NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bli Sit liner Woort era Bptpel. 27e Jaargang No. 25. Zaterdag 19 Juni 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. -XA\ Abonnementsprijs J. II. de BISSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertenti&n van 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vg Cent. Iloofdkiesdistrict Haarlemmernieer. Totaal 324 15 90 113 29 113 104 178 26 49 86 146 79 83 104 107 111 1760 266 12 81 101 109 91 154 24 47 71 124 63 79 92 73 73 1460 15 1445 723 WEEKBLAD 1AARLEMMERMEER. ,*5/ Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. 6. i, zonder Bijvoegsel 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACT IE EN UITGAYE BETREEFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekliandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. TJitslag der verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal van 15 Juni 1886. Gemeenten. Aantal kiezers. Uitgebragte stemmen Haarlemmernieer Spaarndam Haarl. liede c. a. Heerastede Bennebroek Hillegom Lisse Alkemade Bijnsaterwoude Nieuwveen Wilnis Mijdreeht Leimuiden Uithoorn Aalsmeer Sloten 1 afd. 2 i/ Yan onwaarde Dus geldig Yolstrekte meereerheid Herstemmlng tusschen de heeren Reekers met 698 en Bultman met 547 stemmen. De heer W. Hovy verkreeg 190 stemmen. Naar wij vernemen zal op verzoek van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw de Heer M. J. Hengeveld, districts- veearts te Alkmaar op Donderdag 1 Juli a.s. des namiddags ten edn uur in het lokaal van den Heer U. Coppee te Halfweg, onder de Af- deeling Houtrijk en Polanen, een voordracht houden, ten einde de kennis der landbouwers te vermeerderen met betrekking tot de uiterlijke lioedanigheden van het paard. De Heer Hengeveld zal een en ander bij daartoe aangevoerde paarden aanwijzen. De biieenkomst zal voor ieder belangstellende toegankelijk zijn. BURGERLIJKE STAND van 9 tot 15 Juni. OndertrouwdC. van Doom wedr. en A. Hui- berts; G. Mesman en J. A ThurJ. Biesheuvel en M. Guldemond; P. Warmerdam en C. Hoger- werf; P. Klein en M. Bouwense; K. Molenaar en T. Beets. GetrouwdD. van Bekkum wedr. met G. Dekker; G. Joore met P. J. M. Lanser; V. Smeers met A. Peters; J. C. W. Boellaard met A. Santifort; M. O. Druif met J. F. Goedege- buure; E. Gerritsen met J. Sterk; W. Touw met G. M. Spijker; C. v. d. Maas met J. La- kenman. GeborenJannetje, dochter van H. Duijm en M. Kaptein; Matje, dochter van G. Tas en J. Vreeken; Petrus Johannes, zoon van J. v. d. Zwaan en A. Bergkamp; Jacob, zoon van J. Grosscurt en C. Eveleens; Cornelia, dochter van J. Homan en A. Hogerwerf; Gerard, zoon van K. Kluijt en W. v. Westenbrugge; Hendrik Jacobus, zoon van C. G. van Gelster en A. G. van Winssen; Cornelis, zoon van H. de V ries en J. Kaptein; Hendrik Lambertus, zoon van A. Knoop en E. C. LeestJohanna Christina, dochter van P. Wezenbeek en J. C. Pieters; Hendrik, zoon van A. Versteeg en C. Bras; Fedrika Joanna, dochter van K. P. Eickhoffen J. van Tel gen Johannes, zoon van W. Wakker en G. de Vries; Adriana Petronella, dochter van M. Sleggers en A, Ligthart. OverledenJohannes Cornelis, oud 15 jaar, zoon van J. Clement en E. Buckens; Janneke Joanna, oud 7 weken, dochter van W. Meijer G. van Telgen; Corstiaan Bos, oud 54 jaar, geb. met Wa. van Dorp; Clasina Bouter, oud 61 jaar, wed. van J. Boellaard; Berdina, oud 19 dagen, dochter van J. van Gameren M. K. v. Stam; Petrus, oud 3 jaar, zoon van A. van Gijlswijk A. de Haan. ENGELAND. De 76 jaren die hij te torschen heeft schijnen aan Gladstone's werkkracht en energie niet den minsten afbreuk te doen. Hij geeft den strijd tegen conservatieven en afvallige liberalen niet op en gordt zicli op nieuw aan ten strijde voor zijn Iersck Home-ride ontwerp. Op zijn voorstel heeft de Koningin goed gevonden het Parlement te ontbinden, zoodat het Engelsche volk thans zijn