BINNENLAND. LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Het 39ste Laiidhuishoudkundig-Coiigres te Leeuwarden. °P Dinsdag j.l. liebbeu de verkiezingen voor de Tweede Kamer alom in den lande met groote opge- wektheid plaats gehad, en alle partijen liebben zich beijverd ter stembus op te gaan. De liberale partij won 5 districten en verloor er 1. Zij zegevierde te: Den Haag: gekozen Jhr. van der Goes van Dirkx- land (lib.) tegen baron Scliimmelpenninok van der Oye (cons.); Steenwijk: de heer Meesters (lib.) tegen den Luitt. t/z. d^e klasse Thomassen a Thuessink van der Hoop (anti-rev.) Zutpheir: de heer Willink (lib.) tegen baron Brantzen van de Zijp (anti-rev.); Middelburg: Arie Smit (lib.) en J. P. J. Buteux (lib.) tegen den lieer Keuchenius (anti-rev.) en mr. M. A. de Savornin Lohman (anti-rev.) Daarentegen koos Utrecht in plaats van jhr. mr. Roell (lib.) baron A. E. Mackay (anti-rev.) Herstemmingen moeten plaats hebben: lo. in ons eigen district Haarlemmermeer, en wel tusschen den heer A. P. Bultman (lib.), die 547 stemmen verkreeg en den heer mr. E. J. M. A. Reekers (kath.) met 698 stemmen. De heer W. Hovy (anti-rev.) verwierf 190 stemmen. Verder moet er herstemd worden te Leiden, Goes en te Zuidhorn. Indien de betrekkelijke partijen in deze districten behouden wat zij hadden, dan zal de liberale partij in de Kamer eene meerderheid van 8 stemmen hebben. Als eon bewijs hoe groot in sommige ge- meenten de opkomst der kiezers is geweest, diene het volgende lo Bommel kwamen alle 186 kiezers ter stembus. Slechts een bleef o. a. weg te Borkeloo (wegens ziekte), te Ambt Deutichem, te Zoelen, te Valken- burg, te Schoonedijke2 ontbraken te Ommen, 3 te Groenloo (waarvan twee wegens ziekte) en te Tolen, 5 op de 192 te Stad Deutichem (op reis of overleden) en 5 op de 65 te Bruinisse. Ie Middelburg maakten 96 pCt. van hun recht gebruik, te Zutfen 95 pCt. (18 op 32 ontbrekenden waren afwezig wegens ziekte, overlijden of verhui- zing); te Wageningen ook 95 pCt. (op 2 na alle 15 jifwezigen ongesteld of op reis); te Arnhem, te Zwijndrecht, te Terneuzen en te Vlisssingen 94, te W oerden en te Zwolle 93, te Deventer en te Delft 92, te Kampen, te Hilversum, te Goes en te Bergen-op-Zoom 90 pCt., te Utrecht 88, te Dordrecht met Dubbeldam 85, te Leiden 83, te Zieriksee 81, te Amersfoort en Wormerveer 80, te Den Haag met Scheveningen 78 pet., enz. Bit W ildungen meldt men aan het H. Dagbl. dat HH. MM. de koning en de koningiu jl. Zaterdag een bezoek hebben ontvangen van den vorst en den erfprins van Waldeck-Pyrmont, vader en broeder van H. M. de Kouingin. Te 12 uur 's namiddags kwamen de hooge gasten te VYildungen aan, waar zij door HH- MM. van het station werden afgehaald. Te half een was er familie-dejeuner, waarbij in den voortuin der villa een muziekuitvoering plaats had door het Kurorchest. Te half acht was er weder diner ter eere van de bezoekers. Na het diner is de vorst van Waldeck-Pyrmont naar Arolsen teruggekeerd, terwijl de erfprins tot Dinsdag als gast van HH. MM. te Wildungen in de villa „Gocke" bleef logeeren. HH. MM. zijn voornemens den 25en dezer naar Arolsen te vertrekken, om een tegenbezoek bij de vorstelijke familie aldaar af te leggen. Tot 1 Juli zullen zij aldaar vertoeven, om dan het buitenpaleis te Soestdijk te betrekken, waar zij zullen blijven, totdat Z. M. in de residentie komt om de nieuwe Kamers der Staten-Generaal te openen. Te Baarn is, onder