LANDBOUW. WEEKBLAu VAN HAARLEMMEBMEEFL NIEDWS en ADVERTENTIEBLAD. Een Tuiubouwtentoonstelling-. In een nader bericht van het bureau voor land bouw te Washington wordt het volgende gemeld De met ma'is beplante oppervlakte neemt voort durend in omvang toe; zij omvat thans 75 millioen morgen lands. De uitbreiding sedert het jaar 1879 is ongeveer 20 pCt. Kunstmelk. afgeloopen zittingjaar bewezen bad als President van de Kamer the right man on the right place te wezen, welkom heette. In zijn antwoord sprak de heer Cremers de verwaohting nit, dat alien, zonder opoffering van beginselen, door wederzijdsche inschikkelijkheid, zouden medewerken tot oplossing der hangende vraagstukken Het adreS van antwoord op de Troonrede, zoo- als dat thans gewijzigd is ingediend, is ditmaal niet alleeu een getrouwe weerslag op 's Konings woorden. Heeft het toch ten zeerste de aandacht getrokken dat ondanks de minder gunstige toestanden in Indie, zoowel op landbouw- en handelsgebied, als met het oog op hetgeen in Atjeh voorvalt, de troonrede met geen woord over Indie repte, in het ontwerp van antwoord is dit anders. Het ontwerp- antwoord toch luidt Sire! lo. De Tweede Kamer der St-iten-Generaal waar- deert het hoogelijk, dat deze zittiug wederom door Uwe Majesteit mecht worden geopend-. s 2o. Erkentelijk voor de mededeelingen, in Uwer Majesteits rede vervat, mag zij niet verhelen, dat naar hare meening nevens de lichtzijden in's lands toestand ook schaduwzijden zijn waar te nemen, en met name in Nederlandsch-lndie, meer dan eene aangelegenheid bijzondere zorg vereischt. 3o. Aan de behandeling der a'angekondigde wets- ontwerpen, in het bijzonder aan de herziening der Grondwet, hoopt zij hare beste krachten te wijden. 4o. Onder de belangrijke voorschrifteu der hoogste Staatswet, waarvan wijziging raadzaam is, behooren die betreffende het kiesrecht. Naar de overtuiging der Kamer zal 's lands belaug het best godiend worden, wanneer aan den gewonen wetgever bij de toekomstige regeling van dat ontwerp eene groote mate van vrijheid wordt toegekend, en aan de ge- wijzigde Grondwet voorloopige bepalingen worden toegevoegd, strekkeude om de kiesbevoegdheid reeds dadelijk uit te breiden buiten den kring, door de tegenwoordige Grondwet afgebakend. 5o. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Geaeraal, onder Hoogeren zegen, het welzijn van het Vaderland bevorderen. Na eene tweedaagsche diseussie is het ontwerp- adres van antwoord in onveranderden vorm aan- genomen met 45 tegen 30 stemmen. By de Tweede Kamer zijn op nieuw ingediend de in de vorige zitting onafgedane 12 ontwerpen voor Grondwetsherziening. Mede is opnieuw in lioofdzank onveranderd inge diend het wetsontwerp, houdonde ftadere bepalingen omtrent den snikeraccijns. Alleen is daaraan nog toegevoegd de bepaling nopeus het invoerrecht op suikerhoudende goederen, voorgesteld bij art. 2 van het ontwerp tot wijziging van het tarief van invoer- rechten. Blijven de uitkomsten der wet van 20 Juli 1884 gunstig, toch vindt de Minister van Fiyancieu vooreerst geen vrijheid een verlaging van deze belasting voor te stellen, met 't oog op den toestand der schatkist. Aan het verzoek van de raffinadeurs om de pola- risatie-percenten met de bevonden hoeveelheid glucose te vermeerderen, kan, zegt de Minister, niet worden voldaan, daar die verliooging in strijd zou zijn met de wijze, waarop in andere gevallen, met betrekking tot de belasting ten aanzien van dat bestanddeel gehandeld wordt. Wat den uitvoer van basterd betreft, meent de Minister nog aan den wensch der raffinadeurs niet te mogen voldoen. Naar men uit den Haag bericht zal Z. M. de Koning van Portugal den 31n Juli op reis gaan, en behalve Engeland en Duitschland, ook ons land, n. 1. Amsterdam en 's Gavenhage, bezoeken. