BINNENLAND. LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN^ RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEOWS- en ADVERTENTIEBLAD. TURKIJE. Het Balkan-Schiereiland is het land der verrassingen. Hoewel de positie van vorst Alexander, door Bus- land's vijandschap allesbehalve benijdenswaardig was, vermoedde men toch niet dat zijn val zoo nabij was. Zondag jl. heeft er plotseling een revolutie plaats gebadde vorst werd gevangen genomen en gedwon- gen een akte van afstand te teekenen. Overigens luiden de berichten zeer verward. Volgens het eene werd de vorst in zijn paleis, vol- gens het andere bij gelegenheid eener parade ge vangen genomen. Ook zijn tegenwoordige verblijf- plaats is niet juist bekend, en bovendien spreekt men van een contra-revolutie waardoor Alexander weer op den troon gebracht zoude worden. Men ziet het dus, verwarring te over. Welken invloed deze zaak op de Europeesche zaken in het algemeen zal hebben, is moeilijk te beslissen, doch dat de toestand er uiterst gevaarlijk doorgeworden is, zal wel geen betoog behoeven. Volgens de laatste berichten bevindt vorst Alexander zich te Breslau. AMEBIKA. Het geschil-Cutting tusschen de V. S. en Mexico is gelukkig zonder bloedvergieten uit den weg geruimd. Zonder echter het principe volgens hetwelk Cut ting gearresteerd was prijs te geven, heeft de Mexi- caansche regeering den heer Cutting in vrijheid gesteldaan zulke principes die men tegenover anderen toch niet vol kan houden, heeft men an- ders niet veel. Ook de Eerste Kamer heeft in den persoon van den heer Elout doeu blijken, van hare hooge be- langstelling in Atjeh en in de Suiker-crisis. Ge- noemd lid voelde zich geroepen o.a. over die beide zaken eene interpellatie tot den Minister te richten, hoewel vooruit vrij wel te berekenen was wat het antwoord zoude zijn. Dit luidde dan ook, wat Atjeh betreft, dat de Regeering geheel homogeen is met geueraal Dem- meni en er niet aan denkt de tegenwoordige ge- dragslijn te wijzigen. Omtrent de suiker-crisis was het antwoord ge- lijkluidend aan dat in de Tweede Kamer gegeven, n.l. dat zeer spoedig een betrekkelijk wets-ontwerp zal worden ingediend. Door de firma Stroink Blijdenstein te En- schede is aan crediteuren een accoord voorgesteld van 25 pCt. onmiddelijk te betalen, 15 pCt. op 15 November a. s. en voor of op 1 Mei 1887 min- stens 10 pCt., eventueel 15 pCt., indien afrekenin- gen van consignation gunstig uitvallen. Als voor- waarde wordt gesteld, dat alle crediteuren hiermede geuoegen nemen en ook die van de firmanten in prive tot eene schikking willen komen, zoodat er geen faillissement, nog van de firma, nog van een der firmanten in prive plaats vindt. 2*^ De Amsterdamsche onlusten beginnen thans voor sommige der daarbij betrokken personen vruch- ten te dragen, en wel zoete vruchten, geen wrange. Twee bewoners van de Jordaan, welke in die buurt, eene buitengewone mate van populariteit schijnen te genieten, n.l. Leendert en Jacobus Mens, zoons van den vroegeren „Burgemeester van de Willemstraat", ook bekend onder den eigenaar- digen naam van „Bokkebek", zijn benoemd tot Broeders in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Zij hebben n.l. tijdens de onlusten een zwarte en een roode vlag welke door de oproerlingen op een brug waren geplant, manmoedig afgerukt. Verder zijn een man en een vrouw begiftigd met de bronzen medaille voor het verleenen van hulp aan een inspecteur van politie, die men een bad wilde laten nemen in de welriekende Lindengracht. De heer mr. J. P. Smeele, procureur-gene- raal te Curasao en verkozen tot lid van <le Tweede Kamer, is te 's Gravenhage aangekomen. Meermalen is er geklaagd over de onhebbelijk- heid om bankbilletten met stempels overladen. Deze slechte gewoonte brengt veel schade toe aan de Bank. In het 5jarig tijdperk 1879/84 moesten 622,000 biljetten meer buiten dienst gesteld worden, dan in het