaar wegende 300,000 kilo. 1 brood van 75 lood kost 10x/2 cent dus 400,000 brooden /4200 dagelijkschen verkoop maakt in 180 dagen f 7,560,000. Nu is het brood sedert /2 jaar 1 x/2 cent afgeslagen, zoodat er bij het gesteld verbruik minder is ontvangen 1 '/a cent op 400,000 X 180 brooden, maakt f 1,080,000 terwijl de prijs van het meel gestegen is. Ruim 1 millioen minder ontvangen door broodfabrieken en bak- kers is geen kleinigheid Het brooddebiet is sterk verminderd bij de broodfabrieken, maar toegenomen bij de gewone bakkers, waarvan de reden niet ver te zoeken is. Van eerstgenoemden ontvangt men wel is waar een lang brood voor 't geld, maar er zit niet genoeg substantie in en op den duur is het te flauw, 't geen aan de wijze van berei- ding ligt, daargelaten of het nog aan andere oorzaken is toe te schrijven. En nu de eigenlijke bakkers, zij die het brood bewerken naar de eenige manier om werkelijk goed, brood te verkrijgen. Alleen de blom voor een brood van 10'/., cent kost bun thans 6 cent, zoodat hij voor de 4 '/3 cent meer moet geven melk, gist, zout, en verdere bestanddeelen, brandstof, slijtage, werkloon, kosten van bezorgen. Eindelijk moeten zij van de winst wonen en leven met de hunnen. Opslag van 't brood moet er komen, indien de meelprijzen stijgen en dit zal nog meer het geval zijn indien de graanrechten geheven worden. Wie zulien dan deze rechten be- talen, de verbruikers of de handelaren? Indien laatstgenoemden niets of niet genoeg met het invoeren van graan kunnen verdienen zullen zij eenvoudig dien handel laten varen, dat is klaar. Wat voor zin zou het nu hebben de graan- verbouwers in Nederland eenig voordeel door die graan rechten te verschaffen, waaronder zooveel duizenden zouden moeten lijden?" //Cevaarlijk is 't den Leeuw te wekken," deze wijze les heeft Schiller reeds voor jaren gegeven en toch luistert men er niet naar, getuige het voorval vermeld door de Frankf. Zeilung. Tot de beste medewerkers in het groote wilde bees- tenspel, dat zich thans te Baltimore bevindt, behoorde tot voor weinige dagen de prachtige leeuw Augustus. Steeds een voorbeeld van ge- hoorzaaraheid aan zijn vriend, den dierentem- mer, was hij in de laatstvoorafgaande dagen nukkig geworden. Er had zich een gezwel ont- wikkeld in zijn muil, dat zeer pijnlijk scheen te zijn, 't geen vermoedelijk de ontstemming van zijn humeur had veroorzaakt. Een veearts werd geraadpleegd en deze verklaarde dat een der tanden van het dier moest worden verwijderd. Die tant is aangetast door bederf en dat is de oor- zaak van 't gezwel. Tevens nam hij op zich den zieken tand te verwijderen, mits het dier naar behooren werd gekneveld. Dit gelukte, nadat het beest was gechloro- forineerd of bedwelmd. Nu opende men den muil met. een soort van tang en de dieren- temmer stond naast den patient met een gela- den revolver in de hand. Men was niet be- ducht voor gevaar, want de leeuw lag in die- pen slaap, maar voorzorg schaadt niet. Toen dit alles gereed was, trad ook de veearts in de kooi. Nauwelijks had deze de zieke tand gevat en een poging gedaan om haar te verwijderen, daar ontwaakte de leeuw. Door geduchte in- spanning wist hij zijn voorpooten vrij te maken en nog voor men er aan dacht, had hij den veearts besprongen. De dierentemmer maakte gebruik van zijn vuurwapen, de toegebrachte wond deed de woede van het beest nog hooger stijgen zoo dat de heer Brodell, de veearst, weldra ont- zield en deerlijk verscheurd op den bodem der kooi lag. De weduwe heeft den direoteur van het bees- tenspel in rechten betrokken. Zij eischt een schadevergoeding van 30,000 doll. Een bijzonder zware onweersbui barstte Don- derdagmiddag om half vier boven