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het lioofdkiesdistrict Amersfoort is gakozen de heer Mr. L. W. C. Keuchenius met 1255 van de 2507 uitgebrachte stemmen. De heer Huydecoper van Nigtevecht verkreeg 622, de heer Schimmel- penninck tot Nyenhuis 582 stemmen. De heer H. Witte te Leiden ontving eenigen tijd geleden, dooi tusschenkomst van onzen minister van binnenlandsche zaken van de Spaansche regee- ring de opstellen eener nota over de cultuur van de helmplant in onze duinen. Onder dankbetuiging voor het iugediende verslag is de heer Witte thans benoemd tot ridder der orde van Isabella la Cattolica. In de inrichtiugen, waar sterken drank in het klein wordt verkocht, zal na 1 Sept. a. s. weder een nieuw exemplaar der Drankwet, moeten worden opgehangen, aaugezien die wet, o. a. de artt. 4 tot 18, is gewijzigd bij de wet van 15 April 1886 Staatsblad n°. 66), regelende hot in werkiug treden van het nieuwe wetboek van strafrecht. Art. 13 der Drankwet bepaald nl., dat in bedoel- de inrichtiugen o. m. moet worden opgehangen een godrukt exemplaar van de wettelijke bepalingen tot regeling van kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare droukeuschap, zoodat na elke wijziging dier wet, hoe gering ook, het aanwezige exemplaar moet worden vernieuwd. De koninklijke bewilliging is verleehd aan de statuten van: 1°. Be Nieiceramstelsche Maatschappij tot SZuivel- berelding, te Niewer-Amstel, met een kapitaal van f 6000, in 120 aandeelen a /*50,- welke alio zijn geplaatst. Benoemd zijn: tot directeur de heer Bens Pool Jz., tot secretaris-penningmeeeter de heer J. A. De Boer, tot commissarisSen de heeren J. P. Schroder, C. Van Blaaderen A. SteenvoordenH L. Van Casteren en J. Bergkamp. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft bepaald, dat artikelen, bestemd voor de bakkerij- tentoonstelling, te Amsterdam te houden, heea en terug vrij over hare lijnen kunnen wordeptvervoerd. De Rijn- en Staatsspoorwegmaatschappijen ver- leenen daarentegen, in verbinding met Belgig, alltidn vrij vervoer voor artikelen, welke van de bakkerij- tentoonstelling zullen worden teruggezonden.isi Men schrijft uit Haarlem: Maandag had ter gelegenheid van het eoti-jmh? bestaan der Boei- en Zeilvereeniging „Hat Sprain eB&c een foesttocht piaats pet stoomboot, Foifyardiug. Na inwijding van het nieuwe vereenigingslokaal pp „Spaarnoog" met een toespraak van derfydorzitteK' den heer C. H. Hoist, begaven zich <to ledeii tfiefcf hunne dames en introduces, ongeveer ten getale van 100 a 125 op de versierde boot en .maak.ten onder begunstiging van heerlijk zpmerweder; een tochtje over Spaarndam en Velzen naar iftiiUidMi. Na aankomst aldaar, konden de lief bobbers Van eon- zeereisje met de sleepboot Simson, daartoe door den heer A. I). Ziirmuhlen afgestaan, een tochtje makeu naar Zmdvoort. Alles liep tot aller genoegen, in de beste orde af, en omstreeks 5 uur was debo'ot weder op de piaats van afvaart terug. Het ftest werd opgeluisterd door de vroolijke tohenvan een g Duitsch muziekkorps. Aan de onlangs vanwege het gemeentfebe- sluur te Leeuwarden ter gelegenheid der kermis gehouden harddraverij werd deelgenomen door. s 2 6 paarden. De prijs ad f 400 werd gewonnen door den bruinen ruin Prim, van den heer P. Smit te Rotterdam, pikeur P. Van Santen; de preffiThad f 100 viel tenaleel aan den bruineabl.es de Nooj^er- ruin van den heer K. K. Wassenaar te, St. Jacobi Parochie, pikeur S. Hettiuga. "A Tal van iugezetenen en buitenlieden woondeft.dit door het fraaiste weder begunstigde en door het stedelijk muziekkorps opgeluisterde VolkWeest bij. Een man en vrouw te Abstede hadden'dezer dagen lust om te Utrecht kermis te gaan ho it den maarde kinderen Er werd raad gedchaft toen deze sliepen, sloten vader en moeder tie deur en gingen pleizier makeu. Toen ze 's morgeus thuis kwamen, vonden zij een 5-jarig kind dood. De kleine, wakker geworden en zijn ouders niet vindende, had een raam ge opend en was er uit gevallen. Op de algemeene vergadering van de Ne(ler- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Blant- kunde, gehouden te Zwolle den 5den September 1885, werd met eenparige steminen een hesluit genomen, waarbij de wensch werd uitgesprplcen, dat in 1887 te Amsterdam eene Algemeene Tentoocstelling van Tuinbouw-voortbrengselen zou worden gehouden. Het thans uitgekomen programma dier teu- toonstelliug bevat 244 nommers en looft.voor prijzen uit ongeveer tienduizend gulden. De tentoonstelling zal worden gehoudep van den 2den tot den 7den April, in opzettelijk daarvoor op te richten verplaat&bare gebouwen van ininstens 2000 