RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. i- Bankbreuk. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. deed, daarin in het geheel niet De wittebroodsweken van president Cleveland. bedieningen, en hen voor onbepaalden tijd or.be- voesrd verklaard zulke bedieningen te vervullen. De Slandaard schrijft over de uitspraak van het prov. Kerkbestuur: //Dit vonnis is een angstige openbaring van de hand over hand toenemende ongerechtigheid In de kerk van Jezus Christus een kring van loochenaars van bijna al de verborgenheden des gel oofs, die vijf trouwe getuigen voor zijn Naam van alle kansels door heel ons land bant. En medebelijders onder de Arasterdamsche predikanten, die deze trouwe getuigen aan zulke rechters hebben overgeleverd. Dat hebben dan dr. Vos en zijne helpers ge- daan Paus Leo XIII zal op 31 December 1887 zijn gouden priester-jubild vieren. Dit feit zal algemeen worden herdacht. Ook in Nederland is een hoofd-comite met dat doel gevormd. Het bestaat uit de heeren II. J. Smidt, voorzitter, mr. C. M. Blankenheijm, J. J. Beijnes, mr. J. B. J. Van der Does de Willebois, J. A. J. W. Van Hall, F. Berger, Quaedvlieg, en dr. J. A. H. G. Jansen, secretaris. Dit hoofdcomite nu roept zijne katholieke land- genooten op, om eendrachtig saam te werken tot de uitvuering van de volgende plannen Aan den Paus op zijn priester-jubile eene feestgift te bieden in geld. Het katholieke volk van Nederland zoo luister- rijk mogelijk te doen vertegenwoordigen op de beraamde tentoonstelling in het Vaticaan. Een album samen te stellen van de katholieke vereenigingen en inrichtingen, gewijd aan gods- ■dienst, liefdadigheid, wetenschap, kunst, enz. Eene bedevaart naar Rome te organiseeren, welke aan den Paus de gevoelens van de Neder- landsche katholieken vertolken zal. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen: Te Venhnizen, M. Lotz, te Rotte- valle; te Huisduinen, N. Caro Wz., te Kromme- niedijkte Hoogwoud, H. van der Hoeven, te Valkoog; te Maassluis, T. H. Woudstra, te Oude- ■en Nijemirdum; te Schierraonnikoog, H. J. Bergsma, te Druten c. s.te Schermerliorn, J. S. King, te Ilekelingente Genemuiden S. Dijk- stra, te Hoogeveen; te Jutrijp en Hommerts, J. Vonk, te Dalfsen; te West-Kapelle, H. Th. Barbas, te Hollandscheveldte Steenwijk, C. B. Oorthuis, te Harderwijkte Roswinkel, H. J. Huber, te Gieterveente Sir-Jansland, J. Schrij- ver, cand. te Weesp; te Zwartsluis, (lste vac.) B. J. Van Heijningen, te Heerjansdam en J. A. Van Heijingen, te Gravendeelte Bredevoort, H. A. Van Oostrum, te Aalten; te Wilnis, C. J. Leenmans, te Barneveld te Laren (Geld.), M. C. J. Wanrooy, te Nieuwland (Z.-H.); te Put ten (toez.), S. Dijkstra te Hoogeveen. Aangenomen: Naar Tmnalinge, door N. II. Kuiper, te Krewerd; naar Gorredijk, door A. Wijn, te Ter ldzand en Oldeholtwolde; naar Barchem, door A. L. G. J. Soeters, te Ingen i(bij Tie!); naar Westerbork, S. Bartsta, cand. te Sloterdijk. Bedaukt: Voor Rekken, door J. Schrijver, cand. te Weesp; voor Leerbroek, door C. P. N. Pikaar, te Ouwerschie; voor Nijenga, door P. J. Steenbeek, te Lochem; voor Harlingen en Rotterdam, door L. J. Van Apeldoorn, te IJ 1st i voor Almeloo, door P. C. Van Wijk, te Tiel; voor Garrelsweer, door L. J. Blanson Henkemans, te Bahr en Latum (Geld.); voor Elburg, door N. Kuiper, te Krewerd. Hoopsgez. Gemeente. BedanktVoor Edem, S. J. Dekker, te Mon- nikendam. Voor het gerechtshof te Amsterdam stonden Woensdag terecht B. H. S. Paleologo, oud 32 jaren, en J. N. I. P. Barnasconi, oud54jaren de eerste wonende te Bussum, de tweede te Amsterdam, van beroep beiden commissionairs in effecten, in hechtenis. De akte van beschul- diging