vorige 5jarige 1874/79. De meesten hadden hunne onbruikbaarheid aau het stempelen te danken. Eene bijzonderheid, die in de „mededeelingen betreffende de Nederlandsche Bank" door mr. J. F. B. Baert aan 't licht gebracht wordt, verdient opzet- telijke vermelding: „De namen, die men op de gestempelde biljetten vond, waren meestal die van gefailleerde of insolvente firma's." Wij gelooven, dat niets beter zal werken, om het misbruik van het bestempelen der bankbiljetten uit te roeien, dan de algemeene verspreiding van deze bijzonderheid. De gemeenteraad van Aalsmeer heeft besloten, het tramplan Sanders, naar aanleiding van het gunstig verslag, uitgebracht door de commissie uit den Amsterdamschen gemeenteraad, ook financieel te steunen, zoodra de Amsterdamsche gemeenteraad aan de heeren Sanders c. s. gunning geeft voor de exploitatie der aangevraagde stadslijnen, waardoor het geheele plan tot stand kan komen. Wij ver- nemen, dat meerdere bij het plan Sanders betrok ken gemeenten bereid zijn in gelijken geest te handelen. De overeeukomst omtrent het gemeenschap- pelijk gebruik van het station-Kesteren, is thans ook door de Holl. IJz. Spwmij. onderteekend. De exploitatie-maatschappij kan nu haar dienst in het nieuwe gebouw overbreugen, zoodat de aanvang daarvan op 27 dezer is bepaald. Da Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft zich tot den minister van vvaterstaat gewend met verzoek, dat de Minister eene commissie van deskundigen benoeme tot het instellen van een onder- zoek naar den toestand van het midden-stations- eiland van het Centraalgebouw te Amsterdam. Het Alg. Hdbl. schrijft omtrent deze zaak nog het volgende: Wij hebben inlichtingen ingewonnen bij de Hol landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij naar aan leiding van haar verzoek aan den minister van waterstaat, dat de minister eene commissie van deskundigen benoeme tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van het midden-stations- eiland van het Centraalstation alhier. 't Is ous gebleken dat de Maatschappij voor haar zelve zulk een onderzoek niet noodig acht, maar alleen wenscht dat het reizend publiek van Regee- ringswege worde gerustgesteld, nu allerlei overdreven en onware geruchten omtrent de werken, met een vastlioudendheid, een betere zaak waardig, worden verspreid en gehandhaafd. Ook daar vernamen we, wat ons onlangs door andere bevoegden is medegedeeld, dat bij de viaduc- ten in de laatste maanden geen noemensicaardige zetting is waargenomen, en de verzakking onder de bekapping bij het nieuwe centraalgebouw volstrekt geen invloed heeft op het veilig verkeer van en naor het station. Dat die verzakking onaangenaam is voor den Hollandsche spoorweg, die, gedwongen een steeds onoogelijker wordende barak als station te gebrui- ken, met verlangen uitziet naar het gereed komen der bekapping, opdat het nieuwe station in gebruik kunne worden genomen, spreekt van zelf. Het verzoek om een commissie te benoemen staat dus wel in verband met de wenschelijkheid tot het nemen van maatregelen ter bespoediging van de openstelling van het station, maar bedoelt niet een veiligheidsverklaring ten behoeve der Maatschappij. Uitsluitend en alleen dus ter inlichting van hen, die omtrent den betwijfelden veiligen toestand van een Bijkswerk geen andere verklaring juist beschou- wen als van het Bijk zelf, wordt officieele voor- lichting verlangd. Daarop is trouwens door ons reeds bij herhaling aangedrongen, maar we betwijfelen of onderzoek door een speciale commissie, daartoe noodig zal zijn. De 's-Gravenhaagsche afdeeling der Neder landsche Maatschappij voor Landbouw en Plant- kunde hield Donderavond in het bovenlokaal van Maison Bordelaise in de Passage, eene ver- gadering onder voorzitterschap van den heer J. W. D. Roell. In de eerste plaits werd in deze bijeenkomst medegedeeld dat voor de in December te houden tentoonstelling bijdragen