voorzitterschap van jhr. De Beaufort, burgemeester aldaar, eene commissie gevormd, om Z. M. den Koning bij diens aanst. komst op het lustslot Soestdijk, een feestelijke ontvangst te bereiden. Door de Haarlemsche Tramwegmaatschappij zijn gedurende de Pinksterdagen vervoerd op den eersten dag 745 personen met kaartjes en 2306 tegen betaling, alzoo te zamen 3051 en op den tweeden dag 1104 kaartjes en 4497 tegen betaling of te zamen 5601 personen. De opbrengst was alzoo 818.97%. Aan een schrijven van den Nederlandschen minister-resident te Bucharest, dd. 31 Meijl. wordt het volgende ontleend: Bij koninklijk besluit van 29 Meijl. is in Rumenie een verhoogd tarief aangekondigd op den invoer uit Oostenrijk-Hongarije, welk tarief den 8sten Juni jl. in working is getreden. Bovendien is het mi- nisterie gemachtigd een surtaxe van ten hoogste 30 pCt. te heffen op goederen, uitgevoerd door de Stateu, welke de Rumeensche goederen aan een sur taxe boven de gewone bij hunne tarieven vastge- gestelde rechten of aan andere buitengewone bepa- lingen zouden onderwerpen. Door de toepassing van bedoeld verhoogd tarief worden de handelsbetrekkingen tusschen de betrok- ken Rijken, ook tengevolge van de krachtige rep re- saille-maatregelen der Regeeringen te Weenen en Budapest geheel afgebroken. Een natuurlijk gevolg van dezen toestand is, dat de Rumeensche handel in ingevoerde artikelen, die tot dusver grootendeels door Oostenrijk-Hongarije werd voorzien, voor de levering dier artikelen zijne toevlucht zoekt bij die Staten, welke met Rumenie een handelsverdrag hebben gesloten. De handel in Nederland, dat door zijn tractaat met Rumenie gesloteu, de behandeling geniet van de meest begunstigde natie, zou van dezen staat van zaken gebruik kunnen maken tot het aanknoopen in Rumenie van betrekkingen, die allicht van duurzamen aard zouden kunnen worden. Woensdag 1.1. werd te Amsterdam de jaar- vergadering gehouden der Nederl. Zuid-Afrikaansche vereeniging, waarin door den secretaris, den heer mr. N. A. Calisch, verslag werd uitgebracht over den toestand en de verrichtingen in iiet afgeloopen jaar. Daaruit bleek o. a. dat van het oprichten van een tijdschrift, wegens onvoldoende stof, is afgezien. Voor het studie-fonds zijn statuten vastgesteld, docli op verzoek van Transvaalsche belanghebbenden zal daarin eene wijzigiug gebracht worden, waarna de stichtingsakte zal worden geteekend. Daarbij is geen haast omdat het nog wel eenigen tijd zal aan- honden, voor een student van de beschikbare beurs gebruik zal maken. Tot directeuren van het studie- fonds werden benoemd de heeren mr. H. A. L. Hamelberg, prof. C. B. Spruyt en prof. J. W. Gunning. Op financieel gebied verleende de vereenigino- zooveel mogelijk steun. Niet onwaarschijnlijk is het dat deze vereeniging meer direct eenigen invloed en toezicht op de wijze van haudelen zal verkrijgen der Naamlooze Vennoot- sohap tot bevordering van handelsbetrekkingen met de Transvaal. Den heer M. J. Albracht werd de moreele steun dei ereeniging, aan de h.h. Labouchere en Oyens bemiddeling verleend voor het sluiten eener leening van 500,000 met de Regeering der Zuid-Afri kaansche Republiek. Met de uitgifte van een rekenboekje in 't Hol- landsch voor de Transvaalsche bewoners is reeds een begin gemaakt. Weldra zullen school- en ge- schiedenisboeken volgen, nu een geschikt auteur en een goed uitgever zijn gevonden in een gewoon onderwijzer bij het lager onderwijs