vermeldt omtrent de aanklacht van bank breuk het navolgende: Beide beschuldigden dreven onder de firma Paleologo Co., als commissionairs, handel in effecten. In het laatst van het vorige jaar be- vond de firma zich in firantieele moeilijk- heden, zoo zelfs, dat de twee firmanten het raadzaam oordeelden zich te verwijderen. Op verzoek der faruilie werden bij de schuldeischers pogingen aangewend om tot een schikking te geraken. Dit gelukte niet, en, door een der schuldeischers daartoe aangezocht, verklaarde de rechtbank te Amsterdam, bij vonnis van 25 Jan. 1886, de firmanten, zoowel in prive als in hunne hoedanigheid van leden der firma, failliet met benoeming van mr. J. G. Van Eyk tot curator. Al spoedig daarna kwam bij de justitie eene klacht in over verduistering van eenige effecten. Een gerechtelijk onderzoek volgde en het gevolg hiervan was dat beide commission- nairs naar de openbare terechtzitting van het hof werden verwezen. Over de punten der be- schuldiging houdt de akte o. m. het volgende in a. Verduistering van drie Peruaansche effec ten, elk van 100. Een heer te Amsterdam gaf in November 1885 aan den besch. B. drie Peruaansche effecten ieder ad 100. met opdracht die naar Londen op te zenden, waar zij gestempeld moesten worden. Bij die overgave was ook de firmant P. tegenwoordigwelke ook mede gesproken heeft, hoewel B. meestal het woord deed en ook te kennen gaf, dat hij aan die afstempeling f 0,25 per stuk provisie verdiende. Deze effecten zijn niet tcruggegeven. Herhaaldelijk werd den eigenaar gezegd, dat zij nog niet uit Londen terug waren gekomen, totdat het fail- lisement der firma hem de oogen opende. De raadsman bood hem toen, namens de familie 30 pCt aan, welke bedrag hij weigerde. Bij exploit sommeerde hij daarop tot afgifte der effecten. Eene tegen-sommatie deed hem weten dat, zoo hij met geen 30 pCt tevreden was, de drie Peruanen ter zijner besehikking waren. De curator constateerde evenwel, dat zij niet in den boedel aanwezig waren. Ook een ander persoon heeft aan de firman ten Peruanen ter afstempeling overgereikt, t. w. 8 stuks. Na het failissement heeft hij werke- lijk acht stuks terug ontvangen, ofschoon deze andere nommers droegen dan die welke hij aan de firma heeft ter hand gesteld. De curator heeft in de boeken der firma niets gevonden, dat op die Peruanen betrekking heeft. P. heeft opgegeven, dat hij de drie Peruanen niet voor andere handelsdoeleinden heeft gebruikt, en wan- neer zij niet in den boedel gevonden zijn, niet begrijpt waar zij gebleven zijn. b. Verduistering van een 5 pCt. Russisch effect, 1873, groot 100 en een 4 pCt. Spaan- sche effect ad f 6000. In October 1885 droeg een client aan de firma P. Co. op, vijf obligation Rusland 1873, ieder ad 100, te koopen, het daartoe benoo- digde geld voldeed hij dadelijk. Eenige dagen later ontving hij vier Russen; het vijfde stuk werd hem niet geleverd. Ook het Spaansche effect werd hem niet geleverd. Later is hij ge- deeltelijk schadeloos gesteldtoch lijdt hij nog een verlies van 1416.15%. De beide besch. hebben in de instructie opgegeven, dat zij niet kunnen begrijpen, waar de bewuste effecten gebleven zijn, indien zij niet aan hun client geleverd zijn. c. Het te voorschijn brengen van koopmans- boeken, welke niet geregeld gehouden zijn. Omtrent dit punt heeft de curator verklaard, dat het Grootboek niet verder bijgehouden was, dan tot October 1884, en het Journaal tot November 1884; dat het Kasboek niet. verder loopt dan tot Mei 1885 en dat het eenige boek, hetwelk in betrekkelijken z.in het meeste licht verspreidt, is het rekening-courant-boek, waarin evenwel slechts aan enkele personen