RECHTZAKEN. KERKELIJKE BERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. medailles toegekend aan C. M. Knoppers te Utrecht, een aan K. J. W. Ottolander te Bos- koop en een aan A. J. Kors te Leiden. Eene bronzen medaille aanW. van Veen te Leiden, J. II. Hooftman te Gouda, J. Wolraad Jz. en G. Vurens te Boskoop. Een getuigschrift aan P. van Noort Zoon te Waddingsveen en P. Hooftman Jz. te Gouda. De jury bestond uit de heerenmr. H. J. van Heyst te Wijk bij Duurstede, F. E. Geld- maker en J. H. Kottman te Den Haag, Robi- clion te Naarden, H. Post te Hoogeveen, J. D. Speet te Leiden, J. F. W. van Rijswijk te Den Ilaag en F. Knoppen te Utrecht. De oogst van den boer is begonnen. De karwei, die reeds voor een paar weken geplukt is, wordt gedorscht. Ilier en ginds ziet men de stoommachines de geurende zaadjes bijeen- verzamelen. De karwei is voor dit jaar in de Haarlemmermeer een belangrijk gewas. Zeer veel is dit handelsgewas uitgezaaid en als de prijzen zich staande houden, belooft Let een buiten- kansje te worden in deze moeilijke tijden. Ook het koolzaad is men begonnen te dorschen. De opbrengst daarvar. zal echter zeer gering zijn. De maaiers snijden de rogge en de winter- gerst, waarvan de verwachting voor de meeste verbouwers niet .groot is. De tarwe, oLchoon op enkele plaatsen uitmuntend, zal over 't ge- heel minder opleveren dan verleden jaar. Beter dan met deze wintergewassen, staat het met de zomerschoof. Haver en boonen staan vobrtreffelijk en de suikerbieten beloven een uit- muntende uitkomst. Maar vooral is het jaar 1886 een buitenge- woon jaar voor het vee. De grasgroei is bij het meestal vochtige weer buitengewoon krachtig, terwijl reeds een groote massa uitmuntend hooi bij prachtig weer werd ingezameJd. Dat de zuivelboeren van deze omstandigheid profiteeren, spreekt van zelf; de prijzen van kaas en boter houden zich iets beter dan een jaar te voren. Ook de vetweiderij belooft goede resultaten. Voor den werkman is het een geluk te noe- men, dat de aardappelteelt van jaar tot jaar beter gelukt. De gevreesde ziekte doet zich nog weinig voor en de groenten in den tuin zijn zoo veelvuldig en malsch als ooit. Alleon de vruehtboomen laten niet veel vruch- ten zien. Het zal, zooals het heet, bij een appeltje en peertje blijven, terwijl enkele boom- gaarden, waar bij uitzondering goed wat te plukken valt, voor den bewoner goed zullen opbrengen, en daaraan heeft menigeen juist gebrek. (L. Dagbl.) Ook bij den Gemeenteraad van Leeuwarden is ingekomen een adres van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, waarbij wordt gevraagd of de gemeente genegen is, de oprichting eener zuivelschool te steunen, hetzij door een geldelijke bijdrage, hetzij door daarvoor een geschikt gebouw beschikbaar te stellen. B. en W. erkennen gaarne de wenscbe- iijkheid van de oprichting eener vakschool voor den landbouw, ook voor de hoofdstad van Fries- land. Er is daar echter geen geschikt gebouw voor zoodanige school aan te wijzen, weshalve B. en W. voorstellen, aan het hoofdbestuur te berichten, dat de gemeente alleeu bereid is de zaak tinancieel te steunen, en wel met 100 's jaars. Met den besten uitslag gaan de boeren in het noorden van ons land de madenziekte tegen door in deze maand de lammeren te scheren. De groei der dieren wordt door het verdwijnen van de honderden insecten verbazend bevorderd en de wol is in het volgend voorjaar niets minder dan die van lammeren, welke niet geschoren werden. De Nijmeegsche commissaris van politie en de heer A. Noorduyn, die hem naar Parijs ter