HAARLEMMERMEEK NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bjj Jit Nnmmer Moort een Bpepel. 27e Jaargang No. 28. Zaterdag 10 Juli 1886. VAN Aan Landbouw, Geme^nte- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN, BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs: .1. H. de BIJSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertenti'en WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. v zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. 6.- n 3. ALEE TOEZENDINGEN, BEDACTIE EN UITGAYE BETBEFFENDE te adresseerea aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/* Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Uitslag van de op 8 Jnli ten huize van den kastelein J. de Yries te Hoofddorp ten Overstaan van notaris Mr. W. H. Smit te Heemstede, gehouden veiling van eene boerenwoning met 19,95,50 hektaren land, aan den IJweg J. kavel 13 kooper mevr. de wed. Veel, te Haarlem, voor 14,000. De hieronder vermelde personen worden in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan I te melden, ten einde opgaaf te doen voor de I bijhouding van bet bevolking register. Aaltje Lenstra, gekomen van Steenwijk. Jannetje v. Straten, u n Sassenheim. Dirk Seheltingerhout, u Nieuwer-A. Jan Kuiper, n Beemster. Het bureau van bevolking en den burgerlijken I stand is geopend 's morgens van 912 uur, 's middags van 14 uur. Naar men verneemt zullen op 29 Juli a. s. te Hoofddorp harddraverijen en volksspelen worden gehouden. BURGERLIJKE STAND van 30 Juni tot 6 Juli. OndertrouwdJ. Kalter en H. Tienstra. GetrouwdG. Mesman met J. A. Thur; J. Biesheuvel met M. GuldemondP. Warmerdam met C. Hogerwerf; P. Klein wedr. met M. Bou- wense, wed.; K. Molenaar met T. Beets. Geboren Lena, dochter van C. Wiegel en M. C. Baron; Johannes Pranciscus, zoon van P. H. J. Harding en A. Nederstigt; Johannes, zoon van A. Kroes en J. Muijlwijk; Serafinus, zoon van J. van Bijnen en A. BlommaertTheodora, dochter van J. F. de Vijlder en J. de Groot; Anna Maria, dochter van A. J. Oostrop en M. A. C. de Graaf; Pieter, zoon van Jan Visser en G. de Groot; Bartel, zoon van A. Konings en J. T. M. Schreuders; Cornelis, zoon van H. Klootwijk en N. Hoogmoed. OverledenFiiip van de Pol, oud 59 jaar, wedr. van E. P. van Weerdenburg, (overleden te Leiden)Hendrik Johannes, oud 6 maanden, zoon van H. de Bruin en C. van Velzen; Jakob, oud 15 jaar, zoon van J. Wilderom en S. Gouds- waard; Jan, oud 5 jaar, zoon van H. v. d. Bijtel en G. DijkhuizenDirkje Rietdijk, oud 41 jaar, geh. met K. Sepers; Hendrikus, oud 6 jaar, zoon van G. T. Mesman en A. Wichert; Jan, oud 13 weken, zoon van C. v. d. Spruit en J. J. v. d. Yoet; Willem, oud 2 maanden, zoon van P. van der Sar en M. Vellekoop. ENGELAND. De verkiezingen zijn in vollen gang en hoe meer er van den uusing bekend wordt des te duidelijker wordt het dat Gladstone eene geduehte nederlaag tegemoet gaat. Het blijkt dat hij deze keer zijn invloed op de kiezers overschat heeft, en zelfs zijn getronwe volge- ling Sir Charles Dilke, die jaren lang Chelsea ver- tegenwoordigde, heeft tegenover den Conservatieven candidaat het onderspit gedolven. Zoo ver tot heden bekend is zijn gekozen 263 conservatieven, 54 unionisten (liberalen die tegen Iersche Home Rule zijn), 133 liberalen (aanhangers van Gladstone) en 65 leden der Iersche nationa- listische partij. Men ziet het, de uitslag kan niet twijfelachtig meer zijn, en met bekommering denkt men aan hetgeen dan in Ierland voor de deur staat. Beeds hebben er te Dublin ongeregeldheden plaats gehad waarbij dooden en gewonden zijn ge- vallen. De conservatieve club word n.l. gisteren aangevallen, en zij die er zich in bevonden vuurden op de menigte met het gevolg dat een persoon werd gedood en 36 gewond. Tal van lieden zijn in hechtenis genomen. Ook te Londonderry hadden ongeregeldheden plaats. De Standard verneemt van zijn berichtgever te Cairo, dat de sterfte onder de Engelsche troepen te Assoean, wegens de ondragelijke hitte, zeer groot is en gelijk staat met 40 pCt. over het jaar. Vooral het Dorsetshire-regiment heeft veel geleden. De officieren