KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. rten na- ]eden kail op de gestelde vraag nadere inlich- ide keui tingen geven. In verband met de vorige vraag, e maken.j behandelde de beer Reynders ook de vraag ibrikatiej Verdient voor de veehouding op de zandgronden t gering het stelsel-Goffart (inkuilen van groen voeder) uwer is,i aanbeveling, of zou aan andere stelselsde voorkeur an doen,| gegeven moeten worden Spreker zelf hechtte aan pen vani dit stelsel weinig waarde, omdat de omstandig- /erheugti beden, waaronder Goffart gunstige resultaten met ezien en dit stelsel verkreeg, bier te lande niet voorkomen. el inge- Buitendien heeft dit stelsel het gebrek, dat men de vruchtwisseling nalaat, dat vooral op zand- gedaan,| gronden geen klein bezwaar is. Ook door den en voor beer Fontein de Jong van Murraerwoude werden betreu-! omtrent dit stelsel eenige inlichtingen gegeven hool be-, er, de heer H. P. Smids van Tietjterk deelde mede, dat hij zeer goede resultaten met het le merle-1 stelsel-Goffart had verkregen. De heer Broekema, te be- van de Rijks landbouwschool, zei claarentegen, werken <jat bet stelsel van inkuilen met groot verlies ten toe- gepaard gaat, nl. wel een derde. Als redmiddel, nigszins bjj gebrek aan beter, verdient het echter aan- rroeven. beveling; ook is het een goed melkvoeder, doch /erleden voor jong Vee is versch hooi van meerdere /emeene waarde. De voorzitter beval het stelsel voor verwor- kleine zandbergen aan. invoer j)e conclusie was, dat vergelijkende proeven lijkheid werden aanbevolen van het stelsel-Goffart en zoowel andere stelsels. /an den J)e beer mr. A. Perf, van Franeker leidde tegen- bet onderwerp inIs de bijenteelt voor den ivereen, landbouwenden stand in Nederland van zooda- Tvveedd njg belang, dat daarop door de Landbouwmaat- •in be- schappijen meer de aandacht moet worden geves- tigd, dan tot nu het geval is? Hij deelde eenige ersoon- bijzonderheden mede omtrent het leven der bijen en J tegen de eischen, welke voor een vruchtbare bijenteelt i buffer moeten worden gesteld en stelde in het licht, ;n wor- dat aan de Rijks landbouwschool de bijenteelt, •hrijven hoewel een niet officieel nummer van het onder- 3 trach- wijsprogamma, toch door den leeraar Lake wordt groote onder wezen. practi- Door den heer Cremer werd een opwekking >m zoo- gedaan om op dat gebied in ieder geval eens en vin- proever. te wagen en de heer Sickesz, voorzitter ■rdeeld- der Geldersche Maatsch. van Landbouw, deelde ruikers mede, wat te dezen opzichte in Gelderland is o hoog verricht en vestigde er de aandacht op, dat voor acht te onze landbouwers met betrekking tot de bijen- lw-kre- teelt veel is te leeren. De heer l^onteyn De en zet. Jong wenschte te weten, of bijenteelt in ff alge- is als meen voor de landbouwers is aan te bevelen of lgs ge- alleen voor die landbouwers, die heidegronden ist der hebben of boekweit verbouwen. De voorzitter antwoordde daarop, dat de bijenteelt in de eerste en had plaats is aan te bevelen voor die streken, waar oor het zij met eenig succes kan worden aangewend en g men niet overal. an een De conclusie, door den heer Sickesz opgesteld, was, dat bijenteelt en de vermeerdering van ken- C. F nis op dit gebied den Nederlandschen landbouw e heer tot groot voordeel kan strekken, waarom de aan- ampen dacht der verschillende landbouwmaatschappijen it vice- op dit punt werd gewestigd, en deze werden secre- uitgenoodigd voordrachten en verhandelingen uit te schrijven ter propaganda van dit belang. ;ren D. Daarna kwam aan de orde de vraag i, voor- Is het gebruik van centrifuges aan te bevelen, sogers, en zoo ja, welke soort verdient de voorkeur, inders, welke eerste vraag door den heer Jb. Boeke, e heer van Groningen, bevestigend werd beantwoord. retaris Wat de tweede vraag betreft, zei de heer Wiersma van