llerkenning van den voortvluchtigen kantoorbe- diende Van der Steen vergezelde, zijn te Nijmegen teruggekeerd. Van bun wedervaren deelt de Nijm. Ct. het volgende mede: Van der Steen bevindt zich wel degelijk te Parijs in hechtenis. Volgens zijn beweren is hem te Londen, waar hij in gezelschap van Giilickers eenigen tijd doorbracht, door een handigen chevalier d'Industrie het door hem ontvreemde geld ontstolen. Deze listige oplichter, die waar- schijnlijk in de Hollandsche couranten het bericht van den diefstal moet gelezen liebben, of die wat nog waarschijnlijker is door een goeden bekende hierop werd opmerkzaam gemaakt, zou volgens V. d. Steen op zekeren morgen, dat Giilickers even uitgegaan was om drie bank- biljetten van f 300 te wisselen, de kainer, die de beide jeugdige dieven in het nGrosses Deut- sches Hotel" te Londen bewoonden, binnenge- komen zijn en zich als commissaris van politie voordoende in gebroken Hollandsch de portefeuille met geld van den onthutsten Van der Steen opgeeischt hebben. Hierop moet hij V. d. S. bevolen hebben hem te volgen naar een station, van waar beiden naar Parijs vertrokken. Te Parijs aangekomen, nam de pseudo-com- missaris met V. d. Steen zijn intrek in het hotel Cailleux, nabij la Gare du Nord, en na twee dagen met zijn gevangene een vroolijk leventje te Parijs geleid hebben, liet hij hem plotseling in den steek. Van der Steen kon nu natuurlijk zijn hotel niet betalen en werd met inbeslagneming van zijne koffers het hotel uit- gezet. Hierua zwierf hij drie dagen lang door de straten van Parijs, om zich eindelijk, uitge- hongerd en ten einde raad, zelf aan de politie aan te geven. Ook Giilickers moet door Van der Steen te Parijs gezien zijn, en zoowel naar hem als naar den pseudo-cornmissaris is door de Parijsche politie een ijverig onderzoek ingesteld. Naar de Nijm. Ct. verder verneemt, moet V. d. Steen beweerd hebben, dat de derde reis- genoot, Rooze, zijne kameraden geenszins uit vrije beweging te Koblenz had verlaten, doch veelmeet de,beide anderen had verloren, omdat afgesproken was, dat, ten einde geen argwaan te wekken, men zidi niet met drieen te gelijk zou vertoonen. Zij vermeldt ten slotte, dat de opeisching der moeder-voogdes niet voldoende was om den jongen man naar hier te brengen, en dus zijne uitleveting aan het Fransche gou- vernement zal worden gevraagd. Onlangs legde de Tielsche politie de hand op de 19—jarige dochter van een melkverkooper aldaar. Zij bracht 's morgens melk rond bij de klanten, waarvan eene bij hare komst even afwezig was, zonder de buitendeur te hebben gesloten. De melkbrengster maakte van deze gelegenheid gebruik en ontvreemdde door middel van een valschen sleutel uit de gesloten lade van de commode, die in het woonvertrek stoud, drie bankbiljetten ieder van f 25. Met deze gelden betaalde zij bare schulden, die zij hoofdzakelijk tot aanschaffing van arti- kelen van opschik had gemaakt. Het hof te Arnhem heeft haar thans te dier zake veroordeeld tot eene celstraf voor een jaar. Ned. Berv. Gemeente. Beroepente Diemen en Zwartsluis J. Vonk te Dalfsen; te Rekken A. Ten KateteWapen- ve'.de c. a.te Makkum en Cornwerd B. C. Felix, laatst predikant te Rouselaere (Belgie) te Bovensmilde W. H. J. Harders te Parrega; te Jutrijp en Hommerts (Friesland) C. J. Leen- mans te Barneveld; te IJzendoorn (cl. Tiel) H. W. Eigeman te Nieuw-Loosdrechtte Lo- piker-Kapel A. Tap te Hall; te Oudega (bij Wijmbritseradeel) M. J. Bouman te DeMeern; te Oud Beierland C. P. N. Pikaar te Overschie. Aangenomennaar Eenum door W. G. Stui- vinga te