verklaren, dat de troepen onmachtig zouden zijn, om bij dit weder een marsch van zes mijlen uit te houden en keuren het ten sterkste af, dat een garnizoen te Assoean wordt gehandhaafd. DUITSCHLAND. Eindelijk komt er eens be- richt van eene Tentoonstelling, die niet zal doorgaan. In 1888 zou er n.l. te Berlijn eene expositie ge houden worden, edoch de zaak ondervond bij de Duitsche fabrikanten zoo weinig instemming, dat de Bondsraad de aangevraagde 3.000.000 mark subsidie geweigerd heeft. Hiermede is de zaak natuurlijk onmogelijk ge- worden en heeft de tentoonstellingscommissie haar mandaat dan ook neergelegd. Beeds dadelijk na den dood van Koning Lodewijk beproefden de Beijersche ultramontanen, het ministerie von Lutz den voet te lichten en het gezag in handen te krijgen. Tevergeefs echter. Toch heeft het ministerie het nuttig en noodig geacht van den prins Begent een ondubbelzinnig bewijs van vertrouwen uit te lokken. Hiertoe heeft het geheele kabinet zijn ontslag aangeboden, waarop door Prins Luitpold schriftelijk is geantwoord, dat hij de diensten welke het ministerie bewijst op hoogen prijs stelt en het ontslag dus niet verleent. Naar men verneemt bestaat bij de Duit sche Begeering het plan bij den Bondsraad een voorstel in te dienen om het Noord-Oost- Zeekanaal, waarvoor de Bijksdag de middelen heeft toegestaan, onder leiding eener keizerlijke kanaal-commissie te doen uitvoeren. De leden der commissien worden gekozen door den kanselier, die tevens de plaats aanwijst, waar zij gevestigd zal wezen. De commissie zal of te Berlijn of te Kiel haar zittingen houden en ondergeschikt zijn aan het ministerie van binnenlandsche zaken. EBANKBIJK. De tegenwoordige minister van oorlog, generaal Boulanger, is een man die in hooge mate de aandacht van alle partijen trekt. Hoewel te boek staande als republikein van het zuiverste water en zelfs van zeer radicale kleur, vermeenen sommigen in hem iets te zien van den toekomstigen dictator, een generaal Bonaparte in spe. Nu onlangs was door den minister het voorstel gedaan om aan de militairen het stemrecht toe te kennen, doch de commissie die het voorstel onderzocht verklaarde er zich met algemeene stemmen tegen. Zij vreesde dat den generaal daardoor een middel in de hand zou gegeven worden, om bij eene eventueele presidents verkiezing gebruik van te maken. Officieel wordt als reden opgegeven dat het leger buiten de staatkunde moet worden gehouden. Een tweede voor den minister minder aangenaam voorval heeft plaats gevonden met generaal Saussier, den kommandant van Parijs, een der meest geziene hoofdofficieren van het fransche leger. Deze had van den minister eene berisping ontvangen en dienten- gevolge ontslag aangevraagd. Dit viel echter niet in den geest van den ministerraad en generaal Boulanger is genoodzaakt geweest, wilde hij zijne portefeuille niet in gevaar brengen, den kommandant van Parijs te verzoeken zijn aanvraag in te trekken. Aan dit verzoek is thans door generaal Saussier gevolg gegeven. De uit Tonkin terruggekeerde troepen zijn te Parijs op buitengewoon luisterrijke wijze inge- haald. Generaal Saussier met zijn staf, ontving hen aan het station en reed aan hun hoofd de stad binnen, waar zij door een jubelende menigte met bloemen bestrooid werden. Ten slotte werd den soldaten te Vincennes een groot feestmaal aangeboden. Door het blad Paris werd dezer dagen op zeer onvoorzichtige wijze de tijding verspreid dat elf Fransche torpedo-booten bij het oversteken van de Golf van Biscaye, door een hevigen bui waren overvallen, en dat er acht met man en muis waren vergaan. Geiukkig kon door Amiraal Aube ontniddelijk de gerustellende tijding verspreid worden dat alle Fransche torpedo-booten in de havens vertoefden en van een dergelijke ramp dus geen sprake kon zijn. De B. B. C. meldt de staking van betaling van een groot huis in suiker te Parijs, Moitissier. Ter gelegenheid van het „Cinquantenaire des Chemins de fer", zal in 1887 te Parijs een internationaal spoorweg-congres en tentoonstelling gehouden worden, naar wij vernemen, onder patro- naat van