Leeuwarden, dat hij in zijne boterfabriek, Ibouw, met de centrifuges-Lehfelt No. 2 zeer gunstige adhuis resultaten had verkregen. Zij verwerken onge- vraag; veer 750 liter per uur, zonder dat men de melk bruin- eerst behoeft te vervormen. loemd. Op de. vraag van den heer Boekema, van Neder- Wageningen, deelde de heer Wiersma nog mede, ?regen dat met de centrifuges ook zeer goede magere le heer kaas kan gemaakt worden, mits men de melk de dat niet te lang late staan. Door den heer Roose- jvolgd boom, van Leeuwarden, werd de aandacht ge- uit zij vestigd op het feit, dat het gebruik van centri- ffhode fuges niet is aan te bevelen voor landbouwers, olgens die ze niet in corabinatie met anderen in 't rd, in werk stellen, omdat het zeer fijne werktuigen ngres- zbn- De heer Sybrandi, van Veenwoude, beval den separator-Laval aan en stelde de voordeelen der machine in het licht en de heer Sickesz deelde mede, dat de heer Schwertz, de uitvinder der methode van dien naam, in de centrifuge de machine der toekomst zag. De conclusie was, dat de centifuges in 't algemeen werden aanbe volen en die van Laval, Lehfelt en Biirmeister in 't bijzonder. Met het oog op de ontwikkeling van den handel in kunstmeststoffen in de Noordelijke provincien was de vraag gerezen //door welke middelen kan in die streken de toepassing van kunstmeststoffen worden aangeinoedigd Nadat prof. Mayer, dit onderwerp had inge- leid en verschillende sprekers daarover hunne meening kenbaar hadden gemaakt, luidde de conclusie door den inleider opgemaaktdat het wenschelijk werd geacht, intelligente landbou wers voor de zaak op te wekken en bun, zoo zij dit verlangen, monsters te verstrekken, het resultaat waarvan zij echter moeten mededeelen aan hen, die hun de monsters verleenen. Nadat nog behandeld waren de vragen //welke ploegen en andere landbouw werktuigen voor de verschillende grondsoorten het meest geschikt zijn", en //welke gewassen, die in het buitenland wel en hier niet geteeld worden, zouden daar- voor het meest in aanmerking komen", gitig de afdeelings-vergaaering uiteen. In de tweede afdeeling werd de vraag behan deld, ingeleid door den heer Zeilmaker: Is de oprichting eener vennootschap voor internatona- len handel in fokvee, voornamelijk tot uitvoer naar Noord-Amerika en andere landen waar Nederlandsch vee gevraagd wordt, wenschelijk in het belang der Nederlandsche veefokkers? Deze vraag beantwoordde hij bevestigend en eene conclusie in den geest werd door de vergade- ring aangenomen. In verband met deze vraag werd de volgende aan de orde gesteld Is het in verband met bovenstaande vraaa raadzaam, om in Noord-Amerika afdeelingen vanwege de verschillende Nederlandsche Rundvee- slamboeken op te richten Nadat het voor en tegen hiervan was betoogd, werd als conclusie aangenomen, dat de wensche- lijkheid werd uitgesproken, dat de besturen der rundvee-stamboeken deze zaak ernstig ter hand mogen nemen. Nadat nog verschillende vraagpunten o. a. de verlaging der spoorwegvrachten en het debiet der zuivelproducten waren besproken, werd de vergadering gesloten. In de tweede algemeene Vergadering die o.a. bijgewoond werd door den Minister van Justitie, werd o.a. breedvoerig de vraag besproken: Is de ontmunting van zilver voor den landbouw nadeelig? Wat kan gedaan worden tot weder invoering van den dubbelen standaard? Deze vraag werd ingeleid door den heer Bloembergen van Leeuwarden, die tot de conclusie kwam op beide vragen een ontkennend antwoordt te moeten geven. In de zitting van gisteren werden de beide afdeelingen vereenigd onder presidium van den heer Fontein de Jong, aangezien de eers'e af deeling weinig was bezocht. Door den heer Van Konijnenburg werd de vraag ingeleid: Wat kan het Congres doen tot bevordering van volksonderwijs in de zwavel- bereiding waarbij hij tot deze conclusie kwam: dat