[AARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij fit Hummer Moort een Bijvoepl. 27e Jaargang No, 32. Zaterdag 7 Augustus 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. BUITENLAND. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentien J. H. de BISSY, Rokin HO, Amsterdam. WEEKBLAD ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFEENDE Ter jaar, met Bijvoegsel franco per post. /€.- te adresseeren aan den Uitgever van 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/? Cent. a zonder Bijvoegsel ti 3. Enkele Nommers 15 Cent. Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en adrertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. BURGERLIJKE STAND van 27 Juli tot 7 Aug. Onderlrouted- J. Penning en M. Schoonder- mark; A. Cornelisse en Z. Twigt; P. G. Dekker en A. M. P. GoebelW. Meijer en G. Kooij. GetrouiodJ. Kalter met H. TienstraP. L. Spreeuw met M. Polak; W. Wiersinga met H. van Kooten; W. Kooi met J. Yisser; S. v. d. Stoel met A. J. Los. Geboren: Gerard Marinus, zoon van M. de Bidder en J. Hollestelle; Pietronella, dochter van J. Biemond en A. Verhagen Prederik zoon van H. Hageveen en A. de Wit; Anna Maria, dochter van H. Kluck en J. Stipdonk; Wilhelmina, dochter van J. Magchielse en W. Oldenburg; Leendert Albertus, zoon van S. Boogerd en M. Boogerd; Laurentia, dochter van H. Borgman en L. v. d. Heuvel; Gerardus, zoon van E. Breed en P. B, Huijts; Martinus, zoon van C. v. d. Yoet en A. Burger; Judith, dochter van W. van der Pol en J. van der Mooren. OverledenCornelis, oud 5 maanden, zoon van W. Boere en G. Neefjes Maria, oud 3 maanden, dochter van L. Troost en M. HeuvelAntonius, oud 17 dagen, zoon van W. Aarts en A. M. v. d. Linden; Alida Johanna, oud 10 weken, dochter van A. van Dijk en L. van Oosten; Evert, oud 1 jaar 8 maanden, zoon van M. Yersteeg en A. KriebelJan van der Wie, oud 33 jaar, ongeh.; Dirkje van Wild, oud 67 jaar, geh. met F. Verhoeven; Theodora Christina Johanna, oud 11 weken, dochter van Johanna Pecht, ongh.; Dirk, oud 10 dagen, zoon van J. W. Meijerink Meijer en W. Vetman; Bastiaan, oud 6 maanden, zoon van J. A. Boeser en A. v. Krimpen; Adriana, oud 9 maanden, dochter van M. Huijs- mans en G. v. d. Made; Gerrit, oud 3 maanden, zoon van T. v. d. Vlugt en G. E. Houtwipper; Cornelis, oud 5 maanden, zoon van A. v. d. Mooren en A. A. BranderhorstMaria Wilhel mina, oud 5 maanden, dochter van M. Tiebout en G. Drooger. Belanghebbenden worden er op gewezen dat met 1 September a. s. door het in weiking treden der wet van 15 April 1886 Slaatsblad no. 61) de drankwet eene wijzigiug zal onder- gaan, en zullen bovendien eenige van hare be- palingen door artiken van het nieuwe strafwet- boek worden vervangen. Een en ander maakt het noodig, dat met dien datum een gedrukt exemplaar der alsdan gel- dende wettelijke bepalingen tot regel van den kleinhandel in sterken drank en tot beteu- geling van openbare dronkenschap wordt opge- hangen in de inrichtingen waar sterken drank in het klein wordt verkocht. ENG ELAND. De laatste aanvullingen in het nieuwe Ministerie hebben plaats gehad, zoodat het thans voltallig is. De jongste benoemingen waren die van Richard Gross tot Minister voor Indie, Stanhope tot Minister van Kolonien en Stanley tot Minister van Handel. De benoeming van den Katholieken advocaat Matthews tot Minister van Binnenlandsche Zaken trekt zeer de aandacht. De heer Matthews pleitte in het proces-Dilke voor den heer Crawford, en staat als uitstekend redenaar bekend. Lord Randolph Churchill, zal optreden als leider in het Lagerhuis en het valt niet te betwijfelen of deze jeugdige staatsman zal in het Ministerie een overwegende rol vervullen. En dit is nu dezelfdo man die, slechts enkele maanden geleden, door eenige der grootste Engelsche bladen, voor een kwajongen werd uitgescholden Hoewel men het in officieele kringen steeds wil doen voorkomen, dat het geschrijf en de be- dreigingen van O'Donovan Rossa niels is dan snor- kerij, zal men zich toch buiten twijfel minder aangenaam gevoelen, door zijne mededeeling, dat bij den loop welke de Iersche zaken nemen, de dynamiet mannen zich gereed maken handelend optetreden. De vijandelijkheden tusschen de protestanten en de roomschen