het Fransche Gouvernement, terwijl als eere-presidenten zullen fungeeren, de ministers van openbare werken, van handel en nijverheid, van de posterijen en telegraphie en die van landbouw, benevens den heer Eerd. de Lesseps. BUSLAND. De tegenwoordige Bussische staats- lieden doen in handigheid en slimheid niet voor hunne voorgangers onder. Steeds weten zij op de bekwaamste manier partij te trekken van de onge- legenheden waarin zich hunne tegenstanders be- vinden of van de fouten die zij begaan. En begrij- pelijk is het dan ook dat zij van den tegenwoordigen binnenlandschen toestand van Engeland, die Glad stone tijd noch gelegenheid laat zich ernstig met iets anders te bemoeien, gebruik hebben gemaakt hun slag te slaan. Bij het tractaat van Berlijn n.l. is de havenplaats Batum in de Zwarte Zee tot vrijhaven verklaard en nu heeft de Bussische regeering aan het Britsclie en de andere buitenlandsche gouvernementen eenvou- dig laten weten, dat zij dit artikel beschouwt als niet meer te bestaan. Hoe boos de Engelschen ook zijn, zullen zij toch wel in dit fait accompli moeten berusten, maar minder scherp zal de verhouding tusschen Busland en Engeland er niet door worden. OOSTENBIJK-HONGABIJE. Uit Weenen kwam de treurige tijding dat de Secretaris van het Neder- lands gezantschap, de heer Crommelin, die in gezelschap van den markgraaf Pallavicini en 2 geleiders, den 26n Juni op weg ging om de Gross- glockner te beklimmen, door een lawine is overval len waarbij alle toeristen zijn omgekomen. De lijken der slachtoffers zijn na dagen lang zoeken. gevonden. Naar Het Vad. verneemt zal Z. M. de Koning waarschijnlijk geen uitvoering geven aan zijn voor- loopig plan, om in persoon de Staten-Generaal te openen. De minister van staat, minister van binnen landsche zaken, overwegende dat mr. M. baron Mackay, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricteu Utrecht en Amersfoort, heeft verklaard de benoeming voor laatstgenoemd kieskistrict niet aan te nemen en dat derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer in dat kiesdistrict moet plaats hebben, en gelet op de artt. 107, 108 en 110 der wet van 4 Juli 1850 (Stlil. No. 37) heeft goedgevonden te bepalen le, dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juli e.k.dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 3 Augustus daaraan- volgende. De burgemeester van Baarn heeft per pu- blicatie het volgende aan de gemeente beken gemaakt „Z. M. de Koning heeft mij de aangename taak opgedragen, u den dank van HH. MM. den Koning en de Koningin over te brengen voor de hartelijke ontvangst, den ambachtsheer en der ambachtsvrouwe van Baarn bereid op 1 Juli. ,,Z. M. verzekerde mij, dat de vele blijken van sympathie door HH. MM. op hoogen prijs worden gesteld en betuigde mij zijne hooge ingenomenheid met de schoone en smaakvolle versieringen." Mr. M baron Mackay heeft het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Utrecht aan genomen. De Standaard meldt, dat de heer A. baron Schimmelpenninck Van der Oye de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor Goes heeft aanvaard. In de 'zitting der Staten ran Noord-Holland waren 65 leden aauwezig. Tot leden van Gedepu- teerden zijn herkozen de heeren Westerwoudt, La- guna, Van Stralen, Van Lennep on Zimmerman. Tot buitengewoon lid van gedeputeerden is gekozen de heer Valkenburg; tot lid der Eerste Kamer de heer A. C. Wertheim, met 34 stemmen. Verder vereenigden de heeren Donker 9, J. Boell 8, Corver van Wessem, 5, C. Hartsen 3, A. V. Teding van Berkhout 3, W. Hovy 2 en Bultman 1 stem op zich. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben horbenoemd tot leden van Gedeputeerde Staten de heeren mrs. P. L. F. Blusse, C. A. Van der Kemp, C. J. E. graaf Van Bijlandt, H. A. C. De la Basse- cour Caan, G. J. Goedkoopen gekozen tot buitenge woon lid W. C. M. Begram. De volgende zitting zal Dinsdag 20 Juli plaats hebben. Naar men ons mededeelt zal de heer Domela Nieuwenhuis in hooger beroep worden verdedigd door mr. Katz te Amsterdam. (Vad.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1