zoowel bij de grondbezitters, als bij de re- geering en volksvertegenwoordigers de overtui- ging worde gevestigd, dat slechts in die richting de oplossing der quaestie is te zorken en dat de Regeering het geven van vakonderwijs be- hoort te steunen. De vergadering betuigde hiermede hare in- stemming. Daarna kwam aan de orde de vraag In den laatsten tijd treedt cooperatie bij zui- velbereiding op den voorgrond. Wat zijn de voordeelen, wat de nadeelen daaraan verbonden De heer Herm. F. Bultman, van Haarlem- mermeer, lichtte deze vraag toe en wees op de oprichting der boter- en kaasfabrieken en op het in Z.-Holland en in Fffiesland bestaande gebruik, dat de landbouwer de melk aan de fabriek levert, deze er boter en kaas van maakt en dan een prijs betaalt voor de melk, naar verhouding van den opbrengst der producten. De voordeelen der cooperatie zijn, dat men betere werktuigen kan aanscliaffen, waaraan groote be- hoefte bestaat, dat men een veel gelijkmatiger product krijgt. Het nadeel der cooperatie in de zuivelbereiding, ligt in de opvoeding der kin- deren vin den landbouwer, die, als de boer alleen zijn melk levert aan de fabrieken, niet genoegzame ondervinding van het bedrijf opdoen. Van enkele zijden werd er als een bezwaar van de cooperatie op gewezen, dat sommige boeren slechte melk zouden kunnen leveren, welk bezwaar door den heer Bultman werd ont- zenuwd, die betoogde, dat elk lid der cooperatie er een direct belang bij heeft goede waar te leveren. Door den heer Breebaart van Winkel werd er op gewezen, dat de kaaskoopers in den laat sten tijd de fabriekskaas minder vragen, een bezwaar waartegen de heer Bultman betoogde, dat indien een zeker systeem van kaasmaken den kooplieden niet beviel, men in fabrieken gemakkelijk tot een ander systeem kan overgaan. Een conclusie ten opzichte dezer vraag werd niet genomen. Te circa half een werd op het Raadhuis de 3e Algemeene Vergadering gehouden. De voorzitters der afdeelingen brachten weder een verslag uit van het verhandelde in de afdee lingen, waarna de heer Breebaart Kz. te Winkel, werd benoemd tot lid der vaste commissie van bijstand en de heer Broekema van Wageningen tot lid der commissie van het Sloet-fonds. Met betrekking tot dit fonds stelde de heer H. F. Bultman voordeze commissie uit te noodigen een concept-reglement voor het Sloet- fonds samen te stellen en dit aan het volgende congres ter beoordeeling in te zenden. Prof. Adolf Mayer, betoogende dat het wensche lijk was, dat dit jaar reeds een prijs werd uit- gereikt uit dit fonds, maakte in dien geest een amendement op dit voorstel, dat aldus gewijzigd werd aangenomen. Onder dankbetuiging van den voorzitter aan alien die tot het welslagen van dit XXXIXe Landhuishoudkundig congres hadden medege- werkt, werd dit congres gesloten, echter niet dan nadat, namens de congresleden, door den heer Cremer, den burgemeester-voorzitter van het congres, was dank betuigd voor de ontvangst hun in Frieslands hoofdstad bereid. Ned. Herv. Gemeenle. Beroepente Valkenburg (bij Leiden) W. Ringnalda te Loon op Zand; te Hellouw J. Verweij te Lollum; te Westmaas H. J. De Zwart cand. te Amsterdam; te Rotterdam L. J. Van Apeldoorn te IJ 1st; te Schipluiden W. Van Rogge te Hardingsveldte Herkingen (Zuid-Holland) C. H. Callenbach te Hien en Dodewaard; te Koekange dr. H. Bruins te Blokzijlte Eiburg R. Jaarsma te Balk en T. H. Woudstra te Oude-Mirdum; te Hierden J. M. Bouman te De Meern te Wijckel A. Van Veelo te Klundert; te Nieuw-Brongera H. Blankstein Jr. cand. te Deersum te Drimmelen S. Bartstra cand. te Sloterdijkte Veendam (vac.