wenschen met betrekking tot Ier- land kenbaar zal kunnen maken. Heeds heeft Gladstone een manifest gericht tot de kiezers van- Midlothian, waarin hij zijn Iersch ontwerp verde- digt tegen het verwijt dat het de eenheid des Eijks in gevaar brengt, en waarin hij uiteen zet dat de Unie tusschen Engeland en Ierland niets is dan een Unie op papier. Ten slotte verzoekt hij den kiezers van Midlothian hem ook in dit Parlement, dat alsdan het veertiende zal zijn waarin hij zitting heeft, een plaats te verleenen. Bijua alle groote bladen beoordeelen het manifest ongunstig, alleen de getrouwe Daily News maakt hierop eene uit- zondering en drukt zijn vertrouwen uit op den uitslag der aanstaande verkiezingen. Intusschen hebben de botsingen tusschen Oranjemannen en Nationalisten zich op ettelijke punten in Ierland herhaald. Zoo o.a. te Sligo waar een geregeld oproer uitbarstte en de gewapende macht de orde eerst kon herstellen, nadat er eenige dooden en tal van gewonden gevallen en een paar huizen afgehrand waren. *2* Uit Afghanistan is een bericht ontvangen dat alsnog vrijwel onbegrijpelijk is. Het luidt dat kolonel Lockhart, die op weg was om zich bij de commissie voor de grensregeling aan te sluiten, met zijn geleide is omsingeld en voor-noch achter- waarts kan. Een naar hem afgezonden bode kon hem niet bereiken. Waar, door wie en waarom hij ingesloten is ligt nog ten eenenmale in het duister. Reuter bericht uit Londen dat aldaar bij de Capital and Counties Bank, op den 22en en 23en dezer de inschrijving wordt opengesteld op eene leening ten behoeve der Trans-Afrikaansche Spwrn., groot £1.890.000, gegarandeerd door de Portugee- sche Eegeering, en rentende 5 pCt. De prijs van uitgifte is 81J{ pCt. Bij de Dinsdag gehouden verkiezingen in Nova-Scotia hebben de liberalen eene volledige zegepraal behaald. Zij staan eene afscheiding van Canada voor; sommige candidaten hebben zelfs de inlijving van Nova-Scotia bij Noord-Amerika be- pleit, hetgeen volgens hen te verkiezen zoude zijn boven het blijven behooren bij Canada. Deze be- weging voor afscheiding, welke mede begunstigd wordt door de regeering zelve van Nova-Scotia, staat in verband met de visscherij-quaestie. De afscheidingsgezinden beschuldigden de Canadeesche regeering van op dat stuk flauwhartig te zijn. ERANKRIJK. Ten slotte is het Ministerie toch als overwinnaar uit den verbannings-strijd te voor- schijn gekomen. Art. 1 van het voorstel der com missie, verbanning van alle prinsen zonder onder- scheid, werd met 314 tegen 220 stemmen verworpen, vvaarna het voorstel Brousse, waarmede de regeering zich vereenigde, en waarbij de verbanning der preten- denten verplichtend en die der andere prinsen facultatief wordt gemaakt met 315 tegen 232 stem- men werd aangenomen. Niet alleen door de monar- chalen maar ook door vele republikeinen worden de genomen maatregelen, als verregaand illiberaal en onverstandig, ten sterkste afgekeurd. Volgens een telegraphisch bericht uit Mel bourne is het Fransche Transportschip Dives bij de Hebriden aangekomen, heelt er troepen aan land gezet en de Fransche vlag geheschen. Het heeft er dus wel iets van alsof de vroegere verklaringen der Fransche regeering, n.l. dat zij volstrekt geen plan had de eilanden te annexeeren, alleen ten doel hadden te verhinderen dat de En- gelschen bun voor zouden zijn. De compagnie des Messageries Maritimes deelt over 1885 uit hare winsten 5 pCt. uit. Dit is in zooverre een verbetering bij het vorige jaar, dat toen, om tot hetzellde dividend te geraken, de reserve moest worden aangesproken. De minister van nijverheid Bai'haut zal heden in de Kamer een wetsontwerp indienen, waarbij de maatschappij tot exploitatie van het kanaal van Panama wordt gemachtigd tot het uitgeven eener loterijleening. DUITSCHLAND. De zaken in Beijeren hebben plotseling een geheel onverwachte wending