hoofden zijn toegekend, terwijl anderen, met wie de firma De drie bovengenoemde punten van beschul- diging betreffen beide commissionnairs. Ten laste van den eersten komt daarenboven nog het volgende d. Het doen van uitgaven voor zijne (P.'s) huishouding, welke geoordeeld worden buiten- sporig te zijn. Ten laste van den tweeden besch. (B.) wordt nog gebracht; e. Het verzwijgen van een bate van zijn boedel, bij het opmaken van den inventaris. De besch. heeft daaromtrent opgegeven, dat hij tot een bedrag van f 2500 deelhebber was in een overleveringskas van de maatschappij Ne derland", welk bedrag in den loop van 1886 opvorderbaar zoude worden. Op den polis had hij een voorschot van f 1900 ontvangen. Bij de boedelbeschrijving, ten overstaan van den notaris Kempers opgemaakt, heeft de besch. ver- zuimd van deze bate melding te maken. Eerst door eene mededeeling van den directeur der maatschappij Nederland, werd de curator met de verzwijging in kennis gesteld. Het onderzoek ter terechtzitting nam heden een aanvang. Twaalf getuigen waren gedagvaard door den procureur-generaal. De verdediging wordt gevoerd door de heeren mrs. D. Simons en Z. Van den Bergh, beiden advocaten te Amsterdam. ook zaken voorkomen. Een correspondent van den New-York Herald heeft dezer dagen een schitterend bewijs geleverd, met welke grove onbeschaamheid de Ameri- kaansche verslaggevers hun beroep uitoefenen. Het betreft de wittebroodsweken van den president Cleveland. Het hoofd van de Vereenigde Staten heeft Deerpark, een afgelegen bergoord aan de helling van het Alleghany-gebergte gekozen, om daar de eerste weken van zijn huwelijk door te brengen en er persoonlijk voor gezorgd, dat de niets ont- ziende nieuwsgierigheid en het onbescheiden zich opdringen van enkele lieden, hem het gehoopte genoegen niet zouden storen. En de president van de Vereenigde Staten maakte gebruik van zijne veelzijdige macht, om het doel, dat hij zich voorgesteld had, te bereiken. Hij liet vooreerst den directeur van den Bal timore and Ohio railway" bij zich komen en deed hem op zijn woord van eer beloven, dat niemand iets te weten zou komen van het doel der-reis en nog veel minder met den extratrein mocht medereizen. De trein vertrok ook niet van het station; president Cleveland en zijne vrouw, die alleen door een kamerdienaar en eene kamenierjwerden vergezeld, namen er een eind verder op de baan plaats in en het doel der reis werd zo6 geheim gehouden, dat de telegrafisten het niet eens wisten. Tot aan Deer-Park hield de trein slechts aan enkele stations stil, om water in te nemen. Toen men te Deer-Park aankwam, wachtte slechts een zeer eenvoudig rijtuig aan het station op het pas gehuwde paar. Niemand anders liet zich zien. De heer Cleveland meesmuilde vergenoegd, toen hij geen enkelen onbescheiden blik ontmoette. Hij meende, dat hij het gewonnen had. Den tweeden dag na zijn vertrek, verscheen er echter in den New-York Herald een telegra- phisch bericht van reusachtige afmetingen, waarin de geheele reis en de eerste dag, dien dejong- gehuwden te Deer-Park doorgebracht hadden, tot in de kleinste bijzonderheden werden medege- deeld. Ieder station, waar de trein had opge- houden, werd er in opgegevenhet eenvoudige landhuis, waarin de heer Cleveland met zijn vrouwtje woont, beschreef het telegram met de meeste nauwkeurieheid, evenals de inwendige inriclrting er van. Verder las men wat het paar gegeten had, hoe het maal werd opgedragen, hoe lang de jonggehuwden geslapen hadden, welk toilet mevr. Cleveland aan het ontbijt droeg; dit alles werd haarklein verteld. Men vernam daaruit verder, dat de heer en mevrouw Cleve land kwart voor drieen des