aan de voorbe- reidende school in Pretoria. Een krediet tot aanvulling van de schoolbiblio- theek dezer school werd aan prof. C. B. Spruijt verleend. Een en ander vereischte groote uitgaven, doch het bestuur meende die minder te moeten achten, waar het geldt de Nederlandsche taal en na- tionaliteit in Transvaal. Voor 't oogenblik nu de Vereeniging slechts 300 ieden telt, waarvan de meesten slechts 3 contributie betalen, zijn die uitgaven wel groot, doch het bestuur rekent op verderen steun uit Nederland. T ^n uitnoodiging is gericht aan de predikanten N. J. Van Warmelo te Heidelberg, dr. P. Postma en W. Louis te Pretoria en dr. J. Brill te Bloem- fontein, om correspondenten der Vereeniging te wil- len zijn. Het bestuur twijfelt niet of er zal weldra een gunstig antwoord inkomen. Hec van de hand des heeren dr. H. P. Jonk- man verschenen verslag is aan de leden toegezon- den. Het ledental heeft eene vermeerdering onder- gaan. Tegenover 12 aftredenden zijn 41 nieuwe leden te vermelden. De vereeniging gaat dus vooruit zoowel wat den aard der werzaamheden aaugaat als den uitslag daarvan. Een groote vermeerdering van leden is dus ge- wenscht; ieder drage daartoe het zijne bij, aldus eindigt het verslag. De bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, mr. J. E. Henny, mr. W. H. De Beaufort, prof. mr. J. T. Buys, prof. dr. C. H. D. Buijs Ballot en prof. dr. C. B. Spruyt werden alle herkozen, terwijl in de door het overlijden van mr. Jacs. Wertheim en het bedanken van mr. A. W. Hei- neken ontstane vacatures voorzien werd door de verkiezing van de heeren A. D. De Mares Ovens en W. Dull. De heer Timmer deelde nog mede, dat de regee ring den heer Albracht officieel als consul van Belgie in de Transvaal had erkend. Vervolgens bracht hij onder de aandacht der ver gadering de wenschelijkheid om binuenkort 'eene directe stoomvaart van Nederland, liefst van Vlis- siugen uit, op Zuid-Afrika in het leven te roepen. Mr. H. A. L. Hamelberg ondersteuude het voorstel van den heer Timmer wat de oprichting eener stoombootvaart op Delagoabaay betreft. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de president, de heer D. Cordes, de vergadering. "or de 3 J pCt. Amsterdamsche leening, groot 14,000,000 is door houders van 3 pCt. Obliga- gatien, die recht van voorkeur hebben, ingeschre- ven voor een bedrag van^11,487.400, zoodat voor de vrije inschrijvingen disponibel bleven 2,512,600; hiervoor is ingeschreven 13,540.700. In de buitengewone algemeene vergadering van Aandeelhouders in de Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij is met algemeene stemmen aangenomen een voorstel tot het uitgeven eener 4 pCt's geld- leening ad 2,500,000 ten einde uit het provenu daarvan de bestaande 4^ pCfs geldleening van gelijk bedrag af te lossen. Het cassatie-beroep ingesteld door mevr. de Med. Bulkley c. s. is door den Hooge Raad verworpen. Naar medegedeeld wordt, is hier ter stede een telegram ontvangen, den 14den Juni uit Penang verzonden, meldende, dat de onderneming Tamaran (in Langkat), toebehoorende aan den heer Harrison, door Atjehers is aangevallen. Twee adsisteuten zijn gedood. Het verlies der soldaten bedroeg twee man gedood en acht gewond, terwijl 4 geweren door den vijand geroofd werden. Hen van den civielen en militairen gouver- neur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram, gedagteekend 5 dezer, bevat de volgende berichten „Nacht van 3 op 4 drongen