genomen, de koning heeft n.l. zelfmoord gepleegd. Met groote moeite had 's Konings lijfarts hem weten te bewegen zich naar het slot Berg te laten overbrengen, en was Z.M. daar dan ook goed en wel aangekomen. Tegen 6 uur in den avond ging de Koning met zijn lijfarts dr. Gudden een wandeling door het slotpark maken, en toen zij bijzonder lang weg- bleven, ging men in het park zoeken en vond beiden in het Starnberger meer. Hoewel de drenkelingen nog eenige teekenen van leven gaven, overleden zij ondanks alle pogingen door de geneesheeren aan- gewend om de levensgeesten weder op te wekken. Blijkbaar had er tusschen den Koning en dr. Gudden een geduchte worsteling plaats geliad, want laatstgenoemde vertoonde in het aangezicht eenige belangrijke kwetsuren. Natuurlijk heeft de zaak zoowel in als buiten Duitschland, maar vooral in Beijeren, een geweldige sensatie veroorzaakt. De regent Prins Luitpold heeft onmiddelijk 's Konings broeder, Prins Otto, tot Koning uitge- roepen, maar aangezien het met diens geestestoe- stand al even treurig gesteld is als met die van wijlen Koning Lodewijk, zal prins Luitpold het regentschap blijven waarnemen. Al weder een der oudste vorstengeslachten van Europa dat uitsterft en verdwijnt. In het Beijersche Huis van Afgevaardigden las de minister-president Von Lutz de regentscbaps- proclamatie voor en deelde mede dat de regent het ministerie had opgedragen om der Kamer alle stukken voor te leggen, en deze, zoo de Kamer het wenscht, nog uit te breiden. De minister beval aan een geheime commissie te benoemen, wier zittingen door de andere afgevaardigde onder ge- heimhouding kunnen worden bijgewoond. Op voorstel van den afgevaardigden Ruppert werd bij acclamatie een commissie van 28 leden gekozen, welke zich terstond ua het eindigen der zitting constitueerde. BELGIE. De gevreesde dag van 13 Juni, de dag waarop de Socialisten hunne monster-meeting te Brussel zouden hebben gehouden, had de Bur- gemeester Buls haar niet verboden, is in de grootste kalmte voorbijgegaan. Niemand te Brussel had dit durven hopen, zoo min de autoriteiten als de burgers, en beide hadden uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Nu er niets gebeurd is, zijn sommige bladen zoo onverstandig met de regeering een loopje te nemen over het militaire vertoon dat er dien dag gemaakt is, en toch hoe zouden diezelfde bladen geschreeuwd hebben, indien er wel iets, hoe gering ook, ware voorgovallen en de autoriteiten het nemen van voorzorgsmaatregelen verzuimd hadden. Een vierhonderdtal socialisten hielden dien dag eene vergadering, waarin besloten werd den 18n Augustus te Brussel de groote „betooging" te houden, en mogt deze wederom worden ver boden, dan over het geheele land eene algemeen- werkstaking te organiseerenVerder zal men langs den wettigen weg propaganda maken voor Algemeen Stemrecht. De heden ontvangen berichten luiden weer ongunstig. Alle mijnwerkers te Flenu in Hene- gouwen hebben den arbeid gestaakt. De gouver- neur der provincie is naar het werkstakende district vertrokken en do noodige troepen zijn er been gezonden. De werkstaking in de Borinage breidt zich meer en meer uit. Te Quaregnon, Jemmappes en Flenu hebben 3000 werklieden den arbeid gestaakt. Heden ochtend zijn te Quaregnon 18 werkstakers door de gendar mes in hechtenis genomen. ZUID-AMERIKA. Eveuals bij ons hebben ook in Chili verkiezingen plaats gehad. Zijn bij ons echter strooibiljetten, dagblad-artikelen en derge- lijken de voornaamste wapenen waarmede de strijd gevoerd wordt, voor de Chilenen zijn deze middelen te zoetsappig. Blijkens een heden ontvangen tele gram zijn bij de verkiezingen te Santiago ongere- geldheden voorgevallen, waarbij veertig personen werden gedood en een aantal gewond. Naar men zegt hebben de liberalen de meerderheid!

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1