namiddags een rij- toertje naar Mountain-Lake maakten en eerst des avonds over Houghiogheni terugkeerden dat de jonggehuwden des avonds onder de veranda zaten en vertrouwlijk met elkander keuvelden als een gelukkig en minuend paar, dat mevrouw Cleveland een tabakskleurige japon aan had, waarin hare junogestalte nog bekoorlijker scheen, dan voor het huwelijk enz. enz. Hoe de berichtgever het aangelegd heeft om te gelijk met den extra-trein van den president naar Deer-Park te komen en dat alles te ver- nemen, is vocrshands nog een onopgelost raadsel. Uit New-York wordt aan de Standard ge- seind, dat een verschrikkelijke ontploffiug heeft plaats gehad in de //Atlantic Dynamite Com pany's Works", te M'Cainsville (New-Jersey.) Tien personen werden gedood en twintig gewond. De schok werd op twintig mijlen afstands ge- voeld, en in een omtrek van vijf mijlen zijn vele vensterruiten vernield. Eene hoeveelheid van ongeveer 2500 pond ontplofte, waardoor in den grond een gat werd gestagen van vijftig voet in het vierkant en zes voet diep. Andere fabrieks- gebouwen, op honderd voet afstand, werden ver nield. Ledematen van lijken werden tot op eene mijl teruggevonden. Niet zelden ziet men met droeve blikken de schrikbarende verwoestingen aan, welke, dank zij o. a. chloor en zwavel, in onze linnenkasten aangericht worden. Met dankbaarheid zal men daarom kennis nemen van een anti-chloor, het- welk in Zwitserland aangewend wordt, en bestaat uit een zeer verdunde oplossing van waterstof super—oxyd. Het goed wordt in water uitge- spoeld, na de chloor- of zwavelbehandeling, waarbij op 20 liter 10 gram waterstof-superoxyd- oplossing van den handel gevoegd is. [Maandbl. tegen Fen.) De middelen van bestaan in Frankrijk. Ongeveer de helft van de bevolking in Frankrijk leeft van den landbouw; een vierde deel vindtzijn bestaan in de iudustrie; een tiende deel in den handel. Er zijn onder de landbouwers 9,176,000 landeigenaars, die zelven hun grond bewerkende overigen zijn pachters, daggelders of wel kleine eigenaars, die ook voor anderen arbeiden. De groote industrie, uamelijk die van demijnen en steengroeven, de fabrieken, enz. houdt 1,130,000 personen bezigde kleine industrie daarentegen 6,093,000 personen. De handel wordt uitgeoefend door 789,000 ban- kiers en groothandelaars, terwijl er 1,895,000 win- keliers zijn. Men telt er 1,164,000 hoteliers, koffie- huishouders eu kroeghouders. De spoorwegeu, de middelen van vervoer te land en te water en de koopvaart geven werk aan ruim 800,000 menschen. De ambtenaren, zoowel die vau den staat als van de departementen en de gemeentcn vormen te zamen ruim 806.000 personen. Uit een officiel overzicht blijkt verder dat er in dien staat zijn 112,000 geestelijken, 156,000 rechterlijke personen, 130,000 geneesheeren en chirurgijns, 111,000 onderwijzers, 121,000 artisten, 23,000 letterkundigen, 272,000 gepensioneerden, 1,849,000 renteniers. Het V. D. bevat het volgende//Een inge- zeteue van Utrecht, die Artis te Amsterdam bezocht en voorbij de hokken der tijgers wan- delde, meende dat een dezer in diepen slaap lag: hij bleef voor het hok staan en waagde zijne hand te dicht bij het schijnbaar slapende beest, met bet treurig gevolg dat de tijger, ge- stoord in zijn rust, een poot brullende uitsloeg en met de nagels den toeschouwer zoodanig verwondde aan de hand, dat deze den duirn waarschijnlijk er bij zal inschieten. De hand werd te Amsterdam door een heelkundige ver- bonden." Bij het bestuur van Artis is van deze ver- wonding niets bekend, eh het feit klinkt haast ongeloofelijk, omdat tusschen het traliewerk der

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3