waren ontvangen, als van: Z. M. den Koning 50; H. K. H. de groot-hertogin van Saksen-Weimar 25; het gemeentebestuur 100het hoofdbestuur der kinderbewaarplaatsen 20; graaf Van Bylandt 25den voorzitter jhr. Roell een zilveren medaille of 15; mr. J. Roell, een zilveren medaille of 10; terwijl nog drie medailles waren toegezegd, door de heerenHattinga Raven, een gouden of 50; Grysseels en Wijers ieder een zilveren of 10. De voorzitter sprak daarop een woord van hulde aan de nagedachtenis van het lid der afdeeling den heer Scalogne, die, ook als lid van het hoofdbestuur, jaren lang der afdeeling van groot nut was geweest. Voor de algemeene vergadering, den 25sten September te Leiden te houden, werden als afge- vaardigden gekozen de heeren mr. D. Van Eck en Van Rijswijk Jr., terwijl als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren Wijers en Jhr. Quarles van Ufford. Als candidate:) voor het hoofdbestuur werden gekozen de heeren H. J. Van Heijst te Wijk bij Duurstede, J. C. Becker te 's-Hage en J. Van Soest te Arnhem. Vervolgens werd vrij uitvoerig van gedachten gewisseld over de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering. Omtrent de meeste voorstellen van afdeelingen erlangden de afge- vaardigden een onbeperkt mandaat, hetgeen o.a. het geval was met dat tot het door eene com missie doen onderzoeken van het al of niet wen- schelijke der oprichting van een ondersteunings- fonds voor behoeftige tuinliedenen dat tot het uitnoodigen van het hoofdbestuur, om te bevor- deren het doen verschijnen van een Nederl. handboek voor ooftboomteelkunde. Wat betreft het voorstel betrekkelijk het Tuinbouwblad, kwam het der afdeeling wenschelijk voor, dat het blad niet opgeheven, maar verbeterd werd. Eene afwij- zende beslissing werd genomen ten aanzien van het voorstel tot het vanwege de Maatschappij in het leven roepen eener glasverzekeringmaat- schappij, terwijl mede niet aannemelijk werd geacht het voorstel der afdeeling Groningen tot oprichting van een tuinbouwschool, alwaar gele genheid zou zijn tot het afleggen van examen voor het radicaal van tuinman. Ten slotte werden als leden der regelingscom- missie voor de te houden tentoonstelling gekozen de heeren Van der Gaag, Van Rijswijk Sr., jhr. Gevers Deynoot, Kottman, Pieneman Boele, Blauw te Rijswijk, Becker en Asmus. Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst van in de provincie Noord-Holland. Over het algemeen luiden de berichten omtrent den oogst van 1886 niet ongunstig en hoewel het zich aanvankelijk liet aanzien dat door het schrale voorjaarsweder vele gewassen erg zouden lijden, schijnt toch een goede oogst te mogen worden verwacht. Dit geldt voornamelijk van de haver, de tarwe en de gerst, waarvan een goed beschot wordt te gemoet gezien. De rogge belooft evenwel een meer middel- matigen oogst, zij het ook dat in verscheidene gemeenten de toestand van dit gewas op dit oogenblik gunstig werd genoemd. Hoewel de boekweit eerst door de droogte veel heeft geleden, belooft zij een middelmatig beschot. Karweizaad beloofde aanvankelijk een goed beschot, doch door de storm is er zooveel gele den, dat de oogst middelmatig zal zijn. In eene gemeente wordt de schade door storm aan dit gewas aangebracht op pi. m, 20,000 geschat. Het mosterdzaad belooft een goed beschot, hoewel het in eenige gemeenten veel van de aardvloo te lijden heeft gehad. Peulvruchten doen een matig beschot ver- wachten. an het vlas wordt eene middelmatige op- brengst verwacht. Het heeft zeer veel geleden door de aardvloo. Omtrent de aardappelen kan worden mede gedeeld, dat zoowel de vroege als de latere soorten een goed beschot doen verwachten en de sporen van de bekende ziekte zich nog slechts in een paar gemeenten vertoonen. Van de vruchtboomen wordt geen groote op- brengst verwacht. Door de nachtvorsten in het voorjaar hebben deze zeer veel geleden. Voor namelijk is dit het geval met