Wittewierum; naar Schraard door G. Van Dijk cand. tot den H. D. te Kubaard. Bedankt: voor Oud-Alblas door J. Vonk te Dalfsen; voor Oosterwolde (Fr.) door J. Kaptein te Oldeberkoop; voor Zevenhoven door J. Osinga te Aarlan lerveenvoor Wouterswoude door J. Rijnenberg te Ternaardvoor Aalsmeer door J. II. Geselschap te Aksel; voor Hedel door E. Eisma te Bennekoravoor Veenhuizen (Dr.) M. Lotz te Rottevalle (Fr.) Christ. Geref. Gemeente. Beroepen: te Wezep cl. Hattem (vac. J. Offringa) A. Brink te Almkerk; te Leerdam L. Smilde cand.; te Ridderkerk J. H. Land- wehr cand. te Kampen; te Minnertsga W. Fok- kens te Veenwoudsterwalte Seksbierum (cl. Franeker) C. M. W. Plet te Haulerwijk. Aangenomen: naar Fernwerd door H. Van der Veen te Stadsmusselkanaalnaar Herwijnen door R. Loman te Well en Zuilichem. Doopsgez. Gemeente. Beroepen: te Noord- en Zuid-Zijpe Van Calcar te Noordhorn. Aangenomen: naar Holwerd (Fr.) door A. Leendertz te Veenwouden. Bedanktvoor Kampen door A. G. Van Gilse te Leer (Oost-Friesland). Evang. Luth. Kerk. Beroepente Purmerend T. G. Plaat te Brielle en Hellevoetsluis. Ruim een maand geleden werd medegedeeld, dat te Luik een dienstmaagd het tweejarig dochtertje had gestolen van een persoon, die haar vroeger trouwbeloften zou hebben gedaan en dat zij zich met het kind in Limburg zou ophouden. Alle nasporingen bleven tot heden vruchteloos. Thans verneemt men, dat deze dienstmaagd te Verviers is gevat en verklaard heeft, dat zij het kind aan hare ouders, rondreizende mandenma- kers, had toevertrouwd, onder voorgeven dat het een kind van haar was. Door de zorg der Pruisi- sche justitie zijn de ouders te Raeren, nabij Aken, opgespoord en is hun het kund ontnomen. Door den sneltrein uit Duitschland naar Am sterdam werd bij het station Klarenbeek een koe overreden, die op de spoorbaan Hep. De trein ondervond nog al eenige vertra- ging, zoodat te Amersfoort de uitsluiting met de trein van de Centraalspoor naar Utrecht gemist werd. Bij de proeven in het zwemmen door de Alge- meene zwemvereeniging te Stockholm (eene in het binnen- en buitenland zeer geziene club) gegeven, had een eigenaardig voorval plaats. Twee jonge, knappe en zeer elegant gekleede dames meldden zich onverwachts maar tamelijk laat aan, om de proeven bij te wonen. Aller oogen waren op haar gericht, terwijl z;j het groote bassin binneutraden, en eenige heeren boden haar beleefd eene plaats aan, waarop zij met blijkbare belangstelling naar de vlugstezwemmers keken, die met lange en krachtige slagen het bassin in verschillende richtingen doorkruisten. Toen de zwemmers in de kleedkamer gegaan waren, stonden de beide dames op, om de zwem- plaats nader in oogenschouw te nemen, maar ongelukkig struikelde de voorste van haarde andere viel over haar en beiden geraakten door eigen onvoorzichtigheid te water. Er ontstond natuurlijk eene algemeene opschuddingalien snelden toe, en een cadet beneveus een elegant gekleed heer sprongen dadelijk in het water, om de dames te redden, van welke de eene reeds onder water was. Zooals het altijd gaat, maakten de dames in hare ontsteltenis, de redding moeilijk. Zij klampten zich met alle rnacht aan de armen en beenen der jonge mannen vast, zoodat deze zich niet konden bewegen, maar spoedig zonken. De redders nakten uitgeput en waren op het punt de zaak op te geven, toen de een op een gelukkig-denkbeeld kwam. Met inspanning van alle krachten wist hij het hoofd zijner dame onder water te houdenzij begon met de armen te spartelen en liet los. Maar nauwelijks was zij weer boven gekomen, of zij vatte hem