vierkante meter oppervlakte. Aan het stedelijk bestuur dezer stad wordt aangevraagd, om die gebouwen te mogen plaat- sen achter het Rijksmuseum, en tevens qm een gedeelte van dat terrein voor de tentoonstel ling te mogen gebruiken. Het hoofdbestuur heeft gemeend aan de ten toonstelling deze uitbreiding te mogen geven, omdat de Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw slechts na lange tusschenpoozing eene alge meene tentoonstelling houdt (de laatste werd gehouden in 1880 te Groningen), en de Maat schappij dezen keer in Amsterdam werkzaara mag zijn, waar de tuinbouw altijd zoovele be- gunstigers heeft gevonden, De kosten voor deze tentoonstelling zullen niettegenstaande het zuinig beheer belangrijk zijn. Het is om die reden en ook met het doel om aan de tentoonstelling de meestmogelijke uitgebreidheid te geven, dat het hoofdbestuur een beroep doet op de leden der Maatschappij en alle begunstigers van den tuinbouw, om de tentoonstelling geldelijk te steunen. Het biedt daartoe de gelegenheid aan tot. het geven van eene bijdrage voor de tentoonstelling, of door het deelnemen in een waarborgfond*. Dit waarborgfonds zal niet dan onder buiten- gewone omstandigheden worden aangesproken. Die omstandigheden blijven wel ter beoordeeling van het hoofdbestuur, maar zoowel de Alge meene Tuinbouw-tentoonstelling te Groningen als de. Internationale ljundbouwtentoonstellin" O te Amsterdam, hebben de bewijzen geleverd, dat een waarborgfonds in gewone omstandig heden niet behoeft te worden aangesproken. leder die eene bijdrage schenkt van minstens 25 gulden, wordt bij de opening Juitgenoodigd en heeft toegang met twee dames. Voor eene - bijdrage yan 10 gulden heeft men vrijen toe- gang met twee dames, behalve op den. dag der opening,voor eene van 5 gulden heeft men Vrijen toegang met eene dame, behalve op den dag der opening. Iedep.die voor minstens 100 gulden deelneemt in het waarborgfonds, wordt uitgenoodigd bij de opening en heeft vrijen toegang met twee dames. De heer H. G. Zwart, secretaris van het hoofd bestuur, te Watergraafsmeer, geeft gaame nadere inlichtingen aan belangstellenden. Aan de heeren T. Heidema Sr. en J. Schel- tens te Westernieland, gemeente Eenrum, is de prijs toegekend voor hun antwoord op de door de commissie uit Gedep. Staten van Friesland, belast met het beheer van het door wijlen dr. L. A. Buma aan die provincie vermaakt legaat, ten dienste der landbouwkunde, uitgeschreven prijsvraagi/Moet het landbouwbedrijf in Ne- derland verbetering ondergaan en welke, om de concurrtsntie met het buitenland, meer bepaald van Amerika, het hoofd te kunnen bieden Er waren in het geheel tier antwoorden inge- koraen. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren dr. Otto Pitsch, mr. W. Reiling, beiden leeraren aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, en D. R. Mansholt, voormalig voorzitter van het genootschap van nijverheid in de pro v. Groningen. De afdeeling Beemster, Purmerend en qmstre- ken der Roll. Maatschappij van Landbouw, mag zich verheugen succes te hebben met haar voor- nemen, eene meer wetenschappelijke tentoon stelling uit te schrijven op het gebied van zuivelbereiding. Haar voorbeeld toch heeft reeds navolging gevonden bij eene naburige af deeling. Voor de tentoonstelling der afd. Beemster zijn aangegevenDe inzendingen met grheele om- schrijving harer wijze van kaasbereidingverder verschillende aangiften voor boter, vee, gereed- schappen, instrumenten, boekwerken, enz. en eene collectieve inzending der Maatschappij van Tuinbouw in de Beemster. Opgeluisterd door eenige feestelijkheden, belooft een en ander dus eene aardige afdeeling-tentoonstelling te worden. De redactie van het Weekblad Floralia (uit- gever Willem Van Gorcum te Assen) heeft eene groote zilveren me.daille of een kunstVoorwerp van zilver uitgeloofdL voor een populair geschre- ven wprkje, ter behandeling van die minder algemeene inlandsche planten, welke om hunne bloemen of bladeren waardig zijn voor de cul tuur in potten te worden aangekweekt. Het werkje moet gedrukt ten minste een om- vang van 20 pagina's beslaan en mag 30 pagina's niet te boven gaan en op bevattelijke wijze aan- geven lo. den