LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAu VAN HAARLEM.MERMFER. NIECAVS i-s ADVEETEXTIEBLAD. Vogelverschrikkers. Nederlandsche Botanische Vereeniging. Ter vergadering, te 's-Hertogenbosch gehouden, tot bespreking van bet plau om een bond op te richten van alle katbolieke kiesvereenigingen in Nederlanb, waren 3d kiesvereenigingen vertegen- woordigd. Na eenige discussie werd aangenomen, een bond der katbolieke kiesvereenigingen op te riehten. Aan het hoofd daarvan staat een centraal- comite, dat de algemeene vergaderingen leidt en bij de verkiezingen een adviseereude stem uitbrengt. Tot leden van de commissie van redactie van het reglement zijn benoemd de heeren De la Court, Bahlmann, Cremers, Bekhuis, Vos de Wael, Harte, Jacques Van den Biesen, Heymans, Buys en Poel, de laatste als secretaris. Naar wij vernemen word en er door een zaakge- lastigde van den onlangs uit Frankrijk verbannen Hertog van Aumale ouderhandelingen gevoerd over den aankoop van het buitengoed Elsicoud, onder Haarlem. Op politiek gebied heerscht thans een rustige rust. Helaas! dat op kerkelijk gebied de zaken geheel anders zijn. Daar waar men vrede zou venvachten heerscht bitteren strijd en wij zijn nu reeds zoo ver gekomen dat de domine met behulp van iufauterie, cavallerie en rijksveldwachters, naar den preekstoel gebracht moet worden Dit merkwaardige geval doet zicli voor te Leider- dorp, zooals de naam aanduidt een dorp in de buurt van Leiden, waar de boeren-bovolking in een soort van godsdienst-razernij gebracht is, ook al tengevolge van het schorsen van den predikant, Vlug. Den vorigen Zondag had men den ring- predikant bolet de dienst waar te nemen, en liep deze groote gevaar, alles ter eere van den godsdienst, door de Leiderdorpsche parochiauen aan den lijve gestraft te worden. Door het nemen van eenige doeltreffende mili- taire maatregelen, is men nu de laatste maal er in geslaagd, de dienst te doen doorgaan. Het zou lachverwekkeud zijn, ware het niet zoo treurig Ook op financieel gebied ziet het er nog donker uit. Bust heerscht daar allerminst. Dingsdag jl. hadden de directies der Ned. Ind. Landbouwmaatschappij, der Ned. Ind. Handelsbank, der Koloniale Bank en der Dorrepaalsche Bank, eene conferentie met den Minister van Kolonien, wien zij den toestaud op Java bloot legden en bij wien zij aandrongen op hulp van staatswege. Volgens hetgeen omtreut dat onderhoud bekend is geworden, zoude de Minister geen enkele be- paahle toezeggiug gedaau hebben, clock zicli alleen bereid hebben verklaard te doen wat bij vermag om de crisis te bezwereu. Heel veel positiefs bevat dit nog niet Aan het Vaderland werd omtrent de Indische zaken nog medegedeeld, dat verschillende geld- schieters in Indie luinue betrekkingen met sommige suikerfabrieken, waarbij er zijn die met gouverne- ments-eontract werken, met opoffering van eigen vorderingen, zullen aforeken. Naar de N. Rt. Ct. verneeint wordt een der al- hier met verlof aanwezige Nederlaudsch-Indische ingenieurs, de heer A. Stoop, door den Minister van Kolonien belast met eene zending naar de Vereeuigda Staten en Canada. Het doel dezer opdracht is het maken eener volledige studie van de Amerikaansche petroleum-industrie, met het oog op de meer en meer veldwiunendde overtuiging, dat in ouzen Indischen archipel,met name op Java en Sumatra, rijk aardolie-bronnen aanwezig zijn en in exploitatie gebracht kunnen worden. Laat ons hopen dat men in deze zaak spoediger tot practische resultaten moge komen, dan in die der Ombilien-kolenvelden. Men zoude deze eeuw behalve die van den stoom en der electriciteit, ook die der Tentoonstel- lingeu kunnen noemen. Na de groote; de kleine; na de internationale- algemeene, de vak-tentoonstelliugen. Zoo schijnt men nu weer het plan opgevat te heb ben in den loop van het volgendjaar eene