op- nieuw bij de armen. Herhaaldelijk werd haar hoofd ondergedompeld tot hare oogen zich sloten, en nu bracht haar redder haar gemak- kelijk aan land. De cadet had dit voorbeeld gevolgd en weldra bevonden zich alle vier op het droge. De jonge dames, die de hoofdrollen in dit reddingsnummer speelden, bleken nu ver- kleede mannelijke leden der vereeniging te zijn, die in dit ongewone costuum door niemand her- kend waren, en het tooneel, dat men te aan- schouwen gaf, bewijst, wat de club van hare leden eischt, alvorens deze in staat geacht worden, een drenkeling te bergen. Uit Utrecht meldt men ons: De Utrechtsche Zouavenvereeniging hield Zondagmiddag in de Maliebaan (vBuitenlust") alhier eene openbare vergadering, waarvan het doel was eene nadere bespreking van de feest- viering welke den oud-aanvoerder der pauselijke zouaven, den generaal De Charette, te Tilburg zal worden aangeboden. In eene flinke rede, welke door de vrij talrijk opgekomenen werd toegejuicht, werd door den heer Vos, president van de Amsterdainsche Zouaver.broederschap, eenekarakterschets gegeven van den generaal De Charette, en tevens door hem er op aangedrougen, dat het aanstaande feest zoo luisterlijk mogelijk zou worden gevierd. Ten einde ook diegenen onder de oude zouaven, die onbemiddeld waren, in de gelegenheid te stellen, aan het feest te kunnen deelnemen, werd op voorst'el van den heer Vos door de vergade ring besloten, daartoe gelden in te zamelen. Nadat nog eenige zaken van huishoudelijken aard waren behandeld, wekte de heer Vos de aanwezigen op, als lid der Utrechtsche Zouaven vereeniging toe te treden, waartoe door onder- scheidene personen werd overgegaan, waarna ten slotte door den president der Utrechtsche Vereeniging, namens de vergadering, aan den heer Vos dank werd betuigd voor zijn optreden in deze bijeenkomst. Bij Doesburg is een rijtuig, waarin gezeten waren dr. Riemsdijk, arts te Doesburg, en de heer Boers, burgemeester van Nieuwer-Amstel, met hun vrouwen en een paar kinderen, tus- schen de rails van den tram gekomen. Het rijtuig viel om, met het ongelukkig gevolg, dat de heer Boers een zeer ernstige beenbreuk bekwam, de heer Riemsdijk zich de knie bezeerde, mevrouw R. een belangrijke hoofdwonde kreeg en een der kinderen een kneuzing aan den mond. Het ongeval had plaats even buiten Doesburg op den weg naar Drempt. De uitgever van een klein Amerikaansch blad biedt alien lezers een vrij abonnement aan, die zich verbinden om vddr den len December in den echt te treden. Bij een te Oudorp nabij Alkmaar gehouden harddraverij, waaraan door 13 paarden deelge- nomen werd, is de prijs behaald door het paard van den heer J. Bijmau, berijder D. Bijman, de premie door dat van den heer M. Zuurbier, berijder J. Zuurbier en de 2de premie door dat van den heer R Groot, door hem zelf bereden. De jongste berichten uit Labrador bevestigen de opvatting, dat de eerste mededeelingen, over den hongersnood ontvangen, schromelijk zijn overdreven. Evenwel is het waar, dat er groote nood heerscht, ook al telt men de slachtoffers niet bij duizenden, gelijk eerst werd medegedeeld. De Daily News ontvangt berichten uit St. Johns, welke een Eskimo uit Labrador daar heeft gebracht. In het begin van Maart dus vertelde de Eskimo begon te Okkah, een plaats, waar ongeveer 130 menschen woonden, het voedsel op te raken. De laatste droppel traan en het laatste stukje robbevel was weldra verteerd. Zeer zelden werd een beer gedood, doch ten slotte was alles op. Den 3den Juni hadden de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3