wetenschappelijken en meest alge- meenen inlandschen naam; 2o. beschrijving der plant en opgave waarom zij voor de cultuur is aan tc bevelen8o. waar de plant te vinden is (in bosschen, in weilanden, op dijken enz.) en de kweeking. Het werkje blijft het eigendom van den schrij- ver, die echter dadelijk na de bekroning tot de uitgave, bij een door de redactie aan te wijzen uitgever, moet besluiten. De antwoorden moeten duidelijk geschreven zijn en vodr 1 Januari 1887 bij de redactie zijn ingeleverd, ongeteekend, doch vergezeld van een verzegeld convert waarin de naam van den schrijver. Eene jury van drie personen, buiten de redactie om, zal de antwoorden beoordeeien. De namen der juryleden zullen later bekend gemaakt worden. De Prov. Staten van Gelderland hebben be- sloten, op nieuw, voor den tijd van 3 jaren, f 1000 'sjaars uit de prov. fondsen toe te staan aan het bestuur der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw voor het houden van voordrachten door it waudelleeraars". In den winter 1885/86 werden in het geheel vanwege de Maatschappij 50 voordrachten gehouden, waar- onder 16 door den heer E. R. Corten uit Maastricht, 14 door den heer W. Boomkamp te Watergraafeumer^fiiLdoor den hffl W. G J.._ 117.1 1.'ai 1 i i gesprc result? A-UJ van der Wnlj luitenant^-paardenarts te Haarlem - 4/ In de omstreken van Deventer is de oogst der vroege aardappelen zeldzaam goed gelukt, De opbrengst is zeer groot en de hoedanigheid uitmuntend. De prijzen daalden Vrijdag op de markt tot 10 12 cent de 5 liter. In Gelderland en Overijssel zijn de boterprijzen weder buitengewoon laag. De fijnste soorten zijn gedaald tot op 20.50 per i/s ton (20 K. G.) Daarbij is de productie in de laatste dagen zeer verrainderd. De veehandel blijft voortdurend flauw. De honigoogst dreigt te mislukken. Bij de Vrijdag, ter gelegenheid van de viering van het 10-jarig bestaan van de landbouwver- eeniging te Wildervank, aldaar gehouden hard draverij, werd de eerste prijs behaald door de merrie van den heer J. Wolters te Ilaren, de eerste premie door den bruinen ruin van den heer W. Breemhaar te Zuidlaarderveen en de tweede premie door den zwarten ruin van den heer K. Kroon te Wildervank. Bet Gangi Idsarc Aai L. A. Bee Vonk Van Boorr Mum te Gi te H Heijn Wilni voor voor Hurw Bergs Guldi Aa bout Het hoofdbestuur der maatschappij van land bouw in Limburg heeft besloten zich tot de Be regeering te wenden met verzoek de kraaieu, dertz roeken, kauwen en musschen van de lijst der A. G door de wet beschermde vogels te willen schrappen. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de vele klachten der landbouwers over de groote schade, die de kraafien enz. onder het graan aan- richten. Met betrekking tot de voorjaarstand zegt het berichtIndien geen verdere vermindering piaats heeft, belooft de tegenwoordige stand van den oogst eene opbrengst van ongeveer 139 millioen bushels. Het is evenwel zeer waarschijnlijk, dat de stand tegen den oogsttijd nog zal achteruit- gaan. De winter— en uoorjaarstance zullen ver- moedelijk ongeveer 80 millioen bushels meer opbrengen, dan de officieele raming van 1885. De gemiddelde stand van haver is 888/10, van garst 89?/i0 en van rogge 956/l0 pCt. De Heme Scientifigue vermeldt een geheel nieuw procede, door een scheikundige uitgevonden, om zoogenaamde kunstmelk te vervaardigen. Hij is daarbij geheel wetenschappelijk te werk gegaan. Het tijdschrift Le Mouvement Industriel zegt daar- omtrent het volgende Wanneer men vet, waarbij bijtende potasch (een deel potasch op twee deelen vet) laat koken, dan lost het vet langzamerhand op. Indien men dan die oplossing met eenig zuur behandelt, wordt het vet geprecipiteerd, maar het heeft dan de eigen- schap verkregen gemakkelijk in alkohol op te lossen en een emulsie te vormen met water, dat met zeer verdunde koolzure alkalien is gemengd. Om een: product te bereiden dat op melk gelijkt, en daarvan ook eenige goede hoedanigheden en eigenschappen bezit, moet men aldus te werk gaan In Rotti den dieve te h zien, na t forscl gehee vertr kunn voor i bran* waar lager daan ding< der ze m afget laten het o zij. e den, den. een

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2