-Aalbers) G. Borgesius Sikkema te Gietente Harlingen I. J. v. Apeldoorn te IJlst. Aangenomen naar Stavenisse door G. B. Fffjn- vandraat cand. te Beest (Betuwe)naar Dokkum door J. H. Kruseman Aretz te Ossendrecht; naar Rijperkerk door F. T. Salverda te Lemele naar Maartensdijk door C. H. Callenbach te Hien en Dodewaardnaar Oldeboorn E. J. Homoet te Putten; naar Kethel (cl. Rotterdam) door P. S. Meerburg, cand. Bedankt: voor Overlangbroek door G. B. Fijnvandraat cand. te Beest (Betuwe); voor Bredevoort door J. D. Van Spankeren te Vollen- hove; voor Hindeloopen door S. Bartstra cand. voor Stellendam door H. G. Kleijn te Wijn- gaardenvoor Harmelen door C. P. N. Pikaar te Overschie voor Maassluis door W. De Lan?e te Bruchemvoor Paesens door G. v. Dijk cand. te Kubaard; voor Herkingen (Zuid-Hol land) door C. H. Callenbach te Hien en Dode waard; voor Steenwijk door M. Beversluis te Sleenvoor Tricht door J. Schrijver cand. te Weesp; voor Aalsmeer door J. L. Tichelaar te Ouddorp; voor Hoogeveen door E. J. Homoet te Putten; voor Aagtekerk en Vreeland door J. H. Feringa te Bunnik en Vechtenvoor Genemuiden door J. Vonk te Dalfsen; voor Hedel door E. A. Lazonder te Oosterwolde bij Eiburg. Christ. Geref. Gemeenle. Beroepen: te Andel (Noord-Brabant) C. J. J. Engelbregt te Waddingsveente Hoorn W. Renkema te Oudega; te Leens J. Smith te Stedum. Bedankt: voor Ridderkerk door Steketee te Veere. Evang. Luth. Kerlc. Beroepen; te Alkmaar K. A. Gonlag te Be- verwijk. Aangenomennaar Delft door C. W. Pohl- man te Weesp. Doopsgez. Gemeente. Beroepente Noord- en Zuid-Zijpe A. v. Gulik te Grouw. Katliolieke Kerk. De bisschop van Breda heeft benoemd: tot pastoor te Rijen den heer J. Doggentot id. te Hoogerheide den heer J. B. Lane; tot id. te Philippine den heer J. B. Leautaud; tot kapelaau te Gilze den heer J. Wijtvliet; tot id. te Etten den heer A. J. van Eekelen; tot id. te IJzendijke den heer P. J. Wagemakers, pries- ter van het Seminarie; tot pastoor te West- dorpe den heer G. Van Dijk; tot kapelaan te Steenbergen den heer A. N. De Weert; tot id. te Ossendrecht den heer P. Th. II. Hopman, priester van het Seminarie; tot id. te Nispen den heer J. Adr. Genet; tot id. te Sas-van- Gent den heer J. II. Loonen. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van mej. H. IJskes, hoofd der christelijke be- waarschool te Zaandam, die door de reehtbank te Haarlem veroordeeld werd tot geldboete, we- gens het niet kunnen vertoonen aan den inspee- teur van het Geneeskundig Staatstoezicht van een bewijs, dat hare helpsters en een aantal harer leerlingen waren gevaccineerd. Van harentwege was beweerd, dat bewaarscholen niet vielen onder bereik van de vaccinewet, omdat zij stonden buiten de wet op het lager onderwijs. De Hooge Raad besliste echter gisteren dat de voorschriften der vaccinewet niet beperkt zijn tot scholen, waarop lager onderwijs wordt gegeven, met uit- sluiting van bewaarscholen. Aard en doel toch der bewaarscholen geven tot zoodanige uitsluiting geen aanleiding, daar zij hoofdzakelijk dienatbaar worden gemaakt aan de verstandelijke ontwik keling der kinderen ter voorbereiding van het lager onderwijs, en niet enkel dienen tot lichame- lijke verzorging. Zij moeten daarom aan hetzelfde staatstoezicht onderworpen zijn als de scholen van lager onderwijs en door dit te doen heeft er geen ongeoorloofde uitbreiding der wet plaats. Bovendien wordt zoodoende niet in strijd ge- handeld met de geschiedenis der wet, daar de be- doeling was het verbod toe te passen op onder- wijzers en onderwijzeressen in alle scholen zonder onderscheid, dus ook in bewaarscholen. Het cassatieberoep is door den Hoogen Raad op deze gronden verworpen. Donderdag deed de Haagsche reehtbank uit spraak in zake Domela Nieuwenhuis en Croll. Geen der beklaagden was aanwezig. Wel stonden vele nieuwsgierigen (geen socialisten) in en bij de reehtbank te wachten. Het vonnis verklaart Nieuwenhuis op beide punten schuldig. Wat betreft den smaad tegen- over den Koning overweegt het vonnis, dat reeds

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3