MAARLEMMERME E\i NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij t Nmier leioort era Bprepcl. 27e Jaargang No, 33. Zaterdag 14 Augustus 1886. V A N Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abounementsprijs J. II. de BISSY, Rokin GO, Amsterdam. Prijs (lev Advertentien WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. u zonder Bijvoegsel 6.- 3.- Enkele Nommees 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsraimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. De timmernian Zvvijnstra te Zegwaard oud 63 jaren is jl. Zaterdag van eene molenroe gevallen, tengevolge van eene slag met een hamer, welke ongelukkigerwijze op zijn hoofd tereclit kwam. Hij is bewusteloos tliuis gebracht, en des avonds overleden. Maandag jl. viel de wed. W. Doorniieim oud 63 jaren bij bet verlaten der stoomboot nabij Aalsmeer van de loopplank te water. Tusschen de boot en de schoeing gekneld ge- raakt werd zij zoodariig gekneusd, dat genees- kundige hulp is moeten worden ingeroepen. De passage met rijtuigen over de brug bij de Fuikvaard (zoogenaamde Nieuwe Brug) zal 18 Augustus 1886 weder geopend zijn. Tot lid van de Comuiissie voor de herzienine D der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Amsterdam (onderdeel Haarlemmermeer) is benoemd in plaats van den heer J. G. Schone, de heer A. de Zeeuw te Haarlemmermeer. Harddraverij te Nieuw-Vennep aantal deel- nerners II. prijs het paard van IJ. Ran berijder dezelfde le premie v. d. Ban, n id. 2e C. Dijt, n D. Dijt 3e n P. v.d. Sar, dezelfdde. Met het ringrijden is de prijs behaald door G. Boogaard Azn. de premie door D. v. d. Wal. Met het sleuteltrekken won de prijs Gerritje Verheul de premie Mietje Doeswijk. Uitgenomen eene kleine schermutseling waar- door drie personen D. B., J. F. P. en M. B. in verzekerde bewaring werden gebracht, liep alles in de beste orde af. De zoon van C. H. v. d. T. te Hoofddorp is van een wagen gevallen waardoor zijn been is gebroken. De zoon van A. C. B. aan den Kruisweg is met z'jne hand in eene machine geraakt, ten gevolge waarvan de twee middelste vingerszijn verpletterd. W. D. te Hoofddorp is bij het afrijden van de brug van de hondenkar gevallen en met zijn hoofd tegen een boom teregt gekomen. Genees- en heelkundige hulp is moeten worden ingeroepen. Te Nieuw Vennep is bij J. van Wijnen een schelft hooi verbrand. Oorzaak onbekend. BURGERLIJKE STAND van 7 tot 13 Aug. OndertrouicdP. P. Slingerland met C. de HaanC. Verhoeve met N. KoolJ. Bongers met G. Prankfort; J. Haster met C. v.d. Vis; G. Mostaard met M. Spijker; J. Jurriens met J. Beers. Gelrouwd: J. Lucke met A. Slingerland; D. Hogerwerf met A. de Gier; T. van den Berg met M. II. den Boer. Geboren: Jan zoon van J. Wittekoek en W. BakkerNeeltje Cornelia, dochter van J. v.d. Maat en A. Bakker; Pieter, zoon van J. Vinke en E. RonkGrietje, dochter van J. Meijer en K. v. d. Meide; Wilhelmina, dochter van P. Geus en M. Hogewoning; Dirk, zoon van G. Jansen en F. Venema; Geertruida Neeltje, dochter van C. Bosman en G. J. Tates; Jacobus, zoon van C. van Egmond en M. van Kerkhof; Johanna, dochter van J. Toebak en B. Warmen- hoven; Johannes, zoon van Kornelia Seijts ongeh.; Maria, dochter van J. Spijker en A. Tesselaar; Antje, dochter van P. Smit en C. van Liempt. Overleden Wiilem, oud 5 maanden, zoon van K. Mdlenaar en A. van WijkJohanna Erdina, oud 9 maanden, dochter van J. Filius en E. Netten; Geertruida, oud 20 dagen, dochter van N. Goudriaan en A. de Haan Hendrik Jacobus, oud 8 weken, zoon van C. G. v. Gelster en A. G. van Winssen; Aagje, oud 6 maanden, dochter van J. Kalf en A. v. d. Broeck. ENGELAND. De openbare meening wordt op dit oogenblik het meest bezig geliouden door de gebeurtenissen te Belfast. Terwijl tocli in alle overige deelen, ook in de totaal katholieke districten, de rust ougestoord bleef na Gladstone's aftreding, was dit in het voornamelijk