vijf Atjehers binnen etablissement Brasdooden twee, verwondden vier Europeesche militairenlieten twee dooden achter. Een geweer vermist. (jav. Ct.J Woensdag j.l. had te Leeuwarden de opening plaats van het 39ste Nederlandsch Landhuishoud- kundigcongres, onder voorzitterschap van den heer jhr. P. Lycklama a Nyeholt. In zijne openings- rede wees deze op de malaise welke in de land- bouw heerscht en welke volgens hen is toe te schrij ven aan overproductie, waarna spreker het stre- ven behandelde der landhuishoudkundige con- gressen om de vorderingen der ervaring en der wetenschap op landbouwgebied tot algemeen goed te maken. De vrije vereeniging van personen, die belang toonen te stellen in de grootste bron van Neer- ands welvaart kan nog altijd nuttig werkzaam zijn, en de uitkomsten van haren arbeid mogen wij niet gering schatten, al kunnen ze niet in tastbare feiten worden getoond. Toch zijn de jaarlijksche bijeenkomsten van het congres, -hoe noodig en gewenscht ook, niet voldoende om het beoogde doel te bereiken. Daarvoor hebben wij otize landbouw-maatschappijen en, al mogen wij ons niet beroemen op het bezit van een groote, krachtige Nederlandsche Landbouw-maatschappij, wij verheugen er ons over, dat in elke provincie een goed ingerichte maatschappij van dien aard bestaat en dat bovendien voor eenige jaren een Ned. landbouw-comite is in 't leven geroepen, waarin mannen van beteekenis op landbouw gebied uit alle deelen van ons land zitting hebben. Niet altijd echter, zegt spr., worden hare ver- gaderingen geregeld bijgewoond en hij zou het toejuichen indien de landbonwers in elke plaats wekelijks bijeenkwamen om hunne belangen te bespreken, en naar middelen ter verbetering uittezien. De tegenwoordige toestand toch is alles behalve rooskleurig. Hemelsbreed verschilt zij, zooals spr. aantoon- de, met vroeger. Nog wordt er voor een deel geteerd op de vroeger verkregen winsten, maar zoo iets kan nooit lang duren. Zoo gemakke- lijk als het is geweest, zich te verplaatsen in ruimer levensomstandigheden, zoo veel te moei- lijker is het terug te gaan, zijne behoeften te beperken, zich te gewennen aan de ongunstige tijden. Klagen helpt niet meer, klagen verslapt onze veerkracht, en wij hebben juist al onze energie noodig, om het hoofd te bieden aan de oeconomische crisis, die wij beleven. Welken weg hebben wij daartoe in te slaan In de eerste plaats moeten wij met inspanning van alle krachten er naar streven, onze land- bouwproducten zoo volmaakt mogelijk te maken, 't is het eenige middel om den hoogsten prijs op de markt te bedingen. Niet het minst geldt dit voor onze zuivelbereiding. Men vergete ook niet, dat in de laatste ja ren voor de landbouwers-botermakers nog andere mededingers dan die uit het buitenland zijn opgedaagd. Het zijn de kunstboter-fabrikanten. Er worden jaarlijks millioenen KG. kunstboter gefabriceerd en verbruikt. Daartoe wordt ook natuurboter gebezigd in geringe mate, maar deze kunstboter verdringt onze mindere soorten na tuurboter zoodanig, dat voor de 3e of4de keut dezer laatste bijna geen prijs meer is te maken,: Spr. staat uitvoerig bij de kunstboterfabrikatie stil, om dan te toonen, dat zij een niet gering te achten concurrent van den landbouwer is, Het eenige wat de Regeering daarbij kan doen, is het strafbaar stellen van het verkoopen van kunstboter voor natuurboter. Spr. verheugti zich dat onze Regeering dit ook ingezien en onlangs tot dat