Amsterdam los. De slagen volgden onmiddellijk op het licht. Het was zeer donker. Regen en hagel vielen met gierende buien onstuimig neder. Weldra een half stonden vele straten blank. Meer dan uur hield het geweldig weder aan. Op vele plaatsen werd de hagel door den wind tot hoopen cpgedrongen. In stallen en kelders scheen het alsof 't gesneeuwd had. In de Wijttenbachstraat sloeg de bliksem in, echter zonder schade te veroorzaken. De Amerikanen vinden't niet aardig dat mevr. Cleveland haar geheelen uitzet uit Parijs heeft meegebracht, en de bladen hadden er gaarne wat van verteld, maar daartoe was geen gelegenheid. De Chicago Tribune heeft nu een grap bedacht en het bruigomstoilet van den president beschre- ven, opgehelderd door afbeeldingen. Figuur 1 is rok, broek en vest, geprijsd h 30 dollar in een uitdragerij, maar door een der vrienden van den President voor 12 /2 dollar aangekocht. \olgt een beschrijving van het pak. Figuur 2 stelt voor de boord en de manchetten. De boord is volgens de beschrijving stijl Louis XIV en de manchetten zijn Louis XV. Figuur 3 stelt de kousen voor, door een tante van den president gebreid, en figuur 4 geeft een afbeelding van de das. Voorts volgen afbeeldingen met beschrijvin- gen van de slaapmuts, naar luid der overleve- ring eens het eigendom van koning Lodewijk Philips, van een flesch whisky, ook een //slaap muts", van een paar pantoffels en van een tandenborstel, al eeuwen in gebruik bij de familie Cleveland, afstammende van Renald deClevelande van Clevelande Manour 1 Onder hevige regenbuien is jl. Zondag te Parijs op de banen bij Longchamps om den Grand Prix gereden. Het Engelsche paard Minting bereden door den bekenden jockey Archer won. Er waren tengevolge van het weder 50,000 mrnschen minder dan anders. De president der Republiek en mevr. Grevy woonde den wedren bij. De Grand Prix dagteekent van 1863. Zij werd negen malen gewonnen door paarden van Engelsche eigenaars, elf malen door 1 raDschen, eens (in 1876 en 1885) door een Ilongaarsch en een Amerikaansch paard. Minting behoort aan den Engelschman R. C. Vyner. Het zomerseizoen is nu officieel te Parijs //in gebruik genomen." Geen feesten, geen partijen, geen recepties meer, de koffers gepakt en naar de buitenverblijven of op reis. Eerst na de Grand Prix zal iemand, die zich zelf eerbiedigt, het wagen een hoed van stroo of een jasje van lustre te dragen. Voor een echten, een becarre Parijzenaar, die weet te leven en //leeft", is de zomer jl. Zondag begonnen. Jammer dat 't zoo regende. Aan de Uileboomen te 's Gravenhage werd sedert 8 dagen een vrouw vermist, die in de buurt op kamers woonde. De buren dachten niet anders dan dat zij de woning had verlaten. Dit is eehter niet het geval geweest, daar de bewoonster gisterenmiddag dood op hare kamer is gevonden. Het lijk verkeerde reeds in ver- gevorderden staat van ontbinding. De onaan- gename lucht, die uit de woonkamer der vrouw het huis binnendrong, leidde tot het van poli- tiewege openen der kamer waar men het lijk vond. Het stelen van jonge ooievaars heeft weder als vorige jaren een aanvang genomen. Bij den landbouwer J. Verschoor te Rijswijk zijn ze in den nacht van 4 op 5 dezer weggehaald. De dieven hebben er een met gebroken vleugel achtergelaten. Ook te Andel zijn de jonge ooievaars in den nacht geroofd. Ditmaal was niet aoor particu- lieren, zooals in vorige jaren, de vermoeiende taak om in de nacht de wacht te houden, oggenomen. (N. P- C.) Dinsdagmiddag brak te Delden een hevige brand uit ten huize van den winkelier W. Stuivenberg. In korten tijd werden huis, en inboedel grootendeels vernield. Door het vlug

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3