duren overigens nog steeds voort. Te Belfast moest de politic van de vuurwapens gebruik maken, waarbij een doode en een veertigtal gewonden vielen. ERANKRIJK. Er is dezer dagen een zeer sen- satie makend gerucht in de wereld gekomen de zegsman is Figaro. Volgens het Parijsche blad toch, zou eersdaags een zameukomst plaats hebben tusschen de heeren de Ereycinet en von Giers, de Russische kanselier. Natuurlijk zien sommige Eranschen in hunne verhitte verbeelding reeds Russen en Franschen, schouder aan schouder optrekken tegen den gehaten Pruis, maar gelukkig zijn wij zoover nog niet. Toch valt het niet te ontkennen dat mocht die zamen- komst werkelijk plaats hebben, de politieke horizon er niet helderder op wordt, en elke beweging in Duitschland met argus-oogen zal worden nagegaan. Ook het bericht dat de minister van oorlog, generaal Boulanger, eene inspectie aan de Italiaan- sche grens gaat houden, is weinig geschikt de ge- moederen tot rust te brengen. Het is alsof er iets dreigends in de lucht zit, zonder dat men kan nagaan van waar het gevaar zal komen. De verkiezingen voor de Algemeene Raden hebben in de afgeloopen week plaats gehad. De leus was voor of tegen de republiek, maar merkbare verandering in de verhouding der partijen, hebben deze verkiezingen niet gebracht. De winsten en de verliezen tegen elkftar op. wegen ongeveer Berichten uit Parijs melden dat de Panama- leening anderhalf maal volteekend is. De aandeelen rezen vrij belangrijk. Het blijkt dus dat men het vertrouwen in de Lesseps niet heeft verloren, ondanks de minder gunstige voorstelliugen welke, in het bijzonder van Amerikaansche zijde, van den stand der werkeu gegeven werden. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer bevindt zich te Gastein, terwijl Bismarck en de Oosten- rijksche minister graaf Kalnoky een bijeenkomst hebben gehouden. Eerstgenoemde heeft bovendien een bezoek ge bracht aan Miinchen, waar hij met groote geestdrift werd ontvangen. De beroemde toonkunstenaar Erans Liszt is ite Bayreuth overleden, juist voor dat de Wagner feesten daar een aanvang zouden nemen. Heidelberg viert feest, en een merkwaardig feest, n.l. het vijfhonderdjarig bestaan harer Uni- versiteit die in 1386 door aartshertog Ruprecht werd gesticht. Behalve de groot-hertog van Baden, neemt ook de Duitsche kroonprins aan het feest deel, en aan betuigingen van liefde voor het vader- land en van goede wenschen voor de beroemde hoogeschool, ontbreekt het niet. SPANJE. In dit schoone land heeft weder eens een verandering plaats gehad van Minister van Financien. En geen wonder, want de minister Camacho, stelde maatregelen voor die al zeer on-Spaansch waren. De man stelde n.b. zuinigheids- maatregelen voor, wilde de domeinen zoo doen exploiteereu dat de staat ten minste iets van de inkomsten mede ontving, en, last not least, wilde hij een aantal vette eerebaantjes afschaffen. Dit nu maakte in het minst de rekening niet van de invloedrijke klasson, en Camacho is gevallen als slachtoffer zijner weinig Castliaansche goede plannen. De nieuwe titularis heet Lopez Puigcervez, die evenals zijn voorganger, doch met aan wending van minder onaangename middelen zal trachten het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven te herstellen. Dit is echter in de laatste paar honderd jaar aan geen Spaansch minister gelukt; trouwens iedereen die wel eens een tekort in zijn kas heeft gehad, weet, hoe buitengewoon moeilijk het is dit op de eene of andere manier aantevullen. TURKIJE. De geruchten omtrent de verhouding tusschen Rusland en Turkije luiden in den laatsten tijd vrij ongunstig. Nu heet het weder dat de bekende generaal Moekthar Pacha, thans Regeerings-Commissaris in Egypte, van daar teruggeroepen zoude zijn, om geplaatst te worden aan het hoofd van een leger- corps dat aan de grenzen van Armenie bijeen ge- trokken wordt. Tevens wordt gemeld dat de reserve-manschappen uit de provincieu Erzeroum en Albanie onder de wapenen zijn geroepen en bijeen worden getrokken tot het vormen van een observatie-korps in de buurt van Salonica. Al deze geruchten vereischen echter nadere be- vestiging. VENEZUELA. Aan het D. v. Z. en G. wordt uit Londen geseind De Venezuelaansche generaals