einde een wetsvoorstel inge- diend heeft. Er kan echter nog veel meer worden gedaan, Er is dringend behoefte aan vakscholen voor den aanstaanden landbouwer. Het is te betreu- ren, dat in onze provincie geen zuivelschool be staat en buiten Eriesland slechts 6ea. Spr. komt thans tot de vraaghoe de mede- dinging van Amerika op de graanmarkt te be- strijden Palliatieven zullen schadelijker werken dan de kwaal. Men zal zich meer moeten toe- leggen op tuinbouw en, waar het eenigszins mogelijk is, de teelt van ooft moeten beproeven. Spr. herrinnert er aan, dat op het verleden jaar gehouden congres met bijna algemeene stemmen de voorgestelde conclusie werd verwor pen, dat beschermende rechten op den invoer van landbouw-producten eene noodzakelijkheid zouden zijn geworden, in het belang zoowel van den Nederl. landbouwer, als in dat van den Nederl. staat. Ook de zienswijze van de tegen woordige Regeering stemt hiermede overeen, getuige de inlichtingen, door haar aan de Tweede, Kamer verstrekt op de adressen, waarin be schermende rechten worden gevraagd. Het verlangen naar de opheffing van persoon- lijk grondbezit, of beter gezegd, de strijd tegen het eigendomsrecht, ook thans weder van buiter, af ingevoerd, zal echter in Eriesland geen wor- tel schieten. Zij, die over deze zaak schrijven en hunne geschriften op goedkoope wijze trach- ten te verspreiden, koppelen soms met groote arglistigheid hunne beschouwingen aan practi- sche wenken over zuivelbereiding vast, om zoo- doende hunne denkbeelden ingang te doen viu- den bij den landbouwenden stand en verdeeld- heid te zaaien tusschen eigenaren en gebruikers van den grond, terwijl samenwerking zoo hoog noodig is. Zij deden beter, hunne aandacht te wijden aan eene regeling van het landbouw-kre- diet, waarvan spr. de voordeelen uiteen zet. Bevordering van het landbouw-krediet is als een der middelen te beschouwen, om langs geJ zonden weg den landbouw in de ongunst der tijden tegemoet te komen. Nadat de spreker ten slotte nog gewezen had op de verschillende ouderwerpen welke door het Congres behandeld zouden worden, ging men in de afdeelingen over tot het kiezen van een bureau. In de eerste afdeeling werd de heer C. E Cremer, van Oosterbeek tot voorzitter, de heer J. J. van Weijdom Klaterbosch, van Kampen tot len secretaris, de heer H. P. Smids, tot vice- voorzitter en de heer D. Adema tot 2en secre taris verkozen. In de Tweede afdeeling werden de heeren D. Eontein de Jong, van Murmerwoude, tot voor zitter, mr. W. J. van Welderen baron Rengers, te Leeuwarden, tot vice-voorzitter, G. Reinders, van Wageningen tot len secretaris en de heer A. J. C. Daamen, van Tilburg, tot 2en secretaris aangewezen, De eerste Afdeeling, gewijd aan den Landbouw, kwam bijeen in de Raadzaal van het Stadhuis en opende hare beraadslagingen met de vraag; In eenige Duitsche boeken wordt de zg. bruin- hooibereiding eene Hollandsche methodegenoemd. Is deze methode misschien hier of daar in Neder land in gebruik, en welke zijn dan de verkregen resultaten De inleider dezer vraag was de heer G. Reijnders te Wageningen, die mededeelde dat deze methode vooral in Duitschland wordt gevolgd en de wijze van werken aangaf, waaruit zij bestaat. Hoewel, zooals gezegd, deze methode eene Hollandsche wordt genoemd is zij, volgens spreker, behalve misschien aan den Dollard, in Nederland niet in gebruik. Niemand der congres-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2