Protestantsche Belfast niet alzoo. Het Protestantsche gepeupel viel herhaaldelijk de Katholieken aan, en gedurende verscheidene dagen hadden in de stad de ergerlijkste tooneelen plaats. Hoewel de politie van vuurwapens voorzien was, konden de ongeregeldheden eerst na tusschenkomst van een aanzienlijke militaire macht bedwongen worden. Een aantal personen is gedood en naar men ver- neemt zijn er niet minder dan 130 gewonden. Het Lagerhuis is tot 19 Augustus uiteen gegaan, en dus heerscht er stilte op politiek gebied. Bij het heden door den lord Mayor gegeven gast- maal, sprak de premier, lord Salisbury, over de Iersche aangelegenheden en verklaarde dat de Regee- ring het als haar taak beschouwde, de lovaleu in Ierland te bevrijden van den druk wanronder zij gebukt gaan. De Katholieken in Belfast zullen op deze voor- stelling van zaken wel iets tegen hebben Met het begin van het gunstige seizoen zal men in Birma tegenover de opstandelingen een krachtiger houding aannemen. Tegen de maand November worden eenige regi- menten kavallerie ter versterkiug gezonden en het bevel over de troepen opgedragen aan generaal Macpherson. Men hoopt dat het dezen generaal gelukkeu zal het verzet voor goed te breken, en de rust te ber- stellen. DUITSCHLAND. De bijeenkomst welke te Gastein tusschen de Duitsche en Oostenrijksche Keizer heeft plaats gehad, wordt als ?eer belangrijk beschouwd, aangezien men het voor zeker houdt dat een nauwer verbond is gesloten tusschen de beide rijken, met terzijdestelling van Rusland, dat tot nog toe der Dritte im Bunde was. Duitschland noch Oostenrijk zijn echter gerust ten aanzien van Rusland's voornemens, en met name in Duitschland is men bezorgd over de toe- nadering tot Frankrijk. Zestien jaar is het nu Prins Bismarck gelukt een Enropeeschen oorlog te voorkomen, Frankrijk geisoleerd en Rusland in bedwang te houden, maar de brandstoffen die zich in dat tijdsverloop hebben opgehoopt, schijneu thans maar een zeer kleiu vonkje noodig te hebben, om in vlammen op te gaan. Er Jigt iets unheimisch in den algemeeuen toestand en men krijact een gevoel alsof men zich aan den vooravond van een groote uitbarsting bevindt. Te Hamburg heeft de politie een goede vangst gedaan, door de inhechtenisneming van een achttal socianl-democraten, die bij het houden eener geheime vergadering op heeterdaad werden betrapt. Een groote hoeveelheid papieren wersJ in beslag genomen, en er staat ons waarscbijnlijk een mon ster socialisten-proces te wachten. FRANKRIJK. De Franscheu hebben tegenwoor- dig vele onaangenaamheden te verduren. In Europa staat de Republiek geisoleerd, in Tonkin gaan de zaken ook nog niet zooals men wel zou wenschen, en nu komt er weer een nieuwe verdrietelijkheid bij. Frankrijk werd tot heden beschouwd als de beschermer van de Christenen in het Oosten, speciaal in China, en het prestige dat het dnardoor uitoefende dreigt verloren te gaan, doordien de Paus een nuntius te Peking benoemd heeft. Tot het laatste oogenblik heeft het Fransche Gouvernement tegen den roorgenomen maatregel geprotesteerd, doch tevergeefs. Natuurlijk zoekt men in deze geschiedenis ook weer de hand van Bismarck, doch van andere zijde wordt de miat-. regel toegeschreven aan Engeland's invloed. Hoe dit ook zij, de Fransche gevoeligheid is hierdoor weer hoogelijk gekwetst. De Parijsche ,/jans" hebben grieven, ge- gronde of ongegronde, tegen de huur- en verhuur- kantoren, die hen, zooals zij beweren, in overleg met de eigenaars van de koffiehuizen en restaurants, op onbarmhartige manier exploiteeren. Langs den meer en meer gebruikelijken weg om door middel eener demonstratie op de openbare straat, zijne verlangens te ke'nnen geven, hebben de heeren „aannemers", Zondag jl. een optocht georganiseerd en trokkeu zij, onder het aanheffen der Marseillaise naar de bureaux de placement, waar de borden werden afgerukt en andere ver- nielingen