Tentoon- stelling te houden van alles wat betrekking heeft op de voeding van den mensck. Voornamelijk zoude men het doel hebben ver schillende voediugsmiddelen welke elders in gebruik zijn, hier te lande meer bekend te maken. De Tentoonstelling zal eventueel gehouden wor den in het Paleis voor Volksvlijt, en mogt de ruimte daar niet voldoende zijn, dan zal men trachten een gedeelte van het Frederiksplein in gebruik te krijgen. Onze toch reeds magere schatkist, zal nu nog eene geheel onvoorziene uitgave te bestrijden hebben. Maandag heeft n.l. voor de haven van Nieuwen- diep tusschen het Ramschip Schorpioen, kommandant de kapt. Luitn. t/zee G. J. Buijskes, en de bekende sleepboot Hercules eene aanvaring plaats gehad, waarbij eerstgenoemd vaartuig dwars ingeloopen werd. Het oorlogschip keerde onmiddelijk in de haven terug en was juist in het natte dok, toen het zonk. Bij onderzoek bleek het schip een gat onder de pantse- ring te hebben. Wie de schuld der aanvaring draagt en wat de oorzaak is dat de waterdichte schotten van de Schorpioen niet gewerkt hebben, zijn zaken die nog in het duister liggen. De directie der Holl. spoorwegmaatschappij heeft, volgens de N. R. Ct., dezer dagen van het departement van waterstaat een aanschrijving ont- vangen, om zich voor te bereiden op een verlenging van knar spoorweg naar IJmuiden, tot ongeveer 400 meters van het Noordzeekanaal, met een om- buiging om het terrein bestemd voor visschershaven. De directie heeft echter uitstel verzocht, omdat zij gelooft dat er toch geen uitzicht bestaat op een spoedige verwezenlijking der havenplannen. Op voorstel der Belgische en Fransehe post- administratieu is aan de landen der Vereeniging in overweging gegeven, om art. 5 van het gewij- zigd hoofdverdrag van Parijs, waarbij de maxiraum- afmeting der drukwerken, wat elk hunner vlakken betreft, op 45 cM. is bepaald, in dien zin toe te passen, dat, indien zij in een rol worden verzonden, een lengte van 75 cM. kan worden toegelaten en zulks op grond, dat dergelijke rollen in een kubus van 45 cM. kunnen worden geborgen. In afwach- ting dier beslissing, kunnen dergelijke rollen druk- werk voorloopig reeds in het verkeer met Belgie en Frankrijk worden toegelaten. Over bovenstaand onderwerp schrijft \V. in Sempervirens het volgende Men mag voorstander van diereribescherming, men mag vogel-, zelfs musschenvriend zijn zoo- veel men wil, en het met onzen Tollens eens wezen dat, als ze 't niet al te bont maken, men wat door de vingers moet zien, te ont- kennen valt het niet dat der musschen bruta- liteit vaak wat al te ver gaat. Denkelijk heeft de naam huismusch, waarmede de heer der schepping haar betitelde, haar tot de overtui ging gebracht dat ze tot onzen huisselijken kring behooren en derhalve ook alle rechten met ons deelen. Goed, we willen dat laten gelden, maar we kunnen er daarom nog geen vrede mede hebben dat ze van die rechten op de brutaalst mogelijke wijze misbruik maken en de vruchten, die ze naar hun smaak vinden reeds oppeuzelen lang voordat ze rijp zijn, en per slot van rekening niets voor ons overlaten. In zoodanige gevallen hebben we recht om zulke ongenoode gasten de deur te wijzen, of, als ze onzes ondanks toch willen binnendringen, ze te verjagen. Daartoe bedacht men zoogenaamde vogel ver- schrikkers van verschillenden aard, waarbij een oude jas over latten uitgespreid en een oude hoed wel het meeste dienst doen. We weten echter hoe het daarmede gaat. De musschen gar.n familiaar op den hoed zitten en geven duidelijk blijk dat ze die bangmakerij als geen ernst beschouwen. Men spant draden en hangt daar papiersnippers of lapjes aan en de musschen gebruiken de draden tot oefening in de gymnastiekintusschen gaan ze rustig met hun strooperij voort. Zoo bijvoorbeeld is het een zeldzaamheid als ik van de