de appel- en pereboomen. Het gewas der bloembollen was niet ongunstig. De graslanden stonden zeer gunstig en het hooi is overvloedig gewonnen en van goede qualiteit. (St. Cl.) De te 's-Gravenhage gehouden harddraverij met paard en sjees vanwege de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw had den volgenden uitslag PrijsKoningin, zwarte merrie van den heer D. J. Florijn, te Rotterdam, pikeur Koot. Eerste premieVitessebruine merrie van den heer A. Van Ardenne, te Batavia, pikeur A. De Koning. Tweede premie: Be Vogel, bruine merrie van den heer A. C. Van den Akker, te Hazerswoude, gereden door den eigenaar. De prijs en premien, onderscheidenlijk 300, 100 en 50 gulden, werden onder fanfares van het orkest en toejuichingen van het publiek door den voorzitter der afdeeling, den heer mr. W. O. T. Van Oudheusden, uitgereikt. In het geheel waren elf paarden ingeschreven. Ned. Berv. Gemeente. Beroepente Colijnsplaat, J. H. Wensink, te Nederlangbroek, te Wierden, W. Gerritsen, te Gelselaar, te Wijckel (Friesland), G. Klaarhamer, te Montfoort, te Sommelsdijk, J. W. H.Kalkman, te Monster, te Wons en Engwier J. Vonk, te Dalfsen; te Nes en Wierum D. T. Meinsma, te Hautum c. a.; te Maassluis J. Langhout, te Anjum; te Elburg, J. Vonk te Dalfsen. AangenomenNaar Cameren, door J. M. H. G. Wolf, te Hurweenen. BedanktVoor Diemen, Zwartsluis en Rotter dam, door J. Vonk te Dalfsen; voor Wezepe, cl. Hattem, door A. Brink, te Almkerk; voor Almeloo door H. De Lang, te Wormerveer; voor Ravens- waaij (cl. Tiel), door J. H. Feringa, te Bunnik en Vechten. C/tr. Ger. Kerk. AangenomenNaar Wormerveer door L. C. F. Van Kamp, cand. te Wormerveer. Bedankt: voor Bolnes, door J. H. Landwehr Jr., cand. te Leiden. Evang. Luth. Kerk. BedanktVoor Bodegraven door C. A. De Meijere, te Schiedam. Boopsgez. Gemeente. Beroepen Te Kampen (vac. Sijbrandi) H. Ens, te Gorredijk, te Workum A. Van Gulik, te Grouw. R. C. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Scheveningen den heer Ch. A. F. M. Lohmeijer, kap. te Vogelenzang, tot kapelaan te Vogelenzang den heer P. Nooij, kapelaan te Kralingen, en tot kapelaan te Spanbroek den heer D. F. W. Pichot, op 15 Aug. jl. priester gewijd. Zaak-Belderok. Gelijk reeds gemeld is, zal Antonius Josephus Belderok, 22 jaar oud, van beroep scheepstim- merman, thans in hechtenis te Amsterdam, op 7 September, e. k. voor het gerechtshof te Am sterdam terecht staan wegens samenspanning tot omstooting of verandering van de Hooge Regeering en aanranding van de waardigheid of het gezag van den Koning en van de rechten van het Koninklijk Stamhuis. De feiten zijn bekend. In den nacht van 29 op 30 Juni 11. hadden de rijksveldwachters Ver- braak en Schuylenburg zich opgesteld in de onmiddelijke nabijheid van het paleis van justitie te Amsterdam. Zij bemerkten alstoen, dat Belde rok bezig was op het voor gerechtelijke bekend- makingen bestemde publicatiebord een biljet aan te plakken, van welks oproerigen inhoud wij reeds melding hebben gemaakt. Belderok te arresteeren was slechts het werk van een oogenblik. Op het politie-bureel bevond men hem in het bezit van meer exemplaren van het biljet en van een pot met stijfsel. In de tegen hem geopende instructie heeft Belderok bekend het plakaat te hebben aangeslagen en daarbij verder nog opgegeven dat hij in den avond van 29 Juni 11. eene openbare vergadering van den schildersbond, in het Volkspark buiten de Raampoort, had bijgewoond en hij na afloop daarvan, tusschen het Volkspark en de Raampoort is aangesproken, door een hem onbekend man, die hem een in een courant gewikkeld rolletje overgaf, met de woorden Belderok, dat moet ik jou geven"; dat hij in het Volkspark dat rolletje heeft opengemaakt en daarin heeft aangetroffen een groot aantal exemplaren van bovenbedoelde pro- clamatie, alsmede een blikken busje met stijfsel;

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3