werden aangericht. Ten slotte moest de politie tusschen beide treden, en eerst na een ernstige botsing met de ontevre- denen, werden deze uiteengejaagd. Eenige der oproerigste kellners zijn in hechtenis genomen. RUSLAND. Het antwoord van Rusland op de Engelsche nota betreffende de Batoem-questie, was zooals men dat verwachten kon. Er wordt een- voudig gezegd dat Engelaiul zeker de laatste moest zijn om te spreken over schending van het tractaat van Berlijn, want dat dit rijk zelf daarmede was begonnen, door het begunstigen der handelingen van vorst Alexander van Bulgarije. De Eugelsche hebben nu gelegenheid nog eens natedenken over de questie van de balk en de splinter, in eigen oog en in dat vau den naaste. BELGIE. De jongste onlusteu beginnen thans hunne naweeen te doen gevoelen, en vele deel- nemers worden nu door den wrekenden arm der gerechtigheid getroffen. Wegens de plundering van het klooster te Soleilmont stonden een tachtigtal beschuldigden terecht, waarvan er 85 veroordeeld werden tot gevangenisstraffen van 5 dagen tot 5 jaar. De deelnemers aan de vernieling en het in brand steken van de glasbazerij van den heer Baudoux kwamen er minder goed af. Twee werden veroordeeld tot 20 jaren dwaugnrbeid, do overigen tot straffen varieerende van 3 maanden tuchthuis- straf tot 15 jaren dwangarbeid. Natuurlijk zijn ook daar, even als bij ons, de raddraaiers, de Desfuisseau's en cocsorten, buiten schot gebleven of hebben zich nit de voeten gemaakt. De Burgemeester van Brussel, heeft thans be- sloten, dat de groote werklieden-betooging op 15 Augustus e. k. zal mogen gehouden worden, waarbij echter bepaald is dat de stoet niet voorbij het Ko- ninklijk Paleis zal mogen trekken. De hoofden der werklieden'hebben deze voorwaarde, die naar ons voor- komt geen hoogen dunk geeft van het ver- trouwen der autoriteiten in 's Konings populariteit, aangenomen. De noodige maatregelen vau voorzorg worden genomen, om mogelijke ongeregeldheden met kracht te kunneu onderdrukken. AMERIKA. Het geschil-Cutting tusschen Mexico en do Vereenigde Staten is nog niet uit den weg geruimd, en is het niet onmogelijk dat het tot vijandelijkhedeu aanleidiug zal geven. - De bedoelde journalist is intusschen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. HetHnis vannfgevaardigden nam met 209 tegen 6 stemmen de Landlord-bill aan, waarbij bepaald wordt dat alleen zij, die in de Vereenigde Staten wonen en burgers der republiek zijn of willen worden, grondbezit in een der Staten kunneu verwerven, Uitgezonderd is echter grondbezit dat bestemd is tot den aanleg of de exploitatie van spoorwegen. Het Huis van afgevaardigden heeft zich vereenigd met het voorstel-Morrison, gelijk het door den Senaat was gewijzigd. De bekrachtiging van der. president is echter nog niet verkregen. Door den burgemeester van Amsterdam is in een vleiend sehrijven aan den kolonel plaatselijken com mandant den dank gebracht aan het geheele garni- zoen, voor de vervulling hunner zware er. moeilijke plichten bij de beteugeling der plaats gehad heb- bende ongeregeldheden. In dat sehrijven wordt vooral hulde gebracht aan het spoedig, kalm en bezadigd optredeu waar door het gebruik der wapeneu tot de strikte nood- zakelijk werd beperkt, en dus veel onheil voor de ingezetenen is voorkomen. Dit bewijs van hooge waardering is bij garni- zoensorder aan do troepen medegedeeld, met last, dit op drie achtereenvolgende middag-appels voor te lezen. Door den minister van oorlog is, namens Z, M. den Koning, zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan het geheele garnizoen alhier, voor de wijze, waarop elk in't bijzonder zich heeft gedragen bij de demping der onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Aan die tevredenheidsbetuiging was tevens den last toegevoegd, haar op drie appcls nan den troep te doen voorlezen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1