Cerealienrogge, tarwe, gerst in soorten zadpn krijg, hoe goed de planten zich ook ontwikkelden. Lang voordat zij rijp zijn vind ik op een goeden morgen gewoonlijk de planten verward half tegen den grond liggen en alles is uitgeplozen. De een of andere musch was blijkbaar den vorigen dag tot de ontdek- king gekomen dat ze nu voor hen goed genoeg waren eu 's morgens voor dag en dauw gaat het er op los. Nu beweert men in Frankrijk een eenvoudig middel te hebben gevonden om ze op een afstand te houden. Zij zijn namelijk, zoo zegt men, bang voor de roode kleur, en, terwijl ze zich aan witte lapjes niet storen, blijven ze voor roode op een afstand. Als men dus maar roode vlag- getjes laat waaien is men klaar. Zoo commu- nistisch als ze overigens blijken te zijn, wijken ze dus it; dit opzicht zeer van de communards af. 't Kan zeer goed waar zijn en ik zal er dezer dagen de proef mee nemen. Met de mede- deeling ervan wilde ik echter niet wachten, om dat het juist thans sommigen goed te pas kan komen. In de onlangs gehouden zomerzitting der Provinciale Staten van Noord-Hollaud werd op voorstel van Gedeputeerde Staten aan de //Ver eeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" een subsidie van 1000 toegekend, voor het bekendmaken van een stelsel voor kaasmaken van den heer P. Boekel, te ieringerwaard. Dat voorstel werd toen met nagenoeg algemeene s'emmen aange nomen slechts een 5 tal leden waren er tegen. Het werd bestreden door de heeren P. H. Pont, van Edam, H. J. Calkoen, van Edam, en Mr. E. N. Rahusen, van Amsterdam. Thans hebben twee der grootste kaashande- laren uit Nederland, de firma's J. Laming Zonen en Gebr. Van Rossum, beiden te Rotterd., in verschillende locale bladen van Noord-IIolland herhaaldelijk bij advertentie de boeren krachtig afgeraden de methode Boekel te volgen, daar hunne ondervinding had geleerd dat kaas, vol gens die methode gemaakt, volstrekt niet aan de verwachtingen beantvvoordt. Blijkens mededeeling van den Zwitserschen Bondsraad is de phylloxera aangetroffen in de gemeenten Tounex en Mijes (canton Vaud), Oberstrass, Hongg, Regensberg, Dielsdorf, Schof flisdorf, Oberweningen en Winkel (canton de Zurich). Uit Deutichem schrijft men De hooibouw is zoo goed als geeeindigd, het hooi is hier prachtig binnengekomen, zoowel qualiteit als quantiteit laat niets te wenschen over. Vroege aardappelen zijn hier over't algemeeu puik goed; de prijzen niet te lioog. Op enkele akkers vertoont zich de ziekte. Het honiggewin, is totnogtoe uitmuntend en zal op de heidebloem naar evenredigheid ook nog wat gewonnen worden; de bijkers mogen tevre- den zijn. De prijzen van inlandsche honig ziin, naar de buitenlandsche berekend te hoog. a In de omstreken van Deventer is de aardap- pelziekte in de laatste dagen zeer toegenomen. Het loof wordt op vele akkers zwart. Hee bederf is ook reeds in de knol. De opbrengst van de meeste aardappelsoorten is evenwel zoo groot, dat de prijzen niet hoog zullen worden. Men schrijft van Terschelling De zomervergadering der //Ned. Bot. Vereeni ging" werd Zaterdag 7 Aug. te West-Terschel- ling gehouden. Bij afwezigheid van den voor- zitter Suringar en den secretaris Abeleven, werd tot waarnemend voorzitter de heer Van Eeden en tot waarnemend secretaris de heer Molen- graaff gekozen. Namens den voorzitter werd door den biblo- thecaris bet jaarverslag uitgebracht; ook deed bij verslag omtrent den staat van het herbarium en van de boekerij der Vereeniging. Beide blij ken in zeer goeden toestand te zijn vermeerde- ring van het aantal werken, op de flora van Nederland betrekking hebbende, blijft steeds zeer gewenscht. Tot leden der Vereeniging werden benoemd de heer J. W. E. Goedhart, te Wageningen mej. J. C. Wouters te Groningen en mej. J. Kroon, te Deventer. Wetenschappelijke bijdragen werden geleverd door de heeren