Velutini en Barret de Nazaris, oud-ministers van president Crespo, zijn gewapend opgestaan tegen Guzman Blanco, die op weg is naar Caracas, en proclameerden op nieuw Crespo tot president. AMERIKA. Naar aanleiding der arrestatie van een Amerikaansch journalist, Cutting, door Mexi- caansche autoriteiten, is een zeer gespannen ver houding ontstaan, tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. De vertoogen bij het Amerikaansche gouvernement bleven zonder gevolg, President Cleveland heeft thans verklaard dat zijn macht ten einde is, en het Congres dus zal moeten handelen. Indien een derde poging mislukt zal de terugroe- ping van den Amerikaanschen gezant wel onmid- delijk volgen. De Amerik. Senaat heeft het amendement der financ. commissie op het besluit Morrison, be- treffende het schatkist surplus aangenomen, benevens nog een amendement, waarbij, in plaats van aan den minister van financien, aan den President het recht wordt verleend om in geval van nood de aflossicg te staken. President Cleveland heeft de wet, waarbij een recht van 2 dollar cents per pd. op Oleomar garine (Kunstboter) wordt gelegd, geteekend. Het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten heeft de ameudementen van den Senaat op Mor risons surplus wet verworpen. De wet gaat nu weder naar eene commissie. In den Senaat verde- digde mr. Evarts zijne resolutie in de zilverquaestie en betoogde, dat herstel van de gelijkstelling van goud en zilver bij de wet moest worden vastgesteld. De illuminatie in het llaagsche Bosch ter eere van den feestdag der Koningin slaagde boven ver- wachting met het oog op het zeer veranderlijk weder. Het middelpunt der verlichting was de hooge zuil in nabootsing van de Berlijnsche Victoriazuil, in het midden van den grooten vijver opgericht ter hoogte van 30 meter. Jammer slechts dat de wind een gedeelte er van in 't donker liet. Overigens was het piedestal bijzonder sierlijk en maakte een goeden indruk, vooral wanneer van tijd tot tijd Bengaalsch vuur in verschillende kleuren zoo wel uit de topzuil als uit de bootjes op het water werd afgestoken eu tusschen het overhaugend groen de groote menigte bescheen. In het midden van de zuil had het muziekcorps der jagers, in een zestienhoekige kiosk voor het oog verborgen, een plaatsje gekregen en speehle opwekkende muziekstukken. De eerste vijver was guirlandesgewijze langs de boorden en in 't midden verlicht. De societeitstent was ditmaal op een bijzonder nette wijze langs de lijuen van het gebouw verlicht en deze illuminatie maakte evenals de eerepoort aan den ingaug een keurig effect. De kapel der gre nadiers en jagers voerde een fraai program uit. De ingangen van het bosch en de lanen waren sober verlicht. Ofschoon een groote menigte tot laat in den avond het bosch doorkruiste, werd de orde goed gehand- haafd en ging het bijzonder kalm toe. In de stad prijkteu als naar gewoonte de depar- tementen van algemeen bestuur, het gouvernements- gebouw en enkele andere met schitterende gasillu- minaties. Ook te Baarn werd het feest met groote opge- wektheid gevierd. Bijna geen huis waar de vaderlandsche driekleur niet wapperde. Bij het concert, 's middags gegeven door den heer Coenen, verscheen ook H. M. met het Prinsesje en nam tot tweemalen tot haar weg over den Brink, waar zij met het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlands bloed" ontvangen werd. Het diner ten hove was druk bezocht en werd opge- vroolijkt door de muziek van de Grenadiers eu Jagers. De Burgemeesters van Baarn en Soest be- hoorden tot de genoodigden. Tijdens 's Konings verblijf in de hoofdstad in Mei jl., ontving Z. M. den ex-sergeant bij het O.-I. leger Roghair in particulier gehoor. Men zal zich herinneren. dat deze militair in 1874 te Atjeh werd blind geschoten. Z. M. gaf bij dezen audientie Roghair den raad zich onder geneeskundige behan- deling te stellen, om zoo mogelijk in het afzichtelijke schouwspel, dat zijn gelaat aanbood, verbetering te brengen. Wel droeg Roghair een blauwen bril, maar die was hem zeer lastig. Naar aanleiding van dezen raad kwam de blinde onder behandeling van dr. Gori, die hem een kunstmatig ooglid vervaardigde

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1