Goedhart, Kobus, Van Eeden en Boerlage. De vergadering werd voorafgegaan en gevolgd door zeer geanimeerde botanische excursies op Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag, die zich over 't geheele eiland Terschelling uitstrek- ten. De volgende zomervergadering zal te Brielle plaats hebben. Uit Randwijk en omstreken wordt gemeld De veldgewassen staan in deze streken veel belo- vend te veld. De rogge is binnen en de tarwe is reeds gemaaid. Over het geheel is het stroo kort. Haver is veel verbouwd en belooft een goed beschot. De aardappelenziekte vertoont zich ook hier in loof en in knol, men vreest voor veel kwaad in de aardappelen. Er worden er veel gerooid, prijs/1.40 it 1.60 per HL. Uit Westergo schrijft men dd. 11 Aug.: De ziekte in de aardappels breidt zich onrust- barend uit. Niet alleen is het loof, maar ook de knol aangetast. De hooioogst van stukken land die in den natijd gemaaid zijn, is gedeel- telijk verloren gegaan door de vele regens en den hoogen waterstand. Het zichten der rogge is begonnen, stroo en korrel overtreffen de ver- wachting. Uit Zevenwouden schrijft men dd. 11 Aug. De Friesche maaiers komen hier terug met gevulder buidel dan vorige jaren. Over 5t ge heel was het maailoon 25 pCt. hooger dan in 1885. In aanmerking genomen, dat de veld- vruchten dezen zomer een ruim beschot opleveren, komt deze loonsverhooging der arbeidersstand zeer ten goede en kan men met minder bezorgd- heid den wintertijd tegemoet gaan. De jaarlijksche algemeene vergadering en daar- aan verbonden tentoonstelling door de Holland- sche maatschappij van Landbouw, zullen dit jaar te Gorinchem worden gehouden. De tan- toonstelling wordt geopend op Donderdag 9 Sep tember en duurt tot den 14en. De volgende feesten zijn er aan verbonden9 Sept. groot instrumentaal en vocaal concert in den Doelen, gevolgd door bal; Vrijdag 10 Sept. roeiwedstrijd voor vissehersvaartuigen grand spectacle-concert in den Doelen; 11 Sept. aldaar hetzelfde met groote zomerkermis; Zondagvoormiddag matinee musicale op het Tentoonstellingsterrein, met partieele uitvoering door het Nederlandsch Gym- nastiek-verbondtooneelvoorstelling, bal en grand spectacle-concert; Maandag weer zome/r- kermis in den Doelen; Dinsdag groote harddra- verijen. De feesten worden dien avond besloten door een schitterend vuurwerk. Ned. Her v. Gerneente. Beroepen te Assen D. W. Schuuring te Ber- gen-op-Zoom; te Wageningen J. Langhout te Anjum (el. Dokkum); te Kokange (bij Meppel) E. M. IJzendijk te Hooge-Zwaluwte Hooge- veen E. Eisma te Bennekom (gem. Eede); te Berg-Ambacht J. J. Ruijs te Mijnsheerenland c. a.; te Benschop J. Langhout te Anjum; te Dussen B. J. Van Heyningen te Heerjansdam c. a.; te Hierden (cl. Harderwijk) J. Beijer te I-fselmuidente Breedevoort A. Tap te Hall (cl. Arnhem)te Otterloo (gem. Eede) T. H. Woud- stra te Oude-Mirduin (Friesland)te Tricht J. J. De Vries te Beusichemte Nijkerk (Geld.) H. Hoekstra te Utrecht; te Hominerts c. a. (Fr.) Leenmans te Barneveld; te Jisp Til. Van Berkum te Odoorn. Aangenomen naar Eenum W. Stuivenga te Wittewierum; naar Drachten door J. J. Bange te Zevenhuizen; naar Oostrum (cl. Dokkum) door J. Oosterhuis te Warns (cl. Sneek). Bedankt: voor Wemeldinge door S. Kalma te Zevenbergen; voor Geesteren (cl. Zutfen) door J Schuiringa te Hensbroek. Christ. Geref. Gerneente. Beroepen: te Leerdam L. Smilde te Nijehaske (Fr.); te Elburg (cl. Hattem) A. Mulder cand, Doopsgez. Gerneente. Aangenomennaar Noora- en Zuid-Zijpe door Van Calcar te Noordhorn. Evang. Luth. Kerb. Beroepente Bodegrave C. A. De Meijere J.L.Ez. te Schiedam. Aangenomennaar Purmerend door F. J. Plaat, te Brielle en Hellevoetsluis. Bedanktvoor Sommelsdijk door D. J. Karres te 't Woud; voor Garsthuizen (Gr.) door Tons- beek te Schoonebeek.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2